yuck
17.10.10,19:28
Dobrý deň, neviem si rady so zaúčtovaním platby akontácie pri leasingu, kedy konateľ s.r.o. použil na úhradu časti tejto akontácie peniaze z účtu druhej s.r.o, v ktorej je tiež konateľom. Ďakujem všetkým schopným účtovníkom a prajem úspešný týždeň.
Lenka
a_je_to
17.10.10,22:32
Klasicky, pri plnej úhrade sa účtuje 474+343/221, alebo 211. Keďže úhrada nebola plná, treba zaúčtovať celý predpis akontácie 474+343/321, ako interný doklad, aj zúčtovanie čiastočnej úhrady z vášho účtu 321/221 alebo 211. Potom treba vopred objasniť, ako sa vysporiada zbytok, uhradený z účtu inej s.r.o. Najprv by som zamailoval /nie telefonoval/ do leasingovky, že časť úhrady šla z účtu inej s.r.o., či to akceptujú. Ak by odpovedali áno, tak odpoveď by som zaúčtoval ako doklad o vyrovnaní záväzku s leasingovkou a vznik záväzku voči inej s.r.o., teda 321/379. Nejaký doklad o zmene záväzku skrátka treba zabezpečiť. Stačilo by aj to, keby konateľ doniesol fotokópiu výpisu z BÚ, kde prebehla tá čiastočná úhrada. Je tam číslo zmluvy, účet, čiastka, ktoré preukazujú, že ide o záväzok patriaci vašej s.r.o. Potom by som tento záväzok uhradil a úhradu dal 379/221.
Ak by leasingovka neakceptovala úhradu od inej s.r.o. tak by malo nasledovať doplatenie a prvú cudziu platbu by leasingovka mala vrátiť späť, ako prijatú bez právneho dôvodu.
yuck
18.10.10,17:17
Veľmi pekne ďakujem.