zmrzlinar
17.10.10,18:40
splnomocnenie na podpisanie kupno predajnej zmluvy ,splnomocnenie je vydane bankou v inej zaležitosti ,ale je tam napísane že splnomocňuje na všetky právne úkony na katastri to neuznali lebo tam nie je konkretne spomenuté podpísanie kúpno predajnej zmluvy Otázka- je teda splnomocnenie použitelne alebo sa na katastri zmýlili
buchač
17.10.10,18:15
splnomocnenie na podpisanie kupno predajnej zmluvy ,splnomocnenie je vydane bankou v inej zaležitosti ,ale je tam napísane že splnomocňuje na všetky právne úkony na katastri to neuznali lebo tam nie je konkretne spomenuté podpísanie kúpno predajnej zmluvy Otázka- je teda splnomocnenie použitelne alebo sa na katastri zmýlili

Sám si si odpovedal ...

Na prirovnanie ...

Máš splnomocnenie od banky , povedzme na zrušenie vecného bremena .

Ty toto splnomocnenie ale použiješ na vklad do katastra na , povedzme falošnú kúpu , predaj inej nehnuteľnosti ...

Skrátka , splnomocnenie sa vydáva na jednostranný a určitý , konkrétny úkon .
Ak sa mýlim , nech ma poučia ...
Lubaba
17.10.10,18:21
tiež si myslím že splnomocnenie ak je, musí byť na jednu určitú konkrétnu vec, nedá sa použiť na viac úkonov, ak teda máš splnomocnenie na podpísanie kúpno-predajnej zmluvy tak platí podľa mňa len na tento úkon, musí byť presne vymedzené načo sa splnomocnenie využíva...
zmrzlinar
17.10.10,19:06
ďakujem za odpovede
Mária27
17.10.10,19:21
Pri splnomocnení veľmi záleží, ako je formulované. Mohlo by byť aj všeobecné (generálne), špeciálne (obmedzené) alebo osobitné (individuálne). Podľa § 31 občianskeho zákonníka, musí uviesť rozsah splnomocnencovho oprávnenia.

Katastrálny zákon v § 30 vyžaduje, aby pri vklade bola prílohou návrhu dohoda o splnomocnení, ak je účastník konania zastúpený splnomocnencom. Ide teda o individuálne splnomocnenie - na konkrétny úkon. Ak sa splnomocnenie týka splnomocniteľa, musí byť dokonca jeho podpis osvedčený.
zmrzlinar
17.10.10,19:28
aby som to ešte upresnil len tlačivo je z banky splnomocnoval manžel manželku teda predavajuci ja som kupujuci ,mne len vrta v hlave prečo je tem uvedene :NA VŚETKY PRAVNE UKONY ved aj podpis zmluvy je pravny ukon
zmrzlinar
17.10.10,19:32
Podľa § 31 občianskeho zákonníka, musí uviesť rozsah splnomocnencovho oprávnenia. tak tato veta mi to celkom dobre objasnila dakujem
Mária27
17.10.10,20:30
Všeobecné plnomocesnstvo splnomocňuje zástupcu na všetky právne úkony s výnimkou tých, ku ktorým zákon vyžaduje osobitné plnomocenstvo - a to je vyžadované v katastrálnom zákone.