bacak
18.10.10,08:19
Dobrý deň.
Mám s.r.o. čku a chcel by som stavať rodinný dom. Samozrejme rozmýšľam nad tým ako by sa to dalo dať do nákladov, odpísať DPH, .... či to je vôbec možné. Mohol by som si dať napr. do predmetu podnikania prenájom nehnuteľností a na základe toho kúpiť pozemok na s.r.o., postaviť na ňom štandardný rodinný dom (nie ako sídlo firmy) a následne si dať takýto rodinný dom sám sebe do prenájmu ? Máte s tým niekto skúsenosti ? Vopred vďaka za radu.
pete777
21.10.10,09:14
pripajam sa, tiez by ma zaujimala presne tato otazka
jar88
21.10.10,09:24
pripajam sa, tiez by ma zaujimala presne tato otazka
Čo by ste tým, ako že získali.
Aj na náklady pre eseročku, treba niekde zarobiť.
pete777
21.10.10,10:04
S tymi nakladmi mi to je jasne. Mam proste hotovost ktoru chcem investovat do stavby a zda sa mi rozumnesie postavit to cez stavebnu firmu platcu dph a nechat to v majetku firmy. Vykladam si to zjednodusene - laicky, mozno je to blbost..
Islo mi o to ze ked dom stavia platca dph a po dostavani ostane v majetku sro ktora je platcom tak sa usetri dph, ci nie? Voci tomu keby to staval platca dph pre neplatcu - FO nepodnikatela.
jar88
21.10.10,11:55
S tymi nakladmi mi to je jasne. Mam proste hotovost ktoru chcem investovat do stavby a zda sa mi rozumnesie postavit to cez stavebnu firmu platcu dph a nechat to v majetku firmy. Vykladam si to zjednodusene - laicky, mozno je to blbost..
Islo mi o to ze ked dom stavia platca dph a po dostavani ostane v majetku sro ktora je platcom tak sa usetri dph, ci nie? Voci tomu keby to staval platca dph pre neplatcu - FO nepodnikatela.
Za určitých okolností, by sa ti časť DPH naozaj vrátila, ale celých 19% ťažko.
pete777
21.10.10,12:05
este sa vratim k druhej casti povodnej otazky - teda ci si mozem takyto dom sam sebe prenajat..teda dom by bol vo vlastnictve sro a ja ako FO nepodnikatel by som platil najom svojej sro?
Mária.K.
21.10.10,12:26
este sa vratim k druhej casti povodnej otazky - teda ci si mozem takyto dom sam sebe prenajat..teda dom by bol vo vlastnictve sro a ja ako FO nepodnikatel by som platil najom svojej sro?
Môžete, ale všetku DPH, ktorú si by ste si pri výstavbe domu odpočítali, by ste museli vrátiť daňovému úradu.
jar88
21.10.10,12:27
este sa vratim k druhej casti povodnej otazky - teda ci si mozem takyto dom sam sebe prenajat..teda dom by bol vo vlastnictve sro a ja ako FO nepodnikatel by som platil najom svojej sro?
Jasné že môžeš.
Aj "pete777 s.r.o." ako vlastník domu, zastúpená konateľom občanom pete777 a naviac aj vlastnená občanom pete777, môže prenajímať dom občanovi pete777 za primerané nájomné.
------------------------------------------------------
Ale v prípade, že by si uvažoval o lacnejšom bývaní, nemá to logiku nechávať dom vo vlastníctve SRO.
-------------------------
Vlastne za určitých okolností, napríklad že by si bol zadĺžený, ako občan, by ta SRO mala svoje výhody.
pete777
21.10.10,12:41
Môžete, ale všetku DPH, ktorú si by ste si pri výstavbe domu odpočítali, by ste museli vrátiť daňovému úradu.

musel by som to vratit pretoze by som prenajimal sukromnej osobe? aj keby zostal dom vo vlastnictve sro tak musim dph vratit?
Mária.K.
21.10.10,13:44
musel by som to vratit pretoze by som prenajimal sukromnej osobe? aj keby zostal dom vo vlastnictve sro tak musim dph vratit?
Musel by si to vrátiť, lebo vzhľadom na to, že by sa dom prenajímal nezdaniteľnej osobe, nájomné by bolo povinne oslobodené od dane - § 38 a § 54 zákona o DPH.
Ale pokiaľ platiteľ DPH vie, že výstavba nehnuteľnosti by bola za účelom uskutočňovania plnení, ktoré sú od dane oslobodené, nemá nárok na odpočet DPH - § 49 ods. 3 zákona o DPH.
pete777
21.10.10,18:06
Musel by si to vrátiť, lebo vzhľadom na to, že by sa dom prenajímal nezdaniteľnej osobe, nájomné by bolo povinne oslobodené od dane - § 38 a § 54 zákona o DPH.
Ale pokiaľ platiteľ DPH vie, že výstavba nehnuteľnosti by bola za účelom uskutočňovania plnení, ktoré sú od dane oslobodené, nemá nárok na odpočet DPH - § 49 ods. 3 zákona o DPH.

moc tomu nerozumiem,poprosim laicke vysvetlenie:
1.dom postavi vlastna stav.firma, platca dph...subdodavatelia budu tiez platcovia dph cize dph mi stat vrati - chapem to zle? napr. stavba bude stat 200000eur + dph, tak v konecnom dosledku bude naklad pre sro 200000 a dph stat vrati? zle pisem?
2.dom bude postaveny za ucelom prenajmu, takze ked ho prenajmem neplatcovi dph vznikne tym povinnost vratit celu dph zo stavby? nehovorim o prijmoch z prenajmu ale o dph z tych 200000 co stoji stavba.

dakujem za trpezlivost a pochopenie:)
KEJKA
21.10.10,20:26
áno, tak ako to bolo vysvetlené. Odpočítať DPH z RD môžeš za predpokladu, že jeho využitie bude prinášať príjmy podliehajúce DPH.
Ak pom kolaudácii budeš RD prenajímať sám sebe - občanovi, tak deklaruješ zmenu účelu využitia stavby. Nájom je povinne oslobodený od DPH, takže by si DPH z nájmu neodvádzal. Tým pádom musíš pôvodne odpočítanú DPH vrátiť.
Lepšie by bolo, keby si RD postavil ako sídlo firmy a dosahoval príjmy z podnikania zdanené DPH-čkou. V takom prípade by ti odpočítaná DPH zostala. A aj v takom prípade, že by si prenajímal priestory a fakturoval nájom s DPH.
pete777
22.10.10,06:14
dakujem, uz je mi to jasne
eugen.lengyel
28.08.12,12:21
Ja tomu nerozumiem, ale tiez ma to zaujima. Musim dat priklad aby som moju otazku a nejasnosti vysvetlit:
Firma (s jednym spolocnikom), ktora podnika v oblasti AB (nie stavebnictvo) si kupi pozemok za 10.000 euro, a necha si postavit dom za 100.000 Euro + 20.000 Euro DPH. Na stavbu domu si firma zobrala z banky hypo na 10 rokov (linearne splacanie t.j. splatka istiny je rovnaka a splatka urokov linearne klesa). Splatka istiny je teda 833E mesacne a prvy mesiac su uroky povedzme 370E. Firma si moze dat do nakladov len uroky t.j. 370E a na vstupe si odpocita 20.000E dph. 100.000E za dom si bude 20 rokov danovo odpisovat, t.j. 5.000E rocne. Este energie si moze dat do nakladov a opravy. Ak bude spolocnik/konatel byvat v tom dome tak treba vratit DPH, teda tych 20.000Euro. Je sposob ako by tam mohol byvat a zaroven by nebolo treba vratit tych 20.000Euro? Napada ma jedine ze by cast domu/pozemku bola pouzita ako kancelaria/prevadzka, tak by si ale mohol uplatnit len pomernu cast z DPH, spravne?
Ak tam ale bude konatel/spolocnik byvat tak sa jedna o jeho nepenazny prijem a je potrebne ho nacenit a zdanit. Cize mozno by bolo lepsie keby si ten dom prenajimal, povedzme za 500E/mesiac + energie (nech je to normalna cena v danom regione). Tych 500E/mesiac musi ale firma zdanit a spolocnik z toho zisku bude musiet zaplatit zdravotne poistenie.
Zatial to este stale vychadza celkom vyhodne (vdaka urokom ktore idu do nakladov, narozdiel od pripadu keby si spolocnik bral uver ako obycajny obcan). Otazka je co s domom, ked sa splati hypo. Firma nemoze 'darovat' dom spolocnikovi/konatelovi, lebo by sa zase jednalo o nepenazny prijem ktory treba nacenit a zdanit. Mohla by ho teda odpredat za danovo neodpisanu hodnotu (po 10 rokoch je to 50.000), ale tento prijem musi zase zdanit - aj ked mam pocit, ze by to mala byt obvykla cena a nie neodpisana. Otazka ale je kolko je zisk, kedze danovo je odpisanych len 50.000. Zeby bol zisk 0euro?
Alebo firma preda dom spolocnikovi za 100.000Euro a kedze este danovo neodpisala 50.000Euro tak zisk je 100.000-50.000=50.000Euro a tento zisk zdani.
Este ma napada, ze si firma nebude uplatnovat danove odpisy z toho domu, takze ked ho jedneho dna bude predavat spolocnikovy/konatelovi za 100.000 tak zisk bude 100.000 (predajna cena) - 100.000 (kupna cena) = 0 Euro. Takze nezaplati ziadnu dan.
Pre zjednodusenie som nepocital s inflaciou, ani narastom ceny nehnutelnosti. Viem, je to dlhy a nezrozumitelny prispevok, ale zaujima ma ci spravne chapen preblematiku dane z prijmu a dph.
KEJKA
28.08.12,14:20
neviem, či si pochopil, že k predajnej cene budeš musieť pripočítať DPH......
inak tie úvahy sú správne, do detailov sa nepúšťam, kedže je to hypotéza.
eugen.lengyel
28.08.12,14:26
Dik, hej na DPH sa zabudol. Len ma zaujimalo, ze ci su moje uvahy spravne (este sa len zorientovavam v daniach).
KEJKA
28.08.12,14:38
v zásade správne.
Benko
06.09.12,10:20
Znamená to, že keby som chcel postviť ako sro rodinný dom kvôli odpočtu DPH, tak v tom dome nesmiem bývať, inak musím časť alebo celú DPH vrátiť?
KEJKA
06.09.12,15:33
ano, asi tak.
Bývať môžeš, ale súviaice daňové povinnosti treba splniť.
DPH by sa vracala pomerne, počas 20 rokov.
účtovníčka_prešov
07.09.12,11:03
normálne som sa zapotila pri tom čítaní.. :) no neviem.. keď si firma dá vybudovať dom tak buď za účelom predaja čo musí mať v činnosti svojej alebo ako svoje priestory, má ich v majetku a tým pádom tá veta: Napada ma jedine ze by cast domu/pozemku bola pouzita ako kancelaria/prevadzka, tak by si ale mohol uplatnit len pomernu cast z DPH, spravne? nemá zmysel. Priestory môže prenajímať keď to má vo svojej činnosti, bude to pre ňu príjem, ktorý zďanuje ale pre toho dotyčného pána výdaj. A keď bude fakturovať firma nepodnikateľovi zdaňuje koeficientom DPH..
gabi2
21.09.12,05:43
Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť odpisovú skupinu ?Firma s.r.o. chce kúpiť montovaný mobilný dom ( na kolesách), chce ho využívaťna porady, školenia, pre zamestnancov na rekreáciu. Dom bude postavený naprenajatom pozemku, a pripojený na vodu a elektriku. V prípade vypršania zmluvyo prenájme pozemku bude dom prevezený na iné miesto. Môžeme ho zaradiť do22.23.2 montované stavby z plastu ( je to z plastu) ale toto mi nie je jasné aknie sú samostatnými stavebnými objektmi pripojenými na inžinierske siete.

Pekne ďakujem.
účtovníčka_prešov
24.09.12,08:37
tá veta pokračuje čo tá montovaná stavba nie je.. t.j. samotný objekt pripojený na siete čo v tvojom prípade to nie je.
účtovníčka_prešov
24.09.12,08:51
Keď dobre pozerám odpisové skupiny tak do úvahy by ešte prichádzali 3-22 Drobné stavby, ale v stavebnom zákone čo som našla plnia len doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe tak to nemôže byť. Ostávajú Budovy..
gabi2
24.09.12,09:43
Aha takže ak sa to dá pripojiť na inžinierske siete tak sa to klasifikuje ako budova ? aj keď je z plastu a nie je trvale spojená so zemou. Takže ako budovu ? rozumiem tomu správne? Ďakujem Vám za Váš čas, Gabi
účtovníčka_prešov
24.09.12,17:58
V SZ sa definuje § 43 Stavba:
Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie
a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,

e) umiestnenie pod zemou.

a ďalej sa v zákone píše ako sa stavby členia na pozemné a inžinierske. Pozemné na bytové a nebytové budovy.. Podľa mňa musí to patriť medzi budovy lebo inde to ani nemáš kde začleniť.
taiko
19.02.14,13:38
Velmi zaujimava tema. S tym vracanim dpocitanej DPH danovemu uradu po dobu 20 rokov. , ked by som dom v majetku svojej s.r.o. prenajimal sam sebe, je to zda sa jasne.
Podobne je zda sa jasne to s odpisovanim nakladov zo zisku s.r.o.

Z uvedeneho mi teda vychadza, ze sa oplati postavit dom ako sidlo s.r.o. a prenajimat ho konatelovi (s DPH), ktory v nom bude byvat (alebo v jeho casti). Naklady na odpisujeme 20 rokov, DPH nam bude vratena, pripadne uroky z uverov na dom odpisujem priamo z nakladov.

Pochopil som to cele spravne, ci tapam? Jedine co mi je uplne nejasne co s domom ked sa po 20 rokoch odpise.
marjankaj
19.02.14,14:12
Velmi zaujimava tema. S tym vracanim dpocitanej DPH danovemu uradu po dobu 20 rokov. , ked by som dom v majetku svojej s.r.o. prenajimal sam sebe, je to zda sa jasne.
Podobne je zda sa jasne to s odpisovanim nakladov zo zisku s.r.o.

Z uvedeneho mi teda vychadza, ze sa oplati postavit dom ako sidlo s.r.o. a prenajimat ho konatelovi (s DPH), ktory v nom bude byvat (alebo v jeho casti). Naklady na odpisujeme 20 rokov, DPH nam bude vratena, pripadne uroky z uverov na dom odpisujem priamo z nakladov.

Pochopil som to cele spravne, ci tapam? Jedine co mi je uplne nejasne co s domom ked sa po 20 rokoch odpise.
Tak potom už nebudeš odpisovať. Iba ak by si na dome urobil technické zhodnotenie, tak môžeš odpisovať ďalších 20 rokov.
taiko
20.02.14,06:10
Velmi zaujimava tema. S tym vracanim dpocitanej DPH danovemu uradu po dobu 20 rokov. , ked by som dom v majetku svojej s.r.o. prenajimal sam sebe, je to zda sa jasne.
Podobne je zda sa jasne to s odpisovanim nakladov zo zisku s.r.o.

Z uvedeneho mi teda vychadza, ze sa oplati postavit dom ako sidlo s.r.o. a prenajimat ho konatelovi (s DPH), ktory v nom bude byvat (alebo v jeho casti). Naklady na odpisujeme 20 rokov, DPH nam bude vratena, pripadne uroky z uverov na dom odpisujem priamo z nakladov.

Pochopil som to cele spravne, ci tapam? Jedine co mi je uplne nejasne co s domom ked sa po 20 rokoch odpise.
Tak potom už nebudeš odpisovať. Iba ak by si na dome urobil technické zhodnotenie, tak môžeš odpisovať ďalších 20 rokov.
Skor som to myslel tak, ci si ho nebudem moct sam sebe predat/darovat, aby som ako konatel nemusel do konca zivota platit najom sam svojej s.r.o. Ci pri predaju musim cenu urcovat odhadom, alebo sa moja s.r.o. dohodne so mnou, ze cena bude 5 EUR.