Void
18.11.05,14:24
Ahojte,

mam problem ktory sa netyka priamo podnikania. Pozical som peniaze ako sukromna osoba, v dohodnutom termine ich ta osoba nevratila a teraz by som potreboval poradit ako dalej postupovat.
Neviem ci by mi niekto vedel poradit pri takomto probleme, respektive ktora rubrika by bola vhodna.

Dakujem

Void
ajobs
18.11.05,13:43
Ahojte,

mam problem ktory sa netyka priamo podnikania. Pozical som peniaze ako sukromna osoba, v dohodnutom termine ich ta osoba nevratila a teraz by som potreboval poradit ako dalej postupovat.
Neviem ci by mi niekto vedel poradit pri takomto probleme, respektive ktora rubrika by bola vhodna.

Dakujem

Void

A máš od toho nejaký doklad, zmluvu, alebo niečo podobné ??
Beba
18.11.05,14:17
Asi prichádza do úvahy dohoda /splátkový kalendár/ overené notárom, alebo občiansko - súdne konanie, ak nezareaguje na výzvu k zaplateniu, resp. nebude schválená vzájomná dohoda. Tak som to riešila ja, ale mi to aj tak veľmi nepomohlo /mala som zmluvu o pôžičke - dokonca bez úrokov/, ten človek je nezamestnaný a insolventný. Čakám na súdne pojednávanie /možno roky /.
KEJKA
18.11.05,17:28
Ahojte,

mam problem ktory sa netyka priamo podnikania. Pozical som peniaze ako sukromna osoba, v dohodnutom termine ich ta osoba nevratila a teraz by som potreboval poradit ako dalej postupovat.
Neviem ci by mi niekto vedel poradit pri takomto probleme, respektive ktora rubrika by bola vhodna.

Dakujem

Void
V prvom rade ho treba písomne aspoň doporučeným listom upozorniť - vyzvať na vrátenie. V liste popíš kedy a koľko bolo požičané a ako bolo dohodnuté splatenie. Potom ti začne plynuť lehota.... presne neviem, nie som právnik, ale treba mať dôkaz, že dlžník bol vyzvaný na vrátenie peňazí.
Void
19.11.05,09:00
Dakjem za vsetky odpovede,

mam doklad v ktorom je zapisane ze ta osoba si k tomu a tomu datumu odo mna pozicala danu ciatku s danym urokom a ze ju ma ku konkeretnemu datumu vratit.
Momentalne je to uz mesiac po datume vratenia, ten clovek sa mi vyhyba, takze neviem ci sa nejaka dohoda podari.
Problem je v tom ze nepoznam jej presnu adresu, takze nemozem poslat list dpo vlastnych ruk. Ako sa da tato zistit, ked mam meno, datum narodenia a cislo OP?
Dalej su problemom aj uroky, ktore su pre tu osobu velmi vyhodne, ale kedze sa tot eraz zacina vliect, tak je to pre mna problem, lebo peniaze potrebujem a sam sa musim zadlzit, ale za vyssi urok. Daju sa ziadat nejake penale za omeskanie?
KEJKA
19.11.05,09:39
void, to je na dlhé lakte, ale vyhodný úrok platil len do doby splatnosti, potom je urok, ktorý určí súd. No a súd vyžaduje podľa mojich znalostí dôkz, že dlžník bol písomne vyzvaný na vrátenie peňazí. Takže treba zistiť tú adresu, smola, ak nie je vzmluve uvedená. Č OP už nemusí platiť, v tej dobe bolo možné radšej dať rodné číslo. Aik poznáš predchádzajúcu adresu alebo adresu pracoviska, pošli to tam s doručenkou. Potom jedine to dať na súd, resp. právnikovi.
pavel9
19.11.05,09:42
Myslím si že začína to byť veľmi zdĺhavé. Uvedené údaje ako meno a priezvisko, a dátum narodenia s číslom OP nie sú dostatočné identifikačné údaje.Môže byť ako sa vraví náhoda, aj viac osôb s tým istým menom, aj ked dátum narodenia nie. Číslo OP nie je záruka, lebo tento sa dá zneužiť.Chyba je že nie je daná adresa, rodné číslo, ktoré je zatiaľ jediný spoľahlivý identifikačný údaj, aj ked je to chránený údaj. Zmluva sa mala uzatvoriť ajza cenu vyšších nákladov u právnika, notára formou notárskej zápisnice.Treba, ak sa nepodarí ho vyzvať k vrátenie dlžnej sumy, podať trestné oznímenie pre podvod na policajnom zbore. Ak sa ho podarí vypátrať. Myslím si, že toto je parketa pre právnika a orgány činné v trestom konaní. Môj súkromný názor je že ak sa aj podarí ho vypátrať, nie je záruka korektného vrátenia dlžnej sumy, vrátane penalizačných úrokov, ktoré sú, ak sa nemýlim 0,05‰ za každý aj začatý deň.
Toto je môj názor, nie som právnik.
ajobs
19.11.05,10:29
Dakjem za vsetky odpovede,

mam doklad v ktorom je zapisane ze ta osoba si k tomu a tomu datumu odo mna pozicala danu ciatku s danym urokom a ze ju ma ku konkeretnemu datumu vratit.
Momentalne je to uz mesiac po datume vratenia, ten clovek sa mi vyhyba, takze neviem ci sa nejaka dohoda podari.
Problem je v tom ze nepoznam jej presnu adresu, takze nemozem poslat list dpo vlastnych ruk. Ako sa da tato zistit, ked mam meno, datum narodenia a cislo OP?
Dalej su problemom aj uroky, ktore su pre tu osobu velmi vyhodne, ale kedze sa tot eraz zacina vliect, tak je to pre mna problem, lebo peniaze potrebujem a sam sa musim zadlzit, ale za vyssi urok. Daju sa ziadat nejake penale za omeskanie?

Platí všetko to, čo napísali ostatní vo svojich príspevkoch. Je potrebné čím skôr zaslať ten list na poslednú známu adresu, alebo adresu pracoviska. Ak máš naňho mobil, skús mi poslať údaje cez SS (meno, číslo OP, mobil, dátum narodenia), ak zistím adresu, dám ti vedieť.;)
Void
20.11.05,09:46
Dakujm este raz.
Da sa niekde najst nejaky aspon hruby vzor takehoto listu?
KEJKA
20.11.05,09:55
s tým si nelám hlavu, napíš úplne ľudovo, len tam daj tie údaje.