shoki
18.10.10,10:27
Dobrý deň.
Klientovi som vytvoril softvér, podľa zmluvy o dielo, v ktorej ale nebola úplne presne popísaná špecifikácia. Predmet zmluvy o dielo znie: vytvoriť internetový obchod podľa špecifikácie dohodnutej pred podpisom tejto zmluvy.

Pričom špecifikácia bola dohodnutá ústne a nie je súčasťou zmluvy.

Klientovi som sa snažil vyhovieť, ale slabo so mnou komunikoval a nedodával mi potrebné informácie k dokončeniu diela. Neskôr potom zadanie zostručnil do jednej vety, podľa ktorej sa nedalo presne spracovať.

Teraz klient odmieta dielo prevziať a chce odstúpiť od zmluvy.

Kto je v tomto prípade viac v práve? Klient alebo ja ako dodávateľ? Má klient v takomto prípade právo odstúpiť od zmluvy, bez toho, aby dielo prevzal? Aké mám možnosti vymáhania zaplatenia odmeny? Akú má klient pravdepodobnosť, že odo mňa vysúdi náhradu škody v plnom rozsahu, ako si on stanoví? (cena diela, ušlý zisk, pokuta za omeškanie...)

Ďakujem.
dana9
18.10.10,08:46
Ahoj,

myslim si, ze v tomto pripade su lepsie sance na tvojej strane.

Pri posudzovani splennia tvojej zmluvnej povinnosti zhotovit dielo, sa bude vychadzat predovsetkym zo znenia samotnej zmluvy o dielo, a zo vseobecnej definicie hospodarskeho ucelu diela - ktorym bol internetovy obchod.
Pokial tvoje dielo umoznuje klientovi vyuzit ho ho na tento, aj ked nie celkom detailny, (co sa formy tyka) specifikovany ucel, da sa to brat tak, ze ty si si svoju povinnost splnil.
Ak mu to nepostacovalo, malo byt v jeho zaujme dielo blizsie specifikovat uz pred podpisom zmluvy, pripadne pocas doby tvorby diela iniciovat dodatokk zmluve, ktorym by sa dielo blizsie specifikovalo. Toto plati zlvast v priapde ak mal priebezne moznost sa s vysledkami tvojej prace oboznamovat

navyse, ak vies preukazat vzajomnu komunikaciu / pokyny suvisiacu s tvorbou diela, a to ze si tieto pokyny dodrziaval, tak su tvoje zmluvne povinnosti splnene, objednavatel nie je opravneny od zmluvy odstupit a je povinny dielo prevziat a zplatit dohodnutu cenu.
Osobne si myslim ze je vhodna chvila aby si podal navrh na vydanie platobneho rozkaku a klient sa mozno spamata.
dana