Ivisa
18.10.10,12:38
Dobry den, prosim vas o radu ohladom bezdovodneho obohatenia sa. Potrebujem podat odpor na sud, a neviem jeho presne nalezitosti. Vie mi niekto poradit, ako ho formulovat? Bola mi poukazana ciastka na ucet, musim ju vratit, ale potrebujem ziskat cas, tak podavam odpor. Prosim, suri. Vopred vdaka.
dana9
18.10.10,10:48
Ahoj
Neskumam dovody , ktore ta vedu k takemu postupu
ale v zasade je podanie odporu jednoduche


Okresný súd Bratislava IV
........................... (ulica, popisné číslo)
....................................... (PSČ, mesto)

V právnej veci:

Navrhovateľ : ............................................ ( obchodné meno )
so sídlom : ......................, ...............................
IČO : ...............................
zapísaná v obchodnom registri Okresného súdu ....................., oddiel: ....., vložka číslo: ........../......

Odporca : ...................................... (meno a priezvisko)
bytom: .............................., ..........................
narodený: ........................., rodné číslo: .................................


Odpor

proti platobnému rozkazu Okresného súdu Bratislava IV zo dňa ...................... Sp. zn.: ....................
Dvojmo
Súdny poplatok uhradím na základe výzvy súdu

Vážený súd,

V právnej veci vyššie uvedenej, týmto v zákonnej lehote a v súlade s ust. §§ 172 a nasl. Občianskeho súdneho poriadku, podávam odpor proti platobnému rozkazu Okresného súdu Bratislava IV zo dňa ................, ktorý bol odporcovi doručený dňa ..................., z nasledovných skutkových a právnych dôvodov:

Odôvodnenie:
Navrhovateľ sa návrhom na vydanie platobného rozkazu zo dňa ......... domáha zaplatenia pohľadávky voči mojej osobe, ktorá mu mala vzniknúť neuhradením faktúry č. .................., vystavenej na základe kúpnej zmluvy zo dňa ............., uzavretej podľa ustanovení §§ 588 a nasl. Zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení (ďalej len „OZ“). Uvedená faktúra č. .................. sa stala splatnou dňa ............

Alternatíva 1

Podľa ustanovení § 100 ods. 1 a § 101 sa právo premlčí , ak sa nevykonalo v dobe 3 rokov odo dňa, kedy sa mohlo vykonať po prvý raz. Ak sa dlžník premlčania dovolá, nemožno premlčané právo veriteľovi priznať.
Mám zato, že nakoľko si navrhovateľ neuplatnil právo na zaplatenie kúpnej ceny tovaru do 3 rokov od dodania tovaru, resp. odo dňa splatnosti faktúry č. ..................., právo navrhovateľa sa premlčalo.

Na základe uvedeného vznášam námietku premlčania a žiadam vážený súd, aby predmetný platobný rozkaz v plnom rozsahu zrušil, nariadil vo veci pojednávanie a po skončení dokazovania žalobu žalobcu zamietol a mne ako žalovanému priznal plnú náhradu trov konania .

Alternatíva 2

Vzhľadom na skutočnosť, že neevidujem splatný záväzok zodpovedajúci uplatnenej pohľadávke navrhujem, aby súd platobný rozkaz zrušil a vo veci nariadil pojednávanie.


V ..........................., dňa ..............


.................................................. .
(meno a priezvisko)



rataj ale s tym ze odpor je spoplatneny
Ivisa
18.10.10,11:01
Dakujem za promptnu odpoved. Dovod kludne napisem, dotycny pan, ktory mi omylom poukazal peniaze na ucet nebol ochotny sa dohodnut na splatkovom kalendari, resp najprv bol a potom uz nie. On sam sa spamatal az po roku od prevodu. Ano, peniaze vratit musim, a aj chcem, ale momentalne taku sumu nemam. Preto by som to chcela napisat v odpore, je to mozne? Udat dovod, ze peniaze nemam plus moznu dohodu o splatkach? dakujem este raz.
dana9
18.10.10,11:54
Dakujem za promptnu odpoved. Dovod kludne napisem, dotycny pan, ktory mi omylom poukazal peniaze na ucet nebol ochotny sa dohodnut na splatkovom kalendari, resp najprv bol a potom uz nie. On sam sa spamatal az po roku od prevodu. Ano, peniaze vratit musim, a aj chcem, ale momentalne taku sumu nemam. Preto by som to chcela napisat v odpore, je to mozne? Udat dovod, ze peniaze nemam plus moznu dohodu o splatkach? dakujem este raz.

ahoj
je to trochu komplikovane
ak uz podas odpor, v ktorom z nejakeho dovodu spochybnis existenciu pohladavky, tak by som neuvadzala ze suhlasis so splatkovym kalendarom, lebo tym by si priznala ze ju uznavas.

druha vec je, ze podanim odporu sud nariadi pojednavanie, cim sa navysuju naklady, predovsetkym, ak nakoniec prehras, budes musiet uhradit sudny poplatok uhradeny zalobcom
priapdne si moze ustanovit pravneho zastupcu a v konecnom dosledku budes musiet uhradit aj tieto trovy
Chobot
18.10.10,14:09
Dakujem za promptnu odpoved. Dovod kludne napisem, dotycny pan, ktory mi omylom poukazal peniaze na ucet nebol ochotny sa dohodnut na splatkovom kalendari, resp najprv bol a potom uz nie. On sam sa spamatal az po roku od prevodu. Ano, peniaze vratit musim, a aj chcem, ale momentalne taku sumu nemam. Preto by som to chcela napisat v odpore, je to mozne? Udat dovod, ze peniaze nemam plus moznu dohodu o splatkach? dakujem este raz.

Ak si evidentne prijala tie peniaze na účet (čo si asi aj priznala v korešpondencii s tým pánom- píšeš, že si ponúkla splátkový kalendár), tak nemá zmysel podávať odpor. Je veľmi pravdepodobné, že sudca zamietne taký odpor, kde by si len žiadala o splátkový kalendár. Odpor sa podáva vo veci samej, ak to nespĺňa, tak súd ho zamietne uznesením podľa § 173 OSP ods. 3:

(3) Súd uznesením odmietne odpor, ktorý bol podaný

a) oneskorene,
b) bez odôvodnenia vo veci samej; o týchto následkoch musí byť účastník poučený v platobnom rozkaze,
c) neoprávnenou osobou.

Teda platný odpor by bol len taký, kde by si namietala voči samotnému predetu sporu, napr. neuznala by si dlh (tvrdila by si, že uvedenú sumu si nikdy na svoj účet nedostala, alebo by si namietala, že si dostala na účet inú sumu, než v platobnom rozkaze uvádza a pod.), alebo by si namietla premlčanie dlhu. Ale odpor so žiadosťou o splátkový kalendár nie je odporom. To súd správoplatní PL a môžeš sa potom dohodnúť s exekútorom na splátkovom kalendári.

Navyše, odpor nie je zadarmo - zaplatíš za podanie odporu 6% zo sumy PL.

Preto si myslím, že podávať odpor je pre teba zbytočné, nepomôžeš si, len si navýšiš výdaje.
Ivisa
26.10.10,14:44
Dakujem vam vsetkym za odpovede, pomohli. Jedinu vec, co teraz mozem, resp musim, je zaplatit. co uz
buchač
26.10.10,15:03
Dakujem za promptnu odpoved. Dovod kludne napisem, dotycny pan, ktory mi omylom poukazal peniaze na ucet nebol ochotny sa dohodnut na splatkovom kalendari, resp najprv bol a potom uz nie. On sam sa spamatal az po roku od prevodu. Ano, peniaze vratit musim, a aj chcem, ale momentalne taku sumu nemam. Preto by som to chcela napisat v odpore, je to mozne? Udat dovod, ze peniaze nemam plus moznu dohodu o splatkach? dakujem este raz.
mimotemy

....hm , pekne ....krááásne ...povedal by som nádhernéééé ...

Tak ON si dovolil spamätať sa ???
Tak to si veľa dovolil , svoje peniaze si pýtať späť , ochotný nie k ku kompromisu ...poviem Ti teda ...hajzel je to ...

A čo Ty ????....Ty by si sa kedy spamätal , ak by si svoje peniaze dotyčný nežiadal nazad ???

Keďže chceš odpor dať, splátkový kalendár na oprávnenom požaduješ , z toho mi vyplýva len jedno ...
Že si v pohode lovky užíval , cudzie a teraz ešte aj rozumy zbieraš ????...
Teda poviem Ti , silná káva ...

P.S.:
Ešte by ma aj výška sumy zaujímala , ale tú sa si nedozviem ...
Paula
26.10.10,15:12
Ja som z toho roku v šoku (obojstranne).
Tweety
26.10.10,15:16
mimotemy

....hm , pekne ....krááásne ...povedal by som nádhernéééé ...

Tak ON si dovolil spamätať sa ???
Tak to si veľa dovolil , svoje peniaze si pýtať späť , ochotný nie k ku kompromisu ...poviem Ti teda ...hajzel je to ...

A čo Ty ????....Ty by si sa kedy spamätal , ak by si svoje peniaze dotyčný nežiadal nazad ???

Keďže chceš odpor dať, splátkový kalendár na oprávnenom požaduješ , z toho mi vyplýva len jedno ...
Že si v pohode lovky užíval , cudzie a teraz ešte aj rozumy zbieraš ????...
Teda poviem Ti , silná káva ...

P.S.:
Ešte by ma aj výška sumy zaujímala , ale tú sa si nedozviem ...
Pre Ivisu:
Chcela by som vedieť len jednu vec, keby si ty bola na druhej strane, tiež by si to brala takto športovo ,či? Dúfam, že budeš platiť aj úroky z omeškania.