coker
18.11.05,15:17
Milí poraďáci, veľmi by som od Vás potreboval pomoc,
tento rok v auguste som kúpil ako živnostník automobil na úver - kredit na 48 mesiacov.

Žial pomery sa zmenili a momentálne som už výhodnejšie zamestnaný a uvažujem o ukončení živnosti ku koncu tohto roka 2005, keďže inak by som asi nemohol dať celú 1/4 úveru do nákladov.

Chcem sa ale opýtať akým spôsobom sa vysporiadam účtovne s týmto úverom. Chcem sa dohodnúť s leasingovou, teda úverovou spoločnosťou o prevode na mňa ako fyzickú osobu, teda nie podnikateľa.

Nebudem musieť niečo spätne doplácať za to alebo vracať z odpísanej sumy, pretože som auto používal na podnikanie len 1 rok, keď by som ho mal odpisovať 4 roky?

Pri úvere sa asi nepočíta s akontáciou, ale s celkovou hodnotou vozidla, je to tak? Takže do nákladov pôjde celá 1/4?

Ďakujem Vám za cenné rady
KEJKA
18.11.05,17:09
Milí poraďáci, veľmi by som od Vás potreboval pomoc,
tento rok v auguste som kúpil ako živnostník automobil na úver - kredit na 48 mesiacov.

Žial pomery sa zmenili a momentálne som už výhodnejšie zamestnaný a uvažujem o ukončení živnosti ku koncu tohto roka 2005, keďže inak by som asi nemohol dať celú 1/4 úveru do nákladov. UVAHA JE SPRáVNA

Chcem sa ale opýtať akým spôsobom sa vysporiadam účtovne s týmto úverom. Chcem sa dohodnúť s leasingovou, teda úverovou spoločnosťou o prevode na mňa ako fyzickú osobu, teda nie podnikateľa. PODLA MNA NETREBA, BUDES PLATIT DALEJ, AKURAT UZ TO NEBUDES MAT KDE UPLATNOSVAT. AUTO VYRADIS Z MAJETKU, PO UKONCENI LZ ODKUPIS AKO OBCAN. NA DU ODHLASIS AUTO - OZNAMIS, ZE NEPODNIKAS A NEBUDES PLATIT DAN Z MV.

Nebudem musieť niečo spätne doplácať za to alebo vracať z odpísanej sumy, pretože som auto používal na podnikanie len 1 rok, keď by som ho mal odpisovať 4 roky? ZMLUVU NEMEN, VED JOZKO MRKVICKA JE JOZKO MRKVICKA, AJ BEZ SZCO, UROB SI LEN ZAZNAM NA KARTE.

Pri úvere sa asi nepočíta s akontáciou, ale s celkovou hodnotou vozidla, je to tak? Takže do nákladov pôjde celá 1/4? UVER SA NEUCTUJE DO ZD, UVER MAS TIEZ AKO SZCO? DOST SA CUDUJEM, ALE AK ANO, UROKY Z UVERU DO 31:12. DAS DO ZD. 1/4 ODNOTY VOZIDLA BEZ dph IDE DO ZD, dph TREBA USPORIADAT PODLA ZáKONA O DP A V SULADE SO ZAKONOM O UCTOVNICTVE.

Ďakujem Vám za cenné rady
odpovede v texte.
nika.sum
22.11.05,17:26
odpovede v texte. ja by som chcela len k tej DPH, aj ked si platca DPH a nejde o uzitkove vozidlo, DPH je sucastou vstupnej ceny, nemozes si ju uplatnit a vlastne pri uplatnovani si uplatnis jej cast v odpisoch. Viem, ze v tomto pripade ide o autouver. Auto je odpisovane akoby by bolo nakupene v hotovosti a autouver je splacana pozicka. Cize odpisy vo vyske 1/4. A co sa tyka uveru tak idu do nakladov uroky. Ked som pri tych odpisoch, je problem, ak zivnostik zrusi zivnost k 31.12. a bude auto vlastne odpisovat za prvy rok, ked pouzije zrychlene odpisovanie???