bilinka
18.10.10,14:18
Dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu na riesenie nasledovnej situacie:

zamestnanec rozviazal pracovny pomer k 30.09.2010, je konatelom a spolocnikom s.r.o.-cky (nie je v nej zamestnany). Dna 01.10.2010 bol na urade prace, kde mu povedali, ze ho nemozu zaevidovat, nakolko je zivnostnik.

11.10. sa bol nahlasit na Socialnej poistovni, kde ho kvalifikovali ako dobrovolne nezamestnaneho, zaevidovali ho od 11.10.

Aky statut mala tato osoba od 01.10. do 10.10.? Je mozne si za toto obdobie nejakym sposobom doplatit socialne poistenie? Lebo predpokladam, ze v pripade vypoctu invalidneho alebo starobneho dochodku, mu nebudu kvoli tymto dnom zapocitavat 1 cely rok.

V zdravotnej poistovni, kde sa bol nahlasit tiez az 11.10. takyto problem nemal.

Dakujem velmi pekne
m.hladka
19.10.10,06:44
V ZP takýto problém nie je, ale bohužiaľ v SP tento problém je, neviem prečo, ale u nich sa to vraj nedá.
martinala
19.10.10,07:56
na úrade práce ho nezaevidujú, nakoľko je spoločníkom s. r. o.
m.
bilinka
22.10.10,08:03
da sa s tym nieco urobit, aby v buducnosti pri vypocte dochodnku neprisiel o jeden cely rok?
Dakujem
Katy a R
22.10.10,14:33
da sa s tym nieco urobit, aby v buducnosti pri vypocte dochodnku neprisiel o jeden cely rok?
Dakujem
.. a prečo by prišiel o celý rok :confused::confused:.. tých desať dní mu bude chýbať.
Ak sa dobrovolne prihlásil len z minima ... tak to bude nevýhodné preňho:mee:
Inak nemusel sa prihlásiť do SP - nie je to povinné.
ZP je povinné - tak preto tam musí zaplatiť od prvého .. ak by sa aj neprihlásil, tak neskôr by to aj tak vymáhali;)
cifa
24.10.10,17:36
..
Ak sa dobrovolne prihlásil len z minima ... tak to bude nevýhodné preňho:mee:
Inak nemusel sa prihlásiť do SP - nie je to povinné.


mam tomu rozumieť tak, že radšej si nemám platiť SP dobrovolne, pretože je to pre mna horšie platiť z minima ako ked neplatím nič?

jedná sa o to, že mám živnosť, dva roky do dôchodku a "nevyšla" mi povinnosť platiť do SP ani druhý rok podnikania....

ako je to z výpočtom dôchodku, tá doba kým som neplatil (úrad práce, začiatky podnikania) sa pre výpočet dôchodku nerátajú a berie sa do výpočtu tých 20 posledných rokov ked som platil poistné?
alebo
sa rátajú aj dni, mesiace, roky ked som neplatil do SP a budem mať nižší dôchodok,
(nemal by som do SP platiť dobrovolne aspon tú časť na dôchodkové poistenie ?) ?
diki
Andyke
24.10.10,17:48
Doba, čo si neplatil na dôchodkové poistenie sa nebude počítať
pri výpočte dôchodku (t.j. tie dni príp. dlhšie obdobie Ti tam
nebude vstupovať napr. nebudeš mať odprac. 42 rokov ale iba 40 rokov. Od roku 1984 Ti budú brať pri výpočte dôchodku Tvoj zárobok alebo VZ z podnikania) a vypočítajú za každý rok osobný mzdový bod.
Platiť z minima dôchodkové poistenie sa neoplatí - len znížiš svoj priemerný osobný mzdový bod.
Ale dobrovoľné nemoc. poistenie by si mal platiť (a nie z minima, lebo v tomto veku sú aj choroby častejšie...)
cifa
24.10.10,18:19
...... vypočítajú za každý rok osobný mzdový bod.
Platiť z minima dôchodkové poistenie sa neoplatí - len znížiš svoj priemerný osobný mzdový bod.


vdaka za info, (aj za starosť pri maródke.... :) )

ten osobný mzdový bod sa ako ráta ked nie je do SP platené celý rok len pár mesiacov..... totiž v roku 2009 som platil ešte do SP do apríla.....

budú to rátať pri výpočte bodu ako zárobok/poplatok za celý rok alebo to sčítajú z mesiacmi na celý rok potom ked zase začnem platiť do SP ...?
diki
Andyke
24.10.10,18:26
Tak za rok 2009 bude veľmi nízky OMB - vypočítajú to:
8934 deleno súčet VZ do apríla.

Tu máš kalkulačku, vypočítaj informat. svoj dôchodok tu, len musíš poznať tie VZ za predchádzajúce roky:
http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku/1611s
cifa
02.11.10,19:04
diki,
a zrejme ak budem od júla 2011 platiť pol roka socialku tak mi to dôchodok moc nevylepší (teda bude nízky OMB...)