kacena666
18.10.10,14:45
Prosím Vás, viete mi niekto vysvetliť, alebo aspoň nasmerovať ma, kde by som našla vysvetlenie k súvahe. Ide mi o označovanie účtov aktív aj pasív. Čo prí účte znamená toto: napr. r. 004 - zriaďovacie náklady - účet 091A. Čo znamená to A a taktiež pri iných účtoch X. ďakujem pekne.
VieraPopluharova
18.10.10,12:53
Prosím Vás, viete mi niekto vysvetliť, alebo aspoň nasmerovať ma, kde by som našla vysvetlenie k súvahe. Ide mi o označovanie účtov aktív aj pasív. Čo prí účte znamená toto: napr. r. 004 - zriaďovacie náklady - účet 091A. Čo znamená to A a taktiež pri iných účtoch X. ďakujem pekne.


A pri učtoch v tvare napr. 091A - znamena analytický účet , ktorým si môžeme rozčleňovať jednotlivé skupiny, konkretne učet 091 je -je účtom opravná položka k dlhodobému majetku.
Princíp podvojného účtovníctva - pre PÚ je charakteristické, že na majetok sa pozeráme z dvoch hľadísk. Z hľadiska jeho konkrétnej formy (aktíva) a z hľadiska zdrojov krytia (pasíva). Všetko sa eviduje podvojne, na dvoch stranách. Aktíva a pasíva sa vždy musia rovnať → súvahový princíp.


Súvaha - je podvojná evidencia majetku, prostriedok na vyjadrenie stavu majetku, patrí k účtovným výkazom. Deň ku ktorému sa súvaha zostavuje nazývame súvahový deň. Jednotlivé majetky a zdroje krytia majetku nazývame súvahové položky.


K aktívam patria:
- pohľadávky
-
dlhodobý majetok (hmotný, nehmotný)
- krátkodobý majetok


K pasívam patrí:


- vlastné imanie (základné imanie, kapitálové fondy, fondy zo zisku, výsledok hospodárenia minulých rokov, výsledok hospodárenia bežného účtovnéo obdobia)
- cudzie zdroje krytia (rezervy, záväzky, úvery)


Druhy súvah: externá, interná, riadna, mimoriadna, konsolidovaná


Riadna súvaha - zostavuje sa vtedy, keď sú účtovné knihy uzatvorené, k poslednému dňu účtovného obdobia. Ak je účtovným obdobím kalendárny rok, zostavujeme ju k 31.12. a ak je účtovným obdobím hospodársky rok, zostavuje sa k poslednému dňu príslušného mesiaca. Označujeme ju aj ako ročná, alebo individuálna.


Mimoriadna súvaha - zostavuje sa vo výnimočných prípadoch. Napr. otváracia súvaha pri založení podniku, alebo pri vstupe podniku do konkurzu, či likvidácie.


Konsolidovaná súvaha - upravuje vzťahy z majetkovej účasti podniku. Zostavuje sa za podniky, ktoré tvoria konsolidovaný celok.


Účet - je metodický prostriedok účtovníctva, teda účtovný záznam. Zaznamenávame na ňom zmenu stavu majetku a zdrojov krytia. Má ľavú a pravú stranu.


Formálne náležitosti účtu:


- číselný znak
- názov
- číselné označenie strany


obsahové náležitosti účtu:


- dátum účtovania
- text zápisu
- súvsťažný účet
- strana má dať
- strana dal
- označenie dokladu


účtovná osnova - súbor účtov používaných na zaúčtovanie všetkých hosp. operácií.


Sústavu účtov tvoria účty:


- súvahové (účty aktív a pasív)
- výsledkové (náklady a výnosy)
- ostatné účty (pomocné)


Súvahové účty - slúžia na zaúčtovanie stavu a pohybu majetku a zdrojov krytia. Nie je možné počas roka ich zaznamenávať v súvahe, preto sa pre jednotlivé súvahové položky zriaďujú samostané účty. Zo súvahových položiek aktív vznikajú účty aktívne, zo súvahových položiek pasív, účty pasívne.


Účty aktív:


Začiatočný stav - MD
Prebytok - MD
Úbytok - D
Konečný zostatok - D


Účty pasív:


Začiatočný stav - D
Prebytok - D
Úbytok - MD
Konečný zostatok - MD


Konečný účet súvahový - uzatvára sa k 31.12., konečné zostatky sa prevedú podľa charakteru príslušného účtu z jeho menšej strany na príslušnú stranu KÚS. Ide len o účtovnú operáciu, nie hospodársku.


Účtovanie nákladov - nákladmi sa rozumie spotreba materiálnych a nemateriálnych statkov a služieb vyjadrených v peňažných jednotkách. Vznik nákladov sa zaznamenáva na nákladových účtoch. (trieda 5 v účtovnej osnove) Účty nákladov nemajú začiatočný zostatok, účtujú sa vždy na strane MD narastajúcim spôsobom. K 31.12. sa konečný zostatok prevedie zo strany D účtu nákladov na stranu MD účtu ziskov a strát.


Účtovanie výnosov - Účtovná jednotka realizuje svoje výkony, čím vznikajú tržby ako súčasť výnosov. Ich vznik sa zaznamenáva na účtoch výnosov (trieda 6 účtovnej osnovy). Výnosy sa účtujú vždy na strane D. Nemajú začiatočný zostatok, účtujú sa narastajúcim spôsobom. K 31.12. sa konečné stavy prevádzajú zo strany MD účtov výnosov na stranu D účtu ziskov a strát.


Výnosy > náklady → zisk
Výnosy < náklady → strata
VieraPopluharova
18.10.10,12:56
A tu mas link na učtovnú osnovu i s vysvetlením:
http://www.hasossamorin.edu.sk/uctovnictvo1polrok.pdf
Lenka1979
18.10.10,12:57
... Vierka, lepšie už vysvetlené nemôže byť. super.
kacena666
18.10.10,12:57
Ide mi o to, že kedže máme firmu spolu s poliakmi a tí nám dodali program, poľský, ktorý sa ale upravil na našu legislatívu a stále sa ešte upravuje, ako ja im mám vysvetliť, čo má ťahať do súvahy. Neviem. Neviem im vysvetliť tie A a tie X pri účtoch.
IvoM
18.10.10,13:32
Ide mi o to, že kedže máme firmu spolu s poliakmi a tí nám dodali program, poľský, ktorý sa ale upravil na našu legislatívu a stále sa ešte upravuje, ako ja im mám vysvetliť, čo má ťahať do súvahy. Neviem. Neviem im vysvetliť tie A a tie X pri účtoch.


Obsah každého nesúčtového riadku súvahy okrem slovného popisu obsahuje aj konkrétne číslo účtu/účtovnej skupiny z hlavnej knihy,
keďže však nie je vždy možné odkazovať na konkrétny účet tak v prípade
kde to nejde explicitne určiť je použitý znak A alebo X. "A" znamená bližšie analytické členenie, napríklad účet 311 môže byť krátkodobou ale aj dlhodobou pohľadávkou a preto by mal byť v HK analyticky členený, napríklad 311 100 - krátkodobá pohľadávka, 311 200 dlhodobý pohľadávka a keďźe analytické členenie závisí od konkrétnej účtovnej jednotky,
tak je v riadku 41 súvahy /dlhodobé pohl. z obch.styku/ uvedené 311A tak isto v riadku 48 súvahy /krátkodobé pohl. z obch styku/ uvedené 311A, a účtovná jednotka musí vedieť že v riadku 41 má dosadiť zostatok účtu 311 200 a v riadku 48 účtu 311 100. "X" - je použitý vtedy ak sa nedá dokonca presne určit ani syntetika ale len skupina účtov napríklad na riadku 18 účet 02X - znamená že je možné doplniť účet ktorý nie je v rámcovej účtovnej osnove, napríklad 028 /bývalý drobný hmotný majetok/ ak na ňom účtovná jednotka účtuje.
Jana Acsová
18.10.10,14:20
Tak ako uvádza IvoM.

Súvaha: o písmeno „X“ v označení účtu znamená doplnený účet do účtového rozvrhu ÚJ podľa jej potrieb
o ak je v riadku súvahy označený účet písmenom „A“ za číslom účtu, ide o analytický účet


VZaS:
o ak je v riadku označený účet písmenom „A“ za číslom účtu, ide o analytický účet

Vo výkaze ziskov a strát nenájdeme "X", lebo výsledkové účty nie je možné doplniť nad rámec platnej účtovej osnovy.
Jana Acsová
18.10.10,14:25
Na stránke www.drsr.sk si môžete zo vzorov stiahnuť aj tieto vysvetlivky:

Vysvetlivky k výkazu ziskov a strát

1. Ak je v riadku výkazu ziskov a strát účet označený písmenom „A“ za číslom účtu, ide o analytický účet.
2. Suma položky výkazu ziskov a strát v riadku 61 v stĺpcoch 1 a 2 sa rovná sume položky súvahy v riadku 087 v stĺpcoch 4 a 5.
3. Položky výkazu ziskov a strát na riadkoch 24, 25, 44 a 45 sa vykazujú s kladným znamienkom.
4. Položky výkazu ziskov a strát v nulovej hodnote za bežné účtovné obdobie a bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie sa nevypĺňajú.
5. V stĺpci 2 výkazu ziskov a strát účtovnej jednotky, ktorá v bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období účtovala v sústave jednoduchého účtovníctva sa nevykazujú žiadne údaje.
6. Daňové identifikačné číslo sa vyplňuje, ak ho má účtovná jednotka pridelené.
7. Kód SK NACE sa vypĺňa podľa vyhlášky Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 306/2007 Z.z. , ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia ekonomických činností.


Vysvetlivky k súvahe

1. Písmeno „X“ v označení účtu uvedené v riadku súvahy vyjadruje účet doplnený do účtového rozvrhu podľa potrieb účtovnej jednotky.
2. Ak je v riadku súvahy účet označený písmenom „A“ za číslom účtu, ide o analytický účet.
3. Za znamienkom mínus (–) sú v súvahe uvedené čísla účtov, ktoré sa uvádzajú v stĺpci 1 časti 2.
4. Suma položky súvahy v riadku 001 v stĺpcoch 2 a 3 sa rovná sume položky súvahy v riadku 066 v stĺpcoch 4 a 5.
5. Položky súvahy v nulovej hodnote za bežné účtovné obdobie a bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie sa nevypĺňajú.
6. V stĺpcoch 3 a 5 súvahy účtovnej jednotky, ktorá v bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období účtovala v sústave jednoduchého účtovníctva sa nevykazujú žiadne údaje.
7. Daňové identifikačné číslo sa vyplňuje, ak ho má účtovná jednotka pridelené.
8. Kód SK NACE sa vypĺňa podľa vyhlášky Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 306/2007 Z. z. , ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia ekonomických činností.