darma
18.10.10,16:14
Chcem požiadať o info či je platná prac. zmluva, keď som ju uzavrel zamestnanec mi tvrdil že má chorobu z povolania a že nemôže robiť istý okruh prác ako ostatný jeho spolupracovníci,čo tvrdil aj pred spolupracovníkmi.Neskôr som zistil že nemá chorobu z povolania, a týmto si len ulahčil prácu na úkor ostatných pričom keď som zistil pravdu tak sa začal hroziť že ho nemôžem zato vyhodiť.Niekde som počul že ak jedna so zmluvných strán uviedla pred podpisom zmluvy klamlivé údaje a mala stoho nejaký profit zmluva je vraj neplatná.Poradíte prosím.Ďakujem
Chobot
19.10.10,07:58
Chcem požiadať o info či je platná prac. zmluva, keď som ju uzavrel zamestnanec mi tvrdil že má chorobu z povolania a že nemôže robiť istý okruh prác ako ostatný jeho spolupracovníci,čo tvrdil aj pred spolupracovníkmi.Neskôr som zistil že nemá chorobu z povolania, a týmto si len ulahčil prácu na úkor ostatných pričom keď som zistil pravdu tak sa začal hroziť že ho nemôžem zato vyhodiť.Niekde som počul že ak jedna so zmluvných strán uviedla pred podpisom zmluvy klamlivé údaje a mala stoho nejaký profit zmluva je vraj neplatná.Poradíte prosím.Ďakujem


Pracovná zmluva je platná, prečo by nemala byť. Vy ste si dohodli nejaké podmienky, je to tvojou chybou, že si si neoveril to, čo ti povedal ústne. Ty si to akceptoval, tak to má v zmluve.

Nemôžeš ho za to vyhodiť. Jedine ho prepustiť napr. z organizačných dôvodov.
veronikasad
19.10.10,11:18
Chcem požiadať o info či je platná prac. zmluva, keď som ju uzavrel zamestnanec mi tvrdil že má chorobu z povolania a že nemôže robiť istý okruh prác ako ostatný jeho spolupracovníci,čo tvrdil aj pred spolupracovníkmi.Neskôr som zistil že nemá chorobu z povolania, a týmto si len ulahčil prácu na úkor ostatných pričom keď som zistil pravdu tak sa začal hroziť že ho nemôžem zato vyhodiť.Niekde som počul že ak jedna so zmluvných strán uviedla pred podpisom zmluvy klamlivé údaje a mala stoho nejaký profit zmluva je vraj neplatná.Poradíte prosím.Ďakujem
Ak ešte trvá skúšobná doba, môžeš so zamestnancom ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe - bez uvedenia dôvodu.
Lubo44
19.10.10,11:32
Chcem požiadať o info či je platná prac. zmluva, keď som ju uzavrel zamestnanec mi tvrdil že má chorobu z povolania a že nemôže robiť istý okruh prác ako ostatný jeho spolupracovníci,čo tvrdil aj pred spolupracovníkmi.Neskôr som zistil že nemá chorobu z povolania, a týmto si len ulahčil prácu na úkor ostatných pričom keď som zistil pravdu tak sa začal hroziť že ho nemôžem zato vyhodiť.Niekde som počul že ak jedna so zmluvných strán uviedla pred podpisom zmluvy klamlivé údaje a mala stoho nejaký profit zmluva je vraj neplatná.Poradíte prosím.Ďakujem
My sme mali podobný prípad. Zamestnanec neuvidol určité okolnosti z jeho minulosti, čo ani nemusel, ale v životopise na tú dobu uviedol klamstvá. Na základe podania klamlivých informácii sme ho okamžite prepustili. My sme to ale stihli ešte v skúšobnej dobe. Takže to bolo jednoduché.
profesional
21.10.10,16:20
Zamlcanie neopomenutelnych okolnosti, ako aj vedome uvedenie do omylu zaklada ABSOLUTNU NEPLATNOST ZMLUVY. Preto nemusis mu davat ani vypoved ani ukoncovat pracovny pomer. Lebo zmluva ani pracovny pomer nevznikli. Absolutne neplatny pravny ukon je nulitny a hladi sa na neho ako by neexistoval. Proste mu iba pisomne oznamis ze na zaklade jeho konania je zjavne ze zmluva je absolutne neplatna a preto neexistuje pravny titul na to aby sa prislusna osoba dalej nachadzala vo firme. Nasledne ho vyvedies z priestorov firmy, alebo ho das vyviest SBS-ke. A zaroven mu mozes oznamit ze taketo konanie moze byt kvalifikovane ako precin podvodu podla § 221 Trestneho zakona. A ze ak bude robit problemy ze na neho podas trestne oznamenie.
janomila
21.11.11,17:55
Ahojte poraďáci, mám otázku. Mala som zmluvu na dobu určitú do 31.10.2011. Dostala som nový dodatok, v ktorom mi zmluvu zase predĺžili. Asi po týždni som zistila, že na mojom výtlačku zmluvy chýba aj podpis aj pečiatka za zamestnávateľa. Proste som zmluvu podpísala iba ja. Je takáto zmluva platná? Kamarátka mi hovorila, že nie je a tým sa mi vlastne pracovný pomer automaticky zmenil na neurčitý. Je to tak? Ďakujem za každý názor, je to pre mňa veľmi dôležité.
Tweety
21.11.11,18:00
Ahojte poraďáci, mám otázku. Mala som zmluvu na dobu určitú do 31.10.2011. Dostala som nový dodatok, v ktorom mi zmluvu zase predĺžili. Asi po týždni som zistila, že na mojom výtlačku zmluvy chýba aj podpis aj pečiatka za zamestnávateľa. Proste som zmluvu podpísala iba ja. Je takáto zmluva platná? Kamarátka mi hovorila, že nie je a tým sa mi vlastne pracovný pomer automaticky zmenil na neurčitý. Je to tak? Ďakujem za každý názor, je to pre mňa veľmi dôležité.
Keď si ju podpisovala, toto si si nevšimla? Ale to nič nemení na tom, že je určite platná, veď predsa zamestnáv. má jeden exemplár, tam sa to dá overiť, treba za ním zájsť, nech to dá do poriadku.
akumulator
23.11.11,00:06
Od zmluvy je možné odstúpiť, lebo:


§ 13 Zákonníka práce:
(3) Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu alebo spoluzamestnancov.


§ 19 Zákonníka práce:
(1) Účastník, ktorý konal v omyle, ktorý druhému účastníkovi musel byť známy, má právo od zmluvy odstúpiť, ak sa omyl týka takej okolnosti, že by bez neho k zmluve nedošlo.
janomila
24.11.11,15:13
Tak teda, akumulator, nie som expert na pracovné právo. Dá sa to vysvetliť trochu jednoduchšie? Tak polopatickejšie?
ewita888
24.11.11,15:29
akumulátor zrejme reagoval na darmu /zadávatelku témy/