SYNERGY
18.10.10,16:20
ahojte, potreboval by som poradiť. Plánujem si otvoriť živnosť po novom roku, chcem dovážať veci samozrejme zo zahraničia z prvej ruky aj z krajín mimo EÚ. preto mám viac otázok, ďakujem všetkým za investovaný čas.
1. platenie CLA a DPH sa odvíja od nákupnej ceny?
2. môže byť faktúra v anglickom jazyku?
neplánujem nakupovať žiadne fake výrobky z ebay a podobných servrov :)
Composite
18.10.10,14:29
Len jedna otázka, čo by si si mal zistiť:
Dovolí ti firma predávať svoje výrobku v SR bez licencie? Lebo si musíš kúpiť licenciu?

Napr. ak chceš v SR legálne predávať napr. výrobky od Nike, tak si musíš od nich kúpiť licenciu, ktorá stojí aj 30 tis. €
SYNERGY
18.10.10,14:34
samozrejme s tým počítam...
hoci, nemyslím, že na každý produkt je potreba licencia nakoľko je všetko voľne dostupné... samozrejme to budem musieť riešiť...
rickman
18.10.10,14:41
1. platenie CLA a DPH sa odvíja od nákupnej ceny?
2. môže byť faktúra v anglickom jazyku?

1. áno
2. áno
Composite
18.10.10,14:48
ano je to voľne dostupné na nákup, ale nie ďalší predaj.
čiže, ak to výrobca napr. Nike nedovolí, tak je to nelegálne a kontrola bude toto prvé pýtať.
čiže nemôžeš napr. v USA kúpiť apple NB za 700€ a tu ho predať za 1300€ (v obchode 1500€), v normálnom obchode.
tam sa to rieši inak, ale to si pozisťuj.

Chcel som predávať značkové handry a na tomto som stroskotal, nákup licencie, mal som určený mesačný, či ročný odber,... a x-ďalších podmienok.
SYNERGY
18.10.10,15:01
ano je to voľne dostupné na nákup, ale nie ďalší predaj.
čiže, ak to výrobca napr. Nike nedovolí, tak je to nelegálne a kontrola bude toto prvé pýtať.
čiže nemôžeš napr. v USA kúpiť apple NB za 700€ a tu ho predať za 1300€ (v obchode 1500€), v normálnom obchode.
tam sa to rieši inak, ale to si pozisťuj.

Chcel som predávať značkové handry a na tomto som stroskotal, nákup licencie, mal som určený mesačný, či ročný odber,... a x-ďalších podmienok.
ja už jednám s jedným distribútorom, viem, že nebudem potrebovať licenciu. Ale na čo brať od distribútora, keď to môžem mať priamo z výroby?? Ak niekto niečo pre niekoho vyrába, napríklad NIKE určite nie je ázijská značka no napriek tomu sú všetky veci vyrobené na ázijskom kontinente :) nebudeme si klamať... tak potom tieto firmy ktoré pre dané značky vyrábajú by tento tovar nemohli distribuovať ďalej... je to náročne, naši poslanci a celá legislatíva nedá zarobiť obyčajným ľuďom... no nič, začnem kupčiť byty v BA a dávať na charitu :))))
Composite
18.10.10,15:13
chcel som nakupovať u výrobcu, to, že ti to on nepovie, neznamená, že to majiteľ duševnej značky nevyžaduje.
Tiež som bol happy, až som si začal zisťovať viac.
Aby si pri prvej kontrole nebol prekvapený
SYNERGY
18.10.10,15:17
chcel som nakupovať u výrobcu, to, že ti to on nepovie, neznamená, že to majiteľ duševnej značky nevyžaduje.
Tiež som bol happy, až som si začal zisťovať viac.
Aby si pri prvej kontrole nebol prekvapený
je to dosť komplikované, samozrejme rátam s tým, že to nebude prechádzka ružovou záhradou, nejak začať treba, každý sa raz popáli... ale netreba to hneď vzdať...
SYNERGY
18.10.10,15:19
1. áno
2. áno
ak nejaká zásielka stojí 1000eur zaplatím z nej clo 4,7% +20%DPH aj keď je predajná cena tovaru 5-6x vyššia? čo ak je v zásielke započítané aj poštovné a balné, platí sa aj z toho clo a dph?
rickman
18.10.10,16:18
ak nejaká zásielka stojí 1000eur zaplatím z nej clo 4,7% +20%DPH aj keď je predajná cena tovaru 5-6x vyššia? čo ak je v zásielke započítané aj poštovné a balné, platí sa aj z toho clo a dph?

1. áno, ale 20% až od nového roka, zatiaľ 19% :)
2. tak nejak, je to na hlavu, ale možno to už stihli zmeniť, a taktiež sa do celkovej ceny započítava aj to poštovné (balné neexistuje), teda to len pre prípad, ak by si chcel podliezť hranicu pre preclenie

Pokiaľ sa chceš silou mocou dopracovať k tomu, že čo ak sa dohodnem s dodávateľom, že mi na faktúru aj na customs declaration napíše, že jeden kus stojí 1€, pričom reálne si zaplatil 10€, tak sú dve možnosti:
a. ak si prvý s takýmto tovarom u daného colníka a jeho cena nie je prehnane nízka z laického pohľadu, tak prejdeš
b. ak je jasné, že je to príliš málo, tak budeš musieť doložiť potvrdenie o platbe (výpis z účtu, položka o platbe kartou..)

Na to máš len jeden pokus, takže si to dobre rozmysli :).

Oficiálne sa dá doniesť balíček aj bez preclenia. Ale koľkokrát sa ti to podarí, a či sa ti to oplatí, tak to je už na tebe.
SYNERGY
18.10.10,16:38
1. áno, ale 20% až od nového roka, zatiaľ 19% :)
2. tak nejak, je to na hlavu, ale možno to už stihli zmeniť, a taktiež sa do celkovej ceny započítava aj to poštovné (balné neexistuje), teda to len pre prípad, ak by si chcel podliezť hranicu pre preclenie

Pokiaľ sa chceš silou mocou dopracovať k tomu, že čo ak sa dohodnem s dodávateľom, že mi na faktúru aj na customs declaration napíše, že jeden kus stojí 1€, pričom reálne si zaplatil 10€, tak sú dve možnosti:
a. ak si prvý s takýmto tovarom u daného colníka a jeho cena nie je prehnane nízka z laického pohľadu, tak prejdeš
b. ak je jasné, že je to príliš málo, tak budeš musieť doložiť potvrdenie o platbe (výpis z účtu, položka o platbe kartou..)

Na to máš len jeden pokus, takže si to dobre rozmysli :).

Oficiálne sa dá doniesť balíček aj bez preclenia. Ale koľkokrát sa ti to podarí, a či sa ti to oplatí, tak to je už na tebe.
viem, že 20% až od nového roku :)
príde mi dosť divné platiť clo a dph aj za služby pošty, najlepšie vybaviť nejaký free shipping... :) ale to sotva
viem, že nejak do 22eur nespadá balík pod preclenie ale čo už len môžem nakupovať za 22eur, neskutočne nízka cena
SYNERGY
18.10.10,16:39
nevie mi ešte niekto povedať z vlastnej skúsenosti ako to funguje cez DHL, som počul, že oni majú nejakú samostatnú prepážku a že tovar na colnici nezdržujú...
padro
18.10.10,17:07
s tym postovnym je to tak, platis DPH aj za postu.... ako ti tu bolo povedane, proste raz dva krat ti to mozno prejde a potom si uz daju colnici na teba pozor, nebojsa nepojdes hned do basy slusne ti povedia ako to chodi a je na tebe ako sa zariadis. (inak colnici aj vedia ze kolko coho a kedy ti uz prislo)