smoulinkkka
18.10.10,16:31
Dobrý deň,
mám velikánsky problém vytvoriť splnomocnenie pre uzavretie manželstva. Vedel by mi s tým niekto poradiť, prípadne mi odobriť, to čo sa mi podarilo podľa §8 zákona 36/2005 Z. z. o rodine zostrojiť? Ďakujem za akúkoľvek radu... v prílhoe pripájam, čo sa mi podarilo zlepiť...
Mária27
18.10.10,15:19
Nie je to bežná vec, ale ja by som to upravila asi takto.

Písomnú a odôvodnenú žiadosť oboch snúbencov, aby vyhlásenie snúbenca, že vstupuje do manželstva (§ 2 zákona o rodine) urobil jeho zástupca, predložíte matričnému úradu. Matričný úrad vám to povolí aj bez skúmania oprávneného dôvodu, hoci ten dôvod tam dať musíte.

Tiež musíš mať zástupcu, ktorý vlastne pred úradom povie za teba "áno", musíš mu dať plnú moc. Toto plnomocenstvo udeľuješ ty (nie manželka), musí byť písomné a tvoj podpis musí byť úradne osvedčený.

Nad svoje meno a údaje jasne napíš, že si splnomocniteľ a nad meno zástupcu splnomocnenec.
Napíšeš, že splnomocnenie mu dávaš na to, aby za teba urobil vyhlásenie snúbenca, že vstupuješ do manželstva so snúbenicou Annou Chlebanovou, rod. Chlebanovou, nar. 26. 09. 1984.

Zároveň vyhlasuješ, že ako manželia budete používať spoločné priezvisko Mrkvička, Mrkvičková. To isté o deťoch.

Ďalej vyhlasuješ (nie "prehlasuješ"), že ako splnomcniteľovi-snúbencovi nie sú ti známe okolnosti vylučujúce uzavretie manželstva, a že ty a tvoja budúca manželka navzájom poznáme svoj zdravotný stav.
Chobot
19.10.10,07:55
Dobrý deň,
mám velikánsky problém vytvoriť splnomocnenie pre uzavretie manželstva. Vedel by mi s tým niekto poradiť, prípadne mi odobriť, to čo sa mi podarilo podľa §8 zákona 36/2005 Z. z. o rodine zostrojiť? Ďakujem za akúkoľvek radu... v prílhoe pripájam, čo sa mi podarilo zlepiť...

mimotemy

Bola by sranda vidieť svadbu v kostole, kde by si splnomocnila napr. svojho brata na uzavretie manželstva...:rolleyes: Dvaja chlapi pred farárom si povedia svoje "áno" ... :D
Mária27
19.10.10,08:01
Tak to ani zákon nepripúšťa. Iba pred matričným úradom - ani tam nehovorí "svoje" áno.
jelalim
19.10.10,08:10
mimotemy

Bola by sranda vidieť svadbu v kostole, kde by si splnomocnila napr. svojho brata na uzavretie manželstva...:rolleyes: Dvaja chlapi pred farárom si povedia svoje "áno" ... :D

Nie som odbornik na cirkevne pravo, ale existuje v cirkvi vobec nieco ako cirkevne splnomocnenie?

btw. neviem ci moc takyto sobas predstavit ani na urade. Nehodite sem niekto fotky z takehoto sobasu? :)
Chobot
19.10.10,08:12
Nie som odbornik na cirkevne pravo, ale existuje v cirkvi vobec nieco ako cirkevne splnomocnenie?

btw. neviem ci moc takyto sobas predstavit ani na urade. Nehodite sem niekto fotky z takehoto sobasu? :)

Na úrade to umožňuje ten spomínaný zákon o rodine § 8. Ale to asi nebudú klasické obrady, tipujem, že to budú len formálne úradné akty s dvomi svedkami.
ErinErin
19.10.10,18:22
Nie som odbornik na cirkevne pravo, ale existuje v cirkvi vobec nieco ako cirkevne splnomocnenie?

btw. neviem ci moc takyto sobas predstavit ani na urade. Nehodite sem niekto fotky z takehoto sobasu? :)

mimotemy Neviem, ako je to časté v reáli, ale v jedno filme, čo asi všetci poznáte, to bolo: Angelika si brala Peyraca, ale ten bol v zastúpení... :D:D:D