alenat
18.10.10,21:02
Ahojte,

prave som docitala co sa dalo o chranenych dielnach. Uvazujeme nad zalozenim. Viem, ze prevadzku CHD mi musi najprv schvalit hygiena. Neviete ake su tam podmienky? Zrejme by boli o cosi prisnejsie, vzhladom na to, ze predmet podnikania by bola vyrobna cinnost v potravinarstve, ci ako to nazvat (pecenie). Co vsetko by musela takato CHD splnat? Je mozne ju zriadit aj v byte, ktory je obyvany? Majitel bytu by bol zaroven (zatial) jedinym zamestnancom CHD.
VieraPopluharova
18.10.10,19:20
Chránená dielňa a chránené pracovisko je pracovisko, v ktorom pracuje najmenej 50 % občanov so zdravotným postihnutím. Za chránenú dieľňu alebo chránené pracovisko sa považuje aj zriadenie jedného pracovného miesta, ktoré je prispôsobené zdravotnému stavu občana so zdravotným postihnutím.
Chránené pracovisko môže byť zriadené aj v domácnosti občana so ZP.
Existujú dve možnosti vytvorenia chránenej dielne:
1 . chránenú dieľňu môže zriadiť podnikateľ alebo firma, ktorá chce zamestnať občana so zdravotným postihnutím. Takáto firma musí spĺňať podmienku, že najmenej 50% zo všetkých zamestnancov musia byť zamestnanci so zdravotným postihnutím.
2 . chránenú dieľňu môže zriadiť občan so ZP, ktorý začne podnikať, a tak si vytvorí vlastné pracovné miesto – teda chránené pracovisko
Ak firma chce zamestnať občana so ZP, môže požiadať úrad práce o príspevok na zriadenie
chránenej dielne.
Takýto zamestnávateľ musí o príspevok písomne požiadať, vypracovať podnikateľský zámer a vypočítať predpokladané náklady na zriadenie chránenej dielne.
Chránená dieľňa, na ktorú zamestnávateľ získal príspevok, musí trvať najmenej 2 roky, ak je
to malá firmy, alebo 3 roky, ak je to stredný podnik.
Ak zamestnávateľ túto podmienku nesplní, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku.
Občan so ZP, ktorý chce začať podnikať, môže požiadať úrad práce o príspevok podľa § 57 zákona o službách zamestnanosti.
Musí spĺňať tieto podmienky:
byť zaevidovaný na úrade práce minimálne 3 mesiace (absolvent strednej alebo vysokej školy, ktorý má max. 25 rokov môže požiadať o príspevok hneď, ako sa zaeviduje na úrade práce)
požiadať o príspevok
absolvovať školenie pre začínajúcich podnikateľov, ktoré pripravuje úrad práce
vypracovať podnikateľský zámer a obhájiť ho pred komisiou
Výška príspevku na podnikanie závisí od miery nezamestnanosti v jednotlivých krajoch.
Občania bratislavského kraja môžu získať príspevok vo výške 6 243,45 Eur. V okresoch, kde je miera nezamestnanosti nižšia ako miera nezamestnanosti Slovenskej Republiky je príspevok vo výške 7 804,32 Eur a v okresoch, kde je miera nezamestnanosti vyššia ako miera nezamestnanosti Slovenskej Republiky je vo výške 9 365,18 Eur.
O príspevok môže požiadať občan so ZP, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 40%.
Podnikateľ, alebo zamestnanec so zníženou pracovnou schopnosťou môže požiadať úrad práce o príspevok na činnosť pracovného asistenta.
Pracovný asistent je:
osoba vo veku minimálne 18 rokov a spôsobilá na právne úkony
zamestnanec, ktorý poskytuje pomoc zamestnancovi alebo zamestnancom, ktorí sú občanmi so ZP, pri vykonávaní zamestnania a osobných potrieb počas pracovného času
osoba, ktorá poskytuje pomoc podnikateľovi so zdravotným postihnutím
Príspevok na činnosť pracovného asistenta sa poskytuje počas celého obdobia, keď je občan so zdravotným postihnutím zamestnaný, alebo kým podnikateľ so ZP podniká.
Výška príspevku na pracovného asistenta.
Výška príspevku sa určuje podľa počtu občanov so ZP, ich miery postihnutia na základe rozhodnutia
Sociálnej poisťovne, počtu hodín pracovnej asistencie a taktiež na základe stanovenej celkovej ceny
práce pracovného asistenta.
Mesačná výška príspevku je najmenej najmenej 399,97 € a najviac 877,99 €.

Ano chranenu dielňu je možne zriadiť i v byte, ale najskôr si treba preveriť na hygiene ci v Tvojom pripade to bude možné, povolenie z hygieny je smerodatné.
alenat
20.10.10,18:36
Vdaka za odpoved. Dnes sme sa boli pytat na urade prace, no zmiatli nas s tym, ze vraj v byte takato prevadzka byt nesmie.. zrejme si to este nastudujem zo zakona.
Je mozne zriadit si ako chranenu dielnu internetovy obchod? zda sa mi to pomerne jednoduchsie..
alenat
22.10.10,16:24
Zaujímala by ma ešte jedna vec. Môže invalid, ktorý má otvorenú chránenú dielňu, si popri tom ešte nejako privyrábať? Napr. na polovičný úväzok alebo dohodu o vykonaní práce?
pavol54
22.10.10,18:31
Zaujímala by ma ešte jedna vec. Môže invalid, ktorý má otvorenú chránenú dielňu, si popri tom ešte nejako privyrábať? Napr. na polovičný úväzok alebo dohodu o vykonaní práce?
Ak invalid otvorí chránenú dielňu stane sa szčo, ako môže robiť na DOVP? Maximálne môže vykonať služby alebo dodať tovar.
ing.tomas
11.06.12,12:45
Musí spĺňať tieto podmienky:
byť zaevidovaný na úrade práce minimálne 3 mesiace (absolvent strednej alebo vysokej školy, ktorý má max. 25 rokov môže požiadať o príspevok hneď, ako sa zaeviduje na úrade práce)

Vie mi niekto povedať, ako je to s tymi absolventmi? V zákone som nič také nenašiel.
GM4Des
17.08.12,10:59
Dobrý deň. Chcem sa opýtať či môže byť chránená dieľna zriadena v garáži a čo musí obsahovať, aby prešla hygienou. Čo vlastne taka hygiena vyžaduje. Mám všetko za sebou čo sa týka úradu práce. Mám aj schválený príspevok, no posledná vec čo potrebujem, je papier od hygieny, aby mi mohli poslať peniaze. No mám obavu, že práve pre hygienu celá moja námaha skončí. Trápim sa s tým už od januára. Vie mi niekto poradiť ako je to s tou garážou a hygienou? Priestor bude prenajatý. ĎAKUJEM.
GM4Des
19.08.12,11:54
Na somariny vie každy hned reagovat (ako napr. ze ked som ochotny spravit webstranku za 30 €), ale ak potrebujem nieco rozumne poradit tak nikde nikto :(
globalpartner
19.08.12,12:06
Na somariny vie každy hned reagovat (ako napr. ze ked som ochotny spravit webstranku za 30 €), ale ak potrebujem nieco rozumne poradit tak nikde nikto :(

Bez tých invektív to nejde?

Hygiena má svoje predpisy ako plocha na 1 prac, osvetlenie, záchod, kupelka, šatňa a pod.
Najlepšie sa infomovať dopredu alebo vyvolať konanie o súhlas s uvedením prevádzky , prídu , pozrú , spíšu zápisnicu ak niečo nesedí a nie v súlade dajú dobu na odstránenie , prípadne prerušia konanie.
Je nablízku nejaké sociálne zariadenie z vodou ? Predpokladám , že v garáži asi nebude a tak je potrebné mať súhlas využívaním od majiteľa, alebo nájomnú zmluvu. Tu asi bude najväčší problém
GM4Des
19.08.12,12:13
Pardon. A velmi pekne dakujem za odpoved. No voda a wc priamo v garazi nie su, ale su nablizku vo vedlajsej budove, ktora taktiez patri cloveku od koho mam prenajaty garaz cize suhlas od neho nie je problem. Ide o to, co bude hygiena sledovat na tom garazi, mam na mysli ci je vymalovane a taketo veci? Alebo co im najviac vadi. Ci bude stacit ze bude upratane a bude pristup k vode a wc? Je to predsa len dielna na opracovanie dreva, tak nemozu chciet aby ta garaz vyzerala ako nemocnica nie?
pavol54
19.08.12,12:45
Pardon. A velmi pekne dakujem za odpoved. No voda a wc priamo v garazi nie su, ale su nablizku vo vedlajsej budove, ktora taktiez patri cloveku od koho mam prenajaty garaz cize suhlas od neho nie je problem. Ide o to, co bude hygiena sledovat na tom garazi, mam na mysli ci je vymalovane a taketo veci? Alebo co im najviac vadi. Ci bude stacit ze bude upratane a bude pristup k vode a wc? Je to predsa len dielna na opracovanie dreva, tak nemozu chciet aby ta garaz vyzerala ako nemocnica nie?
v prvom rade ak chránená osoba nie je rodinný príslušník patriaci do bytu, to WC a voda nesmie byť v bytových priestoroch (respektíve priestory musia byť vyňaté z bytov a musia byť do podnikateľských) čo iné treba hygiena vyšpecifikuje podľa druhu prác v chránenej dielni iné požiadavky sú na potraviny iné šitie iné na telefonovanie
globalpartner
19.08.12,12:51
v prvom rade ak chránená osoba nie je rodinný príslušník patriaci do bytu, to WC a voda nesmie byť v bytových priestoroch (respektíve priestory musia byť vyňaté z bytov a musia byť do podnikateľských) čo iné treba hygiena vyšpecifikuje podľa druhu prác v chránenej dielni iné požiadavky sú na potraviny iné šitie iné na telefonovanie

V prípade potrav. výroby sú prísny (keramický obklad, podlaha a pod) tam budete mať spracovaný aj hccp ,či ako sa to volá .
Neviem si predstaviť potr. prevádzku bez vody
GM4Des
19.08.12,13:15
Dakujem. Tak s tymto by nemal byt problem, nakolko garaz nepatri k bytu a ani kbytovemu priestoru a tak isto ani wc ani sprcha a umyvadlo. Vsetko je to v jednom arealy v priemyselnej casti. Mna najviac trapi ze pred tym bola v tom garazi opravovna aut a je tam tkz. jama, ktora je sice zakryta doskami, ale aj tak sa bojim ze z toho budu robit problem. Inak kontroluju aj elektriku a taketo veci? Pretoze elektrina je vedena po stene a nie je zamurovana.
globalpartner
19.08.12,13:27
Dakujem. Tak s tymto by nemal byt problem, nakolko garaz nepatri k bytu a ani kbytovemu priestoru a tak isto ani wc ani sprcha a umyvadlo. Vsetko je to v jednom arealy v priemyselnej casti. Mna najviac trapi ze pred tym bola v tom garazi opravovna aut a je tam tkz. jama, ktora je sice zakryta doskami, ale aj tak sa bojim ze z toho budu robit problem. Inak kontroluju aj elektriku a taketo veci? Pretoze elektrina je vedena po stene a nie je zamurovana.

Elektrina nemá nič spoločné z hygienou
GM4Des
19.08.12,13:49
Elektrina nemá nič spoločné z hygienou

dakujem