marekdporada
18.10.10,21:40
Dobrý deň,
ako živnostník som sa musel zaregistrovať na Daňovom úrade. Znamená to automaticky, že som už aj platcom DPH? Teda či musím podať aj daňové priznanie, keď moje zisky sú minimálne. Ďakujem.
betka
18.10.10,19:43
Platiteľ DPH podla par. 4 z o DPH?

Pretože poznáme i par. 7 z o DPH.

Nie je registrácia ako registrácia.
marekdporada
18.10.10,19:47
Ja som sa registroval na živnostenskom úrade a oni ma automaticky zaregistrovali na Daňovom úrade, neviem podľa akého paragrafu.
Luba
18.10.10,20:00
No teda neviem, ako dnes fungujú živnostenské úrady, ale aby niekoho zaregistrovali zo živnost.úradu rovno pre DPH, to mi príde dosť divné! Je to istotne registrácia aj pre DPH? Nie je to iba nejaké nahlásenie daňovému úradu, že im vznikol nový daňovník, najskôr asi zatiaľ pre daň z príjmov? Daňový úrad by ti mal v prvom rade prideliť DIČ. Máš k tej registrácii cez živnoúrad nejaké doklady, podklady, dostal si od DÚ kartičku s prideleným DIČ, resp. s prideleným IČ DPH (to nie je to isté!)? Na akú ešte daň ťa nechal živnoúrad zaregistrovať?
marekdporada
18.10.10,20:07
Mám DIČ, to je asi povinná registrácia dane z príjmov podľa zákona 511/1992. Teda DPH nemusím platiť?
Luba
18.10.10,20:19
Ak máš iba DIČ, to znamená, že si daňovník - podnikateľ. Po skončení r.2010 podáš daňové priznanie k dani z príjmov FO. Ak nemáš iné nič, tak nie si platiteľom DPH. T.j. nemusíš platiť žiadnu. K DPH vydáva DÚ samostatnú kartičku, kde by si mal uvedené IČ DPH, čo by bolo SK10xxxxxxx = tvoje DIČ s prefixom SK. Keď budeš niekomu vystavovať faktúru, nebudeš tam účtovať nijakú DPH, ale bude vhodné, ak uvedieš poznámku, že nie si platiteľ DPH. Na DPH sa môžeš zaregistrovať dobrovoľne, alebo ak ti vyplynie povinnosť z výšky obratu alebo pri zahraničnom nákupe, viď § ako ti napísala betka.
marekdporada
18.10.10,20:29
Ďakujem.
srska
18.10.10,21:29
Ak máš iba DIČ, to znamená, že si daňovník - podnikateľ. Po skončení r.2010 podáš daňové priznanie k dani z príjmov FO. Ak nemáš iné nič, tak nie si platiteľom DPH. T.j. nemusíš platiť žiadnu. K DPH vydáva DÚ samostatnú kartičku, kde by si mal uvedené IČ DPH, čo by bolo SK10xxxxxxx = tvoje DIČ s prefixom SK. Keď budeš niekomu vystavovať faktúru, nebudeš tam účtovať nijakú DPH, ale bude vhodné, ak uvedieš poznámku, že nie si platiteľ DPH. Na DPH sa môžeš zaregistrovať dobrovoľne, alebo ak ti vyplynie povinnosť z výšky obratu alebo pri zahraničnom nákupe, viď § ako ti napísala betka.
Dobrovoľne - áno ale musíš preukázať správcovi dane, že si zdaniteľnou osobou - hneď ťa nezaregistrujú. Musíš ich presvedčiť, že firma "žije" :-)