dusan333
19.10.10,03:50
Ahojte.
Sme s exmanželkov už viac rokov rozvedený.
Dcérka bude mať v marci 12 rokov. Manželka sa presťahovala s druhom do podnájmu, do mesta v ktorom bývam aj ja.

Ich život bol spočiatku vedený vo veľkom štýle, o čom svedčila aj výška nájmu, proste si užívali a neodopreli si hádam nič čo sa im zapáčilo...

Jej druh mal dobre platenú prácu..., ale vo vnútri potajme živil aj "gemblerskú " úchylku, čo sa prejavilo až neskôr. Keď prišiel o prácu, tak sa táto slabosť začala naplno prejavovať a pridal sa aj alkoholizmus.
Rodina sa postupne dostávala z jednej krízy do druhej...
Momentálne sú v štádiu povedal by som rozchodovom a hoci v ňom boli už viac krát, nádej na vyriešenie tejto situácie sa postupne kamsi stráca.

Dcérku som si chcel už viac krát "zobrať" k sebe, ale ani ona sama to nechce. Myslím si, že aj preto, lebo si na život v paneláku, v ich prípade na život bezstarostný, bez povinností a dozoru zvykla a čím je staršia, tým viacej jej to začína vyhovovať. Prispôsobil som sa aj ja...

V čom je teda problém?

Ex manželka ma pred časom opakovane požiadala o schválenie trvalého pobytu u mňa. Žijem s mamou a s bratom v malom rodinnom dome a ona s dvomi dcérami by u nás ťažko našli miesto, no a o to jej ide.
Takýmto spôsobom chce získať byt.
Kvôli tým deťom by som to bez rozmyslu urobil, aj keď je to v podstate podvod, ale...
Prosím vás ak s tým máte niekto skúsenosť, poradte aké budú z toho pre mňa vyplývať riziká z právneho hľadiska.

Ale zaujíma ma aj váš názor na hľadisko morálne.
Ak neustúpim, budú sa musieť pravdepodobne presťahovať k exmanželkiným rodičom kde je miesta dosť ale je to o 35 km ďalej. Čiže nová škola, nový priatelia...

Ďakujem všetkým
Mária27
19.10.10,08:38
Na trvalý pobyt u teba im môžeš bez obáv dať súhlas, je len evidenčného charakteru, k ničomu ťa nezaväzuje. Vôbec nemusia u teba bývať, ani im na to nemusíš dať súhlas. Ide im o to, že ak im nik nedá súhlas na evidenciu trvalého pobytu (napr. ani prenajímateľ bytu), museli by mať trvalý pobyt evidovaný na obecnom úrade v obci, kde sa najčastejšie zdržujú.
katarina.j
19.10.10,08:48
Už len doplním, že ak dáš súhlas k trvalému pobytu, predsa je tam malý zádrheľ-tým pádom si budú môcť (exmanželka+dcera) dať zasielať vlastnú poštu na adresu trvalého pobytu. A ak uvádzaš v ako vzťahu je tvoja ex-manželka, tak by som mala obavy, či nedôjde ku konfliktu prave kvoli pošte...Musíš sa rozhodnúť sám, či to tak cítiš a či ti stojí za to stretávať sa s nimi napr. pri preberaní pošty a pod. záleží veľa od teba, aký je vzťah medzi vami ako ex-partnermi.
ivka70
19.10.10,09:04
Už len doplním, že ak dáš súhlas k trvalému pobytu, predsa je tam malý zádrheľ-tým pádom si budú môcť (exmanželka+dcera) dať zasielať vlastnú poštu na adresu trvalého pobytu. A ak uvádzaš v ako vzťahu je tvoja ex-manželka, tak by som mala obavy, či nedôjde ku konfliktu prave kvoli pošte...Musíš sa rozhodnúť sám, či to tak cítiš a či ti stojí za to stretávať sa s nimi napr. pri preberaní pošty a pod. záleží veľa od teba, aký je vzťah medzi vami ako ex-partnermi.

A budete na tu adresu platit za odvoz smeti za dalsie 3 osoby ....
arizona
19.10.10,09:19
...
Ak neustúpim, budú sa musieť pravdepodobne presťahovať k exmanželkiným rodičom kde je miesta dosť ale je to o 35 km ďalej. Čiže nová škola, nový priatelia...

A kde budú v skutočnosti bývať?:confused: Neodsťahujú sa aj tak,keby si im Ty ustúpil?
Lebo sa mi nezdá, že by byt dostali hneď, veď na sociálne byty sa tiež dlho čaká.

Iba doplním
- S ich trv. pobytom musia súhlasiť veštci vlastníci domu, nielen TY.

- Ak by mala ex-manželka nejaké nesplatené dlhy, tak exekútor "navštívi" adresu trv. bydliska...
dusan333
21.10.10,02:11
Ďakujem všetkým za odpovede. Ospravedlňujem sa ale bol som dlhší čas mimo...

Táto posledná odpoveď ma zaujala najviac, pretože manželka má niečo okolo 2 - 3 000 eur nesplatených dlhov. Dokonca to má na našom spoločnom účte, ktorý mala zrušiť po rozvode, ale nezrušila.!?
arizona
21.10.10,05:35
Ďakujem všetkým za odpovede. Ospravedlňujem sa ale bol som dlhší čas mimo...

Táto posledná odpoveď ma zaujala najviac, pretože manželka má niečo okolo 2 - 3 000 eur nesplatených dlhov. Dokonca to má na našom spoločnom účte, ktorý mala zrušiť po rozvode, ale nezrušila.!?
Píšeš, že ste rozvedení už niekoľko rokov, že ex žije dosť ľahtikárskym životom, že jej druh je gembler a ty máš s ňou stále spoločný účet? A čakáš, že ho zruší ona?... :confused:
Si "rovnocenný" spolumajiteľ účtu, asi nikoho nebude zaujímať, že ste rozvedení a že dlhy robí iba druhý spolumajiteľ a nie Ty. Mám pocit, že už je neskoro...
hubatá
21.10.10,15:52
Ani trvalý pobyt, ani spoločný účet - nič by som nedovolila, obanuješ to a znepríjemníš život aj svojej mame aj bratovi. Ak má v občianskom preukaze trvalý pobyt u teba, zadĺži sa u niekoho a tebe budú vytĺkať okná, pýtať od teba peniaze. A kde máš záruku že nezneužije tvoju dobrotu a nebude ťa otravovať aj so svojim terajším mužom? Sa mi zdáš dosť mäkký, málo priebojný, ľahko ťa dokážu oblbnúť a podpíšeš im niečo. Deti nech chodia k tebe kedy chcú, aj listy si k tebe môžu nechať posielať, .... ale prečo by mali mať u teba trvalý pobyt, veď onedlho budú dospelé, nájdu si partnerov a vtedy im môžeš pomôcť s ubytovaním, ale zasa: odtiaľ - potiaľ, vymedziť si hranice.
dusan333
22.10.10,02:11
Ani trvalý pobyt, ani spoločný účet - nič by som nedovolila, obanuješ to a znepríjemníš život aj svojej mame aj bratovi. Ak má v občianskom preukaze trvalý pobyt u teba, zadĺži sa u niekoho a tebe budú vytĺkať okná, pýtať od teba peniaze. A kde máš záruku že nezneužije tvoju dobrotu a nebude ťa otravovať aj so svojim terajším mužom? Sa mi zdáš dosť mäkký, málo priebojný, ľahko ťa dokážu oblbnúť a podpíšeš im niečo. Deti nech chodia k tebe kedy chcú, aj listy si k tebe môžu nechať posielať, .... ale prečo by mali mať u teba trvalý pobyt, veď onedlho budú dospelé, nájdu si partnerov a vtedy im môžeš pomôcť s ubytovaním, ale zasa: odtiaľ - potiaľ, vymedziť si hranice.

V podstate máš pravdu, ale mladšia dcérka má u mňa psa a veľa zvieratiek...
Jednoducho si uvedomujem, že o to príde a mám obavu, že s tým sa u nej začne aj pomaly vytrácať akýsi súcit až cit(empatia), ktorá dnešným deťom tak veľmi chýba. Viem môže to byť aj naopak, že práve tou odlukou to dcérka konečne pochopí a sama si vyberie podľa ktorého životného vzoru chce ona žiť, možno bude nakoniec častejšie u nás ako "doma".
Trvalo jej dlhší čas kým si našla kamarátky, teraz ich už konečne má, dokonca jednu od susedov...
...Toto sú hlavné príčiny prečo sa obávam ich odsťahovania.
Ex žije teraz s druhom, ale zdá sa, že už ich spája iba spoločne prenajatý byt... nerozumejú si, často sa hádajú...

Svoju rodičovskú zodpovednosť som si možno až príliš uvedomil, práve preto sme sa museli rozviesť...
No a teraz by som chcel urobiť znova niečo, čo nebude dobré iba pre mňa ale pre všetkých zúčastnených. Niečo také sa nám podarilo tým rozvodom i keď si to spočiatku všetci nemysleli. S odstupom času sa dá hodnotiť náš rozvod ako všeobecne prospešné rozhodnutie.
hubatá
22.10.10,12:55
Opýtaj sa ex, či by ti nenechala deti kým si vyrieši bytovú situáciu, možno na to pristúpi. Ale zasa upozorňujem: ak by súhlasila napíšte si dohodu že počas obdobia čo deti budú u teba nebudeš jej platiť výživné !!! Nezabudni: všetky dohody si daj pekne krásne podpísať, nespoliehaj na jej čestnosť, lebo teraz nasľubuje všeličo keď je v úzkych, ale potrebuje peniaze a tie sa ťažko vracajú aj keď by jej nepatrili. Takže povedz deťom že si ich vezmeš kým sa mama dostane zo zlej finančnej a bytovej situácie, možno to doma v kľude s deťmi preberie, uzná to za vhodné aby nemenili prostredie, školu a priateľov a dá ti ich.