pepe15
19.10.10,06:19
Dobrý deň,

v júni som ukončila VŠ s titulom Ing. s tým, že som bola prijatá na doktorandské denné štúdium. Keďže som ale váhala, či nastúpim, bola som sa zahlásiť na úrade práce. Skončenie školy som bola zahlásiť aj v zdravotnej poisťovni. Po zápise na doktorandské štúdium som sa opäť bola na úrade práce kde ma teda vôbec počas leta neevidovali (ako im to aj vyplýva zo zákona).
Lenže tu nastáva problém so zdravotnou poisťovňou. Tej som priniesla všetky doklady - o vykonaní štátnic (ukončenie štúdia) aj potvrdenie o návšteve školy, že som na doktorandskom dennom štúdiu. Napriek tomu poisťovňa odo mňa pýta doklad, že som bola medzi štátnicami a zápisom na doktorandské štúdium evidovaná na úrade práce, inak že si to všetko musím doplatiť sama.

Čítala som už tu na fóre podobné prípady ako napr. tému "doktorand ako to vlastne je" alebo "kto má platiť zdravotné poistenie" avšak neviem prečo u mňa žiada poisťovňa niečo, čo jej proste nemôžem dať.
KEJKA
19.10.10,04:44
ak si nebola evidovaná, tak si musíš ZP doplatiť sama - si samoplatiteľom.
janka67
19.10.10,04:59
A to ťa prečo nezaevidovali na úp ak si o to požiadala? Nemáš teda rozhodnutie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie?

Môj syn to riešil tak, že sa po štátniciach (po ukončení štúdia) do 8 dní prihlásil v ZP ako samoplatiteľ, platil zdravotné poistenie (28,92 € mesačne) a od 1. 9. 2010 - začiatok denného doktorandského štúdia - sa odhlásil v ZP ako samoplatiteľ. Na základe potvrdenia o dennom doktorandskom štúdiu je opäť poistencom štátu.
pepe15
19.10.10,05:24
Na úrade ma neevidovali pretože zo zákonu ani nemôžu. Tiež som sa na to najprv hnevala ale potom som si našla príslušný zákon a keďže som stále vo fáze, ktorá sa popisuje ako sústavná príprava na povolanie, úrad práce ma evidovať nemôže. Dá sa to obísť len tak že človek zatají že bude pokračovať v štúdiu, čo som ale vtedy nevedela.

Nie som žiadny odborník na zákony, ale skôr si myslím, že chyba bude u zdravotnej poisťovne. Tam mi povedali, že medzi 2. a 3. stupňom vysokej školy za mňa štát neplatí a musím sa evidovať. Iné je keď ide človek zo strednej na vysokú, alebo z 1. stupňa na 2., vtedy je to bezproblémové a cez leto za dotyčného platí štát.
Ale akonáhle sa ide na tretí stupeň štát už neplatí a nedá sa ani evidovať na úrade práce.

Fakt nechápem čo je toto za systém. To si každý kto ide na doktorandské štúdium platí cez leto zdravotné poistenie? Podotýkam, že 26 rokov som ešte nemala a študujem sústavne. A myslím si, že zákon vôbec nerozlišuje či som na prvom, druhom alebo treťom stupni vysokej školy.
janka67
19.10.10,05:34
Zaujímavé ... pre úp je to sústavná príprava na povolanie a pre zp nie ... ?
Nezostáva ti nič iné, iba si ZP doplatiť ...

A želám ti veľa úspechov v štúdiu.:);)
pepe15
19.10.10,12:05
Ďakujem za odpovede a dala som si aj tú námahu a prečítala príslušné zákony, ktoré sa na tento prípad vzťahujú. Ide mi hlavne o to upozorniť budúcich doktorandov :)

Čize milí budúci doktorandi:---
ak si nebudete chcieť sami doplácať zdravotné poistenie medzi obdobím štátnic a nástupom do školy, bežte na úrad práce a nezaškrtávajte kolonku, že budete pokračovať v štúdiu, čím sa normálne zaevidujete a bude za vás platiť poistné štát.

Osobne si myslím, že niečo by sa malo s týmto urobiť. Úrad práce ma totiž nasledovné:
Za sústavnú prípravu na povolanie sa z pohľadu úradov práce považuje štúdium na strednej škole, alebo štúdium na vysokej škole (v dennej forme) do získania vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa.
Za predpokladu, že bude občan po skončení I.stupňa VŠ bezprostredne pokračovať v štúdiu na II.stupni VŠ z uvedeného vyplýva, že obdobie od skončenia I.stupňa VŠ do zápisu na II.stupeň sa považuje za sústavnú prípravu na povolanie, a teda o zaradenie do evidencie požiadať nemusí. To isté platí aj v prípade ukončenia II.stupňa VŠ a zápisu na III.stupeň VŠ.

Síce tam je napísané, že nemusí ale myslia tým že nemôže keďže:
Do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa nezaradí občan, ktorý
...
# sústavne sa pripravuje na povolanie,
....

No a výňatok zo zákona o zdravotnom poistení:
(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
a) nezaopatrené dieťa; 39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu

Takže na záver: medzi 2. a 3. stupňom VŠ štát nie je povinný platiť zdravotné poistenie a na ÚP nemôžte, takže sa stávate samoplatiteľom. Po nástupe na doktorandské zas prejde zodpovednosť platiť zdravotné poistenie na štát.

Škoda len, že som si to nenaštudovala skôr, ale snáď môj príspevok ušetrí niekoho iného v budúcnosti od platenia :)