fitbella
19.10.10,09:10
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu.
Ide o zamestnankyňu, ktorá pracovala vo firme, kde mala uzatvorenú PZ na dobu určitú do 15.08.2008. 13.9.2007 nastúpila na materskú dovolenku a následne 17.03.2008 nastúpila na rodičovskú dovolenku. Tento mesiac jej končí rodičovská dovolenka. Ako mal správne postupovať zamestnávateľ? Mal ju k 15.8.2008 odhlásiť zo sociálnej aj zdravotnej poisťovne? Moja predchodkyňa, tak neurobila. Mám ju odhlásiť teraz pri skončení materskej dovolenky? Je zamestnávateľ povinný prijať ju po ukončení rodičovskej dovolenky na pôvodné pracovné miesto? Nie som personalista, preto prosím o radu, keďže s tým neviem pohnúť. Ako ďalej postupovať?
Veľmi pekne vopred ďakujem.
ivka70
19.10.10,07:21
Mal ju odhlasit napriek tomu, ze bola na materskej a riadne ukoncit PP.
Nakolko ju neodhlasil a ona je aj po ukonceni terminu doby urcitej je stale jeho zamestnancom, da sa predpokladat, ze jej zmluva presla na dobu neurcitu.
Bud s nou zamestnavatel ukonci PP dohodou k poslednemu dnu RD (treba jej preplatit dovolenku, na ktoru jej vznikol narok pocas MD) alebo by jej mal dat pracu podla pracovnej zmluvy (nemusi to byt to iste pracovne miesto. Pripadne s nou ukoncit PP vypovedou (s vypovednou dobou a s odstupnym.

Je to moj nazor, som zvedava, ci so mnou budu ostatni suhlasit :).
katka50
19.10.10,07:39
Mal ju odhlasit napriek tomu, ze bola na materskej a riadne ukoncit PP.
Nakolko ju neodhlasil a ona je aj po ukonceni terminu doby urcitej je stale jeho zamestnancom, da sa predpokladat, ze jej zmluva presla na dobu neurcitu.
Bud s nou zamestnavatel ukonci PP dohodou k poslednemu dnu RD (treba jej preplatit dovolenku, na ktoru jej vznikol narok pocas MD) alebo by jej mal dat pracu podla pracovnej zmluvy (nemusi to byt to iste pracovne miesto. Pripadne s nou ukoncit PP vypovedou (s vypovednou dobou a s odstupnym.

Je to moj nazor, som zvedava, ci so mnou budu ostatni suhlasit :).
Podľa mňa jej PP uzatvorený na dobu určitú skončil uplynutím doby. Ona vo výkone práce so súhlasom zamestnávateľa nepokračovala / ZP § 71 ods. 2/, nakoľko je na rodičovskej dovolenke. To znamená, že PP sa jej nezmenil na dobu neurčitú. Treba však doriešiť odhlásenie zo SP a ZP k 15.8.2008. Od 17.3.2008 mala mať prerušené poistenie v Soc. poisťovni.
fitbella
19.10.10,07:43
Aký spôsobom prosím doriešiť to odhlásenie z ZP a SP?
ewita888
19.10.10,07:45
Podľa mňa, keď zamestnávateľ ju nepoodhlasoval z poisťovní, nevyradil z evidencie a neposlal zápočet, týmto neukončil jej pracovný pomer.. čiže PZ sa zmenila na dobu neurčitú.. si myslím..
ivka70
19.10.10,07:49
Podľa mňa jej PP uzatvorený na dobu určitú skončil uplynutím doby. Ona vo výkone práce so súhlasom zamestnávateľa nepokračovala / ZP § 71 ods. 2/, nakoľko je na rodičovskej dovolenke. To znamená, že PP sa jej nezmenil na dobu neurčitú. Treba však doriešiť odhlásenie zo SP a ZP k 15.8.2008. Od 17.3.2008 mala mať prerušené poistenie v Soc. poisťovni.

Nestaci doriesit iba to.
Traba napr. preplatit zamestnankyni dovolenku, na ktoru jej vznikol narok pocas MD. to mal zamestnavatel urobit v augustovej vyplate 2007.
ako opravi to?
Dalsia otazka je, ci zamestnankynu 17.8. prehlasil z MD na RD v SP a ZP.
ak ano, v podstate uznal, ze je stale jeho zamestnkyna, po termine 15.8.

Ja by som sa skusila so zamestnankynou dohodnut na ukonceni PP dohodou k poslednemu dnu RD, lebo to jevyhodne aj pre zamestnankynu (vznikne jej narok na podporu v nezamestnanosti) aj pre zamestnavatela (nemusi opravovat chyby v minulosti, ktore by mohli byt napadnutelne na sude).
katka50
19.10.10,07:57
Nestaci doriesit iba to.
Traba napr. preplatit zamestnankyni dovolenku, na ktoru jej vznikol narok pocas MD. to mal zamestnavatel urobit v augustovej vyplate 2007.
ako opravi to?
Dalsia otazka je, ci zamestnankynu 17.8. prehlasil z MD na RD v SP a ZP.
ak ano, v podstate uznal, ze je stale jeho zamestnkyna, po termine 15.8.

Ja by som sa skusila so zamestnankynou dohodnut na ukonceni PP dohodou k poslednemu dnu RD, lebo to jevyhodne aj pre zamestnankynu (vznikne jej narok na podporu v nezamestnanosti) aj pre zamestnavatela (nemusi opravovat chyby v minulosti, ktore by mohli byt napadnutelne na sude).
Ale veď je PP mal končiť 15.8.2008 a MD jej končila 16.3.2008, čiže nebolo to po termíne ukončenia PP .

Súhlasím však s Tebou, že záleží ako sa dohodnú.
ewita888
19.10.10,08:01
Nestaci doriesit iba to.
Traba napr. preplatit zamestnankyni dovolenku, na ktoru jej vznikol narok pocas MD. to mal zamestnavatel urobit v augustovej vyplate 2007.???
ako opravi to?
Dalsia otazka je, ci zamestnankynu 17.8. prehlasil z MD na RD v SP a ZP.
ak ano, v podstate uznal, ze je stale jeho zamestnkyna, po termine 15.8.

Ja by som sa skusila so zamestnankynou dohodnut na ukonceni PP dohodou k poslednemu dnu RD, lebo to jevyhodne aj pre zamestnankynu (vznikne jej narok na podporu v nezamestnanosti) aj pre zamestnavatela (nemusi opravovat chyby v minulosti, ktore by mohli byt napadnutelne na sude).
nechápem..
blazonko
19.10.10,08:04
Súhlasím s ivkou. Tým, že s ňou zamestnávateľ riadne neukončil PP a neodhlásil ju z poisťovní, prakticky uznal, že je stále jeho zamestnankyňou.
jelalim
19.10.10,08:04
Pracovny pomer zamestnankyne sa mal ukoncit 15.08.2008. Kedze si zamestnavatel voci zamestnankyni nesplnil svoje povinnosti, zamestnankyni vznikol pracovny pomer na dobu neurcitu, aj ked nebol dohodnuty pisomne.

Po skonceni rodicovskej, jej zamestnavatel moze dat vypoved (s vypovednou dobou a odstupnym) pripadne ju moze motivovat aby mu podpisala ukoncenie prac. pomeru dohodou.
Silkov
29.06.11,09:12
Zamestnanec nemal záujem ďalej pracovať vo firme. Prestal chodiť do práce. Podržali sme ho do konca mesiaca a pripravili sme ukončenie pracovnej zmluvy - dohodou. Pretože zamestnanec nám ju neprevzal tak sme výpoveď poslali doporučene. Teraz má bývali zamestnanec finančné problémy udajne pre nesplácanie pôžičky tak sme predvolaný na políciu predložiť zamestnancovu prac. zmluvu a výpoveď. Prosím Vás môže ostať výpoveď dohodou, alebo riešiť to podľa ZP §63, ods. 2 písm. a). Mate niekto skúsenosť s takým prípadom, prosím poraďte.
Tweety
29.06.11,10:26
Zamestnanec nemal záujem ďalej pracovať vo firme. Prestal chodiť do práce. Podržali sme ho do konca mesiaca a pripravili sme ukončenie pracovnej zmluvy - dohodou. Pretože zamestnanec nám ju neprevzal tak sme výpoveď poslali doporučene. Teraz má bývali zamestnanec finančné problémy udajne pre nesplácanie pôžičky tak sme predvolaný na políciu predložiť zamestnancovu prac. zmluvu a výpoveď. Prosím Vás môže ostať výpoveď dohodou, alebo riešiť to podľa ZP §63, ods. 2 písm. a). Mate niekto skúsenosť s takým prípadom, prosím poraďte.
V prvom rade musíš upresniť to, ako ste vlastne skončili PP, pretože ZP nepozná výpoveď dohodou. Buď jedno, alebo druhé.
Silkov
29.06.11,10:57
§ 60 ZP Dohoda o skončení pracovného pomeru. Skončenie pracovného pomeru nemám podpísanú osobne (zamestnanec sa nám vyhýbal), ale mám podací lístok o doručení listu. Stačí to ako doklad o skončení prac. pomeru, alebo zmeniť §§§??????
Tweety
29.06.11,10:59
§ 60 ZP Dohoda o skončení pracovného pomeru. Skončenie pracovného pomeru nemám podpísanú osobne (zamestnanec sa nám vyhýbal), ale mám podací lístok o doručení listu. Stačí to ako doklad o skončení prac. pomeru, alebo zmeniť §§§??????
Takže dohodou, OK. Máte teda len doklad o jej doručení, nie o tom, že s tou dohodou súhlasil. Zrejme s ňou nesúhlasí, ostáva vám teda len mu doručiť výpoveď.
Silkov
29.06.11,11:17
Môžem mu doručiť výpoveď k dátumu 1.5.2011 (spätne). Ak áno aké znenie § mám použiť vo výpovedi.... Ďakujem
VERONIKA6
29.06.11,11:19
Môžem mu doručiť výpoveď k dátumu 1.5.2011 (spätne). Ak áno aké znenie § mám použiť vo výpovedi.... Ďakujem
Spätne, to by som asi nerobila.
Silkov
29.06.11,11:24
Zamestnanec je odhlásený všade od 1.5.2011
Tweety
29.06.11,11:24
Môžem mu doručiť výpoveď k dátumu 1.5.2011 (spätne). Ak áno aké znenie § mám použiť vo výpovedi.... Ďakujem
Ak dávaš výpoveď, musíš počítať s výpovednou dobou.
Tweety
29.06.11,11:25
Zamestnanec je odhlásený všade od 1.5.2011
A na základe čoho ste ho odhlásili?
Silkov
29.06.11,11:44
Zamestnanec so zamestnancom boli dohodnutí o skončení Prac. pomeru, ale Dohoda o skončení prac. pomeru mu bola doručená doporučene poštou.
Tweety
29.06.11,11:45
Zamestnanec so zamestnancom boli dohodnutí o skončení Prac. pomeru, ale Dohoda o skončení prac. pomeru mu bola doručená doporučene poštou.
Ale ako, keď ju nepodpísal? Nedošlo k platnému skončeniu PP.