VieraK.
19.10.10,09:27
Prosím o radu - ako v PÚ zaúčtovať nákup kolkov v hotovosti v mene a na účet zákazníka a následne ich fakturáciu zákazníkovi? Geodetická firma - s.r.o., totiž nakupuje kolky, ktoré potom vo faktúre za služby uvádza bez DPH. Ďakujem za pomoc.
Trip
19.10.10,18:52
no nerozumiem celkom co znamena nakup kolkov v mene zakaznika :-)

proste predavate nejaku sluzbu a na to potrebujete minut nejake peniazky vo forme nakladov - napr. kolky, mzdove naklady, mozno nejaky material atd... - potom to vsetko spojite do nejakej geodeticke sluzby :-) a predate to zakaznikovi. Ak to takto funguje, je uctovanie podla mna jednoduche :

nakup kolkov : 538/211
fakturacia zakaznikovi : 311/602
durisovad
19.10.10,19:14
Ja by som asi uctovala cez ucet cenin. Nakup 213/211, predaj opacne 211/213 - v pripade, ze za kolky inkasujete peniaze v hotovosti. Ak fakturujete, potom 538/213 a fakturu 311/602. Pravdepodobne nenakupujete kolky na kazdy jednotlivy pripad, ale mate aj nejaku zasobu a preto by som ich viedla na ucte cenin.
ondrejvla
19.10.10,19:36
Ja by som asi uctovala cez ucet cenin. Nakup 213/211, predaj opacne 211/213 - v pripade, ze za kolky inkasujete peniaze v hotovosti. Ak fakturujete, potom 538/213 a fakturu 311/602. Pravdepodobne nenakupujete kolky na kazdy jednotlivy pripad, ale mate aj nejaku zasobu a preto by som ich viedla na ucte cenin.

Súhlasím, len doplním na kolky by som si vytvorila analytiku, taktiež na stravné...
KEJKA
19.10.10,20:12
v zásade je to správne, všetky vstupy zahrnúť do ceny služby.
Je tu však aj možnosť uvedená v zadaní - v mene a na účet klienta.
Robia to aj právnici, realitné kancelárie, isto aj iné profesie.
Ak je kolok súčasťou nejakej žiadosti vypísanej v mene klienta, nie je to vlastný náklad firmy poskytujúcej služby, ale náklad toho klienta.
§22, ods3 Z_DPH
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky )..........................
V takom prípade by som kolky účtovala na 378 - pohľadávku voči klientovi
alebo aj ako ceniny 213/211
a potom vo faktúre uvedené kolky 311/213 Do nákladov by som toto nerada dávala vzhľadom na vyššie uvedené.
striebro1
18.11.10,06:57
kejka, ja by som to tiez radsej nehnala cez 5 a 6, tie kolky...zvazujem to uctovat presne ako si napisala....bud cez 213 alebo cez 378. firma co ucutujem uhradza poplatky cez banku, takze tie kolky fyzicky ani nie su...myslis, ze bude to lepsie cez 378??? resp 379 zavazok voci klientovi, a na fakture zauctujem vynos a tie kolky dam ako refakturaciu a to zuctujem ako zanik zavazku....dalo by sa to tak?? podla mna by to ani do obratu nemalo vstupovat...
ajkahp
28.03.16,17:49
A keby som kolky kúpené v mene a na účet klienta nefakturovala, len ich odovzdala a dala preplatiť v hotovosti, a vyfakturovala by som len službu ktorú poskytujem? môže to tak byť? dakujem
KEJKA
29.03.16,07:34
..................ako pohľadávku voči klientovi 378