Inga6
19.10.10,09:32
Ahojte,

chcela by som vas poprosit o radu. V sro su tichi spolocnici, maju to osetrene zmluvou o tichom spolocenstve. Zaroven sa jeden z tichych spolocnikov s danou sro zmluvne dohodol na poskytovani pravnych sluzieb prostrednictvom svojej vlastnej sro, kde je 100% spolocnikom aj konatelom.

Je prosim takato spolupraca mozna a nie je v rozpore s tym, ze je dany podnikatel aj tichym spolocnikom v predmetnej sro?

Dakujem velmi pekne za rady :).
profesional
19.10.10,17:17
Spolupraca mozna je.
Avsak nakolko ide o plnenie medzi personalne prepojenymi osobami, tak je nutne mat prislusne plnenie ocenene podlaosobitnych predpisov. Tj. na hodnotu sluzieb potrebujes znalecky posudok alebo odborne vyjadrenie podla zakona cislo 382/2004 Z.z.
Inak ti daniari faktury za taketo sluzby vyhadzu z danovych nakladov.
Trip
19.10.10,18:33
Spolupraca mozna je.
Avsak nakolko ide o plnenie medzi personalne prepojenymi osobami, tak je nutne mat prislusne plnenie ocenene podlaosobitnych predpisov. Tj. na hodnotu sluzieb potrebujes znalecky posudok alebo odborne vyjadrenie podla zakona cislo 382/2004 Z.z.
Inak ti daniari faktury za taketo sluzby vyhadzu z danovych nakladov.

dovolim si nesuhlasit z predchadzajucim prispevkom.

na takuto zmluvu nepotrebujes znalecky posudok - btw, by som taky chcel vidiet na pravne sluzby.

kazdopadne sa jedna o vztah medzi spriaznenymi osobami ako napisal profesional avsak tu staci ak cena za pravne sluzby bude cena obvykla, t.j. bude to taka cena aku by si zmluvne dohodli 2 nezavisle osoby - toto ked daniarom preukazes, tak ti vsetky taketo danove naklady uznaju - samozrejme za podmienky ze sa nejedna o fiktivne sluzby ale o pravne sluzby, ktore sluzia vasej firme na dosiahnutie alebo udrzanie prijmov.
profesional
20.10.10,04:55
A ako chces daniarom preukazat ze ide o hodnotu obvyklu?
Vynimkou by bolo pokial by slo o hodnoty kalkulovane priamo podla zakona o advokacii a prislusnej vykonavacej vyhlasky. Ale ak by slo o zmluvne ceny, tak by daniari ziadali posudok.
A ano, aj na pravne sluzby a ich vseobecnu hodnotu je mozne mat znalecky posudok.
Trip
20.10.10,12:35
A ako chces daniarom preukazat ze ide o hodnotu obvyklu?
Vynimkou by bolo pokial by slo o hodnoty kalkulovane priamo podla zakona o advokacii a prislusnej vykonavacej vyhlasky. Ale ak by slo o zmluvne ceny, tak by daniari ziadali posudok.
A ano, aj na pravne sluzby a ich vseobecnu hodnotu je mozne mat znalecky posudok.

preukazes to napr. tak, ze si das spravit ponuky od inych pravnickych kancelarii a preto budes vediet ci sa jedna o cenu obvyklu alebo uplne uletenu....

profesional nehnevaj sa ale niektore tvoje odpovede su tak z rise teorie, ze az. Mas uplnu pravdu, ak by to malo byt poistene na 100% najlepsie co sa da urobit je znalecky posudok (podotykam este raz, v zivote som nevidel a ani nepocel o znaleckom posudku na pravne sluzby - mozno ty ano, a ak mi taky napr. mozes poslat na email (cez sukr spravu), rad sa poucim). Ale v reale sa vo firmach deje take neuveritelne mnozstvo transakcii medzi spriaznenymi osobami, ze keby mal byt robeny na vsetko znalecky posudok, tak robit znalca je najvynosnejsi job na svete.

Napr. plno fabrik na slovensku je vyrobnou zakladnou pre svoje materske a sesterske firmy v skupine - to si naozaj myslis, ze ked takata firma pre svoju vyrobu nakupi material od sesterskej firmy tak na to aby ten material bol uznanymi danovymi nakladmi potrebujes znalecky posudok ? Ked nejaka materska firma robi nejake poradenstvo svojej dcerskej spolocnosti (co je takmer vzdy v ramci nadnarodnych spolocnosti), tak na to treba znalecky posudok?

Ak nejaka firma v skupine slov firiem robi vsetkym tymto firmam uctovnictvo, tak na to potrebujes znalecky posudok aby si to tie firmy mohli dat do danovych nakladov ?
profesional
20.10.10,16:58
Ja som videl uz viacero posudkov na odhad vseobecnej hodnoty pravickych a advokatskych sluzieb. A som tvor z praxe. Ver tomu.

To ze niekto nedodrziava zakon, resp. si ho vysvetluje svojsky neznamena, ze to tak ma robit kazdy. Kym si kazdy bude robit z pravneho poriadku trhaci kalendar, bude tu bordel taky aky tu je.
JankaO
20.10.10,17:28
Vyberám z pokynu DRSR:
Oceňovanie vzájomných transakcií medzi ekonomicky alebo personálne prepojenými osobami na účely zákona o dani z príjmov je vymedzené v ustanoveniach § 17 ods. 5 a § 18 zákona. Základným východiskom pri posudzovaní cien medzi závislými osobami na daňové účely je tzv. princíp nezávislého vzťahu.
Predmetné ustanovenia zákona o dani z príjmov bolo však možné uplatniť v období do 19.07.2005 len vo vzťahu k vzájomným transakciám zahraničných závislých osôb (nie tuzemských závislých osôb).
S účinnosťou od 20.07.2005 sa úprava základu dane podľa ustanovenia § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov na základe novely zákona č. 314/2005 Z. z. vzťahuje aj na tuzemské závislé osoby.
Podľa § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov súčasťou základu dane tuzemských závislých osôb vyčísleného za obdobie od 20.07.2005 do 14.12.2005 je aj cenový rozdiel zistený postupom uvedeným v § 18 zákona. Úprava základu dane z dôvodu „netrhového“ ocenenia vzájomných transakcií tuzemských závislých osôb sa vzťahuje na transakcie (účtovné prípady) uskutočnené v období od 20.07.2005 do 14.12.2005, pričom zákonom vymedzená závislosť osôb sa posudzuje v kontexte vytvárania obchodných vzťahov týchto osôb, t.j. v čase vytvorenia vzájomných cenových dohôd a dojednania ceny transakcie.
Účelom úpravy predmetného ustanovenia zákona účinnej od 15.12.2005 je vrátenie súčasného znenia ustanovenia do pôvodného stavu pred novelou zákona č. 314/2005 Z. z.
V období od 15.12.2005 je tak úpravu základu dane podľa § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov opäť možné vyžadovať len u zahraničných závislých osôb. Na elimináciu daňových únikov realizovaných prostredníctvom „účelového“ oceňovania transakcií v ostatných prípadoch je možné uplatniť postup uvedený v ustanovení § 29 ods. 6 zákona o správe daní.
Inga6
20.10.10,17:51
Dakujem vam vsetkym velmi pekne za stanoviska a nazory.

JankaO, ak teda dobre rozumiem Tvojmu prispevku - kedze ide o tuzemske osoby, neposudzuju sa dane skutocnosti tak, ako o tom pisal profesional, t.z. mozu si obe strany slobodne dohodnut ceny za poskytovane sluzby?

Napr., ja keby som viedla uctovnictvo firme, v ktorej som aj tichy spolocnik, tak mi bude ako "dokaz" uplne stacit to, ze rovnake/porovnatelne ceny mam napr. aj u inych klientov? Respektive nemusim nic "dokazovat", kedze ide o tuzemske osoby?

Tiche spolocenstvo je inak aj dost "chranene", aspon to tak beriem. Aj keby prisla danova kontrola, v uctovnictve uvidi zauctovane vklady a podobne veci, ale predsa uradnici nemaju pravo ziadat aj zmluvy o tichom spolocenstve a zistovat, kto v skutocnosti tichym spolocnikom je, alebo sa mylim????

Dakujem este raz za odpovede, opat som sa vdaka vasim skusenostiam vela priucila:).
JankaO
20.10.10,18:32
JankaO, ak teda dobre rozumiem Tvojmu prispevku - kedze ide o tuzemske osoby, neposudzuju sa dane skutocnosti tak, ako o tom pisal profesional, t.z. mozu si obe strany slobodne dohodnut ceny za poskytovane sluzby?

No, z toho príspevku to ale nevyplýva. Keďže v terajšom znení Zákona o dani z príjmov posudzovanie tuzemských závislých osôb vypadlo, daňový úrad pri posúdení výšky oprávneného výdavku sa môže riadiť ustanovením § 24 odst. 4 zákona 563/2009 (predtým to bol § 29 odst. 6 Zákona o správe daní...511/1992)
Trip
20.10.10,19:38
Ja som videl uz viacero posudkov na odhad vseobecnej hodnoty pravickych a advokatskych sluzieb. A som tvor z praxe. Ver tomu.

To ze niekto nedodrziava zakon, resp. si ho vysvetluje svojsky neznamena, ze to tak ma robit kazdy. Kym si kazdy bude robit z pravneho poriadku trhaci kalendar, bude tu bordel taky aky tu je.

servis profesional,

asi tomu nebudes verit ale presne takyto prispevok som od teba cakal.

ale nevadi, spytam sa k veci tvojho prispevku, lebo ma to naozaj zaujima - mozes mi v kratkosti napisat akym sposobom bola stanovena ta vseobecna hodnota pravnickej sluzby v posudkoch co si videl ? Kedze toto je asi mimotemy mozes mi to poslat ss aby sme nedostali po frnaku, ze si z porady robime bordel.

diki
Inga6
21.10.10,17:57
JankoO, dakujem za odpoved.
Po prestudovani vsetkeho, co tu odznelo aj po prestudovani odporucanych zakonov a paragrafov si myslim, ze neexistuje jednoznacna odpoved na moju otazku.

Kedze ide o tiche spolocenstvo, tichy spolocnik by mal byt chraneny prislusnym sposobom. A kedze jeho firma bude dodavat sluzby firme, v ktorej je tichym spolocnikom, bude sa riadit asi klasickym, obchodnym pristupom. Neviem si teda predstavit ziadneho danovnika, ktory by napadol ceny za pravne poradenstvo z dovodu, ze su to napr. BA ceny a ze mal ist radsej do Svidnika si najst pravnika, kde su eventualne pravne sluzby lacnejsie. Neviem, ci by akykolvek danovnik mal prave nieco take posudzovat a vstupovat do obchodnych podmienok a dohodnutych cien.
Toto je moj nazor, mozno nie je uplne najspravnejsi, to neviem, ale takto to vnimam ja. Potom by asi neexistoval trhovy mechanizmus, ak by do toho vstupovali danovnici so svojim subjektivnym danovym pohladom.