kajka84
19.10.10,09:38
Dobrý deň, chcela by som poradiť. Pracujem vo firme, kde máme dohodnutý základny plat + odmeny z predaja, ktoré si zarobíme, takže sa jedna stále o inú sumu. Ak som počas mesiaca čerpala dovolenku alebo PN-ku, na výplatnej páske mi z týchto odmien strhnú. Napr. teraz som mala odpracovaných 6 dní a dovolenku 14 dní. Mala som nárok na 170Eur, ale dostala som len 61,82Eur. Má zamestnávateľ nárok siahnuť mi na odmenu, ktorú som si vyrobila? Aký je rozdiel medzi odmenou a prémiou. Ďakujem za vysvetlenie.
ewita888
19.10.10,07:49
pokiaľ si sa o ten predaj pričinila iba ty /neviem, či ty sama, alebo je to kolektívne/, tak by ti odmenu nemal krátiť..
ivka70
19.10.10,07:52
To zavisi od toho, ako mate tie podmienky vyplacania dohodne.
Logicky by to malo byt tak, ako pise ewita888, ale v skutocnosti to moze byt dohodnute tak ako to vyplaca zamestnavatel.
kajka84
19.10.10,08:00
Každý ma svojich zákazníkov, na konci mesiaca program ponuka výkaz vyhodnotenia predajcov, v ktorom sa uvádza, aký zisk som firme urobila a z toho mame v zmluve dohodnuté, určité percento. Keď sme sa na to pýtali, povedali nám, že je to zo zákona. Takže náš účtovný program to ma už nainštalované v sebe, že nám to ma strhnúť. Aj keď v zmluve sa uvádzajú ODMENY a na výplatnej páske PRÉMIE.
Chobot
19.10.10,08:03
Dobrý deň, chcela by som poradiť. Pracujem vo firme, kde máme dohodnutý základny plat + odmeny z predaja, ktoré si zarobíme, takže sa jedna stále o inú sumu. Ak som počas mesiaca čerpala dovolenku alebo PN-ku, na výplatnej páske mi z týchto odmien strhnú. Napr. teraz som mala odpracovaných 6 dní a dovolenku 14 dní. Mala som nárok na 170Eur, ale dostala som len 61,82Eur. Má zamestnávateľ nárok siahnuť mi na odmenu, ktorú som si vyrobila? Aký je rozdiel medzi odmenou a prémiou. Ďakujem za vysvetlenie.

Odmena, prémia, príplatky, ... to je všetko to isté, len inak pomenované. Všetko to sú pohyblivé zložky mzdy a väčšinou nie sú nárokovateľné. Nárokovateľná je len základná mzda, ktorá je uvedená v PZ, prípadne ešte pevné príplatky uvedené v PZ, alebo vyplývajúce zo ZP (napr. príplatky za prácu nadčas, počas sviatku a pod.)

Takže ak si na dovolenke, tak je logické, že sa ti pohyblivá časť mzdy kráti. na druhej strane dostávaš počas dovolenky náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku, takže tvoj mesačný plat by nemal byť nižší počas dovolenky.

Píšeš, že si dostala miesto 170 EUR len 61 EUr. A koľko si dostala náhradu za dovolenku?
ewita888
19.10.10,08:05
dôležité je to, ako to máš v pracovnej zmluve.. skús to sem napísať, ak teda chceš..
bubkoch
19.10.10,08:16
pokial sa odmena pocita len z predaja ktory si urobila ty, nie je ziaden logicky dovod na kratenie z dovodu PN alebo dovolenky
kajka84
19.10.10,08:33
V pracovnej zmluve mame uvedene, že budeme dostávať dohodnutý platobný základ + 5% z mesačného výnosu. Takže čim viac zarobím, tým viac mi strhnú, keďže sa to spriemeruje za 3mesiace do zadu. Takže mne sa dovolenku oplatí brať vtedy, keď nemám zákazníkov. Za dovolenku som mala 53Eur. Chápem, že to strhnú kolegyni v kancelárii, ale prečo mne, keď ja som si tie odmeny vyrobila.
ewita888
19.10.10,08:43
53 Eur za deň dovolenky?
Chobot
19.10.10,08:47
V pracovnej zmluve mame uvedene, že budeme dostávať dohodnutý platobný základ + 5% z mesačného výnosu. Takže čim viac zarobím, tým viac mi strhnú, keďže sa to spriemeruje za 3mesiace do zadu. Takže mne sa dovolenku oplatí brať vtedy, keď nemám zákazníkov. Za dovolenku som mala 53Eur. Chápem, že to strhnú kolegyni v kancelárii, ale prečo mne, keď ja som si tie odmeny vyrobila.

53 EUR za aký čas? Jeden deň? Celú dovolenku 14 dní?
kajka84
19.10.10,08:50
Za 14 dni, ktoré som mala v septembri. Bolo to aj nejaké drobné, ale nemám pásku pri sebe.
ewita888
19.10.10,08:53
Za 14 dni, ktoré som mala v septembri. Bolo to aj nejaké drobné, ale nemám pásku pri sebe.
to nie je možné.. máš skrátený pracovný čas? pretože ak nie, nie je dodržaná minimálna mzda..
Chobot
19.10.10,09:03
Za 14 dni, ktoré som mala v septembri. Bolo to aj nejaké drobné, ale nemám pásku pri sebe.

... mi netvrď, že za 14 dní dovolenky si dostala náhradu len 53 EUR!!!!:eek::eek::eek:
kajka84
19.10.10,09:40
Pardon bolo to priemer. 4,28 Eur, takže za 14 dni to bolo 479,36 Eur.
ewita888
19.10.10,09:44
Pardon bolo to priemer. 4,28 Eur, takže za 14 dni to bolo 479,36 Eur.
no veď preto..
a čo sa týka tej odmeny, platí to, že ak máš v zmluve 5% províziu z tvojho predaja, nemajú ti ju krátiť, ani keď si na dovolenke..
Chobot
19.10.10,10:13
no veď preto..
a čo sa týka tej odmeny, platí to, že ak máš v zmluve 5% províziu z tvojho predaja, nemajú ti ju krátiť, ani keď si na dovolenke..

To je otázne, nikde nepíše, že je to provízia vo výške 5% z jej predaja. Kajka písala, že v zmluve má: "platobný základ + 5% z mesačného výnosu." To môže byť kľudne 5% z výnosu prevádzky (napr. predajne). A ak všetci majú dané, že majú 5% z výnosu predajne, tak ako k tomu dôjde niekto, kto pracuje celý mesiac a dostane tú istú sumu, ako ten, čo pol mesiaca čerpal dovolenku a nepracoval? Ja to chápem tak, že majú 5% z výnosu, ak ale nepracovali celý mesiac, tak sa im to primerane kráti podľa počtu dní.

Ale to sú naše dohady, možno to majú upravené v nejakej internej smernici.
kajka84
19.10.10,10:19
Zo začiatku to bolo 5% z mesačného výnosu, ktorý bol rozdelený medzi predajcov. Čiže zo spoločného, ale po pol roku nám to zmenili, aby sme sa všetci rovnako snažili. Takže teraz mám 5% z výnosu, ktorý vyrobím iba ja. Takže je to správne alebo nie? Môžu nám to strhávať?
mzdarka renca
19.10.10,10:35
Zo začiatku to bolo 5% z mesačného výnosu, ktorý bol rozdelený medzi predajcov. Čiže zo spoločného, ale po pol roku nám to zmenili, aby sme sa všetci rovnako snažili. Takže teraz mám 5% z výnosu, ktorý vyrobím iba ja. Takže je to správne alebo nie? Môžu nám to strhávať?

a aký bol celkový výnos IBA v tých dňoch, čo si pracovala?
Chobot
19.10.10,10:45
Zo začiatku to bolo 5% z mesačného výnosu, ktorý bol rozdelený medzi predajcov. Čiže zo spoločného, ale po pol roku nám to zmenili, aby sme sa všetci rovnako snažili. Takže teraz mám 5% z výnosu, ktorý vyrobím iba ja. Takže je to správne alebo nie? Môžu nám to strhávať?

Pýtam sa spolu so mzdárkou renčou, aký si mala v ten mesiac výnos a ako je to evidované, aký si mala výnos?

Ak si mala výnos v tom mesiaci XXX EUr, tak ti patrí 5% zo sumy XXX EUR. V tom prípade platí to, čo napísala ewita888. AK píšeš o nároku 170 EUR, tak výnos, ktorý si spravila ty, by musel byť 3400 EUR. Bolo to tak? Odkiaľ vieš, že tvoj nárok bol 170 EUR?
kajka84
19.10.10,12:41
Áno bolo to takto, ja si viem pozrieť v programe, koľko som vyrobila, náš účtovný program mi to ukáže. No, ale ja chcem vedieť, či naozaj je zákon,aby mi z toho strhával za dovolenku.
bubkoch
19.10.10,13:00
ak si odmenovana len na zaklade svojho vlastneho vykonu, tak vyska odmeny uz zohladnuje to ze si mala dovolenku/PN, logicky si vtedy nic nevyrobila a celkovy vynos, z ktoreho sa odmena pocita, bol logicky nizsi nez keby si dovolenku/PN nemala ... nie je dovod kratit odmenu

priklad
bezne v mesiaci ked nevynechas ziaden den robis vynos 10 000 a dostanes odmenu 500
ak mas 2 tyzdne dovolenky a vyrobis len 5 000, a mas dostat odmenu 250 (lebo uz tych 250 zohladnuje 2 tyzdne absencie), a nie polovicu z polovice teda 125 ako vyplyva z tvojho popisu sposobu ktory uplatnuje zamestnavatel
mzdarka renca
19.10.10,13:00
Áno bolo to takto, ja si viem pozrieť v programe, koľko som vyrobila, náš účtovný program mi to ukáže. prosím sumu, lebo z toho áno veru nie sme môdrejší, lebo neviem či myslíš na áno na sumu 170 eur, alebo na 3400 eur. No, ale ja chcem vedieť, či naozaj je zákon,aby mi z toho strhával za dovolenku.

pozri, síce nepoznám celkovú sumu, ale budem sa snažiť ti to vysvetliť na podobnom príklade, to čo sa týka dovolenky.

zamestnanec má základný plat 500 eur/mesiac

osobné ohodnotenie 500 eur/mesiac

spolu 1000 eur/mesiac


Mesiac september je 22 dní vrátane 2. sviatkov = 176 hod.

Zamestnanec mal 14 dní dovolenky + neodpracoval 2 dni sviatkov

odpracoval 6 dní = 48 hod.

nás v tvojom prípade nezaujíma celková mzda, ale osobné ohodnotenie, či v tvojom prípade %-tá z výnosu

Osobné ohodnotenie za 176 hod. 500
OO za 48 hod. = (500:176) x 48 = 136,36 eur

snáď ti tento príklad pomôže pochopiť pointu toho, že ak aj zamestnanec výborne pracuje a zamestnávateľ mu nič nekráti, tak postup pri výpočte osobného ohodnotenia je daný odpracovanými hodinami. ;)
Chobot
19.10.10,13:07
Áno bolo to takto, ja si viem pozrieť v programe, koľko som vyrobila, náš účtovný program mi to ukáže. No, ale ja chcem vedieť, či naozaj je zákon,aby mi z toho strhával za dovolenku.

V zákone nenájdeš napísané, že "za dni dovolenky sa krátia odmeny...". To všetko vyplýva z ustanovení príslušných zákonov. A stále sa točíme dokola, dokola...

Ty od nás chceš potvrdiť, či je to v zákone, my od teba chceme upresniť, ako máte nastavený mzdový systém. Neodpovedala si na otázku, aký zisk si vyrobila ty osobne? My nevieme skontrolovať, či to skutočne nebolo len 1236 EUR, z čoho 5% je 61,82 EUR. Nepoznáme podrobnosti podmienok odmien. Niekde sa krátia, niekde nie. Záleží od zamestnávateľa a vašej vzájomnej dohody. My sme pri dohadovaní podmienok neboli, ty si tam bola, mohla si sa spýtať, keď vám to oznamovali.

Je rozdiel, či vám dávajú napr. provízie zo zisku, alebo či objem predaja neslúži len ako základ pre výpočet odmien, ktoré sa potom krátia podľa počtu odpracovaných hodín. Keby si napr. uzatvárala poistky, a z každej by si mala napr. 10%, tak je jedno, či ich uzatvoríš 20 za 2 dni alebo celý mesiac, dostaneš províziu 10% z tých 20 poistiek.

Mne sa ale zdá, že ten objem zisku slúži na určenie mesačnej odmeny, ktorá sa ti kráti podľa počtu hodín. Myslím, že ty nebudeš odmeňovaná províznym systémom z predaja, napr. že ak urobíš tržbu 1000 EUr, dostaneš 5% z toho. Asi si mýliš provízie s odmenami.
ewita888
20.10.10,05:22
Zo začiatku to bolo 5% z mesačného výnosu, ktorý bol rozdelený medzi predajcov. Čiže zo spoločného, ale po pol roku nám to zmenili, aby sme sa všetci rovnako snažili. Takže teraz mám 5% z výnosu, ktorý vyrobím iba ja. Takže je to správne alebo nie? Môžu nám to strhávať?
Mne sa to zdá podľa tohoto, čo píšeš jasné..Firma mala výnos dajme tomu 1000 €, ty si mala napr. 700, kolegyňa 300, čiže tvoja odmena je 5% zo sumy 700,- €
Ak máš takéto odmeňovanie uvedené v tvojej zmluve, nemajú ti krátiť tvoju odmenu, ako som už písala..
kajka84
20.10.10,06:02
e to tak, že ak ja vyrobím 1000€, tak mne patri odmena 5% z 1000€.
Takže podľa toho čo čítam je teda správne, že nám z odmien strhavajú za dovolenku a PN-ku, pretože mám v zmluve uvedené odmeny a nie provízie?
ewita888
20.10.10,06:06
e to tak, že ak ja vyrobím 1000€, tak mne patri odmena 5% z 1000€.
Takže podľa toho čo čítam je teda správne, že nám z odmien strhavajú za dovolenku a PN-ku, pretože mám v zmluve uvedené odmeny a nie provízie?
ja sa v tebe už nevyznám.. ešte raz sa pýtam: máš v pracovnej zmluve uvedené, že odmena alebo provízia /to je jedno/ je 5 % z TVOJHO výnosu??
Chobot
20.10.10,06:52
e to tak, že ak ja vyrobím 1000€, tak mne patri odmena 5% z 1000€.
Takže podľa toho čo čítam je teda správne, že nám z odmien strhavajú za dovolenku a PN-ku, pretože mám v zmluve uvedené odmeny a nie provízie?

Vieš čo, naskenuj tú časť zmluvy (osobné údaje vystrihni), kde sa píše o tej odmene a prilep to sem, nech to vidíme. Takto len tápame...
kajka84
20.10.10,11:58
Zoskenovať to neviem, ale toto sa tam píše presne:
Ďalšie dohodnuté odmeny: Odmena k základnému platu 330,-€ brutto pevná v trvaní 6 mesiacov od nástupu. Po uplynutí 6.mesiacov odmena 5% proporcionálne medzi odborných predajcov zo zisku, z toho 0,5% formou riaditeľskej odmeny.

To, ale zmenil, že sa tých 5% nedelí medzi všetkých predajcov, ale že 5% dostávame každý z toho, čo vyrobíme. ( To,aby nás motivovali a viac sa každý snažil, ale bola to len ústna dohoda.)
ewita888
21.10.10,04:30
tak choď za tým, čo to zmenil, s výplatnou páskou a spýtaj sa ho.. možno len mzdárka o tom nevie, keďže to nie je v pracovnej zmluve..
Chobot
21.10.10,07:08
Zoskenovať to neviem, ale toto sa tam píše presne:
Ďalšie dohodnuté odmeny: Odmena k základnému platu 330,-€ brutto pevná v trvaní 6 mesiacov od nástupu. Po uplynutí 6.mesiacov odmena 5% proporcionálne medzi odborných predajcov zo zisku,

No tu mi to jednoznačne vychádza, že základom pre odmeny je 5% zo zisku, ktoré nič nezakazuje krátiť. Takže nemáš garantovaných celých 5%, ale len proporcionálnu časť!


z toho 0,5% formou riaditeľskej odmeny.

no a toto je úplne nenárokovateľná odmena, takže z tých 5% dostaneš 1/10 -nu len ak má riaditeľ v deň rozdeľovania odmien dobrú náladu.


To, ale zmenil, že sa tých 5% nedelí medzi všetkých predajcov, ale že 5% dostávame každý z toho, čo vyrobíme. ( To,aby nás motivovali a viac sa každý snažil, ale bola to len ústna dohoda.)

Ako dokážeš ústnu dohodu? Žiadaj, aby to dali písomne, inak si to nemáš ako vymáhať.
expeeert
21.10.10,07:58
Tebe odpočítali dovolenku podľa proporciálnych odmien ktoré máš v zmluve - keď sa ešte delila medzi všetkých zamestnancov.
Ty si ale teraz sama vyrobila výnos za 3400€ ale Tebe z neho skrátili nie podľa ústnej dohody, ale podľa zmluvy??
Správne to chápem??
Inak najlepšie by bolo uviesť aký si mala výnos..