odium
19.10.10,09:55
Dobry den,

chcel by som sa rad poradit co je nutne urobit preto, aby som sa vyhol dedeniu nedoplatkov na daniach. Zial moji rodicia su velmi nezodpovedni v tomto smere a obavam sa, ze ak pojdu smerom, ktorim idu teraz, bude ma cakat nedajboze po ich umrti nieco, s cim si neporadim.

Viem, ze sa dedia myslim iba dane. Ostatne dlzoby, exekucie a nedoplatky by nemali byt predmetom dedicskeho konania. Pokial ano, opravte ma prosim.

Neviem ake su moznosti sa tomu vyhnut. Ak nejake su, prosim dajte mi vediet.

Dakujem za radu....:)
Chobot
19.10.10,08:00
Dobry den,

chcel by som sa rad poradit co je nutne urobit preto, aby som sa vyhol dedeniu nedoplatkov na daniach. Zial moji rodicia su velmi nezodpovedni v tomto smere a obavam sa, ze ak pojdu smerom, ktorim idu teraz, bude ma cakat nedajboze po ich umrti nieco, s cim si neporadim.

Viem, ze sa dedia myslim iba dane. Ostatne dlzoby, exekucie a nedoplatky by nemali byt predmetom dedicskeho konania. Pokial ano, opravte ma prosim.

Neviem ake su moznosti sa tomu vyhnut. Ak nejake su, prosim dajte mi vediet.

Dakujem za radu....:)

To zvýraznené je hlboký omyl! Dedič môže zdediť aj poručiteľove dlžoby.

Vyhnúť sa zdedeniu dlhov sa dá jedine odmietnutím dedičstva. Tým ale nezdedíš nič, ani aktíva, ani dlhy.
odium
19.10.10,08:04
Dakujem za rychlu odpoved. Nebudem chciet ziadne aktiva, nic podobne...Cize ak odmietnem dedicstvo, neprejdu na mna ziadne dlhy?

Super, jednoduche a dufam, ze legislativa sa nezmeni...:o)
Mária27
19.10.10,08:05
To zvýraznené je hlboký omyl! Dedič môže zdediť aj poručiteľove dlžoby.

Vyhnúť sa zdedeniu dlhov sa dá jedine odmietnutím dedičstva. Tým ale nezdedíš nič, ani aktíva, ani dlhy.
A preto, aby nemusel odmietnuť aj majetok, mali by sa majetku rodičia za života zbaviť - prepísať ho napr. na deti.
Ale takéto veci by sme nemali radiť! Vlastne ak okrádaš štát na daniach, okrádaš nás všetkých.
odium
19.10.10,08:31
Nechcem nikoho okradat, ale hlavne ani doplacat na niekoho nezodpovednost. Na daniach som tomuto statu zaplatil viac, nez mnoho inych a nerad by som platil nieco, co sa ma netyka. Preto bol moj dotaz. Kazdopadne velka vdaka za rychle reakcie a odpovede...:)
doktor23
20.10.10,06:32
ak poručiteľ nemal v čase smrti žiaden majetok (ako to dosiahnuť, písala Mária v príspevku 4), súd konanie zastaví pre nemajetnosť a je úplne jedno, koľko mal dlhov ....
ivka70
20.10.10,07:32
Dlhy sa dedia maximalne do vysky dedicstva.
Takze ka aktiva tvojich rodicov budu nulove, nemozes zdedit ani pasiva, teda dlhy.
ak by si zdedil vkladnu knizku s 10000 EUR, tak aj dlhy do vysky 10000 EUR dedis. Ak su dlhy vyssie, tak tie uz nededis.