Aďa40
19.10.10,14:23
Bola som zamestnaná v jednej spoločnosti. Počas skúšobnej doby som dala výpoveď a výplatu mi zaslali na účet. Výplata vraj bola vypočítaná zle a chcú aby som vrátila 96€! (môj hrubý príjem bol 400€). Keďže mi výpisy chodia raz za tri mesiace a nebol to môj jediný príjem, nevšimla som si koľko mi vlastne vyplatili. Som povinná im tento rozdiel vrátiť, keďže som prevzala peniaze "v dobrej viere"?
Zoltán Kovács
19.10.10,12:24
Áno si.
mzdarka renca
19.10.10,12:30
Bola som zamestnaná v jednej spoločnosti. Počas skúšobnej doby som dala výpoveď a výplatu mi zaslali na účet. Výplata vraj bola vypočítaná zle a chcú aby som vrátila 96€! (môj hrubý príjem bol 400€). Keďže mi výpisy chodia raz za tri mesiace a nebol to môj jediný príjem, nevšimla som si koľko mi vlastne vyplatili. Som povinná im tento rozdiel vrátiť, keďže som prevzala peniaze "v dobrej viere"?

máš aj výplatnú pásku? lebo tá suma sa mi vidí dosť vysoká.

kuk aj § 222 ZP

§ 222
Bezdôvodné obohatenie


(1) Ak sa zamestnanec bezdôvodne obohatí na úkor zamestnávateľa alebo ak sa zamestnávateľ bezdôvodne obohatí na úkor zamestnanca, musí obohatenie vydať.

(2) Bezdôvodné obohatenie na účely tohto zákona je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu, plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.

(3) Predmet bezdôvodného obohatenia sa musí vydať tomu, na čí úkor bol získaný. Musí sa vydať všetko, čo sa nadobudlo bezdôvodným obohatením. Ak to nie je možné najmä preto, že obohatenie spočívalo vo výkonoch, musí sa poskytnúť peňažná náhrada.

(4) S predmetom bezdôvodného obohatenia sa musia vydať aj úžitky z neho, ak ten, kto obohatenie získal, nekonal dobromyseľne.

(5) Ten, kto predmet bezdôvodného obohatenia vydáva, má právo na náhradu potrebných nákladov, ktoré na vec vynaložil.

(6) Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty.
durisovad
19.10.10,12:30
Ak to nevratis, bude to zuctovane na vrub uctovnicke. Su taki sefovia, ktori sa nebudu unuvat riesit to prip. sudnou cestou ale pouziju jednoduchsiu metodu.
mzdarka renca
19.10.10,12:41
Ak to nevratis, bude to zuctovane na vrub uctovnicke.

no, mne sa niečo takéto nestalo, ale mám jednu veľmi dobrú kamarátku, ktorá ešte cca pred 6. rokmi omylom nahrala do softu odmenu nie 7 tis. sk, ale 70 tis. sk.:D Dotyčný zamestnanec utekal s veľkou vďakou aj za samotným riaditeľom:). Ale omyl našťastie skončil tak, že ten zamestnanec bez akýchkoľvek problémov rozdiel vrátil.
Takže pointa je v tom, že ak mi niečo nepatrí, a nedopatrením k tomu prídem, tak minimálne slušnosť a morálka káže, aby som to vrátil.;)
Chobot
19.10.10,12:59
no, mne sa niečo takéto nestalo, ale mám jednu veľmi dobrú kamarátku, ktorá ešte cca pred 6. rokmi omylom nahrala do softu odmenu nie 7 tis. sk, ale 70 tis. sk.:D Dotyčný zamestnanec utekal s veľkou vďakou aj za samotným riaditeľom:). Ale omyl našťastie skončil tak, že ten zamestnanec bez akýchkoľvek problémov rozdiel vrátil.
Takže pointa je v tom, že ak mi niečo nepatrí, a nedopatrením k tomu prídem, tak minimálne slušnosť a morálka káže, aby som to vrátil.;)

Nielen slušnosť a morálka, ale aj Obč. zákonník § 451:

(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.
Chobot
19.10.10,13:01
Bola som zamestnaná v jednej spoločnosti. Počas skúšobnej doby som dala výpoveď a výplatu mi zaslali na účet. Výplata vraj bola vypočítaná zle a chcú aby som vrátila 96€! (môj hrubý príjem bol 400€). Keďže mi výpisy chodia raz za tri mesiace a nebol to môj jediný príjem, nevšimla som si koľko mi vlastne vyplatili. Som povinná im tento rozdiel vrátiť, keďže som prevzala peniaze "v dobrej viere"?

Ak máš pochybnosti o správnosti výpočtu, existujú stránky, ktoré ti na základe zadaných údajov vypočítajú mzdu. Ak sem dáš údaje, určite sa nájde niekto, kto ti to prepočíta, či to vypočítali naozaj zle.