filip.vacko
19.10.10,15:54
Dobrý deň, potreboval by som pomôcť s jednou vecou.

Ako by som mal zaúčtovať tovar, napríklad 100 kníh alebo 100 dvd filmov, ktoré kúpim napríklad za 150 eur a z tých 100 kusov si napríklad 5-10 kusov nechám do vlastnej zbierky? Ten zvyšok by som samozrejme klasicky predal.

Je jasné, že niektoré majú hodnotu pár eur a niektoré len pár centov.

Pomocou reprodukčnej obstarávacej ceny je to minimálne z môjho pohľadu absurdné - ak by to mal ocenovať znalec, tak to ocenenie ma výjde toľko, že radšej si kúpim tie knihy/dvd pre seba predražené, ako by som to mal robiť takto.
Lianka
19.10.10,15:26
Kedze ide o tovar, bez ohladu na jeho cenu musis viest skladovu evidenciu. Takto na zaklade vydajky vyskladnis aj tovar, ktory si zoberies na sukromnu spotrebu. Zaroven zauctujes internym dokladom ako POZD.

Bez skladovej evidencie si to neviem ani predstavit, ako inak vykonas inventuru, ktoru si podla zakona min. 1x rocne urobit?
filip.vacko
19.10.10,16:15
Kedze ide o tovar, bez ohladu na jeho cenu musis viest skladovu evidenciu. Takto na zaklade vydajky vyskladnis aj tovar, ktory si zoberies na sukromnu spotrebu. Zaroven zauctujes internym dokladom ako POZD.

Bez skladovej evidencie si to neviem ani predstavit, ako inak vykonas inventuru, ktoru si podla zakona min. 1x rocne urobit?


Dakujem za odpoved.

Skladovú evidenciu si vediem a zásoby ocenujem metodou važeneho aritmetického priemeru.

Lenže ked ide o tovar rôznych hodnôt vedený pod nejakou všeobecnou priemernou cenou, tak bude úplne v poriadku, ak si trebárs aj drahší tovar vyskladním pre svoju potrebu za skladovú cenu? Takto by sa dali dosť lahko robiť podvody.

A podnikám ešte len pár mesiacov, ako má vyzerať taká inventúra? :)
Marína
19.10.10,16:51
Dakujem za odpoved.

Skladovú evidenciu si vediem a zásoby ocenujem metodou važeneho aritmetického priemeru.

Lenže ked ide o tovar rôznych hodnôt vedený pod nejakou všeobecnou priemernou cenou, tak bude úplne v poriadku, ak si trebárs aj drahší tovar vyskladním pre svoju potrebu za skladovú cenu? Takto by sa dali dosť lahko robiť podvody.

A podnikám ešte len pár mesiacov, ako má vyzerať taká inventúra? :)
1. Môžeš napr. pred vyskladnením zásoby preceniť, cenu vieš zistiť z účtovníctva, doklad o nadobudnutí máš.
2. Napr. tu http://www.porada.sk/t39592-kalkulacny-vzorec-vyroba.html#post361844 alebo http://www.porada.sk/t18210-inventura.html