IvanPK
19.10.10,16:55
Prosím o radu či niekto nemá alebo nemal nasledovný problém. Vlastníčka bytu nad kotolňou sa sťažuje, že v nočných hodinách počuje obehové čerpadlo ÚK, ktoré hlučnosťou a vibráciami narušujú nielen večerný ale hlavne nočný kľud. Ide o neželané klopkanie, vibrácie a pazvuky. Podotýkam, že kotolňa je zrekonštruovaná je tam nový kotol, nové čerpadla na ÚK a a TÚV a cirkulačku. Radi by sme závadu odstránili ale nevieme ako. Vie nám niekto poradiť? Ďakujem predseda SVB z Pezinka. :D
sito
19.10.10,15:04
To vážne? Z Pezinka? A už viete čo, ale neviete ako?
Matias.S
20.10.10,03:41
Prosím o radu či niekto nemá alebo nemal nasledovný problém. Vlastníčka bytu nad kotolňou sa sťažuje, že v nočných hodinách počuje obehové čerpadlo ÚK, ktoré hlučnosťou a vibráciami narušujú nielen večerný ale hlavne nočný kľud. Ide o neželané klopkanie, vibrácie a pazvuky. Podotýkam, že kotolňa je zrekonštruovaná je tam nový kotol, nové čerpadla na ÚK a a TÚV a cirkulačku. Radi by sme závadu odstránili ale nevieme ako. Vie nám niekto poradiť? Ďakujem predseda SVB z Pezinka. :D

V prvomrade by ste mali dať prekontrolovať správnosť a funkčnosť daného systému firme, ktorá realizovala rekonštrukciu ... ak sa problém nebude dať odstániť výmenou technológie, je tu možnosť odhlučnenia daného priestoru (samozrejme bude potrebný ďalší projekt) ... v našej firme riešime tiež problém hluku a sú firmy, ktoré sa špecializujú na tieto riešenia .... odporúčam minimálne zistiť hladinu hluku, ktorý vzniká a podľa toho ďalej postupovať ....
IvanPK
20.10.10,05:33
Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.
VieraHu
20.10.10,05:39
Mali sme podobný problém. Vlastník bytu nad kotolňou sa sťažoval, že v byte počuje zvuky, ako keby štartoval traktor. A počul to len každý druhý týždeň, tak ako sa menila prevádzka kotlov. V kotolni sme nepočuli nič nezvyčajné. Vymenili sme kotlové čerpadlo a bol pokoj.
IvanPK
20.10.10,06:03
Ahoj Sito, prečo sa čuduješ, je nejaký dôvod?
IvanPK
20.10.10,07:25
Ďakujem VieraHu, samozrejme staré čerpadlo sme vymenili za nové zn. Wilo a počuť to aj tak.
Gapo
20.10.10,11:37
Ťažko niečo vymyslieť, pretože neviem aké čerpadlo to je, či zapojené v potrubí a či na základe.
Ale odstránenie vibrácií sa robí uložením čerpadla na pružnú podložku a pod.
betrix
20.10.10,12:39
Dobrý, jasom už tu kdesi o podobnom probléme písala. Byt nemáme ani nad kotolňou, ale bytovka je vedľa kotolne, cez cestu. Problém nastal, keď urobili vyregulovanie sústavy. Ja ako laik, neviem či je to v zlom nastavení parametrov alebo v čom, ale v mnohých bytoch a vchodoch sa hlučnosť zvýšila. Niekomu to vadí viac, niekomu menej. Občas je to naozaj ako naštartované auto. Úplne chápem autora príspevku. So správcom si už píšem dva roky. Neurobil nič.Vyhovára sa na firmu, ktorá to robila, firma sa vyhovára na projektanta, že to urobila podľa zadaného projektu, proste Kocúrkovo. Len my sa môžeme zblázniť.Spávam so štopľami v ušiach.Poslala som žiadosť i do Lampárne, ale zatiaľ nereagovali.Najnovšie som dala sťažnosť na Úrad regionálneho zdravotníctva o premeranie hlučnosti. No bude super, ak nám bude do prekročenia normy chýbať tak pol decibela. Pol roka, kedy sa kúri je v byte úplne na zbláznenie.
IvanPK
20.10.10,12:56
betrix ďakujem - áno, to je paradox, zrekonštruujeme kotolňu, urobíme hydraulické vyregulovanie, vymeníme staré sigma čerpadla za nové wilo, kotolňa pracuje ekonomicky a ekologicky a máme problém v SVB s jednou vlastníčkou.
sito
20.10.10,12:57
To vážne? Z Pezinka? A už viete čo, ale neviete ako?


Prosím o radu či niekto nemá alebo nemal nasledovný problém. Vlastníčka bytu nad kotolňou sa sťažuje, že v nočných hodinách počuje obehové čerpadlo ÚK, ktoré hlučnosťou a vibráciami narušujú nielen večerný ale hlavne nočný kľud. Ide o neželané klopkanie, vibrácie a pazvuky. Podotýkam, že kotolňa je zrekonštruovaná je tam nový kotol, nové čerpadla na ÚK a a TÚV a cirkulačku. Radi by sme závadu odstránili ale nevieme ako. Vie nám niekto poradiť? Ďakujem predseda SVB z Pezinka. :D

Keď máte všetko nová, aj závadu, tak by ju mal odstrániť ten kto ju spôsobil. Snáď to máte v záruke?

Dal by sa odizolovať strop. Prípadne ešte aj nad čerpadlo dať izolovaný kryt. Ak to nedokáže, alebo nechce odstrániť dodávateľ kotla a zariadenia vykurovacieho systému. ;)
IvanPK
20.10.10,13:17
Sito, máš pravdu, firma to robila podľa projektu a všetko je podľa nich v poriadku. Aj nad tým rozmýšľame, že dáme odizolovať strop nejakou izoláciou, hľadáme riešenia......
sito
20.10.10,13:36
betrix ďakujem - áno, to je paradox, zrekonštruujeme kotolňu, urobíme hydraulické vyregulovanie, vymeníme staré sigma čerpadla za nové wilo, kotolňa pracuje ekonomicky a ekologicky a máme problém v SVB s jednou vlastníčkou.

To nie je pravda, že s jednou vlastníčkou. Ona nemá nárok na rovnaké podmienky bývania ako vy ostatní?

Práve počúvam tiež šumenie v radiátoroch, nebývam nad kotolňou, ale to aj vo vrchných bytoch, ide to vykurovacím systémom.
Jana5586
20.10.10,13:38
ja mam tiez problem s hlucnostou vykurovacieho systemu, konkretne so stupackami a kompenzatorom, ktory je ich sucastou nakolko vraj preto lebo mam to stastie ze mam byt na siestom poschodi z 13tich, cize v polovici...byvam tam necely rok a odvtedy prezivam peklo. celu minulu zimu to najskor neznesitelne hucalo (stupacky), a neskor asi v marci, sa k hucaniu pridalo aj trieskanie (zvuk akoby zelezo o zelezo) a ku koncu zimy to uz bolo take, ze aj cez den aj v noci, ale najhorsie je to aj tak v noci, a tesne nad ranom, vtedy cely system akoby zil vlastnym zivotom, vsetko to tam huci, pulzuje a do toho to trieskanie, ktore je niekedy v intervaloch kazde 2 sekundy... tiez spavam so stuplami v usiach... v lete, ked bola vypnuta sustava, to na moje prekvapenie tiez obcas trieskalo, ale len velmi obcas, zial v zime, teda ked je zapnuta vykur.sustava je to priserne.. kto to nezazil to nepochopi. so spravcom som v kontakte prakticky od januara, vzdy je nieco prislubene, mozno sa aj vykonali nejake zmeny, ako napr. vymena cerpadla, (ale aj to neviem naisto, nakolko som to na vlastne oci nevidela) ale nic nepomohlo zatial. podotykam, ze trieskanie a hucanie nie je vobec zavisle na vonkajsej teplote, ani na tom ci mam vypnute alebo zapnute radiatory, jedoducho je sustavne a neprestajne... a zahadou je, ze tento problem mam len ja v celom dome, takze preto asi sa jeho rieseniu nepriklada taky vyznam ako by sa mal, hoci mne to nici nielen zdravie ale aj zivot...
IvanPK
20.10.10,13:50
Ale jasné že závadu chceme a musíme odstrániť ale kde nastala chyba? Mali sme problém aj na ležatých rozvodoch ÚK v pivniciach. Tam sme zistili, že keď stavali bytovku položili potrubia v stenách a to na roxor, železo na železo (vŕzgalo potrubie) bolo tam vidieť aj postupné poškodenie, možno že by to po čase aj začalo tiecť. Aj ja som sa pýtal ľudí v bytovke nikto nemá takýto problém.....možno by pomohlo vymeniť kompletné potrubie železné za medené, ale tá suma?
Gapo
20.10.10,15:13
Ono to je tak, vyregulovaním a teda osadením regulačnej techniky na potrubia a termohlavíc na radiátory sa z nízkotlakovej sústavy stala "vysoko tlaková", na regulátoroch diferenčného tlaku vzniká pred ventilom vyšší tlak a za ním nižší, to spôsobuje určitý šum. Ďalší zdroj šumu je tzv. "sódovka", t.j. voda nasýtená vzduchom a tá v systéme spôsobuje riadny šrumec. Existujú na to aj zariadenia na odvzdušnenie vody a sú aj trochu drahé, dá sa to vygúgliť a pozrieť. Takže vlastne vyregulovaním si spôsobíme problémy. U nás ho máme tiež, cítim sa ak v kotolni, keď počujem šum prúdiacej vody a to už Enbra znižovala dif. tlak na regulátoroch.
betrix
20.10.10,16:57
Keď to tak čítam, čo píšete, tak je to vlastne po vyregulovaní normálne , že to hučí, vlastne o tom, že to bude hučať alebo šumieť alebo trieskať niekto -odborníci mali vedieť. Načo to teda vôbec robíme, načo dačo meníme? Aby sme takto prišli k migréne, neuróze, epilepsii, či k dačomu horšiemu???? Obyčajný človek si myslel, že bude lepšie, ale je to horšie. Aj keď dakto lepšie spí a myslí si, že mu to nevadí, náš mozog to vníma.:confused::mee: Ja teda naozaj neviem, kde sa treba obrátiť, už som si myslela, že to len ja a moja hlava som taká citlivá, aspoň táto spolupatričnosť mi trošku zdvihla náladu.
Julian
20.10.10,20:20
Nie je mi celkom jasné, či hluk počuje iba vlastníčka bytu nad kotolňou, alebo aj ďalší. IvanPK aj v príspevku č. 10 spomínaš iba jednu vlastníčku.
Myslím si, že keď by vibrovalo čerpadlo počuli by to aj ďalší vlastníci, pretože hluk sa po potrubiach dobré šíri. A ako to vyzerá v kotolni? Počujete v nej nadmerný hluk?
Tiež neviem prečo by čerpadlo malo robiť rachot (obehové čerpadlo- Grundfoss ak ho chcem počuť, tak musím naň "nalepiť" ucho aby som počul či ide; ruku položiť naň nestačí). Hlučnejšia je sústava vtedy, ak čerpadlo ide na maximálny výkon ale nie je hlučné čerpadlo (vtedy ho už počuť,ale hlukom by som to nenazval), ale skôr prúdenie média po armatúrach. Wilo sú tiež známa značka tak neviem???

Mali sme problém s "klopkaním" v jednej stúpačke a príčinou bolo to, že rúrka-prípojka k radiátoru sa dotýkala stúpačky. Odstránilo sa to tak, že medzi potrubia sme "vložili" kúsok kože. Klopkanie bolo počuť však od hora až dole.
IvanPK
21.10.10,06:23
Julian- pýtal som sa aj ostatných vlastníkov, nikto nič...chodíme do kotolne a počúvame tie zvuky, cez deň to nieje počuť...sused bol aj u nej v byte ale nič nezistil....veď toto je zaujímavé.....ďakujem, za všetky názory a podnety......
Julian
21.10.10,06:56
Julian- pýtal som sa aj ostatných vlastníkov, nikto nič...chodíme do kotolne a počúvame tie zvuky, cez deň to nieje počuť...sused bol aj u nej v byte ale nič nezistil....veď toto je zaujímavé.....ďakujem, za všetky názory a podnety......

Takže to nie je technický problém.
Jana5586
21.10.10,08:11
najhoršie je že sa to veľmi ťažko niekomu vysvetľuje alebo dokazuje, pretože ak aj prídu kompenentní ľudia sa na to pozrieť, nemajú šancu zachytiť to v "celej svojej kráse".. pretože je to vždy iné.. a nikto kto tam nežije ale príde len na 5minútovú obhliadku, sa na to nepozrie z pohľadu, že tam má žiť, mať svoj domov a spávať.. takže potom sa akýkoľvek zvuk zdá v podstate "normálny" a bagatelizuje sa... ak by sa mala urobiť seriózna obhliadka a posúdenie problému bolo by treba aby ten človek tam skúsil normálne prežiť a prespať aspoň 3 noci a dni po sebe, potom pochopí o čom to je... aj to len čiastočne... ale toto nikto neurobí.. namiesto toho sa radšej bude hľadať vina v majiteľovi bytu, že je precitlivený, náročný a podobne. ale je snáď vysokým nárokom chcieť mať vo svojom byte pokoj a domov? namiesto pocitu že žijem v nejakom výrobnom závode, kde to hučí, sýčí, klopká, búcha atď? ...som snáď náročná, keď chcem len rovnaké podmienky na život ako majú druhí, nič špeciálne, obyčajný priemer: pokoj a pohodlie vo svojom byte?
Obehala som si aj ostatné byty, aj na mojom poshodí aj tie, ktoré majú rovnaké stúpačky so mnou, čiže vo vertikálnej línii. Nikde to nebolo počuť. Ale to nie je dôvod, aby sa to zovšeobecňovalo, a že keď to nemá väčšina, tak to ten jeden tiež nemôže mať.. Chápem aj druhú stranu, to jest správcov, že nie je ľahké zistiť príčinu a odstrániť to, ale malo by sa pre to urobiť maximum, čo sa však nie vždy deje. Takisto všade vidím termín: vyregulovanie, atď... a chápem to tak, že je to vlastne zmena k horšiemu, tak sa len divím načo si my ľudia spôsobujeme nasilu tieto problémy, a to žijeme v 21.storočí.. ale odstrániť škodlivé a vadné zvuky je už nad naše schopnosti...
betrix
21.10.10,09:33
Janka, koho myslíš ako kompetentných? Správcu? Ten náš naozaj nerieši takmer nič už dva roky. Treba napísať sťažnosť na Úrad verejného zdravotníctva, jedine oni sú kompetentní na odmeranie hlučnosti v byte. Len, ako som písala vyššie, je otázne, či do splnenia normy nebude pol decibela chýbať.
Jana5586
21.10.10,10:36
no vlastne som to slovo chcela dať pôvodne do uvodzoviek, nakoľko je fakt otázne kto je v tejto veci kompetentný. teraz som tým myslela predovšetkým správcu, pretože je to prvý stupeň na koho sa chudák človek môže obrátiť, ale samozrejme kompetentným posúdiť hlučnosť atď je hlavne nejaký znalec, avšak zodpovednosť ako taká za celkový stav je na správcovi, a on by mal vykonať všetky kroky k vyriešeniu... ale je mi jasné že nepôjde proti sebe a úrad ver.zdravotníctva on volať nebude. takže, viem že je to skôr či neskôr na mne, čo sa týka oficiálneho posúdenia hlučnosti ako aj ďalších krokov... u mňa to boli pozrieť (počúvať) už viacerí ešte minulú zimu, počínajúc domovníkom, ďalej správca a on ešte zavolal aj nejakých ľudí od firmy dodávajúcej teplo... všetko márne, znížili diferenčný tlak, vraj vymenili čerpadlo, vraj aj ventily, a nič sa nezmenilo... akurát už ma má správca plné zuby, keď sa mu stále pripomínam...
Jana5586
21.10.10,10:39
druhá vec je že ak aj príde nejaký odborník merať hluk, ak to nebude v noci, keď je to najhoršie a keď to trieskanie fakt nedá spávať, tak v tom nevidím veľký význam... pretože meranie cez deň mi nepomôže...
Matias.S
21.10.10,10:51
druhá vec je že ak aj príde nejaký odborník merať hluk, ak to nebude v noci, keď je to najhoršie a keď to trieskanie fakt nedá spávať, tak v tom nevidím veľký význam... pretože meranie cez deň mi nepomôže...

Meranie hluku sa vykována cez deň aj v noci .... sú na to rôzne koeficienty a normové parametre ... ak je požiadavka na meranie hluku v nočných hodinách sú aj normy prísnejšie .... treba si len určiť kedy chcete merať a meranie by malo byť minimálne cca 4 hodiny
Gapo
21.10.10,11:40
Ono je to tak ako píše Jana5586, je to podobné, ako keď bolí zub a keď sa posadíte na stoličku pred "zubárňu" ako na potvoru prestane.:confused:
Klopkanie teoreticky môže byť, ak sú vybehané ložiská, ale to asi pre tento prípad neplatí. Ja som si u nás všimol klopkanie tiež a keďže mám uši ako "fluspapier" prebralo ma to z nastávajúcich driemot a keď som sa započúval čo to je, zistil som že to jeden z poriadkumilovných vlastníkov upratuje a keď sa motá okolo radiátora s mopom, tak o neho zavadí a nočná záhada je na svete.
To že to nepočujú iní, to nie je podstatné, niektorí sú nevšímavý a ani nevedia čo a odkiaľ to je. Každopádne to môže byť aj chladnutím potrubia, alebo aj nahrievaním potrubia, pri nočnom útlme, takže je ťažko takto určiť príčinu.:cool:
Jana5586
21.10.10,14:39
Meranie hluku sa vykována cez deň aj v noci .... sú na to rôzne koeficienty a normové parametre ... ak je požiadavka na meranie hluku v nočných hodinách sú aj normy prísnejšie .... treba si len určiť kedy chcete merať a meranie by malo byť minimálne cca 4 hodiny
dakujem, to som nevedela.. meranie sa uskutocnuje za pritomnosti toho cloveka alebo sa ten pristroj iba necha na mieste a nastavi sa?
Matias.S
21.10.10,14:57
dakujem, to som nevedela.. meranie sa uskutocnuje za pritomnosti toho cloveka alebo sa ten pristroj iba necha na mieste a nastavi sa?

Väčšinou ten dotyčný tam je a kontroluje nastavenie no dá sa dohodnúť aj bez účasti je to individuálne ....
betrix
21.10.10,18:08
U nás už raz boli merať, keď sme bývali v inom byte. Boli v noci, aj s prístrojom, aj kompetentní ľudia, tiež sme bývali v miestnostiach , kde boli prístroje, z ktorých sa šíril hluk a pár decibelov, myslím necelé 2, nám chýbalo do prekročenia normy. Smola.