bobino38
20.10.10,05:57
Včera ma zaujal článok na sme.sk , opisoval prípravu auta na jazdu v zime a mýty okolo zimných pneumatík, časť článku prikladám, zaujímali by ma Vaše skúsenosti z jazdenia autom v zime, nakolko som začiatočník a chcel by som tej teórie vedieť viac, ďakujem za Vaše príspevky.



1. Príprava
- auto prezujete do zimných pneumatík.
- nezaškodí krátka servisná kontrola technického stavu, najmä bŕzd, svetiel, geometrie, akumulátora, nemrznúcich náplní a steračov.
- na cestu v zimnom počasí si vyhraďte viac času, aby ste sa nedostali do stresu.
- ak je na aute námraza, očistite si nielen čelné sklo, ale všetky okná, tento čas môžete využiť na zahriatie motora.
2. Brzdenie
- jazdite pomalšie a s väčším odstupom, aby ste mali dostatok času na reakciu.
- snažte sa využívať nielen pedál brzdy, ale aj brzdný účinok motora.
- brzdite pozvoľne, aby nedošlo k zablokovaniu kolies a strate kontroly nad vozidlom.
- ak sa kolesá zablokujú (okrem ABS), okamžite uvoľnite brzdový pedál, aby sa trakcia obnovila a potom brzdite znovu a čo najplynulejšie.
- pri jazde z kopca zaraďte nižší prevodový stupeň, než aký by ste použili pri suchom počasí. To vám umožní naplno využiť brzdný účinok motora.
3. Rozjazd a akcelerácia
- rozbiehajte sa čo najplynulejšie. Ak začnú kolesá preklzávať (okrem TCS), stáva sa vozidlo smerovo neovládateľné. V takom prípade uberte plyn, aby sa obnovila trakcia.
- pri jazde do svahu zaraďte radšej vyšší prevodový stupeň ako ten, ktorý by ste použili pri jazde za suchého počasia.
4. Prejazd zákrutami
- pred vjazdom do zákruty spomaľte na požadovanú rýchlosť, teda ešte v priamom smere jazdy!
- v zákrute udržiavajte plynulú rýchlosť.
- ak to nie je nevyhnutné, v zákrute už nebrzdite.
220870
20.10.10,04:11
Na toto nexistuje univerálna odpoveď.Chce to cit skúsenosti.
bobino38
20.10.10,04:15
..ja som nechcel nejakú odpoveď, len Vaše skúsenosti, v takom podobnom duchu ako tieto rady, čo som uviedol v zadaní témy, mne je jasné, že každý sa učí sám, tak ako v autoškole do vás tlačia teóriu a v praxi na to čo viete aj prihliadate.
Holder Miro
20.10.10,04:32
Ja milujem jazdu v zime.

Jazdí sa pomaly, lepšie sa dá relaxovať za volantom pri rádijku, alebo nejakej muzičke...

večer je lepšie vidno,lebo sa svetla odrážajú od snehu

keď začne mrznuť vysuší sa cesta

ja si jazdenie v zime vychutnávam...

A to jazdím naprieč Slovenskom vrátane takých ciest ako Čertovica, Vernár, Šturec, Detvianska Huta, Čierny Balog cez Vrchslatinu do Hriňovej,cez Muráň na Červenú Skalu

skrátka čím menej frekventovaná cesta tým lepšie.
bobino38
20.10.10,04:34
...pekné je, že sem dávate aj pocity z jazdy, ale mňa by zaujímali skusenosti o čosi viac:-)
Holder Miro
20.10.10,04:39
...pekné je, že sem dávate aj pocity z jazdy, ale mňa by zaujímali skusenosti o čosi viac:-)

Tak skusenosti ..
v prvom rade treba VEDIEŤ BRZDIŤ .

To je Alfou a Omegou zimného jazdenia .:cool:

Spomínané trasy som pred rokmi jazdil žigulíkom :eek:

a absolútne v poho...

Raz som schádzal Čertovicu takým sposobom, že som mal zaradený II.prev.stupeň, bez plynu a simuloval som ABS tak že som stlačal a uvoľňoval brzdový pedál asi v pol-sekundovom intervale:o

len takýmto sposobom sa dá učinne brzdiť na šmykĺavých povrchoch

Auto vtedy nesmie presiahnuť rýchlosť 30 km/h lebo sa stane neovládateľné a potom "Čau-porky", ideš ako na saniach.

To som uviedol,ten najextremnejší prípad.
Inak cesty sú v zime udržiavané, ale niekedy sa stane, že treba zjazdiť aj cestu na ktorej je 5 cm snehu a pod snehom je šmykno..
misomiso
20.10.10,04:53
Ja milujem jazdu v zime.

Jazdí sa pomaly, lepšie sa dá relaxovať za volantom

Ja tiez milujem jazdu v zime, ale ni preto, ze by som snad jazdil pomaly, ale preto, ze sa da fajn posmykat. :)

Pri prvom snehu sa vyber na opustenu cestu alebo parkovisko a vyskusaj si, ako sa to sprava. Nie len ako zaciatocnik, ale aj po 10 rokoch ako skuseny sofer. Vzdy ta to po lete prekvapi. Pokym sa poriadne neposmykas, nepochopis, o com jazda v zime je.

Aj s ABS sa treba naucit brzdit. Skus na ujazdenom snehu stlacat coraz viac (jemne / postupne) brzdu. Ucitis, ako sa brzdny ucinok zvysuje, ale v momente, ked zacne cvakat ABS sa naopak skokom znizi minimalne o 20%, niekedy ak podstatne viac. Teda najvacsi ucinok maju brzdy pri intenzite brzdenia tesne pred aktivovanim ABS. To samozrejme plati aj pre mokry a suchy asfalt, lenze na sneho sa to najlepsie skusa, na suchom asfalte mas na takyto trening vzdy iba zlomok casu oproti snehu a navyse nicis brzdy a gumy - na snehu nie.

Dobrym treningom sa naucis vyuzivat toto brzdenie bez ABS, ktore je ucinnejsie, a bues jazdit bezpecnejsie ako ti, ktori spoliehaju na ABS. Tiez na parkovisku mozes cvicit otocky z rucnou brzdou pre zbavu, ktore ti ale mozu aj v pri manevrovani v premavke usetrit neskor dost casu pri otacani a parkovani. Vsetko je len o tom, ako dobre sa chces naucit jazdit. Ak bueds skusat brzdenie, VZDY iba po pohlade do spatneho zrkadla, aj na tej najopustenejsej ceste !!!
misomiso
20.10.10,06:01
... a este som zabudol. Uc sa co naskor odhadovat podla vyzoru a zvuku rozne povrchy. Je 100 roznych zasnezenych povrchov, velmi sa lisia. Cersvty prasan sa velmi smyka, potom sa to ujazdi a drzi to skoro ako hlina na polnej ceste. No ked to vecer popusti a rano primrzne, hore sa vytvori lad. Pritom pre mnohych je to stale biela zasnezena cesta.

Ked ides vecer po mokrej ceste a zacnu sa objavovat take trblietky, ako make-up flitre, zacina to mrznut. Ak ides po mokrej ceste a klesa teplota k nule, musis stale vnimat zvuk, ktory vznika rozstrekovanim vody v blatnkoch (neodporucam pocuvat radio). Ak ten zvuk odrazu stichne, (napr. po vjazde na most), mozes si byt isty, ze sa nachadzas na cistom lade, hoci na pohlad sa nic nezmenilo, stale vidis tmavo ciernu cestu.

Ked sa naucit vnimat tieto detaily a jemne rozdiely, tak bues ako indian v dzungli - vzdy doma, za akychkolvek podmienok.
bobino38
20.10.10,06:20
..tak to si ozaj asi moc skusený...zaujímavé je veru čítať tvoje príspevky a bude sa to asi ťažko učiť takemu niečomu ako opisuješ...hm, dík misomiso
vulxy
20.10.10,08:37
ja by som odporucal hlavne jazdit defenzivne,sledovat ostatnych co robia pred a za ,napr:po kolena snehu+ v spetnom zrkadle audi a6 znacky BA alebo GA =50% sanca na prezitie :)
Holder Miro
20.10.10,08:41
..tak to si ozaj asi moc skusený...zaujímavé je veru čítať tvoje príspevky a bude sa to asi ťažko učiť takemu niečomu ako opisuješ...hm, dík misomiso

Tak to je už "vysoka škola" šoferovania.:cool:
buchač
20.10.10,08:58
Neboli univerzita ....
Ono sa tiež vraví , že tých prvých 20 rokov za volantom je najťažších ...potom to už pomaly aj samo príde ...;):rolleyes::D

A preto ,ako Lenin vravel ....." Učiť sa , učiť sa .....do zjazdenia
ivantt
20.10.10,09:01
Pokial si v zime nejazdil, žiadne skúsenosti inych ti nepomôžu. Musíš si to jednoducho vyskúšať ale s tým, že nič, čo si sa dočítal či dopočul nie sú mýty, hlavne nie okolo zimných pneumatík. V zime, keď idem na cestu tak vždy si skusim zabrzdiť, aby som vedel aká je vozovka, či je viac, ci menej smyklava. Pneumatiky letne a zimne su rozdielne. Vie vo veľkosti drážok ale v zložení materiálu a v priľnavosti.
Veľa vodičov na to kašle a potom sa stávajú neštastia. Ja tom mam v priamom prenose a denno denne sa na to v praco pozeram. Odvážne jazdy na zlých pneumatikách, rýchle jazdy po smyklavej ceste .... A pokial nejakú situáciu nezažiješ naživo tak čitanie ti nepomôže. Skutočne majstrom volantu je skpsenosť a cvik. Keď niekto povie skús to na parkovisku tak hovori mudro, tam sa to dá nacvičiť. Myslím že sú aj na to vyhradené nejake miesta kde sa da skúsiť rýchla jazda, šmyk, existuje škola šmyku.
Ale nad tým ABS som sa zamyslel.. ved auta bez ABS už nevyrabajú, už je to povinne...
Takže moje skúsenosti su skusenosti, skusenosti a zase len skusenosti pri šoférovaní. Darmo ti bude niekto hovoriť stupni na brzdu, povoľ, stúpni a skôr zabrzdíš... príde situacia a v panike stúpneš na brzdu a pokial nezastaviš, či už na prekážke alebo nie tak tú nohu z brzdy dolu nedaš. Taký reflex aby k tomu neprišlo si len získaš jazdenim.
Co sa týka aut s ŠPZ BA a GA tak nie je to až tak celkom isté. GA už vedie a tesne za nimi SC, BA až potom... ako to je s BL neviem:D
misomiso
20.10.10,13:40
Kazdemu odporucam na par dni navstivit Shanghai. Je to najlepsi kurz soferovania. Je tam 20 milionov ludi, ktori jazdia (a chodia) na ploche trocha vacsej ako Bratislava, pomerne plynulo, krizuju sa na centimetre, na dopravne predpisy tam vobec nepoliehaju, ak ides na zelenu este to vobec nic neznamena, musis byt v strehu rovnako, ako keby si isiel na cervenu. Vsetci sa naucili jazdit tak dokonale, ze aj ja by som tam bol so svojimi skusenostami amater, nevidis tam ziadne policajne kontroly, a za tyzden jazenia taxikmi po meste som nevidel jediny garambol, dokonca ani doskrabane auto tam nevidis jazdit.

U nas samy radar, samy zmatkar na ceste a za kazdym rohom karambol.
misoft
20.10.10,13:45
Pri prvom snehu sa vyber na opustenu cestu alebo parkovisko a vyskusaj si, ako sa to sprava. Nie len ako zaciatocnik, ale aj po 10 rokoch ako skuseny sofer. Vzdy ta to po lete prekvapi. Pokym sa poriadne neposmykas, nepochopis, o com jazda v zime je.
Pokiaľ som mal "približovadlo" (už ho nemám - zošrotované), tak len čo napadol prvý sneh, musel som si urobiť "kontrolovaný šmyk", aby som zistil, ako som na tom s reakciami na podmienky a prispôsobil sa danému stavu. Mozog akoby sa sám automaticky prepol na zimnú jazdu a potom som v zime reagoval inak ako v lete (pomalšia a opatrnejšia jazda, tzv. prerušované brzdenie, väčšie odstupy, plynulý rozjazd - btw. rozjazd som robil na II prev. stupeň - a pod.) Potom sa mi nikdy nestalo, aby som mal počas jazdy v zime nejaké problémy.
buchač
20.10.10,15:52
Kazdemu odporucam na par dni navstivit Shanghai. Je to najlepsi kurz soferovania. Je tam 20 milionov ludi, ktori jazdia (a chodia) na ploche trocha vacsej ako Bratislava, pomerne plynulo, krizuju sa na centimetre, na dopravne predpisy tam vobec nepoliehaju, ak ides na zelenu este to vobec nic neznamena, musis byt v strehu rovnako, ako keby si isiel na cervenu. Vsetci sa naucili jazdit tak dokonale, ze aj ja by som tam bol so svojimi skusenostami amater, nevidis tam ziadne policajne kontroly, a za tyzden jazenia taxikmi po meste som nevidel jediny garambol, dokonca ani doskrabane auto tam nevidis jazdit.

U nas samy radar, samy zmatkar na ceste a za kazdym rohom karambol.

Hm , môže byť ...len na Slovensku je to pre niektorého našinca finančný problém ...a do Shanghaiu sa terigať ???
Ja Ti , Karle , nevím ...

Karambol , doškrabané auto si nevidel ...to ešte ale neznamená , že nie sú .

Ale s týmto si ma teda dostal , teda poviem Ti ...pochodil / vraj /si celý svet a takú dezinfo šmaríš ...;)

na ploche trocha vacsej ako Bratislava
Bratislava - Rozloha 391 km²
Shanghai - Rozloha 6340,5 km²

že trocha väčšia , cca 16 x viac , len o 6.000 km²....:D:D:D

Ale k téme .
V zime je potrebné , povedal by som , zabudnúť na brzdy vôbec .
Prispôsobiť všetko , rýchlosť , štýl , predvídavosť tomu , aby sa vôbec brzdový pedál nemusel používať .
Radšej ubrať vopred nohu z plynu o sekundičku skôr , ako neskôr . Lenže to môžeš vysvetlovať niekomu , kto rozumie , chápe , o čom rozprávaš .
Dnešné autoškoly produkujú držiteľov VP , nahustia do nich nepodstatné veci a fajront .
Potom mladý/á vyfasuje od fotríka kľúče od nejakej poriadnej značky a hajde na discu ....a šak aj predviesť sa je potrebné , čo mašinka dokáže a potom traumačka nestíha ...
220870
20.10.10,16:16
V autoškolách sa dnes učia jazdiť na novučičkých autíčkach:).Ja som v autoškole jazdil na Škode 105 :mad:,jednotka sa dala zaradiť len po odrieknutí celého "očenáša":D spojka trhala aj na trojke ,preradiť rýchlosť bola skôr náhoda ,ako fakt,podraďovanie bez medziplynu čistá hlúposť,brzdilo sa na tom aj očami ,bez posilovača ,ABS vtedy neexistovlo ani na F1,učiteľ nebol učiteľ ale kretén bez IQ, ktorý nedokázal nič iné len ziapať.Galeje.Ale možno to k niečomu bolo ,ženy ste vtedy takmer na ceste nestretli,a takých čo boli schopné dať do pohybu škodu 105 bolo a je ako šafránu.Ťažko na cvičisku ,ľahko na bojisku.:---
Ale jednu sme tam mali nikto nedokázal na tej škodovke zahrabať len ona.:(
ivantt
20.10.10,19:21
Hm , môže byť ............
V zime je potrebné , povedal by som , zabudnúť na brzdy vôbec .
Prispôsobiť všetko , rýchlosť , štýl , predvídavosť tomu , aby sa vôbec brzdový pedál nemusel používať .
Radšej ubrať vopred nohu z plynu o sekundičku skôr , ako neskôr . Lenže to môžeš vysvetlovať niekomu , kto rozumie , chápe , o čom rozprávaš .
Dnešné autoškoly produkujú držiteľov VP , nahustia do nich nepodstatné veci a fajront .
Potom mladý/á vyfasuje od fotríka kľúče od nejakej poriadnej značky a hajde na discu ....a šak aj predviesť sa je potrebné , čo mašinka dokáže a potom traumačka nestíha ...

So vsetkym uplne nesúhlasim. Je pravda ze je potrebne zabudnut na brzdy ale na starsich autach. Novsie modely, tam ked uberies plyn tak velmi nepribrzdia. To je skoro ako kedysi trabant, mali volnobeh. Preto zacali montovat abs. Je velky rozdiel uz medzi feliciou a fabiou. na felicii to islo ale na fabii uz to nie je veolmi citit.. Mal som aj peugeot ale este 309 a to bolo super, nemal abs, motorom sa dlo brzdit a auto perfektne ovladatelne.
ivantt
20.10.10,19:30
V autoškolách sa dnes učia jazdiť na novučičkých autíčkach:).Ja som v autoškole jazdil na Škode 105 :mad:,jednotka sa dala zaradiť len po odrieknutí celého "očenáša":D spojka trhala aj na trojke ,preradiť rýchlosť bola skôr náhoda ,ako fakt,podraďovanie bez medziplynu čistá hlúposť,brzdilo sa na tom aj očami ,bez posilovača ,ABS vtedy neexistovlo ani na F1,učiteľ nebol učiteľ ale kretén bez IQ, ktorý nedokázal nič iné len ziapať.Galeje.Ale možno to k niečomu bolo ,ženy ste vtedy takmer na ceste nestretli,a takých čo boli schopné dať do pohybu škodu 105 bolo a je ako šafránu.Ťažko na cvičisku ,ľahko na bojisku.:---
Ale jednu sme tam mali nikto nedokázal na tej škodovke zahrabať len ona.:(

hmmmm.... čeeče. ja som so skodovkou nemal nikdy problem a na snehu uz vobec nie. odjazdil sm na nej dobrých 250 000. Ale doba pokrocila a nie len u aut. kedysi sme nemali ani kalkulacky... a pocitac bola 2-poschodova budova... A nehovor mi kreten bez IQ :confused:... soračik, to bol len vtip, učil som len svoje deti soferovat.
A co sa tyka zien, poznam jednu ucitelku v autoskole a chlapce, ta by nam veru ukazala ako sa jazdí. S s jednou zenskou som sa vobec nebal jazdit. Jazdila rally a bola dobra. A ked tak sledujem dialnicu, teda vonkajsi obchovat v bratislave, tusim som sa nestretol ani raz s tym ze by bola zenska sposobila nehodu.
Ja by som to robil trosicku inak, spravis vodicak, jazdi na skodovke, po nejakom case lepsie a silnejsie auto a ked budes dobry vodic potom dobre auto. Dnes mladik dostane vodicak, do daru od rodicov bavoracika a do rana auto rozbite a niekedy aj so stratami na ludskych zivotoch. A kedze su to synacikovia horných 10 tak im to aj prejde s pokutou...
Páci sa mi ked sa niekto pyta na skusenosti a potom si odskusa jazdu po snehu. Nejde to jazdenia myslenim pubertaka ale rozumneho cloveka. Keby mal kazdy taky pristup, mozn by bolo o čosi viac obyvateľov na tejto zemi.
220870
21.10.10,03:02
Ja poznám ženskú ktorá na prvý pokus zacúva s prívasným vozíkom do garáže pod pravým uhlom, ale to je asi len jedna jediná na svete.Poznám babu čo jazdila s autobusom po Viedni tá mohla jazdiť aj zo zatvorenými očami, to bola tiež len jedna.Poznám babu cez 80 v Rakúsku čo si cez pravé poludnie "vyšíva" 70-kou cez mesto na Johon Deere(traktor )za tým kombinátor a pluh ale to je tiež len jedna.Na SK, štastie že začali do tých silnejších áut motovať automaty tých ...... čo prešli autoškolou len vďaka úplatkom a známostiam si môžete odškrtávať vždy pri stretnutí s každým bavorákom a audinou.To že sa p....dokáže pohnúť z miesta s bavorákom s automatom ešte neznamená že je šofér.
PS nemôžete porovnávať škodovku o ktorú ste sa starali doma ako o malé decko ,zo škodovkou v autoškole.Ja mám na "kilečku" tiež cez 100 000km.Narážal som skôr na to že priblblý puberťák dostane do rúk po odjazdení 200km hneď najnovší bavorák.Technika jazdy na snehu závisí od každého tipu auta .Bolo by vhodné aby napísal čo má za auto.Iné je jazdiť na štvorkolke iné na predný-zadný náhon.
bobino38
21.10.10,03:57
Ja poznám ženskú ktorá na prvý pokus zacúva s prívasným vozíkom do garáže pod pravým uhlom, ale to je asi len jedna jediná na svete.Poznám babu čo jazdila s autobusom po Viedni tá mohla jazdiť aj zo zatvorenými očami, to bola tiež len jedna.Poznám babu cez 80 v Rakúsku čo si cez pravé poludnie "vyšíva" 70-kou cez mesto na Johon Deere(traktor )za tým kombinátor a pluh ale to je tiež len jedna.Na SK, štastie že začali do tých silnejších áut motovať automaty tých ...... čo prešli autoškolou len vďaka úplatkom a známostiam si môžete odškrtávať vždy pri stretnutí s každým bavorákom a audinou.To že sa p....dokáže pohnúť z miesta s bavorákom s automatom ešte neznamená že je šofér.
PS nemôžete porovnávať škodovku o ktorú ste sa starali doma ako o malé decko ,zo škodovkou v autoškole.Ja mám na "kilečku" tiež cez 100 000km.Narážal som skôr na to že priblblý puberťák dostane do rúk po odjazdení 200km hneď najnovší bavorák.Technika jazdy na snehu závisí od každého tipu auta .Bolo by vhodné aby napísal čo má za auto.Iné je jazdiť na štvorkolke iné na predný-zadný náhon.



...no tak skus, nejaké skusenosti k jazde na Fabii 1.2 51kW :cool:
Flinstone
21.10.10,03:59
ja by som odporucal hlavne jazdit defenzivne,sledovat ostatnych co robia pred a za ,napr:po kolena snehu+ v spetnom zrkadle audi a6 znacky BA alebo GA =50% sanca na prezitie :)
mimotemylen k tým BA značkám... mnohí jazdia ako ****, ale koľkí z nich sú Bratislavčania? Veľmi veľa firiem má celoslovenské pôsobenie, ale sídlo v BA, takže tých pár áut, aj keby ich boli stovky čo majú, sú všetky so značkou BA.
A potom vodič, hoc z Hornej Dolnej robí negatívnu reklamu.
Flinstone
21.10.10,04:09
...no tak skus, nejaké skusenosti k jazde na Fabii 1.2 51kW :cool:
Fabia na snehu keď som prepálil zákrutu, zvykol šmýkať predok, tak som si zvykol pomáhať ručnou... nakrátko som zablokoval zadok aby som vytočil do žiadaného smeru, a potom už len rovno...
Ale chce to hooodne skúseností. Musíš doslova cítiť, kedy pustiť ručnú aby si nepretočil.
Najlepšie by asi bolo zobrať auto, keď nasneží, na nejaké autocvičisko aby si na rovnej ploche bez rizika kolízie mohol vyskúšať ako sa to chová na snehu, v akej rýchlosti to v zákrute začne šmýkať, ako brzdiť... aby ak naostro dojde k šmyku, ťa to neprekvapilo a vedel si reagovať.
vulxy
21.10.10,04:17
mimotemylen k tým BA značkám... mnohí jazdia ako ****, ale koľkí z nich sú Bratislavčania? Veľmi veľa firiem má celoslovenské pôsobenie, ale sídlo v BA, takže tých pár áut, aj keby ich boli stovky čo majú, sú všetky so značkou BA.
A potom vodič, hoc z Hornej Dolnej robí negatívnu reklamu.

ale tam sa pisalo o znackach nie o obcanoch :)
marleau
21.10.10,04:19
No rozhodne nepatria na zimnú cestu zmätkári,začiatočníci,málo zruční,tzv. víkendoví a inak dopravu ohrozujúci vodiči.
Nandrolon
21.10.10,04:26
Ja jazdím v zime najradšej, lebo vtedy mám pocit že auto vykonáva svoju najväčšiu službu.../vonku treskúca zima, fujavice atď a ja v teplúčku v aute.../
Ešte by som podotkol, že priľnavosť trošku vyskúšam pri každej svojej jazde, teda pri určitej rýchlosti skúsim ostrejšie myknúť volantom, samozrejme tak, aby som to pri šmyku uriadil, ale za tie roky mám už odhad...teda iba vyskúšať, ako kolesá komunikujú s vozovkou...
ak vidím že auto prudšie mykne, je priľnavosť dobrá, ak vidím že sa to správa ako "na masle" priľnavosť je horšia.
Ďalšia možnosť je to vyskúšať si aj pri brzdení do križovatky...
bobino38
21.10.10,04:29
Ja jazdím v zime najradšej, lebo vtedy mám pocit že auto vykonáva svoju najväčšiu službu.../vonku treskúca zima, fujavice atď a ja v teplúčku v aute.../
Ešte by som podotkol, že priľnavosť trošku vyskúšam pri každej svojej jazde, teda pri určitej rýchlosti skúsim ostrejšie myknúť volantom, samozrejme tak, aby som to pri šmyku uriadil, ale za tie roky mám už odhad...teda iba vyskúšať, ako kolesá komunikujú s vozovkou...
ak vidím že auto prudšie mykne, je priľnavosť dobrá, ak vidím že sa to správa ako "na masle" priľnavosť je horšia.
Ďalšia možnosť je to vyskúšať si aj pri brzdení do križovatky...


to jazdíš niekde, kde nikto nejazdí?..na prázdnych cestách?..lebo sa mi zdá, že skúšať niečo také ako píšeš za plnej premávky v niekde väčšom meste by bolo asi od veci:-)...určite si to treba vyskúšať ale len asi niekde na prázdnom väčšom parkovisku.
220870
21.10.10,04:35
Mám fábiu tiež.Šmýka sa jej aj na vlhkom povrchu.V porovnaní s ňou zlatý" žigulák" čo som mal predtým.Na zimných pneu je fábia ohromne nestabilná a utečie ,vyletí z každej zákruty .Do zákruty je nutné ísť na rýchlosti bez plynu ,plyn pridávať až pri vychádzaní zo zákruty.Nepomáhajú tomu ani zimné pneumatiky.Stačí špatne podradiť a hneď sa to začne krútiť.Ťažko je mi radiť začatočníkovi.Ak sa dostanete do šmyku nešlapať na nožnú brzdu a paradoxne radšej s veľkým citom pridať plyn.
Nandrolon
21.10.10,05:18
- aby som to upresnil, nacvičiť je to dobré niekde na nejakom väčšom parkovisku, ideálne pokrytom udupaným snehom /aby ste náhodou v šmyku netreskli o zasnežený obrubník a pod.../
- ale napísal som, že si to skúšam pri každej jazde, aj v lete a to normálne v premávke, samozrejme ak nikto nejde za mnou a ani predo mnou, niekde kde je cesta prázdna...
skúšam to už 15 rokov aj na ťažkej motorke v lete /i keď tam boli aj iné dôvody.../
do zatáčky netreba chodiť na neutrál, ale na rýchlosti, ideálne bez plynu a brzdy?? tie takmer nepoužívam ani v zime, ani v lete /jedine pri úplnom zastavení alebo v nevyhnutných situáciách/, nakoľko lepšie je brzdiť motorom, samozrejme treba zvoliť správny zaradený stupeň, aby sa auto nenamáhalo, ale ani nepodtáčalo...
K pneumatikám by som dodal len to, že kým v lete je tendencia dávať pneumatiky širšie, v zime by sa mali dávať užšie /ideálne je dávať také, aké sú predpísané, ale niekto dáva v lete širšie, tak preto píšem, že v zime užšie.../
- už som sa stretol s názorom že prečo užšie, čím širšie, tým väčší záber.

V krátkosti to vysvetlím ako to chápem ja:
pre záber je dobrá aj plocha pneumatiky, ale je potrebná aj ideálna záťaž na cm2. S balónmi sa budete na snehu šmýkať, ale užšia pneumatika bude mať pekný záber... Je to ako s bezmotorovým lietadlom - ak je moc ťažké, pôjde k zemi, ale ak by bolo moc ľahké takisto, nakoľko by profil nevytváral potrebný vztlak na let...

Ideálne na zimu, pokiaľ nemáte nejaký terénny voz 4 x 4 je ľahúčke auto, s úzkymi drapákmi a vyšším spodkom - zaručene vyjdete aj tam, kde sa bežný voz /napr. oktávia/ v zime nedostane, nakoľko sa s najväčšou pravdepodobnosťou "zahrabe po brucho"... x vlastných skúseností, kým ja som vyšiel iba s pneu, oktávia predo mnou so zimnými pneu a reťazami na kolesách rozryla pol cesty a ešte som ju ručne vyťahoval...

Hlavne voziť v zime v kufri takú tú skladaciu lopatu a ak nejde vyjsť so záveja na 2-3 krát, viac to neskúšať...
Na diezloch sa pri vychádzaní zapadnutého auta rozbiehať takmer bez plynu na minimálnych otáčkach, aby sa kolesa začali pomaličky otáčať plynulo, nie nárazovo...

ps: ja osobne sa v extrémnom počasí vyžívam, ale to súvisí aj s mojou veľkou záľubou...

edit: ešte som zabudol jednu zásadnú vec, bez ktorej sa neviem v aute zaobísť a to je sledovanie vonkajšej teploty, najmä pri dlhších jazdách a prevýšeniach, kde býva na horách iná teplota ako dole a tým aj iné riziko šmyku...
- momentálne ho v aute už asi mesiac nemám a cítim sa ako človek bez pravej ruky... tento víkend už montujem nový...
ivantt
21.10.10,06:55
Ja poznám ženskú ktorá na prvý pokus zacúva s prívasným vozíkom do garáže autobusom po Viedni tá mohla jazdiť aj zo zatvorenými o..................rúk po odjazdení 200km hneď najnovší bavorák.Technika jazdy na snehu závisí od každého tipu auta .Bolo by vhodné aby napísal čo má za auto.Iné je jazdiť na štvorkolke iné na predný-zadný náhon.

Ja len že netreba hadzať všetky šoférky do jedneho vreca. Takisto su ženy dobre aj zle šoferky a chlapi takisto, dobrý aj zlý soféri. Predsudky patria minulosti, dnes je zien za volantom tolko co chlapov a jedinu nevyhodu maju tú, že si nevedia poradiť s drobnými zavadami, ale od toho maju nas, šofrov.
S tými pubertakmi suhlasim, o tom som pisal... dokonca tvrdim ze by mali zakazať rýchle auta skôr ako zbrane ( zase mam na mysli tych co sa spravaju ako pubertaci ). Také silne a rýchle auto je horsia zbran ako automaticka puska. A pod kolesami aut a na nasledky nehôd zomrie ovela viac ludi ako strelnou zbranou.
ivantt
21.10.10,06:59
...no tak skus, nejaké skusenosti k jazde na Fabii 1.2 51kW :cool:

tak to by zaujimalo aj mna... tato zima na fabii combi 1,2 12V bude pre mna prva,
ivantt
21.10.10,07:08
No rozhodne nepatria na zimnú cestu zmätkári,začiatočníci,málo zruční,tzv. víkendoví a inak dopravu ohrozujúci vodiči.

Ale to by v zime nemohol nikto jazdit... kazdy to musi skusit prvy krat a pri tom treba trpezlivost nie len vodicovi ktory ide prvy krat ale aj tomu za nim. Nikto zo skusenych vodicov si neuvedomuje za aj on raz zacinal a ako to bolo zle ked po nom hulakali, trubili a co ja viem co.. dokonca poznam pripady kedy vysiel vodic z auta, vytiahol zensku ktorerj to zhaslo a nemohla sa rozbehnut ( mala vozidlo oznacene ze je zaciatocnik ) a dal jej facku, oplul ju a sadol do auta a odisiel.. velmi razantne a rychlo... ( asi po 300 m som ho dobehol a ani som ho nenahanal... bol zaparkvany na lampe s rozbitym predkom ). Mna skoro zbil vodic za to, ze som pustal auta von z parkoviska, tak bol nedockavy ze mu vadilo aj tych 20 sekund. A nebol to bratislavcan ako si mnohy teraz myslia.. bolo to v trnave a bol to nitrancan. Takze skôr by bolo vhodne netrubit, nenadavat ale pomôct, poradit... trpezlivost za volantom a tolerancia voči začiatočnákom a môžu jazdiť v zime po snehu všetci.. skusenosť naberu aj skusenejši aj tí menej skusení vodiči...
marleau
21.10.10,10:23
Niekto sa to nenaučí za celý život.Veľa ľudí s VP na šoférovanie jednoducho vobec nemá!Ako by to dopadlo,keby som ja chcel operovať,veď sa to hádam raz naučím,mám predsa právo,či nie?A verím tomu,že by zomrelo menej ľudí pod mojimi rukami ako je zbytočných obetí na cestách len pre neschopnosť.Opakujem,na šoférovanie nemá každý!Punktum.
A tolerancia (všeobecne) nie je tolerovať druhému zlo,ale nerobiť druhému zlo.
ivantt
21.10.10,11:14
Niekto sa to nenaučí za celý život.Veľa ľudí s VP na šoférovanie jednoducho vobec nemá!Ako by to dopadlo,keby som ja chcel operovať,veď sa to hádam raz naučím,mám predsa právo,či nie?A verím tomu,že by zomrelo menej ľudí pod mojimi rukami ako je zbytočných obetí na cestách len pre neschopnosť.Opakujem,na šoférovanie nemá každý!Punktum.
A tolerancia (všeobecne) nie je tolerovať druhému zlo,ale nerobiť druhému zlo.

Sú veci ktore sa daju nauicit a su ktore sa naucit nedaju. Na vsetko je ale treba mat vlohy a vedomosti. Keby si chcel byt lekarom, mohol si nim byt, stacilo chodit na medicinu, tak isto ako ked nevodic ide do autoskoly. A nehovor ze lekar ma vacsiu zodpovednost... Aler kazdy raz zacinal, ci uz lekar alebo vodic. Kazdy potrebuje priestor na to, aby ziskal zrucnost. No a co sa tyka toho zla, ano, zlo plodi zlo. Lenze teraz, co je to zlo ? ked ti zhasne motor a nemozes ho nastartovat ale vytrubovanie dalsich 10 vodicov, alebo jeden uplne vytoceny vodic ktori ti trestne po papuli. Mozhno by nebol tak najedovany keby ostatní nevytrubovali. A co je zleho na tom, ked niekoho pustis, hoci si na hlavnej ceste a on len z parkoviska vychadza. Ja v tom vidim kus luckosti a nie zlo. Su miesta od kial clovek nevide aj stvrt hodnku keby ho niekto nepustil.
A popri tom, kto nema na soferovanie chodi opatrne, nenabeha sice vela kilometrov ale nikomu neublizi a ten co na soferovanie ma, cjhodi odvázne a rychlo a zabije cloveka.... tak co je vacsie zlo ??? hmmm.. ked tak rozmyslam, vies vôbec definovat co je zlo ?
Flinstone
21.10.10,11:25
... dokonca tvrdim ze by mali zakazať rýchle auta skôr ako zbrane ( zase mam na mysli tych co sa spravaju ako pubertaci ). Také silne a rýchle auto je horsia zbran ako automaticka puska. A pod kolesami aut a na nasledky nehôd zomrie ovela viac ludi ako strelnou zbranou.
Len nehovor nahlas, lebo náhodou to Lipšic prečíta a hneď podá nejaký návrh zákona, ktorým zakáže auto s väčšou kubatúrou ako dva litre...
problém niesú rýchle autá, podobne ako problémom niesú automatické zbrane... Problém je v ľuďoch.
ivantt
21.10.10,11:44
Len nehovor nahlas, lebo náhodou to Lipšic prečíta a hneď podá nejaký návrh zákona, ktorým zakáže auto s väčšou kubatúrou ako dva litre...
problém niesú rýchle autá, podobne ako problémom niesú automatické zbrane... Problém je v ľuďoch.

mimotemyJa viem ze problem je v ludoch... ale aj v neschopnosti riesit situacie a potom to clovek vezme do vlastnych ruk a je zle... keby zakazal dvojlitre, musel by zakazat kuchynské nože, kdesi pisali ze syn zabil kuchynskym nožom matku... ale co potom utať ruky ??? udrel ho a na nasledky zranenia v nemocnici zomrel... ale treba aj hlavy poodtinat, lebo jeden nerozmyslal pri robote a doplatil na to životom jeho kolega.... No, a toto si môže prečitať aj lipšic so svojimi poradcami... a je jedno ci na urade alebo v kostole...
blazonko
21.10.10,11:53
No rozhodne nepatria na zimnú cestu zmätkári,začiatočníci,málo zruční,tzv. víkendoví a inak dopravu ohrozujúci vodiči.

Tak toto by povedal aj môj brat. A vieš mi povedať, ako sa to ten človek má naučiť, keď na tu cestu nepôjde????? Musí na ňu ísť. Jasné že nie rovno na diaľnicu, ale vybrať si nejakú menej frekventovanú cestu a tam si to vyskúšať. Či ako na to príde? ak bude len spolujazdec??? Môj braček mi to hovoril stále a čo sa nestalo. Nakoniec rozbil autíčko skôr ako ja. :D
buchač
21.10.10,17:42
Len nehovor nahlas, lebo náhodou to Lipšic prečíta a hneď podá nejaký návrh zákona, ktorým zakáže auto s väčšou kubatúrou ako dva litre...
problém niesú rýchle autá, podobne ako problémom niesú automatické zbrane... Problém je v ľuďoch.
mimotemy
He , keby si sa na zbraňové fóra pozrel ...:D:D:D

Tam by Lipšicovi podriadení zatýkať nestíhali ...:rolleyes:;):D

Keď Ti poviem , že aj žaloba na Lipšica šla , uveríš ????

Problém nie je návrh zákona ...problém je navrhovateľ
ivantt
21.10.10,18:45
mimotemy
He , keby si sa na zbraňové fóra pozrel ...:D:D:D

Tam by Lipšicovi podriadení zatýkať nestíhali ...:rolleyes:;):D

Keď Ti poviem , že aj žaloba na Lipšica šla , uveríš ????

Problém nie je návrh zákona ...problém je navrhovateľ

a kua kua.. traz neviem kolko si este pobudens na slobde :D:D:D:D ale suhlasim s tebou a teraz neviem kolko si pobudenm na slobode aj ja :D:D:D:D
lujza.j
21.10.10,19:09
ja som si minulú zimu ako prvú odjazdila v BA:mad::mad: prežila som ja, moje auto a aj autá všetkých ostatných:D jazdila som opatrne s rešpektom k počasiu, keď som sa križovatke na snehu nevedela rozbehnúť bolo mi povedané, že sa mám rozbiehať na 2-jke, či to tak má byť neviem, ale rozbehla som sa:D:--- keď som išla prvá krát a snežilo bála som sa, asi ako každý, ale keď by som nezačala tak by som nevedela ako sa jazdí na snehu;) najviac som bola na seba nasratá v lete keď som si rozbila riť na aute:mad::mad::mad::mad: v tej hnusnej zime čo bola v BA nič ani ťuk a v lete ako "žena":D nacúvam do lampy:D:D:D:---
Flinstone
22.10.10,03:50
Ja nejazdím v BA , mám z tejto premávky STRACH .

NAOZAJ.

Ja som z vidieka a keď nahodou musím isť do BA , /čo sa stane tak 1x do roka/ tak odstavim auto niekde v širšom centre napr. na Pasienkoch pri 3 vežiach, a do centra idem MHD.

Naozaj.

Potom sa vratim, rychlo vyjdem na obchvat smerom na Zlaté piesky a ťahám ta het .

Poviem Vám, radšej sa vyberiem z autom do Prahy ako do BA.
asi ťa sklamem... ani v Prahe nieje premávka, ktorú by si mohol porovnávať s vidiekom...
misomiso
22.10.10,04:22
bolo mi povedané, že sa mám rozbiehať na 2-jke, či to tak má byť neviem,

Zalezi na tom, aku mas citlivu nohu a tiez ako strmo ti zabera spojka. Ja sa na dvojku nerozbieham.

Je fakt, ze niektore auta (hlavne mnohe Nemecke, ale aj Fiaty) maju hnusnu spojku, zabera velmi tvrdo, a tiez dnesne auta maju casto extremne preposilovanu brzdu, takze clovekovi na snehu nakoniec aj tak neostane ine, ako sa spolahnut na tie "hlupe" systemy ako ABS, nejake jemne davkovanie sily nehrozi.

Nedavno som mal v Nemecku pozicany najnovsi Golf. To je utrpenie s tm jazdit v lete, nie este v zime.
ivantt
22.10.10,06:10
Nejedná sa o premávku ja som už jazdil aj v Mníchove...

Asi sa všade vyskytujú iní vodičíi, tí bratislavskí sú celosvetovo odstrašujúcim mementom.:(

Mne sa najviac pacia taliani pri parovani a odparkovavani.. vobec iem nezalezi ake auto pre pred nimi ci za nimi, drcnu, odtlacia a idu :-)) Ale v neapoli sa jazdi ozaj super... mas stopku a premavka je taka ze nemas sancu sa dostat na hlavnu.. ked ta zbadaju ze chces vist na hlavnu, nemaju problem zastavit a pustit ta. Na temperamentnych a stale trúbiacich talianov je to príjemne prekvapenie pre cudzinca a pre nich je to samozrejmost, mame sa od nich co ucit. A co sa tyka bratislavskych vodicov, nie ze by som sa ich chcel zastavat ale je to hlavne o dynamickom stereotype. Su naucení jazdit v hustej premávke a v bratislave. Chodia po tých istych cestach " domov - zamestnanie - nakupy - domov " Po case si prestanu vsimat aj dopravne znacky. A ked idu mimo blavu tak mavaju problem, hoci si to ani neuvedomuju... vsade chcu jazdit svizne ako v blave ale vsade sa tak neda.. ale fakt zha to nemozu, su tak naucení...
ivantt
22.10.10,06:12
Už sa nevyrábajú ani Tatry 111 a aj Praga V3S jazdí už pomenej....:o

To boli autá s ktorými mohol jazdiť len skutočný VODIČ.

Všetko tvrdá mechanika,žiadné posilovače vtedy ešte neexistovali.:(

Na vojne som jazdil aj s jednym aj s druhym autom a myslim zhe taka V3S nie je prekonana do dnesneho dna:D .... ale dokazala aj nemozne a nemusel som ani do posilovne chodit :D
blazonko
22.10.10,06:15
tá sa dostala všade :D
Flinstone
22.10.10,07:13
Nejedná sa o premávku ja som už jazdil aj v Mníchove...

Asi sa všade vyskytujú iní vodičíi, tí bratislavskí sú celosvetovo odstrašujúcim mementom.:(
no neviem... denne jazdím v Bratislave a nemám s tým problém...
Niekedy sa mi zdá že v malých mestách je problém... Tam po sebe vodiči vytrubujú za nič, z vedľajšej cesty dostať sa je umenie. V zápche idú krokom, ale bohchráň aby pustili niekoho z vedľajšej cesty (čo je v BA bežné) veď oni majú prednosť...
Tu dokážu ešte aj zápchy byť plynulé :D
... aj chaos má svoje pravidlá

a ak posudzuješ tých so značkou BA čo jazdia po Slovensku, vedz že nie všetci sú Bratislavčania... sú to neraz firemné autá rozhádzané po republike a v ňom nejaký dealer z Hornej Dolnej
misomiso
22.10.10,07:22
Na vojne som jazdil aj s jednym aj s druhym autom a myslim zhe taka V3S nie je prekonana do dnesneho dna:D .... ale dokazala aj nemozne a nemusel som ani do posilovne chodit :D

Posilovace ci uz na brzdu alebo na riadenie su super vec, ani si nedokazem uz predstavit riadit auto bez posilovacov. Problem je len v tom, ze tie posilovace musia byt schopne jemneho davkovania sily a ovladanie stale musi poskytovat istu uroven spatnej vazby od povrchu cesty k vodicovi. Potom sa daju s autom robit zazraky. Dobre auta to takto maju este aj dnes vyriesene.
ivantt
22.10.10,08:56
Posilovace ci uz na brzdu alebo na riadenie su super vec, ani si nedokazem uz predstavit riadit auto bez posilovacov. Problem je len v tom, ze tie posilovace musia byt schopne jemneho davkovania sily a ovladanie stale musi poskytovat istu uroven spatnej vazby od povrchu cesty k vodicovi. Potom sa daju s autom robit zazraky. Dobre auta to takto maju este aj dnes vyriesene.

Asi máš pravdu... ja som mal autal len s posilnovacom brzd, toto je prve auto co ma posilovac ridenia. Ale aj brzda sa mi zda nejak viac učinná. Asi budem mať problem pri prvych jazdach autom po snehu... ale nie strach :)
vulxy
22.10.10,17:09
Posilovace ci uz na brzdu alebo na riadenie su super vec, ani si nedokazem uz predstavit riadit auto bez posilovacov. Problem je len v tom, ze tie posilovace musia byt schopne jemneho davkovania sily a ovladanie stale musi poskytovat istu uroven spatnej vazby od povrchu cesty k vodicovi. Potom sa daju s autom robit zazraky. Dobre auta to takto maju este aj dnes vyriesene.
a este bolo zaujimave radenie bez sinchronu,bol som zvyknuty na vojne som s tym jazdil a ked som viezol cez dovolenku fotra na jeho novom Moskvici skoro ma vyfackal co mu robim s jeho milacikom:D
lujza.j
22.10.10,19:30
chlapi zaujímavé čítanie;) tiež sa túto zimu chystám niekde sa ísť pošmýkať,aj na ručnej, len tých veľkých parkovísk v BA ubúda:(
misoft
22.10.10,20:58
Na vojne som jazdil aj s jednym aj s druhym autom a myslim zhe taka V3S nie je prekonana do dnesneho dna
Svätá pravda - stará dobra vétrieska - tú asi nik neprekoná. Koncepcia tuhých náprav, zapínateľného predného pohonu, uzávierky a redukcie - to bola radosť jazdiť v akomkoľvek teréne a počasí. A najdôležitejšie je, čím viac bola zaťažená, tým lepšie v teréne (i na snehu) šla.
Flinstone
23.10.10,16:01
chlapi zaujímavé čítanie;) tiež sa túto zimu chystám niekde sa ísť pošmýkať,aj na ručnej, len tých veľkých parkovísk v BA ubúda:(
Lidl má tuším väčšinu parkovísk bez ostrovčekov... ale to by si musela v noci keď nasneží, skôr ako to stihnú odpratať
lujza.j
23.10.10,19:11
Lidl má tuším väčšinu parkovísk bez ostrovčekov... ale to by si musela v noci keď nasneží, skôr ako to stihnú odpratať
za tú skúsenosť-zážitok mi to stojí ísť aj v noci:) fajn je aj parkovisko pri Ružinov. cintoríne v BA, ale to je väčšinou už pre tento účel vždy osadené:D
lujza.j
23.10.10,19:14
inak včera som už prezula, tak ja som už prichystaná:)
alla66
23.10.10,20:23
Včera ma zaujal článok na sme.sk , opisoval prípravu auta na jazdu v zime a mýty okolo zimných pneumatík, časť článku prikladám, zaujímali by ma Vaše skúsenosti z jazdenia autom v zime, nakolko som začiatočník a chcel by som tej teórie vedieť viac, ďakujem za Vaše príspevky.



1. Príprava
- auto prezujete do zimných pneumatík.
- nezaškodí krátka servisná kontrola technického stavu, najmä bŕzd, svetiel, geometrie, akumulátora, nemrznúcich náplní a steračov.
- na cestu v zimnom počasí si vyhraďte viac času, aby ste sa nedostali do stresu.
- ak je na aute námraza, očistite si nielen čelné sklo, ale všetky okná, tento čas môžete využiť na zahriatie motora.
2. Brzdenie
- jazdite pomalšie a s väčším odstupom, aby ste mali dostatok času na reakciu.
- snažte sa využívať nielen pedál brzdy, ale aj brzdný účinok motora.
- brzdite pozvoľne, aby nedošlo k zablokovaniu kolies a strate kontroly nad vozidlom.
- ak sa kolesá zablokujú (okrem ABS), okamžite uvoľnite brzdový pedál, aby sa trakcia obnovila a potom brzdite znovu a čo najplynulejšie.
- pri jazde z kopca zaraďte nižší prevodový stupeň, než aký by ste použili pri suchom počasí. To vám umožní naplno využiť brzdný účinok motora.
3. Rozjazd a akcelerácia
- rozbiehajte sa čo najplynulejšie. Ak začnú kolesá preklzávať (okrem TCS), stáva sa vozidlo smerovo neovládateľné. V takom prípade uberte plyn, aby sa obnovila trakcia.
- pri jazde do svahu zaraďte radšej vyšší prevodový stupeň ako ten, ktorý by ste použili pri jazde za suchého počasia.
4. Prejazd zákrutami
- pred vjazdom do zákruty spomaľte na požadovanú rýchlosť, teda ešte v priamom smere jazdy!
- v zákrute udržiavajte plynulú rýchlosť.
- ak to nie je nevyhnutné, v zákrute už nebrzdite.

Netreba zabudnúť na pár maličkostí:cool:...... nenechávať v aute metličku na sneh... rozmrazovač okien / zámkov, škrabku na okná a hlavne v lekárni kúpiť glycerín a natrieť tesnenie na dverách:)
Poznámka pre mimo BA šoférov .....pre istotu do kufra vložiť snehové reťaze ;)
buchač
23.10.10,20:30
Poznámka pre mimo BA šoférov .....pre istotu do kufra vložiť snehové reťaze ;)

Hlavne pre tých ...BA šoférov ...HLAVNE ...

Lebo keď v Blave je do 5 cm snehu , tak kalamitu majú ...;):rolleyes::---:D:D:D

Celoslovenská tragédia ....:eek:
willma
24.10.10,06:09
samozrejme že celoslovenská - veď je známe že v Bratislave sú nasťahovaní za prácou z celého Slovenska a nie každá BA . značka znamená, že dotyčný je bratislavčan :D
lujza.j
24.10.10,07:40
Willma tak to si teda vystihla, úúúplnááá pravda:) ešte pre upresnenie u nás v BA stačí keď pršííí:):)
buchač
24.10.10,08:04
Len pre bratislavčanov sa môj príspevok týka ..."prešpurákov"...
Tí ostatní , z celého Slovenska do Blavy za prácou prichodivší , tí sú odchovaní nekvalitnými , v zime zaviatymi cestami ...;):D:D:D
Tí jazdiť vedia ...capisci ???:)

Veď predsa Slovensko za hranicami Blavy končí :eek::eek:
...nikdy nedorazí tá diaľnica na východ ...kua , nikdy ...lebo za chvíľu bude potrebné opravovať stávajúci stav diaľnic v okolí hlavného mesta ...:eek:
lujza.j
24.10.10,08:14
Len pre bratislavčanov sa môj príspevok týka ..."prešpurákov"...
Tí ostatní , z celého Slovenska do Blavy za prácou prichodivší , tí sú odchovaní nekvalitnými , v zime zaviatymi cestami ...;):D:D:D
Tí jazdiť vedia ...capisci ???:)

Veď predsa Slovensko za hranicami Blavy končí :eek::eek:
...nikdy nedorazí tá diaľnica na východ ...kua , nikdy ...lebo za chvíľu bude potrebné opravovať stávajúci stav diaľnic v okolí hlavného mesta ...:eek:
takže príspevok aj pre mňa:D ;)máš pravdu, ale určite sa to týka len tých vodičov, ktorý boli vodičmi v takom veku, že mohli byť odchovaný na tebov spomínaných cestách.určite nie tých ktorí /napr. študenti/k oprávneniu prišli v BA a domáce zaviate cesty si "neužili". a ani tí prichodivší nie sú garanciou, že vedia čo a ako na zimných cestách;)
willma
24.10.10,09:40
mimotemy a len tak na okraj, moje vozidlo ma zn. TT a trnafčanka veru nie som:D a tiež ma do vývrtky dostáva vodič v obci idúci 40 len aby nedajboh neprekročil rýchlosť, a keď ho chcem predbehnúť tak iniciatívne pridá na 49 :(
lujza.j
24.10.10,09:42
Šak oni sa vycvičia , :rolleyes:

aj blavackí , aj prešpurácki, aj kadejakí iní...

Slovenské regionalne cesty, je jeden postrach a katastrofa dohromady...
Šak ja viem;) ja sa tiež cvičím každý deň aj v šoférovaní, ale aj v pohotovom -veľmi rýchlom vztyčovaní prostredníka:D:---
lujza.j
24.10.10,09:45
mimotemy a len tak na okraj, moje vozidlo ma zn. TT a trnafčanka veru nie som:D a tiež ma do vývrtky dostáva vodič v obci idúci 40 len aby nedajboh neprekročil rýchlosť, a keď ho chcem predbehnúť tak iniciatívne pridá na 49 :(
...vychutnáva si krásy prírody:D alebo je to provokatééér;)
misoft
24.10.10,10:09
inak včera som už prezula, tak ja som už prichystaná
Aj ja som nachystaný - kúpil som si zimné topánky s hrubým vzorom.
http://mojazabava.wbl.sk/Smajlik_r__zne/_cid_FB778E36-8B06-11D7-94E6-444553540000.gif http://mojazabava.wbl.sk/Smajlik_r__zne/newsmile095.gif
bobino38
24.10.10,14:25
...už sa to tu zvrháva do pokecových diskusií, ak chcete písať, tak prosím k veci.
Gapo
24.10.10,14:49
Hlavne pre tých ...BA šoférov ...HLAVNE ...

Lebo keď v Blave je do 5 cm snehu , tak kalamitu majú ...;):rolleyes::---:D:D:D

Celoslovenská tragédia ....:eek:
Nechcem nikoho uraziť, ale ktože sa nám to tu po meste vozí a tvári sa ako svetobežník, človek zvyknutý na povoz a sane, nevie potom čo so sebou na mestských cestách a kalamita je na svete. :D:D:DČesť výnimkám:cool:
Nemám rád tieto obviňovačky BA, mám rád každého dobrého človeka, nech je odkiaľ chce. A v zime a hustej premávke nemá miesto arogancia a chcieť vybabrať s niekým, pretože to môže zle skončiť:mee:
Ak chce niekto prežiť zimu v zdraví, opatrnosť a ohľaduplnosť sú najdôležitejšie.
buchač
24.10.10,15:11
Nechcem nikoho uraziť, ale ktože sa nám to tu po meste vozí a tvári sa ako svetobežník, človek zvyknutý na povoz a sane, nevie potom čo so sebou na mestských cestách a kalamita je na svete. :D:D:DČesť výnimkám:cool:
ĎAKUJem za UZNANIE ....;)
Nemám rád tieto obviňovačky BA, mám rád každého dobrého človeka, nech je odkiaľ chce. A v zime a hustej premávke nemá miesto arogancia a chcieť vybabrať s niekým, pretože to môže zle skončiť:mee:
Ak chce niekto prežiť zimu v zdraví, opatrnosť a ohľaduplnosť sú najdôležitejšie.
mimotemy
Inak , nepochopila si ma ...

Narážal som na starú známu vec , t.j. ktorú pravidelne vidíme v tv novinách ...každú zimu ...

Do prdele.... na Orave jesto pravidelne vyše metra snehu a ani pes neštekne po nich ...kua ...
Holt , Blava ...to je iné kafe ...do 5 cm snehu , celé Slovensko sa má poondiť z toho , lebo život sa v hlavnom meste zastavil ...na rovine postavené :eek:

P.S.:
Kto tu vraví o obviňovaní ľudí...snáď JA ...????:confused:
ivantt
24.10.10,16:16
mimotemy a len tak na okraj, moje vozidlo ma zn. TT a trnafčanka veru nie som:D a tiež ma do vývrtky dostáva vodič v obci idúci 40 len aby nedajboh neprekročil rýchlosť, a keď ho chcem predbehnúť tak iniciatívne pridá na 49 :(

ja mam tiez na aute znacku tt a som dokonca od trnavy :D ale dávam ti zapravdu, ja dochadzam do blavy za pracou a takmer kazdy den sa stratavam s vodicmi svinami... zacnem predbiehat a on pridava.. zo 40 nie len na 49 ale v dubovej som to vytocil z 50 az na 120 a nepredbehol som lebo on mal pezinsku spz a bol domaci a co si ho ma co kto dovolovat prebehnut ked je doma.. pritom som ho nemohol predbehnut asi 5 km, co stali isli auta oproti a on celu cestu max 60 a to mimo obce.
Co sa tyka miest, tak bratislava uz s vodicmi " svinami " ( ja tak volam vodicov co ozaj jazdia svinksy a nebezpecne, nemam na mysli kazdeho obyvatela blavy alebo ineho mesta, vsade sa najdu taky ). Môj rebríček je asi takyto :
SC, GA, PK, NR a BA (BL) TT, SA... taka je moja skusenost.
lujza.j
24.10.10,16:30
...už sa to tu zvrháva do pokecových diskusií, ak chcete písať, tak prosím k veci.
ozaj si začiatočník s "Z"-kom na aute? ak áno tak odstrániť;)
Gapo
24.10.10,17:19
mimotemy
Inak , nepochopila si ma ...

Narážal som na starú známu vec , t.j. ktorú pravidelne vidíme v tv novinách ...každú zimu ...

Do prdele.... na Orave jesto pravidelne vyše metra snehu a ani pes neštekne po nich ...kua ...
Holt , Blava ...to je iné kafe ...do 5 cm snehu , celé Slovensko sa má poondiť z toho , lebo život sa v hlavnom meste zastavil ...na rovine postavené :eek:

P.S.:
Kto tu vraví o obviňovaní ľudí...snáď JA ...????:confused:
Hahaha, tak to sa podarilo, nie. Tvoj príspevok som citoval iba všeobecne, nič osobné a ani som nenapísal, že Ty, nečerti sa:mad: by happy:)
A tebe sa podarilo poženštiť ma:D:D:D Kontroloval som to pre istotu a je to stále nezmenené "chlapec":D;)
buchač
24.10.10,17:21
...a kua , šak som pozeral do príspevkov ...dedukoval som na ženský rod ...tak sorry ...:---
A nečertim sa , len pravdu vravím ...aj túto zimu postihne klamita Blavu ...;):D
willma
24.10.10,18:23
Juraj, šak koľké by bolo sklamanie zbytku Slovenska, keby sa nemohli každoročne zabaviť na úkor najnižších ľudí na Slovensku :D, inak pridám niečo k dobru: Za bývalého režimu v roku 1987 sa na BA bavila dokonca celá republika- a výraznou mierou tomu dopomohli reportéri v televízii asi nasledovným zahlásením: V BA je kalamita, napadlo tam 5 cm snehu. Akurát zabudli dodať, že snehovalo celý týždeň a tých 5 cenťákov napadlo na jestvujúcu skoro dvojmetrovú vrstvu. /11. januára 1987 snehová kalamita spôsobila úplné zastavenie električkovej dopravy. Doprava bola v plnom rozsahu obnovená až 13. februára. V prvých dňoch kalamity dopravu namiesto električiek zabezpečovali autobusy./ prevzaté s portálu imhd.sk
buchač
24.10.10,18:30
V roku Pána 1987 bola kalamita na celom Slovensku ...;)
Posádky v Michalovciach , Trebišove , Humennom zabezpečovali rozvoz potravín na obrnených transportéroch po okolitých obciach ...
Pamätný rok , dcéra sa mi vtedy narodila ....
Odvtedy poriadna zima nebola ...iba v Bratislave ...:D:D:D:D:D:D:D:D
bobino38
25.10.10,03:44
mimotemy
Inak , nepochopila si ma ...

Narážal som na starú známu vec , t.j. ktorú pravidelne vidíme v tv novinách ...každú zimu ...

Do prdele.... na Orave jesto pravidelne vyše metra snehu a ani pes neštekne po nich ...kua ...
Holt , Blava ...to je iné kafe ...do 5 cm snehu , celé Slovensko sa má poondiť z toho , lebo život sa v hlavnom meste zastavil ...na rovine postavené :eek:

P.S.:
Kto tu vraví o obviňovaní ľudí...snáď JA ...????:confused:

...hádam nechceš porovnávať Oravu a Bratislavu:-)) na Orave prejde auto raz za uhorský rok a v Blave to je auto na aute..tak treba trošku si aj uvedomiť kde aká premávka je a prečo je tam kalamita ak napadne kúsok snehu, ak električky zastavia kdesi na križovatke, lebo cestári sa na križovatku nedostnú kvoli zpche tak je kalamita na svete, kdežto na Orave, kde tam cesta tak tam možu pluhy jazdiť v kuse...
bobino38
25.10.10,03:46
ozaj si začiatočník s "Z"-kom na aute? ak áno tak odstrániť;)


"Z" -ko som nemal a ani nemám, aj keď som o tom uvažoval, mám vodičák už 15 rokov, ale len tohto roku som začal jazdiť, tak akosi tak to je s mojimi skusenosťami.
ivantt
25.10.10,10:32
No kedze robim niekde u dialnicnej spolocnosti, tak by som trosicku priblíži l ako to vlasne je. Dialnica a rýchlostné cesty sú rozdelene na rôzne useky ktoré su potom pridelene rôznym strediskam na slovensku. Každé stredisko ma k dispozícii niekoľko vozidiel na odhrnanie a udržiavanie cesty. Začne padať alebo mrznúť a už aj idú von. Posýpaju a odhrnaju... lenze tých aut nie je vela a nemôzu pokryt celú dialnicu, to by ich kazde stredisko muselo mat hadam tisic. Nez tých 5 alebo niekde az 8 aut prejde jeden smer, druhý je zafúkany alebo neprejdu ani 5km a za nimu sú zaveje. No a vodici sa stazuju ze cestári zaspali a oni preto havarovali, ale že majú letne obutie na aute to je fuk, ze nedodrziavaju vzdiaolenost to tiez je fuk a co sa týka rýchlosti ani nehovorim. Vzdy su navine cestaro. Malo by sa to robit ako v niektorých statoch, jednoducho sa uzavrie dialnica a chodte kadial chcete.
Ked fuka vietor a pada sneh, môže kažedých 5 minut prejst odhrnac a nepomoze to, jednoducho ak sa jazdí musi sa jazdit opatrne., a nech nikto nehovori ze nevidi na ceste cestarov, to je hlupost, mam o tom prehlad kolko vozidiel je vonku ked snezi alebo mrzne. A kedze je priskrtený kohutik s financiami tak tych aut nepribudne, ostane posratých 5 aut na 300 km ciest.
Tým nechcem povedat ze cestari su svatý, ale nemôzu byt vsade a hned. Preto aj vodicia by mali rozmýslat ci sa pustit na cestu alebo nie.
MYslím že to bolo v 1981, tiež som bol s OT-ečkom vypťahovať vozidla zo snehu ale vtedy neboli zimne gumy a tie by aj tak figu pomohli v 2 m závejoch. Cesta medzi blavou a trnavou bola jeden velky zavej...
No a v minuly rok som bol vytahovat asi 10 x auta zo závejov ( ot uz doma, nie z prace ) co ludia bezhlavo isli do chumelice. Nebola sanca prejs a predsa isli...
ivantt
25.10.10,10:40
takto vyzera cesta asi 5 dni po odhrnutí po ktorej sa pustilo neuveritelne množstvo aut. Jet to u nás pri Orešanoch z minuleho roku... co prinutilo vodicov tadial ist hoci boli aj v radiu upozornenia aby sa tadial nechodilo... ze by cestari ??? :-DDDhttp://www.porada.sk/picture.php?albumid=969&pictureid=16603
blazonko
25.10.10,10:44
...hádam nechceš porovnávať Oravu a Bratislavu:-)) na Orave prejde auto raz za uhorský rok a v Blave to je auto na aute..tak treba trošku si aj uvedomiť kde aká premávka je a prečo je tam kalamita ak napadne kúsok snehu, ak električky zastavia kdesi na križovatke, lebo cestári sa na križovatku nedostnú kvoli zpche tak je kalamita na svete, kdežto na Orave, kde tam cesta tak tam možu pluhy jazdiť v kuse...

Áno, je v Blave hustejšia premávka. Ale aj viac pluhov. Nielen na Orave ale aj tu na Spiši vidíš pluh tak max 2x za deň, ak husto sneží, tak 3-4. Toť vsio. V Blave cestu nasolia, tu sa jazdí v tom lepšom prípade, po kamienkoch, inak po utlačenom snehu. V Blave výjdeš z garáže na čistú cestu, tu musíš najprv 2 hodiny odpratávať sneh. Nečuduj sa;), že si všetci robia z bratislavskej kalamity srandu.
bupi
25.10.10,12:01
Gapo
25.10.10,12:10
Nemá cenu sa tu hašteriť o tom kde je väčšia kalamita a kto na čom a ako vie jazdiť. Ja som na OR 6 jazdil aj zimu Donovaly, Tále, Bystrú, Srdiečko a čo ja viem kde ešte a môžem povedať, že na kamienkoch a piesku na snehu sa jazdí lepšie ako na slanej brečke. No a že v BA vyjdeš z garáže na čistú cestu, no až ma brucho bolí od smiechu, videl si "blazonko" niekedy Bratislavu v skutočnosti?
Tak takto sa musím ja prepracovať ku garáži a sneh doslova odniesť pod rampu.:D
No môžeš mi prísť pomôcť ak myslíš že to nič nie je.:D:D:D
buchač
25.10.10,12:26
...hm , súkromné garáže by som teda určite neriešil ...
To je predsa o inom ...ešte som nikdy nevidel a ani neuvidím v týchto priestoroch mašinu s pluhom ...ešte tak traktor s radlicou vídavam , nič iné ...aj to až vtedy , keď sú chodníky , parkoviská atď ...pekne podľa poradia .
Gapo
25.10.10,13:23
"Z" -ko som nemal a ani nemám, aj keď som o tom uvažoval, mám vodičák už 15 rokov, ale len tohto roku som začal jazdiť, tak akosi tak to je s mojimi skusenosťami.
K tomu čo si prilepil o tom ako a čo je potreba na zimné jazdenie, niet čo dodať, ja by som snáď nezabudol na lopatu a trochu piesku, sakra to dobré veci, ak zapadneš. No a nezabudnúť na to "byť opatrný aj za druhých", lebo čert nespí.:cool: Ako sa dostať zo šmyku sa musíš naučiť sám aj podľa toho, aké približovadlo používaš, nie je to rovnaké pre všetky. Predný náhon, zadný náhon, motor v predku alebo v zadu. To či je auto pretáčavé, alebo nedotáčavé asi vieš, tak podľa toho sú aj reakcie.