2009
20.10.10,06:13
Mám dve otázky.

Pravdepodobne som na listine prepustených. Ak je to pravda tak to bude prebiehať nasledovne. 29.X čo je v piatok dostanem podpísať dohodu. Okamžitý odchod a 5 mesiacov odstupného. Chcem sa spýtať. Mám možnosť tú dohodu okamžite nepodpísať aj keď je to posledný deň v mesiaci?
Do týždňa sa mám hlásiť na úrade práce. Pracujem v jednej organizácii 14 rokov. Pol roka podpory sa mi začne rátať už od 1.XI. ? Lebo ak by to bola pravda radšej by som bola keby som v práci ešte ostala 2 mesiace a potom dostala 3 mesačné odstupné.
Llívia
20.10.10,04:30
Mám dve otázky.

Pravdepodobne som na listine prepustených. Ak je to pravda tak to bude prebiehať nasledovne. 29.X čo je v piatok dostanem podpísať dohodu. Okamžitý odchod a 5 mesiacov odstupného. Chcem sa spýtať. Mám možnosť tú dohodu okamžite nepodpísať aj keď je to posledný deň v mesiaci?
Do týždňa sa mám hlásiť na úrade práce. Pracujem v jednej organizácii 14 rokov. Pol roka podpory sa mi začne rátať už od 1.XI. ? Lebo ak by to bola pravda radšej by som bola keby som v práci ešte ostala 2 mesiace a potom dostala 3 mesačné odstupné.

1. Ak s dohodou nesúhlasíš, tak ju nepodpisuj. Nikto ťa k jej podpisu nemôže nútiť.
2. Áno, podpora sa ti bude vyplácať od 1.11.2010 (ak sa stihneš na úrade práce zaregistrovať do 7 dní od skončenia prac. pomeru).
2009
20.10.10,04:58
1. Ak s dohodou nesúhlasíš, tak ju nepodpisuj. Nikto ťa k jej podpisu nemôže nútiť.
2. Áno, podpora sa ti bude vyplácať od 1.11.2010 (ak sa stihneš na úrade práce zaregistrovať do 7 dní od skončenia prac. pomeru).

Mám ešte jednu otázku. Mám zo zákona nejaký čas premyslieť si to? Napr. 24 hodín? Jedná sa o hromadnú výpoveď. Pretože mi bola pridelená nová práca neočakávala som, že sa tam ocitnem. Zatiaľ mi nebolo nič oficiálne oznámené ale viem, že to spravia v posledný pracovný deň v mesiaci.
janaGT
20.10.10,05:04
Mám ešte jednu otázku. Mám zo zákona nejaký čas premyslieť si to? Napr. 24 hodín? Jedná sa o hromadnú výpoveď. Pretože mi bola pridelená nová práca neočakávala som, že sa tam ocitnem. Zatiaľ mi nebolo nič oficiálne oznámené ale viem, že to spravia v posledný pracovný deň v mesiaci.

ujasni nám jednu vec: najskôr píšeš o ukončení PP dohodou a v druhej otázke uvádzaš, že ide o hromadnú výpoveď. Dohoda a výpoveď sú dve rozdielne veci.
§ 60 ukončenie PP dohodou - tam ukončuješ PP dohodnutým dňom, ponuka 5 platov je dobrá "ponuka", pretože pri dohode ti zamestnávateľ nemusí zaplatiť nič naviac.
§ 62 - výpoveď daná zamestnávateľom - tam začína plynúť výpovedná lehota od prvého dňa nasl. mesiaca po doručení výpovede, takže tam by to zrejme vychádzalo od 1.11., takže zamestnávateľ bvy ťa zamestnával ešte do 31.12.2010. A potom by si ešte dostal 2 alebo 3 mesačné odstpné podľa odprac. rokov. u zamestnávateľa.
A na úrade práce by si sa hlásil do 7 kal. dní odo dňa ukončenia PP.
janaGT
20.10.10,05:24
a ešte k hromadnému prepúšťaniu ( tiež spomínaš v otázke ) je to
§ 73
Hromadné prepúšťanie

(1) Ak zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa rozviaže pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo ak sa pracovný pomer skončí z iného dôvodu, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca počas 90 dní najmenej s 20 zamestnancami, ide o hromadné prepúšťanie.

(2) S cieľom dosiahnuť dohodu je zamestnávateľ povinný najneskôr jeden mesiac pred začatím hromadného prepúšťania prerokovať so zástupcami zamestnancov ,a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov priamo s dotknutými zamestnancami opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu zamestnancov alebo ho obmedziť, predovšetkým prerokovať možnosť ich umiestnenia vo vhodnom zamestnaní na iných svojich pracoviskách, a to aj po predchádzajúcej príprave, a opatrenia na zmiernenie nepriaznivých dôsledkov hromadného prepúšťania zamestnancov. Na ten účel je zamestnávateľ povinný poskytnúť zástupcom zamestnancov všetky potrebné informácie a písomne ho informovať najmä o
a) dôvodoch hromadného prepúšťania,
b) počte a štruktúre zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať,
c) celkovom počte a štruktúre zamestnancov, ktorých zamestnáva,
d) dobe, počas ktorej sa hromadné prepúšťanie bude uskutočňovať,
e) kritériách na výber zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať.

(3) Odpis písomnej informácie podľa odseku 2 zamestnávateľ doručí súčasne aj Národnému úradu práce.

(4) Zamestnávateľ po prerokovaní hromadného prepúšťania so zástupcami zamestnancov je povinný predložiť písomnú informáciu o výsledku prerokovania

a) Národnému úradu práce,
b) príslušnému odborovému orgánu.

(5) Zástupcovia zamestnancov môžu Národnému úradu práce predložiť pripomienky týkajúce sa hromadného prepúšťania.

(6) Pri hromadnom prepúšťaní zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo návrh na rozviazanie pracovného pomeru dohodou z tých istých dôvodov najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa doručenia písomnej informácie podľa odseku 4.
(7) Zamestnávateľ s Národným úradom práce prerokuje opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu alebo ho obmedziť, a to najmä

a) podmienky udržania zamestnanosti,
b) možnosti zamestnať uvoľňovaných zamestnancov u iných zamestnávateľov,
c) možnosti pracovného uplatnenia uvoľňovaných zamestnancov v prípade ich rekvalifikácie.

(8) Lehotu ustanovenú v odseku 6 Národný úrad práce využije na hľadanie riešení problémov spojených s plánovaným hromadným prepúšťaním.

(9) Ak zamestnávateľ poruší povinnosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 a 6, má zamestnanec, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer v rámci hromadného prepúšťania, nárok na náhradu mzdy najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného zárobku podľa § 134.

(10) Ustanovenia odsekov 1 až 9 sa nevzťahujú na

a) skončenie pracovného pomeru uzatvoreného na určitú dobu uplynutím tejto doby,
b) členov posádok lodí plávajúcich pod štátnou vlajkou Slovenskej republiky.

(11) Ustanovenia odsekov 6 až 8 sa nevzťahujú na zamestnávateľa, na ktorého bol súdom vyhlásený konkurz.
(12) Ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, zamestnávateľ plní povinnosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 priamo voči dotknutým zamestnancom.

(13) Povinnosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 plní zamestnávateľ aj vtedy, ak rozhodnutie o hromadnom prepúšťaní prijal riadiaci zamestnávateľ uvedený v § 243 ods. 3.
2009
20.10.10,05:27
ujasni nám jednu vec: najskôr píšeš o ukončení PP dohodou a v druhej otázke uvádzaš, že ide o hromadnú výpoveď. Dohoda a výpoveď sú dve rozdielne veci.
§ 60 ukončenie PP dohodou - tam ukončuješ PP dohodnutým dňom, ponuka 5 platov je dobrá "ponuka", pretože pri dohode ti zamestnávateľ nemusí zaplatiť nič naviac.
§ 62 - výpoveď daná zamestnávateľom - tam začína plynúť výpovedná lehota od prvého dňa nasl. mesiaca po doručení výpovede, takže tam by to zrejme vychádzalo od 1.11., takže zamestnávateľ bvy ťa zamestnával ešte do 31.12.2010. A potom by si ešte dostal 2 alebo 3 mesačné odstpné podľa odprac. rokov. u zamestnávateľa.
A na úrade práce by si sa hlásil do 7 kal. dní odo dňa ukončenia PP.

Napísala som to dobre. Je hromadné prepúšťanie ale zamestnávateľ to chce riešiť dohodou. Tú dohodu samozrejme nemusím podpísať. Dokonca v mojom prípade sa mi to zdá byť nevýhodné. Dostanem síce 5 platov ale neviem ako sú zdanené. Ak sa budem hneď hlásiť na úrade práce začne mi vyplácať pol ročnú podporu. Končí mi v apríli. Mne sa zdá byť výhodnejšie ostať ešte 2 mesiace v práci.
janaGT
20.10.10,05:30
Napísala som to dobre. Je hromadné prepúšťanie ale zamestnávateľ to chce riešiť dohodou. Tú dohodu samozrejme nemusím podpísať. Dokonca v mojom prípade sa mi to zdá byť nevýhodné. Dostanem síce 5 platov ale neviem ako sú zdanené. Ak sa budem hneď hlásiť na úrade práce začne mi vyplácať pol ročnú podporu. Končí mi v apríli. Mne sa zdá byť výhodnejšie ostať ešte 2 mesiace v práci.


ak dobre vidím a čítam, tak si najskôr písal/a o dohode a až v druhej otázke padol termín hromadné prepúšťanie :rolleyes:
2009
20.10.10,05:36
ak dobre vidím a čítam, tak si najskôr písal/a o dohode a až v druhej otázke padol termín hromadné prepúšťanie :rolleyes:

Všetkým najprv ponúkajú dohodu. Pokiaľ ju nepodpíšu je to 2 mesiace + 3 mesačné odstupné /pracujem v tom podniku 14 rokov/ Ja uvažujem čo je pre mňa výhodnejšie. Som trošku v strese preto sa možno nevyjadrujem jasne. Ďakujem za pochopenie.
janaGT
20.10.10,05:42
Všetkým najprv ponúkajú dohodu. Pokiaľ ju nepodpíšu je to 2 mesiace + 3 mesačné odstupné /pracujem v tom podniku 14 rokov/ Ja uvažujem čo je pre mňa výhodnejšie. Som trošku v strese preto sa možno nevyjadrujem jasne. Ďakujem za pochopenie.

nič v zlom, ale správne poradenie je dôležité správne zadanie otázky.
Je len na tebe, ako sa rozhodneš. Zamestnávateľ ťa nemôže donútiť podpísať dohodu. Keď ju nepodpíšeš, tak ako som už napísala v predošlej odpovedi, musia ti dať výpoveď zo strany zamestnávateľa, potom ti plynie 2 mesačná výpovedná lehota a 3 mesačné odstupné. Takže podpora by bola aktuálna nie od apríla ako píšeš ale od januára 2011. Skús si začať platiť dobrovoľné poistenie v nezamestanosti z rozdielu tvojej HM a max. VZ, aby sa ti podpora pekne navýšila.
zltalienka
20.10.10,05:51
Všetkým najprv ponúkajú dohodu. Pokiaľ ju nepodpíšu je to 2 mesiace + 3 mesačné odstupné /pracujem v tom podniku 14 rokov/ Ja uvažujem čo je pre mňa výhodnejšie. Som trošku v strese preto sa možno nevyjadrujem jasne. Ďakujem za pochopenie.

Pokiaľ uvažuješ, čo je výhodnejšie, tak za pouvažovanie stojí možno aj to, že v súčasnosti sa z odstupného platí iba daň, odvody do SP a ZP sa neplatia. Teda z toho hľadiska je výhodnejšie zobrať radšej 5 mesačné odstupné ako 2 mesiace výp. doba + 3 mesačné odstupné.

A zároveň kto vie ako to bude so zdaňovaním a platením odvodom od 1.1.2011, čo by sa Ťa týkalo, ak by si naozaj dostala výpoveď, tak ako píšeš.
ivka70
20.10.10,06:07
Ak pracujes u zamestnavatela 14 rokov, mas pri prepusteni z organizacnych dovodov (par. 63 1) a) narok na 3 mesacnu vypovednu dobu a 3 mesacne odstupne.
Ak teda dohodu nepodpises, vypovedna doby by ti v pripade vypovede danej 29.10. plynula od 1.11. 2010 do 31.1.2011.
Spolu s januarovou vyplatou by ti vyplatili aj odstupne.
Zo mzdyplatis odvody a dan, z odstupneho sa odvody neplatia, len dan.
2009
20.10.10,06:29
Ak pracujes u zamestnavatela 14 rokov, mas pri prepusteni z organizacnych dovodov (par. 63 1) a) narok na 3 mesacnu vypovednu dobu a 3 mesacne odstupne.
Ak teda dohodu nepodpises, vypovedna doby by ti v pripade vypovede danej 29.10. plynula od 1.11. 2010 do 31.1.2011.
Spolu s januarovou vyplatou by ti vyplatili aj odstupne.
Zo mzdyplatis odvody a dan, z odstupneho sa odvody neplatia, len dan.

Ďakujem Ti Ivka. Napísala si mi to jednoducho a jasne. Toto mi vlialo nádej. Vieš všetci tu hneď berú 5 mesačné odstupné a neuvažujú čo ďalej. Ale polročná podpora začne bežať od 1.XI. a končí aprílom 2011. Takto mi začne bežať 1.2.2011 a skončí 31.7.2011. Ak by sa niečo stalo mám viac času na hľadanie si zamestnania..
P.s. Dúfam, že to nebude potrebné. Pretože som sa dozvedela, že som na listine prepustených až teraz budem si hľadať intenzívne prácu.
veronikasad
20.10.10,07:30
Ak pracujes u zamestnavatela 14 rokov, mas pri prepusteni z organizacnych dovodov (par. 63 1) a) narok na 3 mesacnu vypovednu dobu a 3 mesacne odstupne.
Ak teda dohodu nepodpises, vypovedna doby by ti v pripade vypovede danej 29.10. plynula od 1.11. 2010 do 31.1.2011.
Spolu s januarovou vyplatou by ti vyplatili aj odstupne.
Zo mzdyplatis odvody a dan, z odstupneho sa odvody neplatia, len dan.
.. doplním Ivku - ak prejde novela zákona o zdravotnom a sociálnom poistení, z odstupného vyplateného v roku 2011 budú zamestnancovi zrazené okrem dane aj odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Ak by bolo vyplatené v roku 2010, je len predmetom dane.
ivka70
20.10.10,07:39
.. doplním Ivku - ak prejde novela zákona o zdravotnom a sociálnom poistení, z odstupného vyplateného v roku 2011 budú zamestnancovi zrazené okrem dane aj odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Ak by bolo vyplatené v roku 2010, je len predmetom dane.

Ano, opisala som aktualny stav :).

A este doplnim: pocas vypovednej doby pri vypovedi pre rusenie prac.miesta mas narok kazdy tyzden na 1/2 dna plateneho priemernou mzdou na hladanie prace.
Tato doba sa moze (so suhlasom zamestnavatela) aj kumulovat.
Takze mozes mat kazdy druhy tyzden cely den volno, ktore ti zaplati zamestnavatel.

Dalej treba sledovat aj zmeny zakonnika prace, uz sa mihlo cosi o tom, ze nebude mozny subeh vypovednej doby a odstupneho (zatial to plati, zmenilo by sa to zmenou zakonnika prace, co zatial nie je)
2009
20.10.10,07:47
Skús si začať platiť dobrovoľné poistenie v nezamestanosti z rozdielu tvojej HM a max. VZ, aby sa ti podpora pekne navýšila.
Janka skúsiš mi túto vetu vysvetliť ako laikovi? Čo je HM a max. VZ? A ako by sa mi podpora mohla navýšiť? Som informatička a strašne moc nepraktický tvor pre reál. :mee::mee:
Hepi
20.10.10,07:49
Ano, opisala som aktualny stav :).

A este doplnim: pocas vypovednej doby pri vypovedi pre rusenie prac.miesta mas narok kazdy tyzden na 1/2 dna plateneho priemernou mzdou na hladanie prace.
Tato doba sa moze (so suhlasom zamestnavatela) aj kumulovat.
Takze mozes mat kazdy druhy tyzden cely den volno, ktore ti zaplati zamestnavatel.

Dalej treba sledovat aj zmeny zakonnika prace, uz sa mihlo cosi o tom, ze nebude mozny subeh vypovednej doby a odstupneho (zatial to plati, zmenilo by sa to zmenou zakonnika prace, co zatial nie je)
Určite je to s náhradou mzdy? Som tiež vo výpovednej dobe, v zákonníku práce však je, že máš nárok na hľadanie miesta, ale bez náhrady mzdy.
janaGT
20.10.10,07:51
Janka skúsiš mi túto vetu vysvetliť ako laikovi? Čo je HM a max. VZ? A ako by sa mi podpora mohla navýšiť? Som informatička a strašne moc nepraktický tvor pre reál. :mee::mee:

HM je hrubá mzda, ktorú máš uvedenú na výplatnej páske.
Max,. VZ je maximálny vymeriavací základ, z ktorého môžeš platiť poistné.
Pri dobrovoľnom poistení v nezamestnanosti je to momentálne 2 978 eur, čo predstavuje 59,50 eur platbu poistného.
Čiže ak máš napr. hrubú mzdu 600 eur, tak z tých 600 za teba platíé zamestnávateľ, a z rozdielu 2 978 - 600 si môžeš dať prihlášku na doborovoľné poistenie v nezam. a z toho zaplatíš 2%.
Tým si navýšiš výšku podpory v nezam.
janaGT
20.10.10,07:53
Určite je to s náhradou mzdy? Som tiež vo výpovednej dobe, v zákonníku práce však je, že máš nárok na hľadanie miesta, ale bez náhrady mzdy.


i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.
katka50
20.10.10,07:57
Určite je to s náhradou mzdy? Som tiež vo výpovednej dobe, v zákonníku práce však je, že máš nárok na hľadanie miesta, ale bez náhrady mzdy.
Zákonník práce §141 ods.2 písm.i
i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.
janaGT
20.10.10,07:57
Určite je to s náhradou mzdy? Som tiež vo výpovednej dobe, v zákonníku práce však je, že máš nárok na hľadanie miesta, ale bez náhrady mzdy.

ak je to podľa 63/1a -c tak potom s náhradou, inak bez náhrady
Hepi
20.10.10,08:03
V zadaní má napísanú dohodu, tak preto som písala, že bez náhrady príjmu.
MMG
24.10.10,11:05
Ja mám tento istý problém a potrebujem poradiť. Od 11.10.2010 som však PN. Počas môjho liečenia doma som sa dozvedela od dôveryhodnej osoby, že som na listine prepustených od 1.11.2010 z dôvodu zrušenia môjho pracovného miesta. Už viem, že počas PN som v ochrannej lehote a keďže sa mi touto informáciou o prepustení zhoršil môj zdravotný stav, je viac ako pravdepodobné, že moja PN bude pokračovať aj v mesiaci 11/2010. Moja otázka znie: Bolo by pre mňa výhodné moju PN "naťahovať" ? Ako to bude potom s odstupným ? Budem zamestnancom organizácie až do ukočenia mojej PN ? Kto za mňa bude zatiaľ (počas mojej PN) platiť odvody (poistenie) ? Bolo by pre mňa výhodnejšie ostať doma na PN až do 31.12.2010 ? Ako by mi potom zdanili to odstupné, ak by od 1.1.2011 bola schválená novela zákona o dani z príjmov (a ja by som bola PN do 31.12.2010) ? A ako by v tomto prípade to bolo s výpovednou dobou, ak by som prišla 1.1.2011 po ukončení mojej PN do práce a nepodpísala by som dohodu o okamžitom odchode zo zamestnania s odstupným ? V kolektívnej zmluve máme zadefinované, že výška odstupného sú 4 platy, ak zamestnanec pracoval v organizácii viac ako 5 rokov (čo je teda aj môj prípad). Znamená to, že by som po príchode z PN od 1.1.2011 pracovala v organizácii ešte ďalšie 2 alebo 3 mesiace a potom by mi spolu s poslednou mzdou bolo vyplatené aj to odstupné vo výške 4 platov ? Bolo by toto riešenie pre mňa výhodné hoci by som sa v kolektíve už necítila dobre, keďže môj nadriadený sa ma chcel týmto spôsobom zbaviť ? :mee:
rodina1
24.10.10,11:26
Ja mám tento istý problém a potrebujem poradiť. Od 11.10.2010 som však PN. Počas môjho liečenia doma som sa dozvedela od dôveryhodnej osoby, že som na listine prepustených od 1.11.2010 z dôvodu zrušenia môjho pracovného miesta. Už viem, že počas PN som v ochrannej lehote a keďže sa mi touto informáciou o prepustení zhoršil môj zdravotný stav, je viac ako pravdepodobné, že moja PN bude pokračovať aj v mesiaci 11/2010. Moja otázka znie: Bolo by pre mňa výhodné moju PN "naťahovať" ? Ako to bude potom s odstupným ? Budem zamestnancom organizácie až do ukočenia mojej PN ? Kto za mňa bude zatiaľ (počas mojej PN) platiť odvody (poistenie) ? Bolo by pre mňa výhodnejšie ostať doma na PN až do 31.12.2010 ? Ako by mi potom zdanili to odstupné, ak by od 1.1.2011 bola schválená novela zákona o dani z príjmov (a ja by som bola PN do 31.12.2010) ? A ako by v tomto prípade to bolo s výpovednou dobou, ak by som prišla 1.1.2011 po ukončení mojej PN do práce a nepodpísala by som dohodu o okamžitom odchode zo zamestnania s odstupným ? V kolektívnej zmluve máme zadefinované, že výška odstupného sú 4 platy, ak zamestnanec pracoval v organizácii viac ako 5 rokov (čo je teda aj môj prípad). Znamená to, že by som po príchode z PN od 1.1.2011 pracovala v organizácii ešte ďalšie 2 alebo 3 mesiace a potom by mi spolu s poslednou mzdou bolo vyplatené aj to odstupné vo výške 4 platov ? Bolo by toto riešenie pre mňa výhodné hoci by som sa v kolektíve už necítila dobre, keďže môj nadriadený sa ma chcel týmto spôsobom zbaviť ? :mee:

Pokiaľ nemáš žiadnu výpoveď od zamestnávateľa "v ruke", tak sa zbytočne stresuješ.

Zákaz výpovede
§ 64

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,

(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,


Zrušenie pracovného miesta - z akého dôvodu. Z nadbytočnosti? alebo sa zrušuje zamestnávateľ?
Ak sa staneš nadbytočnou, tak počas tvojej PN ti zamestnávateľ nemôže dať výpoveď,
ak sa zrušuje zamestnávateľ, tak výpoveď počas PN môžeš dostať.

Nárok na odstupné máš však pri výpovedi v obidvoch prípadoch.
Výpovedná doba je dva mesiace, ak si však pracovala u zamestnávateľa viac ako 5 rokov - čo je zrejme aj tvoj prípad, tak výpovedná doba sú tri mesiace.

Ak dostaneš výpoveď v zmysle § 63 ods. 1 písm. a), tvoj PP bude ukončený posledným dňom PN, ak tvoja PN bude trvať dlhšie ako výpovedná doba. Ak PN bude trvať menej ako výpovedná doba, tvoj PP bude končiť posledným dňom výpovednej doby.

Ak ešte nie je schválená novela zákona, ťažko odpovedať, ako bude zdanené odstupné. Doteraz z odstupného je odvádzaná len 19% daň z príjmu.
Potom zrejme bude odstupné vstupovať do VZ pre výpočet odvodu poistného na SP.
V poslednej mzde ti bude vyplatené nielen odstupné, ale aj nevyčerpaná dovolenka.

mimotemyNestresuj sa, pokiaľ nemáš nič v rukách.
drobeceva
24.10.10,11:28
doplnila by som iba toľko, že ak máš zdravotné problémy, tak len maroduj, dokedy to bude potrebné. Po nástupe to budeš riešiť.
rodina1
24.10.10,11:29
Evička, súhlasím :)
MMG
24.10.10,14:02
Ďakujem za odpoveď. Zamestnávateľ sa samozrejme neruší, ide len o moje pracovné miesto, ktoré predpokladám znova o také 3 - 4 mesiace obnovia. Hoci výpoveď nemám "v ruke", informácie, ktoré som dostala sú pravdivé, viem to, len o tom viac nechcem písať. To znamená, že ak ukončím moju PN k 31.12.2010, budem môcť ešte pracovať do 31.3.2011 ? To je tá 3 mesačná výpovedná doba ? A potom ešte dostanem tie 4 platy ako odstupné ?
Tweety
24.10.10,14:05
Ďakujem za odpoveď. Zamestnávateľ sa samozrejme neruší, ide len o moje pracovné miesto, ktoré predpokladám znova o také 3 - 4 mesiace obnovia. Hoci výpoveď nemám "v ruke", informácie, ktoré som dostala sú pravdivé, viem to, len o tom viac nechcem písať. To znamená, že ak ukončím moju PN k 31.12.2010, budem môcť ešte pracovať do 31.3.2011 ? To je tá 3 mesačná výpovedná doba ? A potom ešte dostanem tie 4 platy ako odstupné ?
ÁNo, VD je trojmesačná, kedže výpoveď môžu dať až po skončení PN, VD skončí v apríli.
MMG
24.10.10,17:13
Ešte by som chcela vedieť, že kto bude za mňa platiť odvody (poistenie), ak budem do 31.12.2010 PN, ale k 1.11.2010 bolo moje pracovné miesto zrušené ?
A chcela by som ešte vedieť aj váš názor na to, že či by ste aj vy pracovali ešte aj v tej výpovednej dobe, čo sú tri mesiace, hoci sa v tom kolektíve už necítite dobre a hlavne pod vedením nadriadeného, ktorý sa vás chcel týmto spôsobom zbaviť ?
veronikasad
24.10.10,20:14
Ešte by som chcela vedieť, že kto bude za mňa platiť odvody (poistenie), ak budem do 31.12.2010 PN, ale k 1.11.2010 bolo moje pracovné miesto zrušené ?
A chcela by som ešte vedieť aj váš názor na to, že či by ste aj vy pracovali ešte aj v tej výpovednej dobe, čo sú tri mesiace, hoci sa v tom kolektíve už necítite dobre a hlavne pod vedením nadriadeného, ktorý sa vás chcel týmto spôsobom zbaviť ?
Počas Pn - Zdravotné poistenie bude za teba platiť štát.

Bola som v podobnej situácii - riešila som odchod s odstupným bez výpovednej doby ...
dobrava
24.11.10,21:43
.. doplním Ivku - ak prejde novela zákona o zdravotnom a sociálnom poistení, z odstupného vyplateného v roku 2011 budú zamestnancovi zrazené okrem dane aj odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Ak by bolo vyplatené v roku 2010, je len predmetom dane.
Ja sa chcem, prosím opýtať, ak PP končí v decembri 2010 /nárok na odstupné je vlastne za rok 2010/, ale vyplatený bude až v 01/2011, bude okrem dane zrazené aj odvody, keďže to bude v r. 2011 ale vlastne sa to týka roku 2010?
Ďakujem.
veronikasad
24.11.10,21:47
Ja sa chcem, prosím opýtať, ak PP končí v decembri 2010 /nárok na odstupné je vlastne za rok 2010/, ale vyplatený bude až v 01/2011, bude okrem dane zrazené aj odvody, keďže to bude v r. 2011 ale vlastne sa to týka roku 2010?
Ďakujem.
ak to bude v decembrovej výplate - určite nie.
dobrava
25.11.10,11:23
Ďakujem za odpoveď, takže musí trvať na tom, aby to bolo vyplatené v decembri /majú oni nejakú povinnosť zo zákona to vyplatiť v najbližšom výplatnom termíne, alebo to môžu "podržať" do nového roku pre nejaké dôvody ...?
beldine
09.12.10,19:29
podla §76 ZP to maju vyplatit v najblizsom vyplatnom termine
beldine
09.12.10,19:40
ja by som sa chcela spytat ci to vsetko chapem spravne pretoze ja som na dohodu ukoncila pracovny pomer s 4 mesacnym odstupnym teraz k 30.11.2010 a zahlasila som sa na urad prace ci mam teda narok na podporu v nezamestnanosti, podla toho co sa tu pise tak ano, ale pocula som, ze mam narok na podporu v nezamstnanosti az po uplynuti tych 4 masiacov tak teraz neviem. a neviete nahodou ako casto sa teraz treba hlasit na urade prace?
mzdarka renca
09.12.10,19:50
ja by som sa chcela spytat ci to vsetko chapem spravne pretoze ja som na dohodu ukoncila pracovny pomer s 4 mesacnym odstupnym teraz k 30.11.2010 a zahlasila som sa na urad prace ci mam teda narok na podporu v nezamestnanosti, podla toho co sa tu pise tak ano, ale pocula som, ze mam narok na podporu v nezamstnanosti az po uplynuti tych 4 masiacov tak teraz neviem. a neviete nahodou ako casto sa teraz treba hlasit na urade prace?

ak ti skončil PP k 30.11.2010, tak máš nárok na podporu v nezamestnanosti, odstupné s nárokom na podporu nemá nič spoločné.
ajobs
09.12.10,19:52
ja by som sa chcela spytat ci to vsetko chapem spravne pretoze ja som na dohodu ukoncila pracovny pomer s 4 mesacnym odstupnym teraz k 30.11.2010 a zahlasila som sa na urad prace ci mam teda narok na podporu v nezamestnanosti, podla toho co sa tu pise tak ano, ale pocula som, ze mam narok na podporu v nezamstnanosti az po uplynuti tych 4 masiacov tak teraz neviem. a neviete nahodou ako casto sa teraz treba hlasit na urade prace?

Áno, máš nárok na podporu od 1.12.2010 v trvaní buď 4 alebo 6 mesiacov.
LenkaBr
13.12.10,11:15
Zdravím,

mimotemymňa by zaujímalo, akým nákladom pre organizáciu je odstupné, ktoré organizácie vyplácajú odchádzajúcim zamestnancom na podpísanú "dohodu".
Je to náklad? Je daňovým nákladom, keď nie je daný zákonom? V čom sa líši od výpovede danej zamestnávateľom? Len presným dátumom v dohode a okamžitým zrušením daného zamestnaneckého miesta?
dobrava
15.12.10,11:25
A ešte pre beldine: napíš, či si náhodou nebola predtým, ako si ukončila PP na rodič. dovolenke, mohla by si získať pomerne peknú podporu v nezam. po splnení určitých podmienok ...
veronikasad
15.12.10,11:30
Zdravím,

mimotemymňa by zaujímalo, akým nákladom pre organizáciu je odstupné, ktoré organizácie vyplácajú odchádzajúcim zamestnancom na podpísanú "dohodu".
Je to náklad? Je daňovým nákladom, keď nie je daný zákonom? V čom sa líši od výpovede danej zamestnávateľom? Len presným dátumom v dohode a okamžitým zrušením daného zamestnaneckého miesta?
Podstatný je dôvod skončenia prac.pomeru.

Ak ide o skončenie prac.pomeru dohodou v priebehu plynutia výpovednej doby z dôvodu uvedeného v ! 63 odst. 1) písm. a-c) ZP, je odstupné daňovým výdavkom firmy.

V prípade okamžitého skončenia prac.pomeru zo strany zamestnanca v zmysle § 69 ZP, zamestnanec nemá nárok na odstupné, ale náhradu príjmu (vstupuje aj v r.2010 do VZ pre platenie odvodov do ZP a SP).
beldine
15.02.11,21:03
ukoncila som PP az skoro mesiac po RD
mima66@post.sk
06.04.11,12:00
Ahojte. Som zamestnana od 9/1999 - 7/2002, od 7/2002 - 9/2005 na MD+ RD, od 9/2005 - 4/2008 znova zamestnana a od 4/2011 - 6/2011 na MD + RD.
Bola som sa dohodnut so zamestnavatelom na ukonceni PP, nakolko v juni bude mimo SR a na firme uz nebude zamestnany jediny zamestnanec. Takze koncim a musim na podporu.

Docitala som sa, ze ak po ukonceni RD este odpracujem resp. vycerpam par dni dovolenky a budem mat na paske VZ 75 eur na den, mam narok na max. podporu. Rozmyslam spravne? Mam narok na max. podporu?
Musim totiz vydrzat doma do sept., potom mi pojdu deti do skoly a skolky. Docerpam podporu a budem hladat novu pracu.

Este 2 otazky: Co ked v juni na firme nikoho nenajdem? Mam ist na dobrovolnu matersku a platit si DPvN z maxima, kym sa sef nevrati a nedostanem pasku na 75 eur na den?
Co mam robit aby som neprisla o podporu?

A ked skonci firma skor ako sa vratim z RD, uz plati novela zakona, ze podpora sa bude pocitat ako 50% z priem. vyplaty pred MD?

Prosím napíšte mi, moc ďakujem.