Neithann
20.10.10,08:32
Dobrý deň,

Chcel by som sa spýtať aké výhody plynú pre zamestnávateľa ak zamestná zdravotne postihnutú osobu ? Či štát poskytuje nejaké výhody pre firmy ktoré zamestnajú takýchto ľudí a či sa im vlastne oplatí ich zamestnať. Mám priznané 15% poškodenie zdravia. Na internete vidím žial nejaké výhody až od 20%. Viete mám amputované prvé články prstov na pravej ruke a teraz som predčasne ukončil školu a chcem sa zamestnať. Tak že či nebude nejaký problém. Som nato už zvyknutý a v ničom ma to už prakticky neobmedzuje.

Za odpovede vopred veľmi ďakujem.
stanco007
20.10.10,06:37
No, to by aj mna zaujimalo! Ja mam 40% ale beru ma ako ciastocne invalidneho cize od 41-70%. Urcite ked niekto zamestna takuto osobu ma ulavy na dani myslim a aj na odvodoch a asi aj dostane prispevok od statu na takuto osobu. Ale ako to je presne to neviem. Ale viem, ze su aj stanovene normy kolko invalidnych ludi musi zamestnavatel zamestnat. Len neviem ci to je od 20% postihnutia ako si pisal alebo od tych 41%. ( A je este aj rozdiel ci ide o invalidneho cloveka alebo o osobu zdravotne postihnutu )
martuli
20.10.10,14:18
Problém asi nebude, výhody pri 15% asi nie sú výhody sú pri preukaze ZŤP teda - funkčná porucha minimálne 50%, alebo invalidita 41% a viac, tam sa znižujú napríklad odvody ai.
Xanti
24.10.10,08:40
Dobrý deň,

Chcel by som sa spýtať aké výhody plynú pre zamestnávateľa ak zamestná zdravotne postihnutú osobu ? Či štát poskytuje nejaké výhody pre firmy ktoré zamestnajú takýchto ľudí a či sa im vlastne oplatí ich zamestnať. Mám priznané 15% poškodenie zdravia. Na internete vidím žial nejaké výhody až od 20%. Viete mám amputované prvé články prstov na pravej ruke a teraz som predčasne ukončil školu a chcem sa zamestnať. Tak že či nebude nejaký problém. Som nato už zvyknutý a v ničom ma to už prakticky neobmedzuje.

Za odpovede vopred veľmi ďakujem.
Zamestnávateľ, kt. zamestná zdravotne postihnutú osobu má nižšie náklady na odvody do ZP.

Ale ty podľa zákona nie si zdravotne postihnutá osoba. Takže pre účely zákona si braný ako zdravý človek. Na teba zamestnávateľ nemá žiadne úlavy.
IMIP
27.10.10,05:12
možem sa vyjadrit pracujem vo forme kde zamestnavame takmer 50 zdravotne postihnutych ludi. ale musia byt nad 40 percent.
miroslavala
27.10.10,07:46
Ide iba o ulavy na odvodoch do zdravotnej poistovne. No to sa teba netyka, tvoja funkcna miera postihnutia nie je 40 percent, aby ta posudzovali ako zdravotne postihnuteho. Nepoberas ID a nemas ani preukaz ZTP.