soška
20.10.10,10:23
Dobrý deň prajem. Náš zamestnávateľ nám chce zakúpiť darčekové poukážky zo Sociálneho fondu (Cheque Dejeneur), zdaňujú sa? Ďakujem.
anika
20.10.10,08:29
Áno, darčekové poukážky sú nepeňažný príjem a treba ich zdaniť.
soška
20.10.10,09:50
to je iné ako stravovacie poukážky?
a čo potom tie ostatné, ako sú zdravotné alebo relaxačné kupóny, prípadne dovolenkové. Ďakujem.
ondrejvla
20.10.10,12:52
to je iné ako stravovacie poukážky?
a čo potom tie ostatné, ako sú zdravotné alebo relaxačné kupóny, prípadne dovolenkové. Ďakujem.

Všetky tieto kupóny a poukážky sa zdaňujú. Nezdaňujú sa stravné poukážky pre stravovanie zamestnancov.
milanr
02.12.10,07:58
Zamestnancom chceme v decembri venovať darčekové poukážky (nie zo sociálneho fondu). Hodnota darčekovej poukážky zvýši základ dane zamestnanca a vstupuje aj do VZ pre platenie odvodov do ZP ? Hodnota poukážky do VZ pre SP nevstupuje ? Pokiaľ som správne čítala príspevky, tak poukážky, ktoré sa zakúpia zo SF sa iba zdania ak sa kúpia z iného zdroja musia sa zdaniť aj odviesť poistné do ZP.
milanr
03.12.10,10:22
Poradí mi niekto ako postupovať pri zdanení a odvodoch pri kúpe poukážok NIE zo sociálneho fondu ? :-)
Tweety
03.12.10,10:32
Poradí mi niekto ako postupovať pri zdanení a odvodoch pri kúpe poukážok NIE zo sociálneho fondu ? :-)
O aké poukážky ide, a z akého účtu ideš o nich účtovať?
J+K
06.12.10,14:26
Ja mám tiež takýto problém. Nepeňažný príjem je účtovaný zo mzdových nákladov, poskytuje ho zamestnávateľ iba zamestnancom, ktorí sú v evidenčnom stave , tak si to vysvetľujem tak , že je to istá forma odmeny za prácu.

Odvediem z tohto príjmu sociálne aj zdravotné poistenie?
J+K
07.12.10,06:30
Nikto neporadí?
Tweety
07.12.10,06:32
Ja mám tiež takýto problém. Nepeňažný príjem je účtovaný zo mzdových nákladov, poskytuje ho zamestnávateľ iba zamestnancom, ktorí sú v evidenčnom stave , tak si to vysvetľujem tak , že je to istá forma odmeny za prácu.

Odvediem z tohto príjmu sociálne aj zdravotné poistenie?
Darčekové poukážky nemôžeš účtovať do mzdových nákladov. Na to slúži SF.
KEJKA
07.12.10,06:39
Poradí mi niekto ako postupovať pri zdanení a odvodoch pri kúpe poukážok NIE zo sociálneho fondu ? :-)
aj darčekové poukážky, ktoré nejdú zo soc.fondu sú nepeňažný príjem, ktorý nepodlieha odvodom. Darček=príjem nie za prácu.
Ak nie zo SF /napr. pre nedostatok fin.zdrojov/, tak zaúčtuješ 528.
Určite podlieha dani z príjmov.
Lubo44
07.12.10,06:41
Ja mám tiež takýto problém. Nepeňažný príjem je účtovaný zo mzdových nákladov, poskytuje ho zamestnávateľ iba zamestnancom, ktorí sú v evidenčnom stave , tak si to vysvetľujem tak , že je to istá forma odmeny za prácu.

Odvediem z tohto príjmu sociálne aj zdravotné poistenie?
Ak pokážky uhrádzaš zo sociálneho fondu, tak náklad už bol zaúčtovaný tvorbou SF. V mzdovom module by mala byť možnosť príjmu zo SF. Potom treba správne nastaviť predkontácie. Príjem zo SF nevstupuje do VZ pre SP a ZP. Ak sa mýlim tak ma opravte.
KEJKA
07.12.10,06:47
pokiaľ budeš tvrdiť, že tie poukážky sú súčasťou odmeny za prácu, tak sa odvodovej povinnosti nevyhneš. To sa chceš skutočne prezentovať, že zam-ci miesto peňazí dostávajú naturálie?
Kto to dnes takto robí? Tuším kedysi na družstve sa riešil nedostatok financií na výplaty tak, že vyplácali mzdy mliekom, masom a inými vlastnými produktmi...... ale to je od veci.
J+K
07.12.10,07:59
Je to odmena za dosiahnutie istého "budu kvality" vo firme. Zamestnanci dostali cestovnú tašku, ktorej nákup nebol hradený zo sociálneho fondu, bol naúčtovaný ako mzdový náklad. Reálne túto odmenu dostali len tí, ktorí počas roka pracovali - z toho dedukujem, že je to istým spôsobom odmena za prácu - aj keď odmena nad rámec mzdy zaručenej pracovnou zmluvou.

Preto si myslím, že je nutné urobiť aj odvod sociálneho poistenia.
SAIVI
14.12.10,07:43
Od 1. januara 2011 zamestnávatľ pri poskytnuti prispevku zo socialneho fondu na poukazku zamestnancovi zaplati odvody vo vyske 35,2 %.
Rovnaka povinnost vyplyva aj pre zamestnanca. Ten zaplati odvody vo vyske 13,4 % z poskytnuteho prispevku.