yankee0949
20.10.10,11:44
Zdravim vsetkych!
Budem strucny: Tohto roku som rekonstruoval byt, robila mi to ista partia 5 ludi. Ked bolo vsetko spravene, dostal som fakturu na cenu 5000eur, co bolo OK. Vraj mam zaruku 24 mesiacov na vykonane prace. Zaujimalo by ma ci ti ludia su povinni zaplatit dan z tejto sumy, pretoze mam pocit, ze tie peniaze zobrali nacierno a tu fakturu mi dali len tak, nech mam dojem ze mam aky-taky doklad a tym padom aj zaruku.

Preco to sem pisem? Objavil som nejake nedostatky, ktore som oznamil spominanym panom, ti mi prislubili telefonicky, ze ich odstrania...lenze odvtedy mi nedvihaju telefon... NA SLOVENSKU JE TO TAK!

Za odpovede k teme vopred dakujem!
KEJKA
20.10.10,10:11
Samozrejme, že musia platiť daň. Obvykle - ak dá firma alebo SZČO faktúru, ta ju aj prizná, ak ti však dali fatúru a nie aj príjmový doklad, tak je možné, že sa budu tváriť, že fa bola neuhradená.
V tvojom záujme je mať dôkaz o úhrade.
Tiež môžeš poslať bonzák na DU - vzhľadom na vyplatenú sumu.
yankee0949
20.10.10,10:15
lenze v tej "fakture" mam uvedene dole take kolonky:
1. vyhotovil: podpis toho pana ktory mi tu fakturu vystavil
2. zaplatil: tam je moj podpis
posielam ti odkaz cez SS na tu fakturu
Lianka
20.10.10,10:42
Ci ma tento podnikatel naozaj aktivnu zivnost, su mozes preverit na www.zrsr.sk.

Mozes dat podnet na presetrenie aj na Danovy urad, ak mas pochybnosti o priznani jeho prijmov.

Nedostatky reklamuj pisomne.
KEJKA
20.10.10,10:46
lenze v tej "fakture" mam uvedene dole take kolonky:
1. vyhotovil: podpis toho pana ktory mi tu fakturu vystavil
2. zaplatil: tam je moj podpis
posielam ti odkaz cez SS na tu fakturu
tvoj podpis o zaplatení bez príjmového dokladu?
Keby tam dotyčný pán napísal, že prijal hotovosť a podpísal sa, tak by som to brala ako dôkaz o zaplatení. Takto ti mohol dať faktúru a ty si si to zaplatenie "mohla podpísať aj dodatočne".
Obávam sa, že ak budeš toto riešiť cez DU alebo súdne a on ťa napadne, že si mu nezaplatila, tak to bude slovo proti slovu.
yankee0949
20.10.10,12:00
LIANKA: nasiel som ho na ZRSR.sk ...mozem poslat podnet na DU?
KEJKA: ja nie som "ona" ja som "on" :D
Lianka
20.10.10,12:09
LIANKA: nasiel som ho na ZRSR.sk ...mozem poslat podnet na DU?

Ak mas podozrenie, ze prijmy nepriznava, mozes napisat podnet na presetrenie. Mozes popisat aj situaciu, ktoru si s tymto podnikatelom zazil a zdovodnit, preco podnet podavas.

Podnet podavas na jeho miestne prislusny Danovy urad podla miesta jeho trvaleho pobytu, ako je uvedene na www.zrsr.sk.
yankee0949
21.10.10,07:47
Da sa verit udajom z web stranky zrsr.sk ???
Pretoze je uvedene, ze cinnost je pozastavena... Co by to znamenalo v mojom pripade?


Predmety podnikania

1.

Murárstvo
Deň vzniku oprávnenia: 9. 1. 2008
Činnosť pozastavená od 27. 6. 2009 do 27. 6. 2011.

2.

Dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov
Deň vzniku oprávnenia: 9. 1. 2008
Činnosť pozastavená od 27. 6. 2009 do 27. 6. 2011.

Dátum výpisu: 21. 10. 2010
Ivenka
21.10.10,07:59
To znamená že živnosť je pozastavená, takže asi bude aj ovca celá aj vlk sýty. Asi ju nebudú mať v účtovníctve.
Lianka
22.10.10,08:10
Pozastavenie znamena, ze podnikatel nema v tomto case opravnenie vykonavat podnikatelsku cinnost.

Teraz mi uz je jasne, preco ta zmluva, co si mi poslal na ukazku, je bez ICO a dalsich danovych nalezitosti. On ti tu rekonstrukciu robil ako obcan, nie ako podnikatel, prave z tohto dovodu, ze nema opravnenie na podnikatelsku cinnost.
yankee0949
22.10.10,09:39
co to znamena v mojom pripade teraz? ze "obcan" nemusi platit dan z fakturovanej sumy?
yankee0949
22.10.10,09:42
yankee0949
22.10.10,15:52
Pozastavenie znamena, ze podnikatel nema v tomto case opravnenie vykonavat podnikatelsku cinnost.

Teraz mi uz je jasne, preco ta zmluva, co si mi poslal na ukazku, je bez ICO a dalsich danovych nalezitosti. On ti tu rekonstrukciu robil ako obcan, nie ako podnikatel, prave z tohto dovodu, ze nema opravnenie na podnikatelsku cinnost.


...ked plati toto, co pises tak vlastne nemozem poslat ziadost o preverenie na DU, pretoze jeho podnikatelska cinnost je pozastavena. Dobre tomu rozumiem?
Lianka
23.10.10,08:57
co to znamena v mojom pripade teraz? ze "obcan" nemusi platit dan z fakturovanej sumy?

Pre neho ako obcana su to prilezitostne prijmy podla § 8, avsak zdanuje ich v zavislosti od ich uhrnu za rok 2010, t. j. ak uhrn prijmov dosiahne 5nasobok zivotneho minima. Povedala by som, ze danovy urad nema sancu zistit, kolko takychto zmluv tato osoba podpisala, t. j. kolko zakaziek a v akej hodnote vykonala, takze s najvacsou pravdepodobnostou taketo prijmy tento clovek v danovom priznani neuvedie.

V com vsak vidim problem v tvojej situacii, je zaruka (obcan ti nemoze dat ziadnu zaruku) v pripade uplatnenia si reklamacie. Zaroven ako obcan nepodlieha kontrole ziadnych organov (SOI a pod.).
Lianka
23.10.10,09:03
...ked plati toto, co pises tak vlastne nemozem poslat ziadost o preverenie na DU, pretoze jeho podnikatelska cinnost je pozastavena. Dobre tomu rozumiem?

Podnet na kontrolu mozes dat vzdy, mozno zistia, ze ma aj ine prijmy, ktore v danovom priznani neuviedol.

Je to z jeho strany velka spekulacia podpisat s tebou zmluvu nim ako obcanom - zrejme to robil vedome, aby sa zbavil zodpovednosti, ktoru by mal ako podnikatel. Ktovie, preco ma zivnost pozastavenu - ci z vlastneho podnetu alebo podnetu statnych organov. V tejto suvislosti by ma zaujimalo stanovisko zivnostenskeho uradu, ale predpokladam, ze by bolo alibisticke v tom zmysle, ze ty si s nim uzavrel zmluvu ako s obcanom a zmluva je doborovolny dvojstranny pravny akt, t. j. zmluvu si uzatvaral s tym, ze jej obsahu rozumies a suhlasis s nim.

Mozno by sa mohli pridat pravnici a vyjadrit sa k tomu, ci ta nahodou tento "podnikatel" neuviedol do omylu, nakolko ty si uzatvaral zmluvu v presvedceni, ze sluzby vykon on ako podnikatel.
KEJKA
23.10.10,09:04
...ked plati toto, co pises tak vlastne nemozem poslat ziadost o preverenie na DU, pretoze jeho podnikatelska cinnost je pozastavena. Dobre tomu rozumiem?
podľa mňa môžeš podnet poslať aj s opisom situácie, nie je to zakázané, či s tým DU niečo urobí, to uvidíš, alebo sa dozvieš.
V podstate ťa niekto uviedol do omylu a ty máš obavy z uplatnenia prípadnej reklamácie, atd. atd.
Ja sa chystám urobiť niečo podobné, aj ked je to z inej oblasti.
Lianka
23.10.10,09:08
tu je ta spominana faktura http://www.image-share.com/ijpg-402-160.html

Ten link nejde otvorit.

Velmi ma stve, ze takychto "podnikatelov" je poslednu dobu viac a viac.
yankee0949
24.10.10,15:51
skusal som...ide to otvorit...mozno mal server nejaky vypadok
yankee0949
25.10.10,12:33
Este by som sem chcel prihodit zmluvu, ktoru sme podpisali pred rekonstrukciou...

http://www.image-share.com/ijpg-406-82.html
http://www.image-share.com/ijpg-406-83.html
http://www.image-share.com/ijpg-406-84.html

Ak by sa tu nasiel nejaky pravnik, mohol by sa aj on k tomu vyjadrit....
Dakujem!
wallie
25.10.10,12:50
a ako si to vyplatil? ak by to bolo cez účet bol by to jasný doklad o tom že to mal vyplatené ako občan -FO je tiež povinný takýto príjem zdaniť ak ho nezdaní v DP , daňový úrad by sa mal čoho chytiť, všetko ofoť a pošli ako podnet na prešetrenie na DÚ aj Živnostenský úrad...
ak si to platil v hotovosti nejak postupne tak dokazovanie bude ťažšie
yankee0949
25.10.10,12:53
v hotovosti som to platil...aj v tej fakture som sa pri vyplateni podpisal na miesto "zaplatil" ...faktura je na linku: http://www.image-share.com/ijpg-402-160.html
wallie
25.10.10,13:56
tak či tak ten podnet daj, z tej zmluvy o dielo je minimálne jasné to, že vykonáva činnosť naďalej a to nelegálne bez platného podnikateľského oprávnenia a tá suma nebola malá, minimálne živnostenský úrad by mal ísť preveriť jeho činnosť a vykonať miestne zisťovanie alebo kontrolu,...
yankee0949
07.11.10,15:40
Pre neho ako obcana su to prilezitostne prijmy podla § 8, avsak zdanuje ich v zavislosti od ich uhrnu za rok 2010, t. j. ak uhrn prijmov dosiahne 5nasobok zivotneho minima. Povedala by som, ze danovy urad nema sancu zistit, kolko takychto zmluv tato osoba podpisala, t. j. kolko zakaziek a v akej hodnote vykonala, takze s najvacsou pravdepodobnostou taketo prijmy tento clovek v danovom priznani neuvedie.

V com vsak vidim problem v tvojej situacii, je zaruka (obcan ti nemoze dat ziadnu zaruku) v pripade uplatnenia si reklamacie. Zaroven ako obcan nepodlieha kontrole ziadnych organov (SOI a pod.).

Zaujala ma informacia, ze on ako obcan nemoze poskytovat zaruku...moze teda ako obcan vystavit fakturu? Plati vlastne ta zmluva o rekonstrukcii ktoru som s nim uzatvoril pred samotnou rekonstrukciou? (ako s obcanom) Alebo sa jedna o bezcenny zdrap papiera, ktory nic neznamena?