Miska 1
20.10.10,10:51
Fyzická osoba A a fyzická osoba B uzatvorili spolu združenie . Za združenie je zodpovedná osoba A . Všetok majetok ktorý sa doteraz nakúpil do združenia je písaný na osobu A. Ale osoba B by si chcela kúpiť osobný automobil ktorý samozrejme bude používať na účeli podnikania v združení . Otázka " Na koho sa môže napísať osobný automobil na technický preukaz - ak to auto bude vložené do združenia a budú z neho robené daňové odpisy a aj ostatné daňové náklady ? Ďakujem
Lianka
20.10.10,09:46
Myslim, ze si protirecis:
- na jednej strane pises, ze druhy clen zdruzenia si chce kupit sukromny automobil a pouzivat ho na podnikanie
- a na druhej pises, ze ho chce vlozit do podnikania (robit odpisy).

Su to dva rozdielne sposoby. Co vlastne ten druhy clen zdruzenia chce?
Miska 1
20.10.10,10:12
Člen združenia " B" chce si kúpiť osobný automobil , aby bol vložený do združenia a aby sa naň mohli robiť odpisy (samozrejme aby bolo auto napísané na neho ). Podľa môjho názoru ak zástupcom združenia bol ustanovený člen " A " tak naňho musí byť napísaný ten osobný automobil pokiaľ chcú aby sa robili naň daňové odpisy v združení.Iné podnikateľské aktivity oni nemajú iba to združenie .Není som si úplne istá týmto postupom - chcem sa iba informovať či to je dobré.
Zita5
20.10.10,10:32
Člen združenia " B" chce si kúpiť osobný automobil , aby bol vložený do združenia a aby sa naň mohli robiť odpisy (samozrejme aby bolo auto napísané na neho ). Podľa môjho názoru ak zástupcom združenia bol ustanovený člen " A " tak naňho musí byť napísaný ten osobný automobil pokiaľ chcú aby sa robili naň daňové odpisy v združení.Iné podnikateľské aktivity oni nemajú iba to združenie .Není som si úplne istá týmto postupom - chcem sa iba informovať či to je dobré.

1) Motorové vozidlo zakúpi člen B. Vozidlo bude jeho majetkom a majetkom vneseným do združenia. MV bude písané na jeho IČO,DIČ resp. r.č. . Tento akt musí byť riadne ošetrený v zmluve o združení napr. Dodatkom.Odpisy uplatňuje jedine člen B.

2)Ak by sa členovia združenia spoločne rozhodli zo získaných dosiahnutých spoločných príjmov zakúpiť MV, vtedy by bolo vozidlo písané na člena A, t.j. na člena , ktorý je poverený vedením účtovníctva riadne v Zmluve o združení , bolo by ich spoločným majetkom .Odpisy sa uplatnia v rámci uzávierkových operácii v spoločnom účtovníctve .Taktiež treba dodatok k Zmluve o združení z dôvodu zakúpenia MV a ošetrenia spoločného majetku .

Ak by sa v budúcnosti stalo, že združenie sa rozpadne tak v prípade bodu 1) musí byť majetok vnesený do združenia vrátený jeho pôvodnému majiteľovi t.j. členovi "B" .V prípade bodu 2) sa musia z dôvodu spoločného majetku finančne vysporiadať .
Zita5
20.10.10,10:40
Zákon o dani z príjmu


§ 24
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)


(3) Hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý je v spoluvlastníctve, odpisuje každý zo spoluvlastníkov zo vstupnej ceny, a to pomerne podľa výšky spoluvlastníckeho podielu.



(6) Hmotný majetok a nehmotný majetok individuálne určený117) a poskytnutý združeniu bez právnej subjektivity na spoločné využitie účastníkov združenia odpisuje ten účastník združenia, ktorý majetok poskytol na spoločné užívanie účastníkom združenia.
Daggmar
20.10.10,10:51
Sme združenie už 17 rokov, ale autá vždy mali napísané na seba každý svoje. Či už boli kupované v hotovosti alebo na leasing. Združenie nemá právnu subjektivitu, každý člen zodpovedá sám za seba. A teda aj za dopravnú nehodu spôsobenú konkrétnym autom. A neboli ani žiadne problémy s nimi a s odpismy pri daňových kontrolách. A nemali sme ani žiadne špecialne dodatky k zmluve kvôli nim. To isté aj s poistkami na autá. Moja skúsenosť, možno niekto má inú ....
Zoltán Kovács
20.10.10,10:55
Sme združenie už 17 rokov, ale autá vždy mali napísané na seba každý svoje. Či už boli kupované v hotovosti alebo na leasing. Združenie nemá právnu subjektivitu, každý člen zodpovedá sám za seba. A teda aj za dopravnú nehodu spôsobenú konkrétnym autom. A neboli ani žiadne problémy s nimi a s odpismy pri daňových kontrolách. A nemali sme ani žiadne špecialne dodatky k zmluve kvôli nim. To isté aj s poistkami na autá. Moja skúsenosť, možno niekto má inú ....

Ja zas mám úplne opačnú skúsenosť.
Prikláňam sa k Zitke, ak doklady nie sú vystavené na poverenú osobu združenia, tak nemôžu byť výdavkom združenia, ale len výdavkom konkrétneho člena združenia, ktorý si to môže uplatniť vo svojom účtovníctve.
Daggmar
20.10.10,11:09
Určite máte pravdu aj vy, len som uviedla moju skúsenosť so združením a daňovým úradom v BA. Iné príjmy členovia nemajú, len zo združenia tak možno preto to aj akceptujú.
Zita5
20.10.10,11:32
Sme združenie už 17 rokov, ale autá vždy mali napísané na seba každý svoje. Či už boli kupované v hotovosti alebo na leasing. Združenie nemá právnu subjektivitu, každý člen zodpovedásám za seba. A teda aj za dopravnú nehodu spôsobenú konkrétnym autom. A neboli ani žiadne problémy s nimi a s odpismy pri daňových kontrolách. A nemali sme ani žiadne špecialne dodatky k zmluve kvôli nim. To isté aj s poistkami na autá. Moja skúsenosť, možno niekto má inú ....

Áno čo sa týka dopravnej nehody, tak každý zodpovedá sám za seba. Zodpovednosť nesie ten , kto v čase nehody vedie motorové
vozidlo .
Ale za záväzky a pohľadávky a iné obchodné vzťahy spojené s vykonávaním spoločnej práce zodpovedajú členovia združenia spoločne a nerozdielne.
Zoltán Kovács
20.10.10,12:01
Určite máte pravdu aj vy, len som uviedla moju skúsenosť so združením a daňovým úradom v BA. Iné príjmy členovia nemajú, len zo združenia tak možno preto to aj akceptujú.


Na základe takejto argumentácie by to nemali akceptovať, nie je to relevantný dôvod na uznanie výdavkov ako výdavok združenia.
Miska 1
21.10.10,02:59
Ďakujem že ste sa zapojili a pomohli mi. Rozhodla som sa po vašich radách že bude lepšie ak člen B nebude mať napísané auto na seba z dôvodu : - podáva nulové priznanie DPH - lebo nemá žiadne iné podnikateľské aktivity a asi by som daňovým úradníkom ťažko vysvetľovala nadmerný odpočet DPH a aj iné výdavky. Radšej to ošetrím dodatkom ku zmluve a auto ostane v združení. Ešte raz Vám ďakujem a prajem pekný deň.
Zita5
21.10.10,04:17
Ja len malú poznámku .
V prípade uplatnenia odpočtu u člena B nie je nič protizákonné , aby nemohol v DP uplatňovať každé zdaňovacie obdobie NO.Tu by ani nebolo namieste presviedčať pracovníkov daňového úradu o tejto skutočnosti .Je živnostník, je platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) , pracuje na základe platne uzatvorenej zmluvy o združení tým dosahuje svoj zdaniteľný príjem ...atď . Však to nie je predsa ojedinelý prípad a žiaden zákon mu to nezakazuje .Predsa na Daňovom úrade pri registrácii platiteľa DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) museli odovzdať Zmluvu o združení .

Proste jedným slovom , toto čo uvádzate nie je dôvod. aby bolo zmarené jeho rozhodnutie, že motorové vozidlo si chce kúpiť on na svoje meno .

Ja by som to nechala na členov združenia , aby sa osobne rozhodli ako chcú tento obchod MV zrealizovať .Je potrebné im vysvetliť ako to v skutočnosti je a "rozhodnutie je jedine na členoch združenia" .

Nevynášajte rozhodnutie Vy ako účtovníčka, sú to veľmi chúlostivé veci najmä pri riešení rozpadu združenia .To si človek zo začiatku ani neuvedomí. Takže nechajte, nech sa rozhodnú členovia združenia . Vy ich len usmernite a vyložte im alternatívy .Riešila som už výstup zo združenia, ale aj rozpad združenia, tak viem o čom píšem .
Miska 1
21.10.10,04:56
Ďakujem za radu , všetko im to samozrejme vysvetlím a nechám to na nich ako sa rozhodnú. Ešte raz ďakujem.