Baronka666
20.10.10,11:50
Podala som na pošte v bublinkovej obálke doporučene úplne nové hodinky...Kúpila si ich odo mňa jedna zákazníčka..Podotýkam,že s tými hodinkami som mala od začiatku len samé starosti,totiž ihned po kúpe ich zákazníčka reklamovala ako chybné,následne som jej reklamáciu uznala a poslala hodinky do firmy,ktorá mi po uznaní reklamácie asi do mesiaca poslala úplne nové,tentokrát už kvalitné..Tieto hodinky som poslala zákazníčke ,ale kedže som vedele,že s poistením obálky sú na pošte zbytočné starosti,tak som to riskla a nepoistila...Čo čert nechcel,balíček sa k zákazníčke nedostal...Na odos.pošte som síce podala reklamáciu,sľúbili,že ju 30 dní vybavia,ale predpokladám,že sa obálka už nikdy nenájde ..
Mám vobec nejakú možnosť náhrady sposobenej škody,ked to nebolo poistené ??
Má s týmto niekto z Vás nejakú skúsenosť ??
Budem Vám veľmi povďačná,ak mi ktokoľvek z Vás poradí....
arizona
20.10.10,10:04
Ako chceš Pošte spätne dokázať,že v obálke bolo niečo cenné a podľa čoho by Ti mali akože preplatiť škodu?:confused:
Risk je zisk. Neoplatí sa riskovať na nesprávnych miestach...

Minulý týždeň som posielala poštou mobil do servisu. Nemala som vôbec žiadnu starosť navyše, iba som si priplatila 3€ za poistenie v prípade straty na 15.000sk.;)
Zoltán Kovács
20.10.10,10:14
Pošta v prípade straty doporučeného listu vypláca 10x výšky poštovného. Teda ak si zaplatila 1,00 euro, tak dostaneš max. 10 evri. (Vlastná skúsenosť, preto všetky veci nad cenou 10 eur posielam poisteným listom).
janaGT
20.10.10,10:16
ja mám podobnú skúsenosť, 4.10. som posielala doporučený list 1. triedou, samozrejme že nedorazil. Včera som písala reklamáciu, som zvedavá, ako to dopadne.
Chobot
20.10.10,13:52
Pošta v prípade straty doporučeného listu vypláca 10x výšky poštovného. Teda ak si zaplatila 1,00 euro, tak dostaneš max. 10 evri. (Vlastná skúsenosť, preto všetky veci nad cenou 10 eur posielam poisteným listom).

Podľa ich obchodných a reklamačných podmienok je to 20 násobok poštovného, ak nedoručili doporučenú zásielku.
Zoltán Kovács
20.10.10,13:54
Otázne je čo považujú za nedoručenie. Ja zatiaľ pokaždé pri stratených zásielkach som dostal iba 10 násobok.
Chobot
21.10.10,08:56
Otázne je čo považujú za nedoručenie. Ja zatiaľ pokaždé pri stratených zásielkach som dostal iba 10 násobok.

A ako si ich posielal? Doporučene?

Lebo teraz mám jeden prípad, kedy nedoručili doporučenú zásielku. Poštovné bolo 1,20 EUR, idem to reklamovať. Tak som zvedavý, ako to vybavia, či zaplatia škodu...:rolleyes:. Uvidím, či dodržujú svoje reklamačné poriadky.
Chobot
28.12.10,10:12
Podľa ich obchodných a reklamačných podmienok je to 20 násobok poštovného, ak nedoručili doporučenú zásielku.


Otázne je čo považujú za nedoručenie. Ja zatiaľ pokaždé pri stratených zásielkach som dostal iba 10 násobok.


A ako si ich posielal? Doporučene?

Lebo teraz mám jeden prípad, kedy nedoručili doporučenú zásielku. Poštovné bolo 1,20 EUR, idem to reklamovať. Tak som zvedavý, ako to vybavia, či zaplatia škodu...:rolleyes:. Uvidím, či dodržujú svoje reklamačné poriadky.

No, takže mám výsledok reklamácie. Záverom bolo, že pošta nepreukázala doručenie adresátovi, preto mi patrí náhrada škody (boli tam sluchátka v hodnote 25 EUR). A v prípade listovej zásielky 2. triedy je max. náhrada škody 20 násobok sadzby za službu doporučenie.

Podľa sadzobníka je poplatok za službu doporučenie 0,60 EUR, preto 20 násobok je 12 EUR. Túto sumu mi pošta aj poukázala na účet.

Takže ak sa vám stratí doporučená zásielka, treba reklamovať. Ak nepreukážu doručenie, máte nárok na náhradu škody do 12 EUR.
Mária27
28.12.10,15:49
Je to presne 20-násobok, nie maximalne. Cena Doporučene je 0,60 € (pred rokom bola 0,50 €) , 20-násobok je 12 € (prv 10 €).

Poštové opodmienky:
9. Náhrada škody
9.1. Právo na náhradu škody sa uplatňuje podaním reklamácie.
9.2. Za nedodanie doporučeného listu alebo zničenie jeho obsahu, je poskytovaná náhrada škody vo výške dvadsaťnásobku ceny za službu Doporučene v zmysle Tarify.
Zoltán Kovács
28.12.10,19:52
Odkedy je doporučený list znížený z 1 evri na 60 centov?
Mária27
28.12.10,20:12
60 centov je len služba Doporučene, k tomu sa priráta sadzba za list podľa triedy a váhy. Mám stiahnutý sadzobník z roku 2009 a terajší. Menilo sa to myslím v septembri 2010.

Je to tu
http://www.posta.sk/stranky/tarifa-sp
ccokoladecka
21.07.11,11:18
tiež sa mi stratila doporučená zásielka zaslaná 1. triedou a na základe reklamácie mi poslali 12 €. Čakala som viac :) ale ako som sa dočítala, ani som nemusela.
neviem stále nájsť v poštových podmienkach uvedenie, že náhrada škody je 20-násobok ceny za službu doporučene.
hľadám to tu http://www.posta.sk/subory/758/postove-podmienky-vseobecna-cast-vnutrostatny-styk.pdf, ale asi som to prehliadla.
Mária27
21.07.11,14:40
Je to v poštovom zákone (507/2001):

§ 35
Rozsah náhrady škody

(1) Odosielateľovi patrí náhrada škody podľa § 34 v tomto rozsahu:
a) dvadsaťnásobok poštovej sadzby za službu doporučene podľa tarify, ak ide o nedodanie doporučenej zásielky alebo o zničenie jej obsahu,
Juhele
14.09.11,10:50
Dobry den,

Dnes som zistil, ze Posta nedorucila mojmu zakaznikovi zasielku v hodnote 170 EUR. Bolo to posielane pred 9 dnami 1.triedou. Volal som na postu adresata a o mojej zasielke nic nevedia a dokonca ani podacie cislo nemali uvedene v systeme. Je mi jasne, ze ziskat plnu nahradu skody od posty bude tazky oriesok, ale zvazujem podat trestne oznamenie na Slovensku Postu. Myslite, ze by som uspel? Nie je predsa mozne aby bola vzniknuta skoda nahradena len 20-nasobkom postovej sadzby.
GabiZ
14.09.11,10:56
V prvom rade treba podať reklamáciu na pošte. Majú tlačivo, ktoré vypíšeš a pošta ti musí dať písomnú odpoveď. Telefonicky nič nevybavíš. Majú lehotu do 30 dní, ale spravidla stíhajú do 10 dní odpovedať. Je tam v reklamačnom liste možné uviesť hodnotu zásielky a náhradu škody. Až na základe odpovede z pošty potom podniknúť ďalšie právne kroky. A čo sa týka trestného oznámenia, malo by sa jednať o aký čin? Bola zásielka poistená?
Juhele
14.09.11,11:14
Trestny cin kradeze. Neverim, ze sa zasielky stracaju LEN TAK niekde zapadnute v skladoch. Mam uz aj skusenost s DHL, kde mi vykradli v depe kompletne cely balik. Podam teda reklamaciu, ale nepaci sa mi veta na konci reklamacneho listu: "Svojim podpisom potvrdzujem, ze budem dodrziavat ustanovenia reklamacneho poriadku." Ja totiz s nimi nesuhlasim.

Zasielka nebola poistena, ale obciansky zakonnik hovori toto:
Zákon č. 40/1964 Zb. občiansky zákonník

§ 420
1 Každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej povinnosti.
2 Škoda je spôsobená právnickou osobou alebo fyzickou osobou, keď bola spôsobená pri ich činnosti tými, ktorých na túto činnosť použili. Tieto osoby samy za škodu takto spôsobenú podľa tohto zákona nezodpovedajú; ich zodpovednosť podľa pracovnoprávnych predpisov nie je tým dotknutá.
3 Zodpovednosti sa zbaví ten, kto preukáže, že škodu nezavinil.

§ 420a

1 Každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobí inému prevádzkovou činnosťou.
2 Škoda je spôsobená prevádzkovou činnosťou, ak je spôsobená
a) činnosťou, ktorá má prevádzkovú povahu, alebo vecou použitou pri činnosti,
b) fyzikálnymi, chemickými, prípadne biologickými vplyvmi prevádzky na okolie,
c) oprávneným vykonávaním alebo zabezpečením prác, ktorými sa spôsobí inému škoda na nehnuteľnosti alebo sa mu podstatne sťaží alebo znemožní užívanie nehnuteľnosti.
3 Zodpovednosti za škodu sa ten, kto ju spôsobil, zbaví, len ak preukáže, že škoda bola spôsobená neodvrátiteľnou udalosťou nemajúcou pôvod v prevádzke alebo vlastným konaním poškodeného.

§ 421

Každý, kto od iného prevzal vec, ktorá má byť predmetom jeho záväzku, zodpovedá za jej poškodenie, stratu alebo zničenie, ibaže by ku škode došlo aj inak.
pafendorf
14.09.11,11:27
Každy čaruje kde sa dá , nejaká poštárka už chodí s novými hodinkamy ...
GabiZ
14.09.11,11:32
Na poistenie zásielky som sa pýtala preto, že v tom prípade by ti pošta musela uhradiť poistnú sumu, ktorú by si tam uviedol. Ono v prípadoch, kedy je hodnota zásielky vyššia, je vždy lepšie zásielku poistiť, tie sadzby za poistenie nie sú až také vysoké a v takýchto prípadoch sa to oplatí. Odhliadnuc od toho, áno, zodpovednosti za škodu sa pošta nemôže len tak zbaviť, ale preto hovorím o postupe podať najskôr reklamáciu, lebo záleží od vyjadrenia pošty a písomného, na základe ktorého sa dá potom stavať. A čo sa týka trestného oznámenia, každý má právo ho podať ale výsledok je ťažko posúdiť, lebo všetko bude záležať od dokazovania. Možno ale nie je od veci aj s vyhliadkou, že bude zamietnuté to oznámiť, lebo potom by sa prípady stratených zásielok eliminovali. Je ich totižto stále viac a viac a ak už niekto absolvuje trestné konanie, rozmyslí si, či prijme také opatrenia, aby sa im v budúcnosti vyhli, alebo nie.
Chobot
14.09.11,12:26
Dobry den,

Dnes som zistil, ze Posta nedorucila mojmu zakaznikovi zasielku v hodnote 170 EUR. Bolo to posielane pred 9 dnami 1.triedou. Volal som na postu adresata a o mojej zasielke nic nevedia a dokonca ani podacie cislo nemali uvedene v systeme. Je mi jasne, ze ziskat plnu nahradu skody od posty bude tazky oriesok, ale zvazujem podat trestne oznamenie na Slovensku Postu. Myslite, ze by som uspel? Nie je predsa mozne aby bola vzniknuta skoda nahradena len 20-nasobkom postovej sadzby.

pošta nezodpovedá za hodnotu obsiahnutú v zásielke. Ona zodpovedá len za nedoručenie a ak sa tak stane, tak náhradou je ten 20 násobok poštovného za danú službu.

Takú cennejšiu zásielku bolo treba poistiť. AK nieje poistená na danú hodnotu, pošta nezodpovedá za obsah a jeho hodnotu. Len za nevykonanú službu - doručenie.

Treba podať reklamáciu, uvidíš, či sa nájde. Ak nie, poučenie pre budúcnosť - hodnotnejšie zásielky poistiť.
Mária27
14.09.11,12:29
Existuje zákon o poštových službách a poštové podmienky. Každý, kto podá zásielku na poštu, uzatvára zmluvu o doprave zásielky adresátovi za presne stanovených podmienok, ktoré si treba naštudovať vopred, kým sa zmluva uzatvorí (prejaví súhlas).
Trestné oznámenie ti neprijmu, resp. bude zastavené. Náhradu dostaneš takú, akú službu si si zaplatil - ako píše GabiZ.
Juhele
15.09.11,04:37
Trestne oznamenie teda mozem podat na neznameho pachatela(zamestnanca posty), ktory kradne zasielky.
ucetni_fantozzi
15.09.11,05:00
slovenskej poste vzhladom na mimoriadnu kvalitu jej sluzieb treba popriat len jedine - coskore zrusenie monopolu a potom krasny bankrot...

tiez som uz riesil reklamacie nedorucenych zasielok, kedy tetusky na odosielacej poste tocili ocami, ze co oni s tym maju spolocne, ked nedorucila dorucovacia posta, ale napriklad aj pripad kedy v rozpore s obchodnymi podmienkami posta odmietla dorucit balik a pod. uz ani nehovorim o sluzbach na okienku - na poste plno ludi, otvrene 2 okienka zo 6 a 8 postavajucich a vykecavajucich postarok vzadu...