Anduška
20.10.10,13:58
Dobrý deň, už som prečítala snáď všetko ohľadom ERP, čo som na porade našla. a za príspevky veľmi pekne ďakujem. Teraz som prebrala nové účtovníctvo a potrebujem poradiť, nakoľko som si nie celkom istá, či rozmýšlam správne.
SZČO zaoberajúci sa opravami áut vystavuje iba faktúry, pričom časť z faktúry preplatí poisťovňa ako poistnú udalosť a zvyšok dopláca klient. Doteraz mal niektoré faktúry od klientov preplácané cez účet a niektoré v hotovosti. Registračnú pokladnicu vôbec nemá.

Mne to vychádza tak, že od nového roku a teda vstúpenia do platnosti zákona o ERP, ak bude prijímať platby za faktúry v hotovosti musí mať ERP. ale tiež si myslím, že tú pokladnicu mal používať aj doteraz. Tak prosím niekoho skúseného o radu, či rozmýšlam v obidvoch prípadoch správne.

A ešte by som sa chcela informovať ohľadom manžela, ktorí je tiež SZČO. Na každú zákazku vystavuje faktúru, pričom niektoré sú uhradené v hotovosti (zákazníkovi to tak lepšie vyhovuje). Odobrí mi niekto, či je potrebné používať pri danej faktúrácii a hotovostnej úhrade ERP?:
1. pomocné búracie, montážne práce - v tomto prípade ERP nepotrebuje,
2. vyrába rôzne kované výrobky, ktoré dodáva aj s montážou - nepotrebuje ERP,
3. ale ak iba vyrobí kovaný výrobok bez montáže - bude musieť mať od nového roku ERP?

za skorú odpoveď vopred ďakujem

Anduška
hanelie
20.10.10,12:07
povinnosť viesť tržby cez ERP u služieb: opravy mot.voz. bola a aj bude
v linku sú info pre rok 2008
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7190
veronikasad
20.10.10,12:57
Anduška, za súčasného znenia zákona o ERP, ak živnostník, ktorý má v predmete podnikania opravy osobných motorových vozidiel vystavuje faktúru, ktorá je hradená sčasti alebo úplne v hotovosti, nemá povinnosť evidovať túto tržbu cez ERP - ide o úhradu pohladávky.

Ak prejde od nového roku novela zákona o ERP - už to platiť nebude ...
Anduška
20.10.10,17:08
To Veronikasad. ďakujem za odpoveď, len nerozumiem, v porade o zákone o ERP je písané, že úhrada faktúry v hotovosti bude musieť byť hradená cez ERP od 1.1.2011. Stav ako hovoríš ty, platí iba do 31.12.2010. Ja moc správy nesledujem /mám malé detičky, takže to je akurát náš čas na spinkanie/ ten zákon teda ešte nie je platný? Ja už som to brala ako hotovú vec.