NONAME
20.10.10,13:56
Dobrý deň,

Mám otázku. V dvojosobovej s.r.o dochádza k viacerým zmenám. Dochádza k prevodu celého obchodného podielu z jedného spoločníka na druhého. Druhý sa stáva stopercentným vlastníkom. Prvý úplne odcházda z s.r.o.
Rozširuje sa predmet činnosti spoločnosti o volné živnosti. Mení sa obchodné meno spoločnosti, mení sa spôsob konania konateľa v mene spoločnosti, docháda k výmazu prevádzajúceho spoločníka, tým pádom prestáva by´t aj konateľom, teda zmena v osobe konateľa, ďalej sa zvyšuje moj obchodný podiel na 5000,- Eur..
Práve spisujem MVZ. Obsahom bude odsúhlasenie prevodu obchodného podielu a schválenie ostatných zmien vyššie uvedených. Moja otázka znie: Stačí do zápisnice z MVZ napísať okrem iného, že valné zhromaždenie jednomyslene schvaluje všetky navrhnuté zmeny spoločenskej zmluvy alebo musím jednotlivo vypisovať všetky zmeny spoločenskej zmluvy?. To že musíme schváliť prevod obchodného podielu vieme. Zaujímajú ma len tie ďalšie zmeny.

ďakujem
januš1
21.10.10,06:47
Zmenu spoločenskej zmluvy bude potrebné schváliť minimálne z dôvodu rozšírenia predmetu činnosti, zmeny obchodného mena a spôsobu konania konateľa. V ostatných prípadoch (zmena spoločníkov z dôvodu prevodu obchodného podielu a zvýšenie základného imania) sa jedná o zmeny, kde zmena SZ je dôsledkom prijatia rozhodnutia VZ a osobitné rozhodnutie VZ o zmene spoločenskej zmluvy sa nevyžaduje. Viď § 141 ods. 3 ObZ. Inými slovami, v bode "Zmena spoločenskej zmluvy" treba jednotlivo rozpísať minimálne rozšírenie predmetu činnosti, zmenu obchodného mena a spôsob konania konateľa. Ostatné zmeny SZ nastávajú automaticky prijatím príslušných rozhodnutí na VZ a netreba ich zvlášť schvaľovať v tomto bode. Pozri si tiež formulár č. 8 na zápis do obchodného registra, tam to uvidíš aj podľa príloh, ktoré budeš na zápis jednotlivých zmien predkladať.
NONAME
21.10.10,08:49
Podľa čoho v zákone rozlišuješ čo sa má schváliť v bode "zmena spoločenskej zmluvy" a čo má byť samostatným rozhodnutím VZ?
januš1
21.10.10,09:29
Keď si pozrieš § 125 ObZ, tam je napísané, čo všetko môže/musí schvaľovať valné zhromaždenie. Napr. rozšírenie predmetu činnosti nemôžeš schváliť ináč než zmenou SZ. Na zvýšenie základného imania je naproti tomu potrebné samostatné rozhodnutie VZ.
NONAME
21.10.10,11:00
Aha...no super.presne toto som potreboval vedieť..čítal som ten paragraf veľa krát, ale toto ma nenapadlo..ďakujem :)
NONAME
22.10.10,08:53
Ešte mám jeden dotaz.
Po uvedených zmenách sa stane s.r.o jednoosobovou. Myslím si že spoločenskú zmluvu nemusím meniť na zakladateľskú listinu. Je to tak?
NONAME
22.10.10,11:33
takže ak je to možné môžete mi to odsúhlasi´t či mám správny postup?
1. vybavenie živnostenského oprávnenia na nové predmety činnosti.
2. Valné zhromaždenie (schválenie zmluvy prevodu obch.pod., schválenie zmien spoloč.zmluvy)
3. podpísanie zmluvy o prevode obchodného podielu u notára.
4. vypracoanie nového úplného znenia spoločenskej zmluvy.
5. návrh na zápis zmien do OR doložený 2 krát zápisnica z MVZ
2 krát nové úplne znenie spoločenskej zmluvy.
2. krát zmluva o prevode obchodného podielu.