mio001
20.10.10,14:01
Dobry den,

prosim Vas o informacie.

Ak som na polovicnom pracovnom uvazku a zaroven SZCO, budem musiet platit odvody zo zivnosti (soc.poist., zdravotne, atd.)?

Z polovicneho prac. uvazku mam rocny prijem 2880€ a zo zivnosti rocny prijem predpokladany urcite do 3800 €.

Dakujem za pomoc.
veronikasad
20.10.10,12:03
Dobry den,

prosim Vas o informacie.

Ak som na polovicnom pracovnom uvazku a zaroven SZCO, budem musiet platit odvody zo zivnosti (soc.poist., zdravotne, atd.)?

Z polovicneho prac. uvazku mam rocny prijem 2880€ a zo zivnosti rocny prijem predpokladany urcite do 3800 €.

Dakujem za pomoc.
už si živnostník v súbehu s prac. pomerom, alebo ešte len uvažuješ o živnosti ?
mio001
20.10.10,12:16
Mam plny pracovny uvazok a existujucu zivnost. Na zivnost nestiham a chcem plny uvazok zmenit na polovicny, len neviem co to spravi s odvodmi.

Dakujem.
veronikasad
20.10.10,12:39
Mam plny pracovny uvazok a existujucu zivnost. Na zivnost nestiham a chcem plny uvazok zmenit na polovicny, len neviem co to spravi s odvodmi.

Dakujem.
záleží od tvojho príjmu zo živnosti za predch. kal. rok, či budeš platiť súbežne odvody ako zamestnanec aj živnostník.

Len skrátenie pracovného úväzku výšku odvodov neovplyvní.
mio001
21.10.10,05:27
Cize cisto len hypoteticky. Ked mam z plneho prac.uvazku mesacne napr. 1000€ a siel by som na polovicny prac.uvazok kde by som mal 500 € ale zo zivnosti by som mal mesacne dalsich 500 €.

Znamena to, ze je jedno odkial zarobim peniaze ci zo SZCO alebo z plneho prac.uvazku?
veronikasad
21.10.10,06:21
Cize cisto len hypoteticky. Ked mam z plneho prac.uvazku mesacne napr. 1000€ a siel by som na polovicny prac.uvazok kde by som mal 500 € ale zo zivnosti by som mal mesacne dalsich 500 €.

Znamena to, ze je jedno odkial zarobim peniaze ci zo SZCO alebo z plneho prac.uvazku?
Nefunguje to tak ako píšeš.

Z pracovného pomeru zaplatíš odvody bez ohlasu na to, aký je tvoj úväzok - nezáleží či je 4 hod. denne, alebo 8 hod.

Ak si súčasne živnostník a podnikal si predch. kal. rok :

- zdr. poisťovňa - neplatíš odvody SZČO z minima, ale zo skutočného vymer. základu SZČO, ktorý ti vyššiel za predch. kal. rok v ročnom zúčtovaní zdr. poistenia.

- soc. poisťovňa - povinným platitelom odvodov si len v prípade, ak tvoj príjem=tržby za predch.kal. rok presiahli 12-násobok min.vymer.základu SZČO.