katkarbk
20.10.10,14:04
Pozdravujem všetkých!
Prosím o pomoc skúsenejších, keďže v tomto smere som úplný začiatočník.
Firma (platca DPH) zakúpila predajný stánok (oceľová konštrukcia, plastová výplň), ktorý je pripojený na inžinierske siete, má štatút dočasnej stavby avšak nie je pevne spojený so zemou (dá sa kedykoľvek premiestniť).
Spolu so stánkom zakúpila aj gastronomické vybavenie:
- gril, vodná lázeň, fritéza, chladničky, mrazničky a pod.
Stánok aj s gastrozariadením bol dovezený z EÚ, fakturovaný bez DPH jednou faktúrou, v ktorej bola uvedená len celková suma (suma za stánok + gastrozariadenie), bez rozpisu jednotlivých položiek. Z kúpnej zmluvy však viem určiť, aká je hodnota každej jednej z nich. S umiestnením stánku boli spojené ďalšie práce, ako napr. elektromontáž, napojenie na kanalizáciu a pod., tie vykonávali firmy zo Slovenska.
Akým spôsobom odpisovať celý tento "komplex", a do ktorých odpisových skupín ho zaradiť? Odpisovať stánok a gastrozariadenie (mám na mysli prístroj po prístroji) zvlášť alebo môžem všetko spolu, keď mám na to jednu faktúru? Do obstarávacej ceny stánku zaradiť aj montážne práce s ním spojené? Vstupuje do OC aj DPH?
Prosím pomôžte!
Vopred veľmi pekne ďakujem.
Zoltán Kovács
20.10.10,12:07
Odpisovať samostatne. Stanok má inú odpisovú skupinu ako zariadenia. DPH nevstupuje do OC, a výdavky, resp. náklady na "spojazdnenie" stánku (elektomontáž, kanalizácia) vstupuje do OC.
Zoltán Kovács
20.10.10,12:16
Ak ich cena splňa podmienku zaradenia do DHM, tak áno. Inak sa môžu zaúčtovať na 501AE + operatívna evidencia.