ADA
20.10.10,15:10
Pri kontrole faktúr sme zistili, že sme za nájom nedoslati jednu fakúru. Dodávateľ nám ju poslal v 07/2010, viem, že podľa zákona o DPH sme si ju mohli zapačítať najneskôr v 4Q/2009.
Ak si už nemôžeme DPH uplatniť viete mi prosím povedať ako máme takúto FA zaúčtovať v JU? Ak bude úhrada takejto FA v JU máme rozúčtovať základ do prevádzkovej réžie a DPH alebo celú faktúru do prevádzkovej réžie lebo sme si DPH neuplatnili?

Ďakujem
Zoltán Kovács
20.10.10,13:11
Úhrada DPH bude VNZD.
Luba
20.10.10,16:45
A prečo by ste si nemohli odpočítať DPH z faktúry za nájom 4.Q 2009, keď ste tú faktúru nemali doteraz? Veď si odpočítate teraz, v období, keď ste ju dostali. Na podporu toho si doložíte napr. obálku alebo nejaký zápis do knihy došlej pošty alebo aspoň si na fa poznačíte, kedy došla a odpočítate si DPH teraz. Viď §51 (2) ZDPH:

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

T.j. ak ste fa dostali v 7/2010 a ak ste Q-platiteľ DPH, tak si ju odpočítate teraz za 3.Q 2010, ak ste mesačný, tak dodatočné daňové priznanie za 7/2010.
ADA
22.10.10,09:19
Môžem teda postupovať podľa §51 a odpočítať si v tomto štvrťroku. Prosím má s tým niekto osobnú skúsenosť. Mal niekto v takomto prípade kontolu DPH a kontrola mu uznala odpočet DPH?

Ďakujem za súrnu odpoveď. Blíži sa termín DPH tak preto to naháňam.
Ešte raz dik !!!!
Zoltán Kovács
22.10.10,10:36
Môžem teda postupovať podľa §51 a odpočítať si v tomto štvrťroku. Prosím má s tým niekto osobnú skúsenosť. Mal niekto v takomto prípade kontolu DPH a kontrola mu uznala odpočet DPH?

Ďakujem za súrnu odpoveď. Blíži sa termín DPH tak preto to naháňam.
Ešte raz dik !!!!

Ak vieš dokázať dátum dodania dokladu (odložená obálka s dennou pečiatkou pošty), tak by nemal byť žiadny problém.
jeso
22.10.10,13:04
poprípade nech ti dodávateľ na faktúru napíše -

faktúra vyžiadaná na žiadosť odberateľa dňa... aj tak ti dá pravdepodobne kópiu svojej faktúry potvrdenú pečiatkou a nanovo podpísanú
monikago
24.01.11,09:03
ahojte a viete poradiť ako zaúčtovať doklad z min. roku v podvojnom účte?

teraz mi prišla Fa z decembra 2010 a pre 2,85 Eura sa mi veru opravné daňové robiť nechce :(
Luba
24.01.11,12:29
No tak to už je tvoj problém :)
Buď to zahrnieš to decembra, lebo ešte si v termíne, alebo tých 2,85 DPH zaúčtuješ ako nedaňový náklad.
(Alebo si poznačíš, že ti to došlo po 25.1.11 a dáš to do DPH 1/11)......
paťuška
18.01.12,15:56
Pri inventarizácii pohľadávok k 31.12.2011 sme zistili, že nemáme v evidencii jednu faktúru ešte z roku 2010. Môžem si uplatniť DPH aj v roku 2011 (iná sadzba dph)na základe dodatočne zaslanej fa, keďže som fa nemala a oni úhradu vôbec neurgovali...?
Tweety
18.01.12,15:57
Pri inventarizácii pohľadávok k 31.12.2011 sme zistili, že nemáme v evidencii jednu faktúru ešte z roku 2010. Môžem si uplatniť DPH aj v roku 2011 (iná sadzba dph)na základe dodatočne zaslanej fa, keďže som fa nemala a oni úhradu vôbec neurgovali...?Áno, môžeš.
paťuška
19.01.12,08:21
ďakujem za radu, nebola som si istá.