apo
19.11.05,18:59
Môj klient ma prekvapil dodaním kopírky svojmu zákazníkovi na základe akejsi zmluvy o splátkach s tým, že to považuje za predaj tovaru.

Po odovzdaní kopírky má nasledovať:
- 36 x vyfakturácia čohosi
- potom predá kopírku za 1 korunu.

Podľa mňa to čo sa udialo je svojou podstatou finančný lasing, ktorý nemá dodržané náležitosti v súlade s právnou úpravou platnou o leasingu v roku 2005.

Ja sa pýtam, čo musí podnikateľ splniť, aby mohol poskytovať finančný leasing? Domnievam sa, že to nie je voľná živnosť.

Ak je poskytovanie leasingu voľnou živnosťou tak sa dá ešte všetko u klienta dať do poriadku, alebo zmeniť zmluvu na predaj na splátky.

Pri splátkovom predaji už nebude odkupná cena 1 Sk a kopírka zmení majiteľa momentom prevzatia tovaru a nový majiteľ bude odpisovať a pre môjho klienta sa kopírka stane tovarom.

Uvažujem správne?

Prosím poraďte.

apo
KEJKA
19.11.05,20:47
naozaj záleží od znenia zmluvy. Ak je povedané že ide o predaj tovaru na splátky, tak potom tá 1,- Sk je len posledná splátka. Môže byť dohodnuté, že právne doste kupujúci do vlastníctva vec až touto splátkou. Ale vec prevzal, má právo s ňou nakladať... takže účtuje obstaranie kopírky, odpisuje, A SPLáCA. Problém bude s ocenením, ale zatiaľ nejdeme podľa IAS/IFRS, tak by so sa s tým nezaťažovala. Nepíšem konkrétne §§, ani nič bližšie, lebo znenie zmluvy je naozaj dôleité. Ak by z jej textu vyplývalo, že ide o leasing, tak by to mal mať predajca v predmete činnosti.