esmeraldina
20.10.10,17:54
Ahojte.
Sociálna poisťovňa mi uznala 45 percentu zníženú pracovnú schopnosť, t.j. som ZŤP. Mám vrodený obojstranný ráštep podnebia, rečová vada mi je veľkou prekážkou mi uznaní sa zamestnať, kde treba komunikovať s ľuďmi. Chcela by som si podať žiadosť o vydanie ZŤP preukazu na Úrad práce, kde bývam. Mojím zámerom je mať zľavu na cestovné v hromadnej doprave. Keďže som nezamestnaná a môj dôchodok je vyše troch tisíc korún. Aj zľavnený mesačník by mi pomohol. Moja lekárka mi hovorí, že vraj to nemá cenu podávať si žiadosť o preukaz ZTP. Vie mi niekto podať kvalifikovanú odpoveď?
Vďaka.
buchač
20.10.10,16:16
Ahojte.
Sociálna poisťovňa mi uznala 45 percentu zníženú pracovnú schopnosť, t.j. som ZŤP. Mám vrodený obojstranný ráštep podnebia, rečová vada mi je veľkou prekážkou mi uznaní sa zamestnať, kde treba komunikovať s ľuďmi. Chcela by som si podať žiadosť o vydanie ZŤP preukazu na Úrad práce, kde bývam. Mojím zámerom je mať zľavu na cestovné v hromadnej doprave. Keďže som nezamestnaná a môj dôchodok je vyše troch tisíc korún. Aj zľavnený mesačník by mi pomohol. Moja lekárka mi hovorí, že vraj to nemá cenu podávať si žiadosť o preukaz ZTP. Vie mi niekto podať kvalifikovanú odpoveď?
Vďaka.
Nie , nie si .....nakoľko

Podmienkou na vydanie preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím (ďalej len preukaz ZŤP) je posúdenie miery funkčnej poruchy zdravia, ktorá musí byť
najmenej 50 %, pričom sa prihliada na lekárske a nelekárske posudkové kritériá.
Ďalej a viac máš napríklad aj tu

Vydanie preukazu ZŤP
• Vydanie preukazu ZŤP
- funkčná porucha
- kritériá pri posudzovaní vydávania preukazu ZŤP
- príslušnosť na posudzovanie vydávania preukazu ZŤP
• Výhody a zľavy pre občana ZŤP
http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.epi.sk%2FMain%2FDefault.aspx% 3FTemplate%3D%2FMain%2FTArticles.ascx%26phContent% 3D%2FMain%2FArticleShow.ascx%26ArtID%3D4115%26LngI D%3D0&ei=5SK_TO_KNMvrOe-y-D4&usg=AFQjCNF6RTgSK_m0v0PSGORuJvNFetbSRQ&sig2=imiUX_BaPvXp38PCnTsK_Q
esmeraldina
22.10.10,16:32
Ahoj, chcem sa ti podakovať za odpoved.
veronikasad
22.10.10,17:06
UP ma uplne iné tabulky pre posúdenie miery funkčnej poruchy zdravia ako sociálna poisťovňa. Treba to skúsiť, tlačivo dostaneš na UP, treba ho dať potvrdiť u obvodného lekára, priložiť fotokopiu zdravotnej dokumentácie a odniesť späť na UP.
Stefan2005
22.10.10,17:59
V prvom príspevku je platná iba prvá časť odpovede, t.j. že stanovenie percenta zníženej pracovnej schopnosti sociálnou poisťovňou ešte nedáva automaticky zaradenie medzi ZTP a tým i nároky z toho titulu vyplývajúce.

Tak ako píše Veronika, ÚP má iné tabuľky a teda i hodnotiace kritéria.
Máš možnosť si podať žiadosť; ovšem predtým by som sa ešte raz obrátil na ošetrujúcu lekárku, prečo to nedoporučuje - možná má praktické skúsenosti, že tvoja diagnóza nezodpovedá kritériam na priznanie ZTP...