Liptáčik
20.10.10,20:06
Firma kúpila PHM v jednej z krajín EÚ. Na bločku je vyúčtovaná DPH. Ako postupovať pri účtovaní a uplatnení si odpočtu DPH? Zatiaľ som sa s tým problémom nestretla, za odpovede vopred ďakujem.
Monika Kováčová
20.10.10,19:37
Nemôžeš si odpočítať v DP k DPH sumu dane, ktorú si zaplatila v inom členskom štáte.
T.j. 501AE/211 celá suma.
O vrátenie dph je možné požiadať v príslušnom členskom štáte - po splnení jednotlivých podmienok na vrátenie dane platných v tom ktorom štáte.
Liptáčik
20.10.10,20:08
Tak som si to predstavovala aj ja, len som si nebola istá. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
serena
16.11.10,18:48
ja uct. v JU, do VOZD dam celu sumu a dan nerozpisem?
Lianka
17.11.10,16:11
Ano, ak o DPH neziadas, vypises celu sumu, na zaklad dane a DPH ju nerozpisujes.
karakul
17.11.10,16:35
Nemôžeš si odpočítať v DP k DPH sumu dane, ktorú si zaplatila v inom členskom štáte.
T.j. 501AE/211 celá suma.
O vrátenie dph je možné požiadať v príslušnom členskom štáte - po splnení jednotlivých podmienok na vrátenie dane platných v tom ktorom štáte.

Cudzie DPH je daňový náklad ? Nielen vtedy, ak sa požiada o jej vrátenie?
Je rozdiel medzi bločekom a faktúrou?
V téme (t136851-dph-a-dodav-faktura-z-ciech.html#post1561619) sa píše, že cudzie DPH je nedaňový náklad.
Rozalka
17.11.10,17:05
Práve vtedy, ak sa požiada o vrátenie a vrátia, nemôže ísť o daňový náklad (výdavok nevznikol, lebo ho vrátili).
Môžeš ten link pripojiť tak, aby sa ho dalo pozrieť?
karakul
17.11.10,17:07
Práve vtedy, ak sa požiada o vrátenie a vrátia, nemôže ísť o daňový náklad (výdavok nevznikol, lebo ho vrátili).
Môžeš ten link pripojiť tak, aby sa ho dalo pozrieť?

pripojil som ten link (nemôžem vkladať ešte celý) predto čo je v zátvorke treba dať www-porada-sk

príspevok č. 14
Lianka
17.11.10,17:11
Zrejme mas na mysli prispevok c. 11 a odpoved c 14 od Kejky. Kejka navrhla uctovat DPH ako nedanovy naklad, pretoze ceska DPH bola vystavena neopravnene. Jednalo sa o fakturaciu tovaru ceskej zdanitelnej osoby, platitela DPH, slovenskej zdanitelnej osobe, platitelovi DPH. Pri dodani tovaru dochadza k prenosu danovej povinnosti, t. j. faktura mala byt vystavena bez DPH a zaroven dochadza k "samozdaneniu" na Slovensku.

V pripade bocku za phm je miesto plnenia v mieste dodania/spotreby v zahranici, t. j. v state, kde je phm nakupene. Doklad za predaj phm je vystaveny spravne s DPH. Odpoved Moniky Kovacovej je spravna.

Link je tu: http://www.porada.sk/t136851-p2-dph-a-dodav-faktura-z-ciech.html
karakul
17.11.10,17:31
Dakujem za vysvetlenie.
Rozalka
03.12.10,18:29
Vraciam sa k tejto téme, pretože do novely ZDP platnej od 1.1.2011 zakomponovali toto:

49. V § 19 ods. 3 sa písmeno k) dopĺňa tretím a štvrtým bodom, ktoré znejú:

„3. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty má nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, v tom zdaňovacom období, v ktorom účtuje o nároku na jej vrátenie90b) spôsobom podľa osobitného predpisu1) a ak ide o daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo o daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14, v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie spôsobom podľa osobitného predpisu,90b)

4. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, z dôvodu, že suma dane z pridanej hodnoty nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade tovarov a služieb,“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 90b znie:
„90b) § 55f zákona č. 222/2004 Z. z. v znení zákona č. 471/2009 Z. z.“.

Mám taký pocit, že toto riadne "zbyrokratizuje" prácu nás, účtovníkov ...