Mária Laczková
19.11.05,19:54
Slov.firma registrovaná pre daň v SK fakturuje rakúskej firme /registrovanej pre daň v Rakúsku/ na jeho účet - tovar, ktorého prepravu zabezpečuje nadobúdateľ /t.j. rakúska firma na základe zmluvy/. Na dodacom liste a CMR je uvedené ak miesto vykládky Česká republika. /
Môže sa vystaviť faktúra s oslobodením od DPH na základe § 43 ?
Odberateľ daný tovar musí prepraviť do členského štátu , v ktorom je registrovaný, alebo stačí ak je tovar vyvezený do ktorého koľvek štátu EÚ na jeho účet?
slnko
20.11.05,16:01
Podľa mňa môže sa vystaviť faktúra s oslobodením podľa § 43. Podmienkou oslobodenia je:
- dodávateľ tovaru je osoba registrovaná pre daň v tuzemsku,
- odberateľ tovaru je osobou identifikovanou pre daň v inom ČŠ a tovar objedná pod svojim IČ pre daň prideleným v tomto ČŠ
- tovar sa fyzicky prepravuje do iného ČŠ
- musí ísť o odplatný obchodný vzťah medzi dodávateľom a odberateľom
- o predaji musí byť vyhotovená faktúra, na ktorej bude IČ pre daň dodávateľa a odberateľa
Podľa § 43 ods.5 musí byť preukázané splnenie podmienok oslobodenia od dane:
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného ČŠ
d) inými dokladmi, ako napr. Zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.
Podľa mňa všetky tieto podmienky sú splnené. Rakúska firma je povinná odviesť daň. Iba v prípade, že by bolo dodanie tovaru zdanené v Českej republike a rakúska firma by vedela túto skutočnosť preukázať, zdanenie nadobudnutia tovaru by bolo neoprávnené a mala by vyhotoviť doklad o oprave základu dane.
Našla som aj konkrétny príklad od daňového poradcu Ing. Minárskeho, kde uvádza: slovenská firma(identifikovaná pre daň na Slovensku) nadobudla tovar od českej firmy(identifikovanej pre daň v Českej republike). Tovar bol prepravený z Českej republiky do Maďarska. V tomto prípade slovenská firma ako nadobúdateľ je povinná samozdaniť a odviesť daň podľa § 69 ods.6.

Dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu, ktoré sa považuje za oslobodené od dane podľa § 43 ods.1-4 zákona o DPH upravuje MP 61/2/2004.
Jana Acsová
20.11.05,16:40
Slov.firma registrovaná pre daň v SK fakturuje rakúskej firme /registrovanej pre daň v Rakúsku/ na jeho účet - tovar, ktorého prepravu zabezpečuje nadobúdateľ /t.j. rakúska firma na základe zmluvy/. Na dodacom liste a CMR je uvedené ak miesto vykládky Česká republika. /
Môže sa vystaviť faktúra s oslobodením od DPH na základe § 43 ?
Odberateľ daný tovar musí prepraviť do členského štátu , v ktorom je registrovaný, alebo stačí ak je tovar vyvezený do ktorého koľvek štátu EÚ na jeho účet?
V zmysle uvádzaného by som sa priklonila k tomu, že sa jedná o typický trojstranný obchod podľa § 45 a tuzemský subjekt je prvým dodávateľom. Ak si overíte všetky skutočnosti podľa § 45 ods. 1 a budú splnené, potom vystavujete pre rakúsku firmu faktúru, ktorá nebude obsahovať sumu dane a v ktorej ste povinní uviesť, že sa jedná o trojstranný obchod.
JanaSys
21.11.05,06:49
Len toľko - pokiaľ pri objednávke Vás rakúska firma neinformovala, že česká firma je platiteľ dane resp. neupozornila Vás, že ide o trojstranný obchod, nie je Vašou povinnosťou to zisťovať - pre Vás je to §43, ak Vám prvý odberateľ poskytne podklady - tak § 45. Jediný, kto má z §45 výhody je práve prvý odberateľ (zníženie papierovania) a je jeho povinnosťou o tom svojho dodávateľa informovať (ak to neurobí, tak má robotu navyše). Myslím si, že ak na faktúre pre neho uvediete §43 (a teda príjemca česká firma nebude mať uvedené svoje ICDPH) - tak buď to akceptujú alebo sa ozvú a dodatočne doplnia ICDPH českej firmy a potom im to už vystavíte podľa §45 na faktúre s troma ICDPH.
Ale podľa otázky - že máte len miesto vykládky ČR, žiadnu ďalšiu českú firmu - tak podľa mňa bez problémov § 43.
Jana Acsová
21.11.05,08:22
Na dodacom liste a CMR je uvedené ak miesto vykládky Česká republika. /

Len toľko - pokiaľ pri objednávke Vás rakúska firma neinformovala, že česká firma je platiteľ dane resp. neupozornila Vás, že ide o trojstranný obchod, nie je Vašou povinnosťou to zisťovať - pre Vás je to §43, ak Vám prvý odberateľ poskytne podklady - tak § 45.

Myslím si, že nakoľko obstarávateľom prepravy je rakúska firma, prvý dodávateľ je informovaný, resp. je to zrejmé už aj z prepravného dokladu. Je možné túto situáciu predpokladať a predjednať si to s prvým odberateľom. Podľa môjho názoru to môže predchádzať prípadnému prepracovaniu dokladov a pod..
Slovenka
02.12.05,06:32
Máme nasledovný prípad:
Poľskému odberateľovi, platiteľovi DPH v Poľsku, vystavujeme
faktúru za tovar, ktorý si z nášho skladu v Slovenskej republike
na vlastné náklady odvezie český odberateľ, platiteľ DPH v ČR,
ktorý je v zmluvnom vzťahu s naším poľským odberateľom.

Podľa mňa nejde o trojstranný obchod, lebo nie je splnená podmienka
uvedená v § 45 ods, 1 písm. d/, lebo tovar prepravil do ČR druhý
odberateľ.
Podľa môjho názoru nie je splnená ani podmienka na oslobodenie
podľa § 43 ods. 1, lebo tovar neprepravil do ČR ani predávajúci /my/,
ani nadobúdateľ /poľský odberateľ/.
Miestom dodania podľa § 13 ods. 1 písm. c/ je Slovenská republika?
Ak áno, mali by sme pre poľského odberateľa fakturovať so slovenskou
DPH 19 %?
JanaSys
02.12.05,06:59
A kto poveril CZ firmu, aby prepravu vykonala?
Slovenka
02.12.05,07:05
A kto poveril CZ firmu, aby prepravu vykonala?

V súlade so zmluvou medzi poľskou a českou firmou si česká firma
prepravila tovar na svoje náklady z nášho skladu v SR.
Dodacia podmienka pre nášho poľského odberateľa bola EXW.
Slovenka
07.12.05,06:22
Máme nasledovný prípad:
Poľskému odberateľovi, platiteľovi DPH v Poľsku, vystavujeme
faktúru za tovar, ktorý si z nášho skladu v Slovenskej republike
na vlastné náklady odvezie český odberateľ, platiteľ DPH v ČR,
ktorý je v zmluvnom vzťahu s naším poľským odberateľom.

Podľa mňa nejde o trojstranný obchod, lebo nie je splnená podmienka
uvedená v § 45 ods, 1 písm. d/, lebo tovar prepravil do ČR druhý
odberateľ.
Podľa môjho názoru nie je splnená ani podmienka na oslobodenie
podľa § 43 ods. 1, lebo tovar neprepravil do ČR ani predávajúci /my/,
ani nadobúdateľ /poľský odberateľ/.
Miestom dodania podľa § 13 ods. 1 písm. c/ je Slovenská republika?
Ak áno, mali by sme pre poľského odberateľa fakturovať so slovenskou
DPH 19 %?

Nikto nevie poradiť? Prosím!
JanaSys
07.12.05,07:37
§45 nemôžeš použiť :
d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,
- ak som správne pochopila, dopravu platí druhý odberateľ
§43 skôr, pretože:
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
- ak sa dá česká firma považovať za poverenú osobu tvojím poľským odberateľom, v tom prípade ale musíš mať čestné vyhlásenie od českej firmy

Skús to založiť ako novú tému, lebo problém zadaný v tejto tému už bol vyriešený a možno preto nikto nereaguje.
lutik
09.12.05,09:24
Ja mám dosť podobný problém ako čo vyfakturovať a ako to nazvať pravým "menom"-viď môj príspevok.....

Ide hlavne o to, ak prvý odberateľ nechce oznamovať svojmu dodávateľovi, že tovar nejde k nemu, ale do iného štátu EÚ. Chce si chrániť svoje obchody. Nakupuje EX sklad. Ale zároveň predáva tovar ďalej druhému odberateľovi na báze CPT do tretej čl.krajiny. Čiže pre prvého odberateľa ide o trojstranný obchod, lebo dodá tovar aj s prepravou druhému /svojmu/odberateľovi.
No ako som sa už pýtala vo svojom príspevku, čo ak nastane situácia, že si chce ten druhý odberateľ prepravu vykonať svojou špedičnou firmou a kúpiť tovar Ex sklad od prvotného dodávateľa,lebo aj on si chce chrániť svoje obchodné kontakty. A zároveň prvý odberateľ neoznámi dodávateľovi, že si tovar prevezme druhý odberateľ.

Neviem, či som to dosť zrozumiteľne napísala, ale v podstate ide o to, že si každý chce chrániť svoje obchodné vzťahy. Obom odberateľom je však známy dodávateľ - tam nie je problém.

Dúfam, že niekto pochopí a poradí....