procky
20.10.10,19:43
Chcem sa opytat ,ze poskytovatel internetu je mi povinny pridelit verejnu ip , ked o nu ziadam ? A chcem si ju zaplatit a tak ?
Fero11
20.10.10,18:00
No nieje ti povinny pridelit verejnu IP adresu. I ked nejaky lokalny provider dostane k dispozicii niekolko verejnych IP adries, tak vacsinou ich klienti skupia.
Ak mas napr. t-com, tak mas verejnu IP automaticky
TomasHC
21.10.10,05:02
Ak poskytovatel neposkytuje sluzbu "verejna IP", tak si nepomozes.
Martin Mocko
21.10.10,05:14
Tí malí..lokálni provideri to celé robia cez dyn dns. Aspoň mne takúto možnosť jeden malý provider ponúkol.
Fero11
21.10.10,06:29
dyndns len zmeni verejnu ip adresu na meno (v preklade, dyndns znamena dynamicke domenove meno systemu (t.j. aj ked sa ti zmeni IP, tak meno ostava)).
Ak nemas verejnu IP, tak dyndns ti je na .....
pokial dobre chapem dyndns :)
Martin Mocko
21.10.10,06:41
dyndns len zmeni verejnu ip adresu na meno (v preklade, dyndns znamena dynamicke domenove meno systemu (t.j. aj ked sa ti zmeni IP, tak meno ostava)).
Ak nemas verejnu IP, tak dyndns ti je na .....
pokial dobre chapem dyndns :)

Toto nastavenie nerobí užívateľ - ale provider. Neviem presne, ako to funguje, ale môj provider mi ponúkol takúto možnosť. IPčku som mal neverejnú a technik od nich hovoril, že na báze dyn dns nastaví presmerovanie na mňa v tvare xxxx.xxxx.sk. A potom by to mohlo fungovať ako verejná statická adresa.
Fero11
21.10.10,06:55
No neni som ja moc prebornik v sietach, ale verejna IP je taka IP, ktora je verejne vidiet na internete. Vsetko co je ze NATom je pre internet neviditelne. Provider moze na routery presmerovat niektore porty na tvoju lokalnu IP adresu, ak mas na lokalnej IP nejaky web server, tak z internetu sa moze klient dostat na tvoj web server, inak nie.
Martin Mocko
21.10.10,07:15
No neni som ja moc prebornik v sietach, ale verejna IP je taka IP, ktora je verejne vidiet na internete. Vsetko co je ze NATom je pre internet neviditelne. Provider moze na routery presmerovat niektore porty na tvoju lokalnu IP adresu, ak mas na lokalnej IP nejaky web server, tak z internetu sa moze klient dostat na tvoj web server, inak nie.

Tak to pola mna i nejako funguje. Providerovi staci jedna verejna adresa - a to svojho servera. Potom staci urobit presmerovanie portu na zakaznika a previazat to napr. s adresou xxx.homelinux.com a je to, nie?
Fero11
21.10.10,07:38
hej provider ti otvori nejake porty a router vie kde to ma smerovat. Vyuzivas tak nejake sluzby ?
Martin Mocko
21.10.10,07:47
hej provider ti otvori nejake porty a router vie kde to ma smerovat. Vyuzivas tak nejake sluzby ?

Nevyužívam. Toho providera používajú moji rodičia. Chcel som tam urobiť cez dyndns prístup cez VNC na plochu - keby bolo treba niečo poinštalovať a tak, aby som tam nemusel chodiť osobne. Keď som nedokázal rozchodiť dyndns - tak som zistil, že ipčka je neverejná. A provider mi ponúkol takúto službu za nejaký 3,30€/mes. Zatiaľ som to však neobjednal - údržbu robím cez teamviewer...
salvosko
21.10.10,10:29
Je rozdiel verejna IP a staticka verejna IP.
Verejnu IP dava napriklad T-Com alebo Chello, teda ides z domu do internetu s verejnou IP ktora je ale dynamicka, moze sa zmenit. Vtedy sa da pouzit dyndns a urobit z toho staticku adresu ale nie IP ale domenovu.
Staticka verejna to to iste ale taka ktora sa nemeni a ta je za poplatok a tiez zalezi od providera.
Takze co vlastne potrebujes a ake mas pripojenie?