bosorak
21.10.10,06:15
Dobrý deň.
chcem sa opýtať na spôsob písomného hlasovania. Môže písomné hlasovanie prebiehať takým spôsobom ,že člen rady SVB a dvaja overovatelia (zvolení na schôdzi vlastníkov nadpolovičnou väčšinou) budú chodiť po bytoch a zbierať hlasovacie lístky? samozrejme pri dodržaní všetkých stanovených lehôt - 7 dní vopred informovať o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania.
ďakujem
Chobot
21.10.10,07:01
Dobrý deň.
chcem sa opýtať na spôsob písomného hlasovania. Môže písomné hlasovanie prebiehať takým spôsobom ,že člen rady SVB a dvaja overovatelia (zvolení na schôdzi vlastníkov nadpolovičnou väčšinou) budú chodiť po bytoch a zbierať hlasovacie lístky? samozrejme pri dodržaní všetkých stanovených lehôt - 7 dní vopred informovať o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania.
ďakujem

Môžu, je jedno, či príde hora k Mohamedovi alebo Mohamed k hore. Určite termín hlasovania napr. na pondelok od 17 - 21 a kto nepríde do 20 hod, tak ho navštívite osobe. Aspoň sa spýtate, prečo nemá záujem o správu domu.
verkaz
21.10.10,09:18
My sme jeden deň doručovali a na druhý deň zbierali. Bola som milo prekvapená, že z 51 doručených hlasovacích lístkov sa mi vrátilo 50 a z toho len dvaja boli proti. Myslím, že toto písomné hlasovanie je jedna z dobrých vecí, ktoré naši zákonodarci schválili.
Chobot
21.10.10,09:41
My sme jeden deň doručovali a na druhý deň zbierali. Bola som milo prekvapená, že z 51 doručených hlasovacích lístkov sa mi vrátilo 50 a z toho len dvaja boli proti. Myslím, že toto písomné hlasovanie je jedna z dobrých vecí, ktoré naši zákonodarci schválili.

Len škoda, že sa nedá použiť na všetky veci ohľadne správy domu. Napr. výpoveď správcovi sa musí schváliť na schôdzi, nedá sa písomne. Ani text zmluvy o výkone správy či jej zmeny.
verkaz
21.10.10,14:02
Máš pravdu. Ale aj to je pokrok, že sa k danej téme vyjadrujú aj takí, čo vôbec nechodili na zhromaždenia ani nemali záujem o dianie v dome
sito
21.10.10,14:35
Len škoda, že sa nedá použiť na všetky veci ohľadne správy domu. Napr. výpoveď správcovi sa musí schváliť na schôdzi, nedá sa písomne. Ani text zmluvy o výkone správy či jej zmeny.

Len o týchto dvoch veciach. Preto je treba venovať pozornosť zmluve o SVB a zmluve o správe domu. Ak sú aj veci o ktorých je možné rozhodovať písomným hlasovaním, zahrnuté v zmluve, nie v jej prílohach. Nedá sa. Ani písomne, ani podľa §14, odseku 2, druhej vety. Menšina po jednej hodine schôdze. Vlastníci si to svojím súhlasom so zmluvou znemožnia.
Halli
21.10.10,15:40
Možno je písomné hlasovanie dobrá vec.....ale ...mne je z toho dosť smutno. Veci sa síce pohnú dopredu, ale písomným hlasovaním sa vytratí akýkoľvek kontakt medzi vlastníkmi, nevedia spolu diskutovať, nevedia ťahať za jeden koniec, skrýva sa sused pred susedom, unavili ich hádky a radšej na schôdzu nejdu...ale k čomu to všetko speje?
Radšej sa pár krát zísť a snažiť sa uzemniť, naučiť sa komunikovať, naučiť sa kultúrne diskutovať? ...alebo kopať každý sám za seba...pod jednou strechou, v jednom dome, v jednom vchode, pod jedným svetlom???
Zatiaľ som nemusela nikde robiť písomné hlasovanie, hovorím o viacerých domoch..., snažím sa presvedčiť ľudí, že to nie je správne, že sme v jednom dome v xxxx -izbovom, nie bytovom.
Verím, že všade to nejde a písomné hlasovanie pomohlo...ale to je len časovaná bomba, tadiaľ cesta nevedie.....:(
verkaz
21.10.10,16:44
Ty máš toho veľa. Ja mám len 64 bytov a málokedy mi príde na zhromaždenie polovica. Stále chodia tí ostí, ktorí majú záujem aby sme sa v niečom pohli. Aj sa nám veľa podarilo. Keď sme potrebovali odsúhlasiť úver, tak sa rozbehli niektorí po bytoch a snažili sa tých, čo otvorili presvedčiť, aby zišli dolu na schôdzu. Radšej mi dajú splnomocnenie (zo 64 ich mám 9). Našťastie na odsúhlasenie toho úveru sa nazbieral potrebný počet. Ale je zaujímavé, že po schôdzi sa chodia vypytovať, čo sa prejednalo. "V byte mám všetko prerobené, a či je za dverami, to sa ma netýka" - bohužiaľ aj takéto majú zmýšľanie.
Halli
21.10.10,17:00
Ty máš toho veľa. Ja mám len 64 bytov a málokedy mi príde na zhromaždenie polovica. Stále chodia tí ostí, ktorí majú záujem aby sme sa v niečom pohli. Aj sa nám veľa podarilo. Keď sme potrebovali odsúhlasiť úver, tak sa rozbehli niektorí po bytoch a snažili sa tých, čo otvorili presvedčiť, aby zišli dolu na schôdzu. Radšej mi dajú splnomocnenie (zo 64 ich mám 9). Našťastie na odsúhlasenie toho úveru sa nazbieral potrebný počet. Ale je zaujímavé, že po schôdzi sa chodia vypytovať, čo sa prejednalo. "V byte mám všetko prerobené, a či je za dverami, to sa ma netýka" - bohužiaľ aj takéto majú zmýšľanie.


Verkaz ...64 bytov je na jedneho až až;)
bosorak
24.10.10,04:59
Ďakujem za rady. chceme dať písomne hlasovať za úver na obnovu bytového domu a za spôsob obnovy (či urobiť len náter alebo zatepliť kontaktným systémom). Môžeme dať dve otázky na jeden hlasovací lístok? Môže byť znenie otázok v takomto znení?
Čerpanie úveru na obnovu bytového domu. áno nie
Zateplovanie bytového domu kontaktným systémom. áno nie
Ďakujem
sito
24.10.10,08:48
Nie môžeš, ale môžete. Treba dodržať uvedený postup písomného hlasovania. Inak môže byť napadnuté a neplatné.

Ak nemáte peniaze a ti isto nemáte, tak bez úveru to nespravíte.

Zaujímave bude ak budú dve tretiny súhlasiť so zateplením, ale nie s úverom. Aj tak to môže dopadnúť.

11. V § 14 ods. 2 sa slová „§ 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3“ nahrádzajú slovami „§ 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i)“.

12. V § 14 ods. 3 sa vypúšťa slovo „vždy“ a posledná veta sa nahrádza vetami, ktoré znejú: „Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.“.


13. V § 14 odsek 6 znie:

„(6) Ak nejde o rozhodovanie o zmluve o spoločenstve alebo o zmluve o výkone správy môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda vyhlásiť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, otázka alebo otázky; ak je viac otázok, označia sa poradovými číslami. Pri každej otázke musia byť dva rámčeky, z ktorých jeden je nadpísaný slovom „áno“ a druhý slovom „nie“. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru nevyznačí svoj názor, je hlas neplatný. Po vykonaní hlasovania písomnou formou správca, zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak zákon neustanovuje inak. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci možno opakovať až po prerokovaní predmetu hlasovania na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.“.
bosorak
24.10.10,12:12
nerozumiem sito, prečo píšeš : "Nie môžeš, ale môžete."
Ďalej nerozumiem prečo píšeš že: "Zaujímave bude ak budú dve tretiny súhlasiť so zateplením, ale nie s úverom." Na zateplenie čiže obnovu bytového domu stačí súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov. Na úver treba dvojtretinová väčšina.
Overovateľov sme si zvolili a odsúhlasili nadpolovičnou väčšinou vlastníkov na poslednej schôdzi, kde sme sa dohodli na písomnom hlasovaní. To som už písala v prvej mojej otázke. Samozrejme termíny a ostatné náležitosti taktiež dodržíme. Ale ja tak ti ďakujem za odpoveď.
sito
24.10.10,13:06
V tom prípade už sú podstatné veci schválené, len už zrealizovať hlasovanie s dobrým koncom. Odsúhlasením zateplenia a aj úveru.
nika.sum
25.10.10,06:41
Poprosim pomoc. U nas sa konala schodza vlastne, sme tri vchody a konali sa schodze pre kazdy vchod zvlast (aby to bolo pokojnejsie). Viem, ze takto sme nemohli rozhodnut asi o dolezitych veciach, malo to byt informativne a zistit relativne v pokoji nazor ludi hlavne na zateplenie. Ako bytovy dom sme uz trikrat po sebe ziadali dotaciu, podla pravidiel sme mali na to firmu uz vybranu sprad troch vlastne teraz uz 4 rokov, len sa kazdy rok odsuhlasilo, ze s nou suhlasime. Kedze sa vela veci odvtedy zmenilo, chceli sme nanovo vyberat aj z inych firiem. Ale cenovu ponuku mi moze firma vypracovat na zaklade projektov, ktore ma spravca. Spravca odo mna pozaduje, ze si musime na schodzi odsuhlasit nove vyberove konanie a na zaklade toho oni poslu projektovu dokumentaciu firmam v elektronickej forme. Lenze ked bude schodza o par tyzdnov, my by sme uz potrebovali vediet cenove ponuky. Zda sa mi to zacarovany kruh. Je mozne, ze dame pisomne na papier, ze pozadujeme nove vyberove konanie a pobeham susedov, aby mi to podpisali a tak to odovzdame spravcovi? Ide len o to vyberove konanie nie priamo o vyber dodavatela. A ako je to s vyberovym konanim, podla mojho nazoru nie vzdy ta najlacnejsia ponuka je ta najlepsia a hlavne pri takejto praci ako zateplovanie, ako to musi podla zakona prebehnut? Dala som sa na boj a bojim sa ze s veternymi mlynmi...
Chobot
25.10.10,08:12
Poprosim pomoc. U nas sa konala schodza vlastne, sme tri vchody a konali sa schodze pre kazdy vchod zvlast (aby to bolo pokojnejsie). Viem, ze takto sme nemohli rozhodnut asi o dolezitych veciach, malo to byt informativne a zistit relativne v pokoji nazor ludi hlavne na zateplenie. Ako bytovy dom sme uz trikrat po sebe ziadali dotaciu, podla pravidiel sme mali na to firmu uz vybranu sprad troch vlastne teraz uz 4 rokov, len sa kazdy rok odsuhlasilo, ze s nou suhlasime. Kedze sa vela veci odvtedy zmenilo, chceli sme nanovo vyberat aj z inych firiem. Ale cenovu ponuku mi moze firma vypracovat na zaklade projektov, ktore ma spravca. Spravca odo mna pozaduje, ze si musime na schodzi odsuhlasit nove vyberove konanie a na zaklade toho oni poslu projektovu dokumentaciu firmam v elektronickej forme. Lenze ked bude schodza o par tyzdnov, my by sme uz potrebovali vediet cenove ponuky. Zda sa mi to zacarovany kruh. Je mozne, ze dame pisomne na papier, ze pozadujeme nove vyberove konanie a pobeham susedov, aby mi to podpisali a tak to odovzdame spravcovi? Ide len o to vyberove konanie nie priamo o vyber dodavatela. A ako je to s vyberovym konanim, podla mojho nazoru nie vzdy ta najlacnejsia ponuka je ta najlepsia a hlavne pri takejto praci ako zateplovanie, ako to musi podla zakona prebehnut? Dala som sa na boj a bojim sa ze s veternymi mlynmi...

Projekt je vašim vlastníctvom (vy ste si za neho zaplatili) a preto vy môžete rozhodnúť, komu sa dá kópia. Stavebné firmy, za účelom vypracovania cenovej ponuky, môžu dostať kópiu projektu vopred, nemusia byť tie firmy kvôli tomu schvaľované na schôdzi.
nika.sum
25.10.10,11:55
Projekt je vašim vlastníctvom (vy ste si za neho zaplatili) a preto vy môžete rozhodnúť, komu sa dá kópia. Stavebné firmy, za účelom vypracovania cenovej ponuky, môžu dostať kópiu projektu vopred, nemusia byť tie firmy kvôli tomu schvaľované na schôdzi.

Technicka od spravcu tvrdi, ze potrebuje aby sme mali v zapisnici zo schodze, ze sa vypisuje nove vyberove konanie. My mame v zapisnici (zo schodze z kazdeho vchodu je zapisnica zvlast,ale v tomto bode je to rovnake), ze suhlasime s dotaciou, ale firma bude vybrana na zaklade viacerych cennovych ponuk. Podla mna to by to malo stacit? Alebo musi byt priamov v tych zapisniciach, ze ziadame nove vyberove konanie? A len mi na schodzi mozeme rozhodnut, kt. firma to bude na zaklade nie len ich cennovej ponuky ale vsetkeho co ich ponuka v ramci ceny obsahuje? Tam predsa nezalezi iba na cene?
Chobot
25.10.10,12:59
Technicka od spravcu tvrdi, ze potrebuje aby sme mali v zapisnici zo schodze, ze sa vypisuje nove vyberove konanie.

Na čo to potrebuje? Aby mohla poslať kópiu projektu nejakej firme?


My mame v zapisnici (zo schodze z kazdeho vchodu je zapisnica zvlast,ale v tomto bode je to rovnake), ze suhlasime s dotaciou, ale firma bude vybrana na zaklade viacerych cennovych ponuk. Podla mna to by to malo stacit? Alebo musi byt priamov v tych zapisniciach, ze ziadame nove vyberove konanie? A len mi na schodzi mozeme rozhodnut, kt. firma to bude na zaklade nie len ich cennovej ponuky ale vsetkeho co ich ponuka v ramci ceny obsahuje? Tam predsa nezalezi iba na cene?

Ako som pochopil, už bolo jedno výberové konanie, kde sa vybrala jedna firma. Ak ale chcete nové výberové konanie, tak to musíte oznámiť správcovi. Pravda je niekde uprostred. Vy môžete žiadať vypísať nové výb. konanie, ale pre správcu je to práca navyše, preto asi chce vedieť, či je to vôla väčšiny vlastníkov, či to nie je len iniciatíva pár jednotlivcov. Keby ste mali dobré vzťahy so správcom, tak by mu stačila požiadavka od zástupcu vlastníkov, aby našiel nové 3 cenové ponuky. Teraz robí caviky a chce, aby to bolo úplne oficiálnou cesto - teda schôdza, schválenie nového výb. konania a potom bude zháňať ponuky. Teraz nie je správca povinný zháňať nových dodávateľov, lebo ho k tomu žiadne rozhodnutie vlastníkov nezaväzuje.

Môžete ale toto obísť, ak si nájdete sami firmy a pošlete im projekt. Vy (alebo váš zást. vlastníkov) si môže od správcu vyžiadať kópiu projektu. Správca nemá právo vám tú kópiu odmietnuť dať. Takže vyžiadajte si projekt, oslovte vy firmy a na schôdzi len vyberiete.

Problém bude asi aj v tom, že správca môže byť s tým dodávateľom prepojený a je tam nejaká zmluva o budúcej zmluve. Treba zistiť, či je ten dodávateľ nejako zazmluvnený a ako je možné tú zmluvu vypovedať.
nika.sum
25.10.10,16:20
Na čo to potrebuje? Aby mohla poslať kópiu projektu nejakej firme?



Ako som pochopil, už bolo jedno výberové konanie, kde sa vybrala jedna firma. Ak ale chcete nové výberové konanie, tak to musíte oznámiť správcovi. Pravda je niekde uprostred. Vy môžete žiadať vypísať nové výb. konanie, ale pre správcu je to práca navyše, preto asi chce vedieť, či je to vôla väčšiny vlastníkov, či to nie je len iniciatíva pár jednotlivcov. Keby ste mali dobré vzťahy so správcom, tak by mu stačila požiadavka od zástupcu vlastníkov, aby našiel nové 3 cenové ponuky. Teraz robí caviky a chce, aby to bolo úplne oficiálnou cesto - teda schôdza, schválenie nového výb. konania a potom bude zháňať ponuky. Teraz nie je správca povinný zháňať nových dodávateľov, lebo ho k tomu žiadne rozhodnutie vlastníkov nezaväzuje.

Môžete ale toto obísť, ak si nájdete sami firmy a pošlete im projekt. Vy (alebo váš zást. vlastníkov) si môže od správcu vyžiadať kópiu projektu. Správca nemá právo vám tú kópiu odmietnuť dať. Takže vyžiadajte si projekt, oslovte vy firmy a na schôdzi len vyberiete.

Problém bude asi aj v tom, že správca môže byť s tým dodávateľom prepojený a je tam nejaká zmluva o budúcej zmluve. Treba zistiť, či je ten dodávateľ nejako zazmluvnený a ako je možné tú zmluvu vypovedať.

Nejaka zmluva je, ze ak by sme dostali dotaciu zateplenie bude realizovat ista firma. O tej firme sa rozhodlo pred styrmi rokmi a nasledujuce roky sme vzdy museli pred podanim dotacie odsuhlasit, ze opat suhlasime s tou firmou. Tento rok sme to este neodsuhlasili. V septembri sme sa dohodli, ze kvoli zatepleniu sa zvola schodza v novembri, chcela sa tam riesit aj otazka uveru, ak dotaciu nedostaneme. Medzi tym sme mali informativne schodze zvlast v kazdom vchode, kde bola spomenuta ponuka inej firmy o ktorej uvazujeme v spojitosti s dotaciou, ale ludia ju chceli porovnat s ostatnymi cenovymi ponukami. Vobec sme nechceli zatazovat spravcu. Ja som nasla na internete firmu, kt. sa mi pozdavala, ma prist spravit prezentaciu, kde som pozvala, ludi, kt. sa v tom akotak vyznaju a maju zaujem z vlastnikov. Tiez chcem oslovit jednu firmu o ktorej som pocula, ze dobre zatepluje. Planujem sa ist popytat na referencie firiem priamo tam kde pracovali. Od spravcu som chcela aby poskytli firmam, kt. sme poziadali o cenovu ponuku potrebnu dokumentaciu, aby sme na riadnej schodzi uz vedeli ludom podat informacie o konkretnych firmach. A tu je problem a spravca sa prieci a chce nas dohnat do schodze na ktorej sa zrusi to, ze budeme ziadat o dotaciu z tou firmou co roky predtym a chceme vypisat vyberove konanie. Ja sa vsak obavam toho, ze ak teraz zvolame schodzu a o kratky cas budeme znova zvolavat, tak tam kde budem potrebovat uz ludia nepridu lebo budu mat toho dost. Tvrdia, ze oni musia vyhlasit vyberove konanie, zalepit do obalok cenove ponuky, vsetko musi ist cez nich.
Ja som jeden zo zastupcov vlastnikov. Tak moze to byt takto. Vyziadam si od spravcu kopiu projektu, musi mi ju vydat. Kopie dam firmam, ktore chcem poziadat o cenove ponuky. Na schodzi ktoru riadne podla zakona zvolame (to sme sa dohodli uz na predchadzajucej schodzi, bola tam viac ako 1/4 vlastnikov), sa odsuhlasi, ze o dotaciu nebudeme ziadat s firmou, s ktorou sme ziadali doteraz. Na schodzi si vlastnici bytov mozu zvolit komisiu a ta vyberie zo vsetkych ponuk, ktore predlozime my ale aj spravca. Tymto preskocime tu jednu, podla mna zbytocnu schodzu. Nemusia byt cenove ponuky v obalkach? Predsa nejde len o sumu na konci, ale o celkovu pracu firiem.
Volala som dnes aj s jednym pravnikom. Vysvetlil mi, ze mi nepotrebujeme vyberove konanie, nie sme verejna sprava, len si musime odsuhlasit co vyberieme na schodzi (tak ako ste spominali). Tak zajtra idem k spravcovi a neodidem kym mi nedaju kopiu projektu. Vysvetlim technicke, ze mi od nich neziadame spravit vyberove konanie, vsetko si zabezpecime sami. Na schodzi odsuhlasime, ze nechceme dotaciu podavat s tou firmou, co po posledne tri roky (tak ako to spravca ziadal, ze to musime spravit). Kopie dame firmam od ktorych chceme cenove ponuky. Na schodzi si urcime komisiu, ktora vyberie z ponuk (asi by mala mat neparny pocet clenov co tomu akotak rozumeju. Spravcovi toto oznamime cez zapisnicu zo schodze a asi aj komisia ked vyberie niektoru firmu musi toto oznamit spravcovi. Dufam, ze uvazujem spravne.
Chobot
26.10.10,08:53
Nejaka zmluva je, ze ak by sme dostali dotaciu zateplenie bude realizovat ista firma. O tej firme sa rozhodlo pred styrmi rokmi a nasledujuce roky sme vzdy museli pred podanim dotacie odsuhlasit, ze opat suhlasime s tou firmou. Tento rok sme to este neodsuhlasili. V septembri sme sa dohodli, ze kvoli zatepleniu sa zvola schodza v novembri, chcela sa tam riesit aj otazka uveru, ak dotaciu nedostaneme. Medzi tym sme mali informativne schodze zvlast v kazdom vchode, kde bola spomenuta ponuka inej firmy o ktorej uvazujeme v spojitosti s dotaciou, ale ludia ju chceli porovnat s ostatnymi cenovymi ponukami. Vobec sme nechceli zatazovat spravcu. Ja som nasla na internete firmu, kt. sa mi pozdavala, ma prist spravit prezentaciu, kde som pozvala, ludi, kt. sa v tom akotak vyznaju a maju zaujem z vlastnikov. Tiez chcem oslovit jednu firmu o ktorej som pocula, ze dobre zatepluje. Planujem sa ist popytat na referencie firiem priamo tam kde pracovali. Od spravcu som chcela aby poskytli firmam, kt. sme poziadali o cenovu ponuku potrebnu dokumentaciu, aby sme na riadnej schodzi uz vedeli ludom podat informacie o konkretnych firmach. A tu je problem a spravca sa prieci a chce nas dohnat do schodze na ktorej sa zrusi to, ze budeme ziadat o dotaciu z tou firmou co roky predtym a chceme vypisat vyberove konanie. Ja sa vsak obavam toho, ze ak teraz zvolame schodzu a o kratky cas budeme znova zvolavat, tak tam kde budem potrebovat uz ludia nepridu lebo budu mat toho dost. Tvrdia, ze oni musia vyhlasit vyberove konanie, zalepit do obalok cenove ponuky, vsetko musi ist cez nich.
Ja som jeden zo zastupcov vlastnikov. Tak moze to byt takto. Vyziadam si od spravcu kopiu projektu, musi mi ju vydat. Kopie dam firmam, ktore chcem poziadat o cenove ponuky. Na schodzi ktoru riadne podla zakona zvolame (to sme sa dohodli uz na predchadzajucej schodzi, bola tam viac ako 1/4 vlastnikov), sa odsuhlasi, ze o dotaciu nebudeme ziadat s firmou, s ktorou sme ziadali doteraz. Na schodzi si vlastnici bytov mozu zvolit komisiu a ta vyberie zo vsetkych ponuk, ktore predlozime my ale aj spravca. Tymto preskocime tu jednu, podla mna zbytocnu schodzu. Nemusia byt cenove ponuky v obalkach? Predsa nejde len o sumu na konci, ale o celkovu pracu firiem.
Volala som dnes aj s jednym pravnikom. Vysvetlil mi, ze mi nepotrebujeme vyberove konanie, nie sme verejna sprava, len si musime odsuhlasit co vyberieme na schodzi (tak ako ste spominali). Tak zajtra idem k spravcovi a neodidem kym mi nedaju kopiu projektu. Vysvetlim technicke, ze mi od nich neziadame spravit vyberove konanie, vsetko si zabezpecime sami. Na schodzi odsuhlasime, ze nechceme dotaciu podavat s tou firmou, co po posledne tri roky (tak ako to spravca ziadal, ze to musime spravit). Kopie dame firmam od ktorych chceme cenove ponuky. Na schodzi si urcime komisiu, ktora vyberie z ponuk (asi by mala mat neparny pocet clenov co tomu akotak rozumeju. Spravcovi toto oznamime cez zapisnicu zo schodze a asi aj komisia ked vyberie niektoru firmu musi toto oznamit spravcovi. Dufam, ze uvazujem spravne.

Presne ako ti povedal ten právnik - nie ste verejná správa, nemáte určené pravidlá, či musí prebehnúť výberové konanie a ako musí prebehnúť. VY si môžete určiť, akým spôsobom budete vyberať, môžete si určiť, kto bude vyberať a akým spôsobom. Správa vás len musí poslúchať, nie je pravdou, že všetko musí ísť cez nich. Úplne stačí, keby ste vy urobili výberové konanie a správcovi len oznámite (formou zápisnice zo schôdze, kde väčšina odsúhlasí tú firmu) ktorú firmu ste vybrali.

Ak robí správca takéto prieky, tak tam bude niečo podozrivé... prečo trvá na pôvodnom dodávateľovi.
sito
26.10.10,09:04
Chobot napísal všetko podstatné. Ak bude správca na vás tlačiť, skúste mu navrhnúť vypovedanie zmluvy o výkone správy. Nikde nie je napísané, že to spravovanie domu nemôže robiť niekto iný.
Mária27
26.10.10,09:05
Technicka od spravcu tvrdi, ze potrebuje aby sme mali v zapisnici zo schodze, ze sa vypisuje nove vyberove konanie. My mame v zapisnici (zo schodze z kazdeho vchodu je zapisnica zvlast,ale v tomto bode je to rovnake), ze suhlasime s dotaciou, ale firma bude vybrana na zaklade viacerych cennovych ponuk. Podla mna to by to malo stacit? Alebo musi byt priamov v tych zapisniciach, ze ziadame nove vyberove konanie? A len mi na schodzi mozeme rozhodnut, kt. firma to bude na zaklade nie len ich cennovej ponuky ale vsetkeho co ich ponuka v ramci ceny obsahuje? Tam predsa nezalezi iba na cene?
Nie je to len chyba zápisnice? Ak ste sa na schôdzi jasne dohodli, že chcete nové výberové konanie a do zápisnice ste dali len to, ako bude firma vybraná, mohlo by sa to opraviť. Dôvodom preverenia správnosti zápisnice môže byť napr. protest niektorých vlastníkov, že sa dohodlo niečo viac, ako je v zápisnici.
nika.sum
26.10.10,09:30
Nie je to len chyba zápisnice? Ak ste sa na schôdzi jasne dohodli, že chcete nové výberové konanie a do zápisnice ste dali len to, ako bude firma vybraná, mohlo by sa to opraviť. Dôvodom preverenia správnosti zápisnice môže byť napr. protest niektorých vlastníkov, že sa dohodlo niečo viac, ako je v zápisnici.

Aby to v zapisnici zmenili som utekala hned za zapisovatelom, ale ten to odovzdal uz spravcovi. Ale ako som si zistila aj vdaka vam poradakom a volala som aj spravnikom, my nemusime poziadat spravcu o vyberove konanie. V zapisni je jasne napisane, ze sa rozhodne o dotacii a sposobe zateplovania na zaklade cenovych ponuk aj novych. Spravca mi dnes slubil, ze zajtra budem mat pripravenu kopiu projektu, kopiu posleme firmam, kt. sme poziadali o cenove ponuky. Ak chce spravca poslat cenove ponuky svojich navrhnutych firiem, nech posle, nik im nebrani. Na schodzi rozhodnu vlastnici, ci poveria komisiu uzsim vyberom a na dalsej schodzi urcia dodavatela, alebo poveria komisiu o vyber z cenovych ponuk. Musime si dat len pozor na naozaj zvolanie schodze podla zakona, nech to niekto nenapadne (na toto ma upozornil Chobot).
nika.sum
26.10.10,09:38
Najlepsie je, ze dnes som bola u spravcu, technicka sa so mnou ani nebavila, ked som povedala, ze chcem kopiu projektu, davala mi ju v pisomnej forme, ale toho je naozaj vela, tak som ziadala v elektronickej, tak ma odporucila na pravnika, ten mi slubil, ze zajtra ju budem mat pripravenu, lebo ten pan co to ma nastarosti tam nebol. Zrazu nie je problem. Tak som zavolala jednemu zo zastupcov, ze ziadnu schodzu nebudeme zvolavat na buduci tyzden, ze mu dam kopiu projektu, nech ho postupi firme od ktorej chcel cenovu ponuku. A tu nastal problem, pretoze ma chce silou mocou presvedcit, ze ludia ho nicim takym nepoverili, ze on chce aby na schodzi povedali, ci chcu vyberove konanie od spravcu alebo nie? Pritom jasne ludia povedali,ze chcu nove cenove ponuky, kt. chcu na dalsiej schodzi...Neviem co si mam mysliet o tom panovi, ja ho velmi nepoznam, byvame tu tri roky, ale nemam z neho dobry pocit. Namiesto aby drzal s vlastnikmi, tak mam pocit, ze je zo spravcom. Ved urcite za vyberove konanie by sme museli platit a nikto nezaruci ake firmy dohodi spravca...
nika.sum
27.10.10,08:59
Ako som pochodila u spravcu? Takze nakoniec som si nezobrala cely projekt, pretoze ho v tej elektronickej forme nemali. Ale konecne som sa dozvedela, ze mi staci Vykaz vymer a este som si teraz dodatocne vyziadala Technicku spravu. Ked som prisla dnes na bytovy podnik, tak panko co tam pracuje mi hned zacal o vyberovom konani a to tak treba...Tak som ho stopla, ze my cez nich vyberove konanie robit nechceme a ze nie sme so zakona ho povinny tak robit...viete ako mu padla sanka...Tak som sa este nepobavila ako na tych reciach co okolo toho mal, ako ma upozornoval na to aby som nebola podozriva, ze dohadzujem svoje firmy....A poziadala som ich nech laskavo nehovoria bludy, ked sa tam informuju ini vlastnici (ten nas dalsi zastupca).
nika.sum
27.10.10,16:45
Tak nas "milovany" jeden zo zastupcov vlastnikov aj napriek mojmu upozorneniu, nech schodzu na buduci tyzden nezvolava, ju zvolal. Zial v bodoch je len to co sme riesili na predoslej a nic co nas posunie dalej. Jedine co z tej schodzu bude, ze ludia nepridu na pravoplatne zvolanu schodzu, na ktorej budeme uz hlasovat za dolezite veci. Neviem, co mam robit, som nahnevana, ba az zuriva od bezmocnosti a neviem ako mu to mam vysvetlit, ked ten clovek je taky obmedzeny, ze si nevidi dalej ako na spicku nosa....
Halli
27.10.10,16:55
Tak nas "milovaní" jeden zo zastupcov vlastnikov aj napriek mojmu upozorneniu, nech schodzu na buduci tyzden nezvolava, ju zvolal. Zial v bodoch je len to co sme riesili na predoslej a nic co nas posunie dalej. Jedine co z tej schodzu bude, ze ludia nepridu na pravoplatne zvolanu schodzu, na ktorej budeme uz hlasovat za dolezite veci. Neviem, co mam robit, som nahnevana, ba az zuriva od bezmocnosti a neviem ako mu to mam vysvetlit, ked ten clovek je taky obmedzeny, ze si nevidi dalej ako na spicku nosa....

choď na schôdzu a žiadaj o doplnenie bodov programu. Ak ich ostatní schvália, musia byť zahrnuté do programu.;) daj to zapísať do zápisnice a trvaj na voľbe overovateľa zápisnice.
nika.sum
27.10.10,18:51
choď na schôdzu a žiadaj o doplnenie bodov programu. Ak ich ostatní schvália, musia byť zahrnuté do programu.;) daj to zapísať do zápisnice a trvaj na voľbe overovateľa zápisnice.

Len neviem, ci nie je problem, ze schodza je zvolana len jednym clovekom. Kazdy jeden bod je uplne zbytocny. Ja urcite pojdem a predtym obehnem ludi, aby prisli a vyjadrili nazor, pretoze ten pan ma pocit, ze ja jedina idem proti tomu co robi. Vobec ho nezaujima, ze nerobi dobre a pravdepodobne vsetkemu uskodi. Ja som chcela poziadat spravcu o zvolanie schodze na ktorej sme sa dohodli na poslednych dvoch schodzach, chcela som to spravit tak ako sa to ma robit, so vsetkymi bodmi. Urcite na tejto schodzi necham doplnit to, ze podpisat faktury od 1-1000 EUR musia minimalne dvaja, ked nie az traja zastupcovia. Pretoze tento clovek, ma stale pocit, ze on je ten co ma to hlavne slovo a ja ho len otravujem. Ze on kludne odstupi od oslovenia istej firmy z ktoouj by sme vraj mali sancu na dotaciu a len kvoli mne tu dotaciu nedostaneme. A pritom ja sa snazim o to aby sme mali co najskor cenove ponuky od viacerych firiem, zhanam na internete, cez znamych ktorym zateplovali firmy, kt. su spolahlive. Snazim sa rozpravat so zastupcami domov kde sa zateplovalo, ako firmy pracovali, ako su spokojni. Za posledne tri dni som sa dozvedela tolko info, ze mi ide hlava prasknut a namiesto toho aby sme to pouzili pre nas vsetkych vlastnikov, tak musim bojovat z clovekom, kt. mnohym veciam nerozumie a mam pocit,ze ani nechce rozumiet, len si opakuje stale dookola to iste. Musim pochodit po ludoch a presvedcit ich nech na tu schodzu idu aj ked ich to otravuje a vyjadria svoj nazor. Urcite si dam pozor aby vsetko bolo riadne zapisane a urcite budem chciet byt overovatel. Zial nebudeme mat este asi cenove ponuky od dodavatelov. Aspon nie vsetkych. Neviem ako toto vsetko zvladnem, pretoze je dost ubijajuce sa dohadovat s takymto clovekom.
Halli
27.10.10,18:56
Len neviem, ci nie je problem, ze schodza je zvolana len jednym clovekom. Kazdy jeden bod je uplne zbytocny. Ja urcite pojdem a predtym obehnem ludi, aby prisli a vyjadrili nazor, pretoze ten pan ma pocit, ze ja jedina idem proti tomu co robi. Vobec ho nezaujima, ze nerobi dobre a pravdepodobne vsetkemu uskodi. Ja som chcela poziadat spravcu o zvolanie schodze na ktorej sme sa dohodli na poslednych dvoch schodzach, chcela som to spravit tak ako sa to ma robit, so vsetkymi bodmi. Urcite na tejto schodzi necham doplnit to, ze podpisat faktury od 1-1000 EUR musia minimalne dvaja, ked nie az traja zastupcovia. Pretoze tento clovek, ma stale pocit, ze on je ten co ma to hlavne slovo a ja ho len otravujem. Ze on kludne odstupi od oslovenia istej firmy z ktorej by sme vraj mali sancu na dotaciu a len kvoli mne tu dotaciu nedostaneme. A pritom ja sa snazim o to aby sme mali co najskor cenove ponuky od viacerych firiem, zhanam na internete, cez znamych ktorym zateplovali firmy, kt. su spolahlive. Snazim sa rozpravat so zastupcami domov kde sa zateplovalo, ako firmy pracovali, ako su spokojni. Za posledne tri dni som sa dozvedela tolko info, ze mi ide hlava prasknut a namiesto toho aby sme to pouzili pre nas vsetkych vlastnikov, tak musim bojovat z clovekom, kt. mnohym veciam nerozumie a mam pocit,ze ani nechce rozumiet, len si opakuje stale dookola to iste. Musim pochodit po ludoch a presvedcit ich nech na tu schodzu idu aj ked ich to otravuje a vyjadria svoj nazor. Urcite si dam pozor aby vsetko bolo riadne zapisane a urcite budem chciet byt overovatel. Zial nebudeme mat este asi cenove ponuky od dodavatelov. Aspon nie vsetkych. Neviem ako toto vsetko zvladnem, pretoze je dost ubijajuce sa dohadovat s takymto clovekom.

Schôdzu vlastníkov bytového domu zvoláva správca bytového domu podľa potreby, najmenej
však raz ročne, alebo ak o to požiada minimálne ¼ vlastníkov bytov a nebytových priestorov
v bytovom dome. Oznámenie o schôdzi vlastníkov spolu s programom schôdze musí byť
v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v bytovom
dome minimálne 5 dní pred dňom konania schôdze.

kto je ten človek ? samovládca? :D:eek: , môžeš to napadnúť...ale ťažko radiť, neviem všetky podrobnosti ...ale bojuješ len sama?, alebo máš za sebou ďalších vlastníkov? Takéto prípady sú vždy problematické a choré v panelákoch...
nika.sum
27.10.10,19:16
Schôdzu vlastníkov bytového domu zvoláva správca bytového domu podľa potreby, najmenej
však raz ročne, alebo ak o to požiada minimálne ¼ vlastníkov bytov a nebytových priestorov
v bytovom dome. Oznámenie o schôdzi vlastníkov spolu s programom schôdze musí byť
v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v bytovom
dome minimálne 5 dní pred dňom konania schôdze.

kto je ten človek ? samovládca? :D:eek: , môžeš to napadnúť...ale ťažko radiť, neviem všetky podrobnosti ...ale bojuješ len sama?, alebo máš za sebou ďalších vlastníkov? Takéto prípady sú vždy problematické a choré v panelákoch...

je jeden z troch vlastnikov. Sme tri vchody. Za mnou stoji cely moj vchod, mozem povedat ze do jedneho cloveka a tiez tretia brana vo velkej vacsine suhlasi so mnou spolu zo zastupcom z ich vchodu. V jeho brane, je tiez vela ludi, kt. suhlasia, len zbabelost je dost zla vlastnost. Povedia to poza chrbat. Tento pan bol zvoleny po odstupeni podobneho pana, kt. kym som sa sem nenastahovala v r.2007 naozaj vladol sam, rozhodoval, co a kedy sa bude robit. Pri vymene bran nas so spravcom obabrali, pri vymene okien boli zase sikovnejsi a spravili si viac menej po svojom, aj ked sme to tam aspon trosku ustrazili. Vtedy sme si povedali dost, nedovolime viac takto rozhodovat nejakemu samovladcovi. Zacala som mu do toho hovorit (co sa mu nepacilo), teraz odstupil, ze sa vraj bude stahovat, ale mam pocit, ze dosadil toho koho on chcel a zial ja som toho cloveka nepoznala a nikto to nechcel robit, ale zvolenie toho pana to bolo asi najhorsie riesenie co sa na schodzi spravilo.
A schodzu nezvolal spravca, ja som mu to presne povedala, ale .... musim sa snazit vyuzit tu nezmyselnu schodzu vo svoj prospech, teda myslim, tak aby si ludia uvedomili, ako je to, kto sa snazi s vecami pohnut...

Viem, ze sa ta schodza da napadnut. Ale mne islo skor o to, ze je zbytocna a teraz v priebehu mesiaca tretia. Takto asi skor odradime ludi od schodze, ktoru budeme musiet zvolat ked budu cenove ponuky a zvolat ju tak, aby to bolo nenapadnutelne....
verkaz
27.10.10,19:35
Držím ti palce nech ti to dobre dopadne. Napíš
Halli
27.10.10,19:40
Držím ti palce nech ti to dobre dopadne. Napíš
...a nielen to...je smutné, že tri vchody sa nevedia dohodnúť...niekde je aj 9 vchodov...a to je iné "kafe":o

Založte si SVB a spravujete sa sami, ak to zoberie do rúk správny človek je to najlepšie riešenie. Len treba dať na poriadok "kazisvetov" , ale to musíte ťahať za jeden koniec....veľa trpezlivosti ti prajem.;)
sito
27.10.10,20:49
Nika, ak máš odhodlanie, a ľudí za sebou s dôverou, ma Ti kto poradiť, dá sa všeličo spraviť. Vždy sa drž faktov a zákona, to každého správcu dokoná.

Pre dobrú radu, skoč na poradu. :);)
nika.sum
28.10.10,14:20
Nika, ak máš odhodlanie, a ľudí za sebou s dôverou, ma Ti kto poradiť, dá sa všeličo spraviť. Vždy sa drž faktov a zákona, to každého správcu dokoná.

Pre dobrú radu, skoč na poradu. :);)

Dakujem Vam vsetkym za podporu. So spravcom sa to da, tam staci ked clovek ukaze ze vie o com je rec - to som uz zistila. Horsie je to s obmedzenym clovekom, ktory si neprizna, ze nevie...Tak uvidime, ako dopadne na buduci tyzden schodza a ci ludia ukazu, ze su so mnou. Ak nie, tak zlozim funkciu zastupcu a nech sa potom stazuju na lamparni, ked bude neskoro. (ale to by ma mrzelo, lebo je to aj moj majetok). Dnes mame mat uzsi okruh vlastnikov (zavolala som tych ktori aspon trochu rozumeju problematike zateplenia) schodzku so zastupcom jednej firmy. Nezavisle z roznych zdrojov som sa dozvedela, ze je to naozaj spolahliva firma. Tak som zvedava kolko ludi pride z tych pozvanych. (Bude to u mna doma, lebo mi bolo trapne postavat na chodbe:))
nika.sum
28.10.10,14:22
...a nielen to...je smutné, že tri vchody sa nevedia dohodnúť...niekde je aj 9 vchodov...a to je iné "kafe":o

Založte si SVB a spravujete sa sami, ak to zoberie do rúk správny človek je to najlepšie riešenie. Len treba dať na poriadok "kazisvetov" , ale to musíte ťahať za jeden koniec....veľa trpezlivosti ti prajem.;)

Aj na toto ma nahovaralo par ludi, ale ja sa na to necitim a nemyslim, ze by sa nasiel niekto z domu kto by to chcel robit.
nika.sum
28.10.10,19:21
Tak dnes sme mali prezentaciu jednej firmy, kt. zatepluje a klobuk dole. Urcite ponuka nebude najnizsia, ale jeden z majitelov, nam vysvetlil vsetko na co si mame davat pozor, co a preco robia tak ako robia, ake materialy a preco pouzivaju. Urcite by som bola rada, keby tato firma zateplovala nas dom, verim, ze by sme nemali s tym ziadne vazne problemy. Len sa bojim ceny a reakcie ostatnych vlastnikov.
sito
28.10.10,20:36
Myslíš, že keď uvidia baranicu z novín, tak si ju kúpia, pretože sú barani?
nika.sum
29.10.10,03:40
Myslíš, že keď uvidia baranicu z novín, tak si ju kúpia, pretože sú barani?

Neviem, ci som spravne pochopila poznamku. Ta firma kt. som spominala si ma neziskala len svojou prezentaciou u nas. Pacia sa mi prace, kt. robili. Urcite chcem vyuzit to, ze sa pojdem osobne pozriet na domy, kt. robili a porozpravat sa s vlastnikmi domov, kt. zateplovali. Naviac som sa rozpravala z jednou znamou, kt. robi projekty (nie konkretne na zateplovanie) a sama povedala, ze sa velmi potesila, ked zistila, ze ich dom bude zateplovat tato firma. Ja sa obavam, ze nemame sancu u nas v dome presadit tuto firmu, kvoli financiam. A uz som urcite presvedcena, ze to co nam predlozil pred niekolkymi rokmi spravca ohladne ponuk, nebolo uplne košer a urcite by sme boli dost prekvapeny a sklamana ako by to bolo urobene.
Ked som dala na prezentacii firme kopiu Vykaz vymer - boli dost sklamani a tiez jeden pan z nasich vlastnikov, ktori sa v tom vyzna povedal, ze to je hroza. Tak idem predsa len pre projekt a obavam sa ako je vypracovany ten.
sito
29.10.10,04:19
Nika, tvoj názor je správny a podporujem ho. Jedno by si mal správca uvedomiť, že všetko, čo dal spraviť za vaše peniaze je váš majetok. Teda aj vypracovaný projekt.

Myslíš, že keď uvidia baranicu z novín, tak si ju kúpia, pretože sú barani?

Čo som tým myslel? No, baranica sa používa v zime, aby človek nemrzol. Zvyčajne sa robí z kožušiny a je dosť drahá. Dá sa spraviť aj z iného materiálu a je aj lacnejšia. Z Pravdy sa robili kedysi čiapky, pri maľovaní miestnosti. Baranica z novím by bola za babku.

Z kožušiny stojí 300 euro. Z iného materiálu 30 euro. Z novín 3 euro. Ak idú vlastníci u vás po cene, najmenšej. Tak si kúpia baranicu z novín. No nie sú barani?

Možno ten projekt je baranica z novin? :);)
nika.sum
29.10.10,11:32
Nika, tvoj názor je správny a podporujem ho. Jedno by si mal správca uvedomiť, že všetko, čo dal spraviť za vaše peniaze je váš majetok. Teda aj vypracovaný projekt.

Myslíš, že keď uvidia baranicu z novín, tak si ju kúpia, pretože sú barani?

Čo som tým myslel? No, baranica sa používa v zime, aby človek nemrzol. Zvyčajne sa robí z kožušiny a je dosť drahá. Dá sa spraviť aj z iného materiálu a je aj lacnejšia. Z Pravdy sa robili kedysi čiapky, pri maľovaní miestnosti. Baranica z novím by bola za babku.

Z kožušiny stojí 300 euro. Z iného materiálu 30 euro. Z novín 3 euro. Ak idú vlastníci u vás po cene, najmenšej. Tak si kúpia baranicu z novín. No nie sú barani?

Možno ten projekt je baranica z novin? :);)

Ja som to nejako zle pochopila. Dnes som sa u spravcu dozvedela, ze ten pan zastupca zakazal aby mi nieco dali. Moja otazka znie, akym pravom, som zvoleny zastupca tak ako on. Navyse viem, ze si uz ten projekt k nahliadnutiu ( a urcite skopirovaniu) zobral pred dvomi tyzdnami zastupca, kt. odstupil a navrhol tohoto. Tak o co tu ide? Urcite ked sa nad tym ludia zamyslia pochopia o co...Musim sa len pripravit na tu zvolanu schodzu, nechat doplnit do nej urcite body a ludom vysvetlit co sa tu deje. Ked to nepochopia, tak potom aj napriek tomu, ze ja v tom mam svoj majetok, odmietnem robit zastupcu, mam len jedno zdravie. Ak sa za mna ludia postavia, tak som ochotna bojovat aj proti veternym mlynom...
sito
29.10.10,13:47
Pravdu máš, zdravie máš len jedno. Váž si ho, ak si oni nevážia tvoju prácu, drinu pre nich.
Orim
29.10.10,14:52
Ja som to nejako zle pochopila. Dnes som sa u spravcu dozvedela, ze ten pan zastupca zakazal aby mi nieco dali. Moja otazka znie, akym pravom, som zvoleny zastupca tak ako on. Navyse viem, ze si uz ten projekt k nahliadnutiu ( a urcite skopirovaniu) zobral pred dvomi tyzdnami zastupca, kt. odstupil a navrhol tohoto. Tak o co tu ide? Urcite ked sa nad tym ludia zamyslia pochopia o co...Musim sa len pripravit na tu zvolanu schodzu, nechat doplnit do nej urcite body a ludom vysvetlit co sa tu deje. Ked to nepochopia, tak potom aj napriek tomu, ze ja v tom mam svoj majetok, odmietnem robit zastupcu, mam len jedno zdravie. Ak sa za mna ludia postavia, tak som ochotna bojovat aj proti veternym mlynom...
Nedaj sa len tak odbyť. Každý má právo k nahliadnutiu do dokumentov. Sú to vaše peniaze a preto vy rozhodnete kam ich investujete. Je treba sa popýtať na referencie každej firmy ktorá je vo výbere. U nás sa mohol pozrieť na projekt ktorýkoľvek majiteľ bytu.
Nedaj sa odradiť, budú ťa ešte ináč ohovárať a obviňovať, koľko ti z toho išlo do kapsy a pod.
nika.sum
29.10.10,15:44
Nedaj sa len tak odbyť. Každý má právo k nahliadnutiu do dokumentov. Sú to vaše peniaze a preto vy rozhodnete kam ich investujete. Je treba sa popýtať na referencie každej firmy ktorá je vo výbere. U nás sa mohol pozrieť na projekt ktorýkoľvek majiteľ bytu.
Nedaj sa odradiť, budú ťa ešte ináč ohovárať a obviňovať, koľko ti z toho išlo do kapsy a pod.

Viem, ze sa budu snazit, ale ja sama chcem, ked sa bude volit komisia, byt prisediaca, vzdat sa hlasovacieho prava, samozrejme z dovodu, ze som oslovovala firmy. Samozrejme v tom pripade ked v komisii budu normalny ludia. Teraz bude schodza, ludom poviem pekne co a ako sa jedna u Spravcu a ako jedna jeden z vlastnikov. Som zvedava ako zareaguju. Ja mam svedomie ciste, zalezi mi na mojom a ostatných majetku.
Lotarka
30.10.10,12:38
Ohľadom výberu dodávateľov na rôzne práce sa to snažím praktizovať tak, že pred schôdzou nahádžem do schránok, prípadne vyvesím na nástenku zoznam firiem a cenových ponúk aj s popisom (spôsob opravy, použitý materiál, doba záruky, rozdielnosti ponúk...), aby už vlastníci boli oboznámení s ponukami a mali čas si firmy preklepnúť aj sami a na schôdzi vystúpili s rôznymi praktickými alebo aj odbornými názormi na jednotlivé ponuky. A na schôdzi sa snažím vyhnúť odpovedi na otázku typu: "ktorú firmu by si ty vybrala?"

Veľmi ma pohoršoval spôsob výberu pred tým, keď nám správca prečítal sumy jednotlivých ponúk s danou firmou a my sme mali hneď za tým hlasovať a vybrať.

Samozrejme toto by sa nedalo praktizovať pri oficiálnom výberovom obstarávaní - mám na mysli to obálkové, napríklad pri čerpaní úveru zo ŠFRB.

Ohľadom projektovej dokumentácie si neviem predstaviť, ako by som zháňala ponuky na rekoštrukciu strechy a bleskozvodov, keby som nemala jeden exemplár u seba doma.

Nika.sum, držím palce!
nika.sum
31.10.10,18:53
Este mam na Vas sikulkov jednu otazku. Ked nie sme SVB, sme len pod vykonom spravy, v zakone som nasla funkciu zastupcu vlastnikov, ale nie predseda zastupcov. Chcem totiz doplnit na schodzi bod, kde by sa mala odhlasovat zmena v zmluve ohladne podpisovania faktur, doteraz sme mali do 30.000 Sk podpisoval jeden zastupca, ale ludom sa to nepaci, ja si dokonca pamatam, ze ked davali zmluvu na pripomienkovanie tak som to tam vytkla. Chcem navrhnut, aby vsetky faktury a zmluvy podpisovali vsetci traja zastupcovia vlastnikov a raz a navzdy vyriesit problem, ze jeden z nas zastupcov sa vyhlasuje za predsedu a sprava sa akoby mu patril cely dom. Takze je alebo nie je v zakone funkcia predseda zastupcov vlastnikov mimo SVB?
Mária27
31.10.10,22:03
Zástupca vlastníkov nemá zo zákona podpisové právo. Tvoj návrh je oprávnený a priechodný. Zástupca vlastníkov odsúhlasené faktúry potom odnesie správcovi = zabezpečí styk vlastníkom so správcom. Ale mali by ste to dať do zmluvy o výkone správy.

§ 8a
(5) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.
sito
01.11.10,06:05
Este mam na Vas sikulkov jednu otazku. Ked nie sme SVB, sme len pod vykonom spravy, v zakone som nasla funkciu zastupcu vlastnikov, ale nie predseda zastupcov. Chcem totiz doplnit na schodzi bod, kde by sa mala odhlasovat zmena v zmluve ohladne podpisovania faktur, doteraz sme mali do 30.000 Sk podpisoval jeden zastupca, ale ludom sa to nepaci, ja si dokonca pamatam, ze ked davali zmluvu na pripomienkovanie tak som to tam vytkla. Chcem navrhnut, aby vsetky faktury a zmluvy podpisovali vsetci traja zastupcovia vlastnikov a raz a navzdy vyriesit problem, ze jeden z nas zastupcov sa vyhlasuje za predsedu a sprava sa akoby mu patril cely dom. Takze je alebo nie je v zakone funkcia predseda zastupcov vlastnikov mimo SVB?

V zákone je napísaný zástupca vlastníkov, jednotné číslo, ale zákon nevylučuje mať viacerých zástupcov. Za istých okolnosti to je nutnosť, odstúpenie, dlhodobá neprítomnosť v dome, úmrtie. Kto potom do zvolenia nového?

Nesmie sa to, čo zákon výslovne zakazuje!

Podľa písmena c, by malo byť všetko dohodnuté v zmluve o výkone správy, ktorá musí byť schválená nadpolovičnou väčšinou. V zmluve by nemalo byť napevno napísané meno, len právomoci zástupcu, zástupcov vlastníkov.

Čo ak jeden s tých troch nepodpíše, je faktúra neplatná? Skôr by som bol za to, že minimálne dvaja. Ak nie, tak potom musia rozhodnúť vlastníci, oni sú len zástupcovia.

Ak tam dáte aj mená, potom o zástupcoch nemôžete hlasovať podľa §14, odsek 2, druhej vety, "Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených"

Treba to o čom je možné hlasovať podľa tej druhej vety uviesť v zmluve ako prílohy o ktorých je možné hlasovať podľa tej druhej vety. Na zmluve hodne záleží. Ale aj tá je zrkadlom vlastníkov.

Dala si sa na tvrdý chlebík. Ak Ti pomôže väčšina, lepšie dve tretiny, trocha zmäkne.

Takže, v zákone nie je uvedená, ale môže byť podľa zákona dohodnutá funkcia s vyššími právomocami, no nemusí mať zrovna názov predseda.

§ 8a


(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,
d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,
e) zásady určenia výšky platieb za správu,
f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.
nika.sum
01.11.10,08:45
Urcite nenavrhnem dat do zmluvy mena. Ja som tiez rozmyslala o minimalne dvoch podpisoch. Co sa tyka vacsich pravomoci pre jedneho, je to dost riskantne, lebo ten ked sa da dokopy so spravcom, nemusi to dopadnut dobre. Zastupcovia by mali mat rovnake pravomoci, ak treba nieco riesit, mali by sa poradit a snazit najst riesenie najlepsie pre vsetkych vlastnikov. Doteraz tu vladol jeden a nebolo to nic moc...Ja sama by som nechcela byt ta co ma najvacsie slovo, pretoze je vela veci co neovladam, nevyznam sa v nich, traja by sme to lahsie zvladli, samozrejme keby nam vsetkym islo o jedno - dobro pre vsetkych vlastnikov a nie pre seba. Ja uz takmer cely tyzden neviem dobre spat, cele noci sa mi sniva o schodzi, tak som zvedava ako to dopadne...
sito
01.11.10,11:11
Len som napísal, že ak odsúhlasíte, môže. Inak nemôže. Mať väčšie. V prvom rada by mali hájiť záujmy vlastníkov, nie správcu. Preto sú to zástupcovia vlastníkov.

Všetko závisí na vás, vlastníkov je to všetko váš majetok. Treba si dohodnúť, kto nahlasuje poruchy, vypisuje žiadanky na opravy, čerpanie prostriedkov z FOaÚ. Kontrolný mechanizmus zástupcov a správcu, či správca plní svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona.

Nie je v zákone, že dom musí mať zástupcu vlastníkov. Tým , že si zvolíte zástupcu nezbavuje sa vlastník svojho práva požiadať správcu o predloženie dokladov týkajúcich sa domu. Vlastník sa stará o svoj podiel majetku v dome. A správca mu je povinný ich predložiť. Ak dom nemá zvoleného zástupcu, pre koho je to výhoda, vlastníkov, alebo správcu a zástupca je v zákone od predposlednej novely. Pred tým nebol a fungovalo to v domoch. Niekde dobré, niekde zlé. ale to aj so zástupcami vlastníkov.

§ 8b

(1) Správca je povinný vykonávať správu domu samostatne v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a na ich účet a je oprávnený konať pri správe domu za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pred súdom.

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,
b) dbať na ochranu práv vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a uprednostňovať ich záujmy pred vlastnými,
c) zastupovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri vymáhaní škody, ktorá im vznikla činnosťou tretích osôb alebo činnosťou vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome,
d) vykonávať práva k majetku vlastníkov len v záujme vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
h) vypracúvať ročný plán opráv, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,
i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
j) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)
k) zabezpečovať všetky ďalšie činnosti potrebné na riadny výkon správy domu v súlade so zmluvou o výkone správy a s týmto zákonom.
nika.sum
07.11.10,16:00
Tak vo stvrtok sme mali schodzu. Kedze som tusila, ze nas "samovladca" sa na nieco chysta, pobehala som vsetkych susedov z nasho vchodu a ked som stretla aj z tretieho, tak aj tych som presvedcila nech sa schodze zucastnia. Este skor ako som stihla predniest navrh na dalsi bod programu, zmenu v zmluve o vykone spravy (podpisovanie min.dvoma zastupcami), tak panko pridal bod, ze ma chce dat odvolat. To ste mali vidiet ako sa do neho pustili ludia hlavne z nasho vchodu a tiez sa ma zastal aj treti vchod. Nakoniec s mojim odvolanim suhlasilo par jeho privrzencov. Najlepsie bolo, ze hlasovala jeho zena a este on si chcel priratat hlas za seba (ha-ha), podotykam ziju v jednom byte. Zucastnenych bolo nieco cez 2/3. Co sa tyka zateplovania, odmietli vsak stvrty pokus o dotaciu, s tym ze by sme chceli skusit poziadat o 1%uver zo SFRB. Lenze tam to nepreslo a dohodli sme sa na pisomnom hlasovani. Mam to zabezpecit ja. A to potrebujem pomoc. Viem, ze min. 7 dni pred hlasovanim musim ludom oznamit o com sa bude hlasovat. Kazdemu to asi treba hodit do schranky a este to chcem vyvesit na brany (to by malo stacit nie?). Co sa tyka listkov, ma tam byt meno vlastnika. Staci ked sa to vypise perom? Listky sa nemaju asi davat dopredu, ale ked budeme chodit za ludmi (tak sme sa na schodzi dohodli) tak kazdy to pred nami vypise, podpise a odovzda? Je to tak spravne? Chceme tam dat dve otazky: 1. Ci suhlasia, ze este raz poda bytovy podnik v nasom mene ziadost o Dotaciu na systemove chyby a 2. Ci suhlasia o podanie ziadosti o 1% uver zo SFRB (s touto formulaciou som si nie moc ista).
Ked spravne chapem zakon: suhlas na dotaciu staci ked je suhlas nadpolovicnej vacsiny, ale ked ide o uver musi byt 2/3 suhlas, je to tak? My totiz mame problem v tom, ze sa tento rok neda podat ziadost o dotaciu a zaroven ziadost o 1% uver.
sito
07.11.10,16:42
Nika, no vidíš ako to chcú mať niektorí len pre seba. Hlavne že to videli aj ostatní.

Dohodli ste sa na tomto?

12. V § 14 ods. 3 sa vypúšťa slovo „vždy“ a posledná veta sa nahrádza vetami, ktoré znejú: „Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.“.

Ak nie, o úvere nemôžete písomne hlasovať. V zápisnici zo schôdze by malo byť tvoje meno a dve mená overovateľov. Vy traja by ste mali chodiť zozbierať podpisy, pred vami by to mali podpísať. Jasné, treba dodržať minimálne tých sedem dní o informovaní.
Lotarka
07.11.10,18:26
Čo tak sa spojiť s Vašim správcom, nech ti na to písomné hlasovanie pripraví všetky potrebné papiere, aby to bolo v súlade so zákonom. Aj aby si sa vyhla tomu, že keď to ty pracne povybavuješ, tak potom ti správca povie, že toto alebo toto nie je dobre.Alebo napíš konkrétnu predstavu všetkého (oznámenie-čas, miesto, hlasovacie lístky) a daj si to prekontrolovať a prípadne aj vytlačiť správcovi.
sito
08.11.10,06:44
Ak si prečítaš tému od príspevku č.14, prvý nikin, potom pochopíš.

Jasné, že všetky tie veci by mal zabezpečiť správca. Ale ten má svoje záujmy v tej veci. No má smolu je len správca, nemôže rozhodovať. Ale môže robiť obštrukcie, aj robí.

Ten jeden zástupca vlastníkov si myslí, že je viac, ale nie! On nemôže rozhodovať sám o úvere.

So správcami to je všeliako, nika sa snaží, ale potrebuje sa oťukať a potrebuje pochopenie väčšiny, že to čo robí, chce robiť je užitočné pre všetkých v dome a podporu väčšiny, v niektorých prípadoch dve tretiny. A to nie je také jednoduché. Pomôcť jej musia oni, my jej, im môžeme poradiť, ale len poradiť. A držať palce.
nika.sum
08.11.10,07:52
Nika, no vidíš ako to chcú mať niektorí len pre seba. Hlavne že to videli aj ostatní.

Dohodli ste sa na tomto?

12. V § 14 ods. 3 sa vypúšťa slovo „vždy“ a posledná veta sa nahrádza vetami, ktoré znejú: „Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.“.

Ak nie, o úvere nemôžete písomne hlasovať. V zápisnici zo schôdze by malo byť tvoje meno a dve mená overovateľov. Vy traja by ste mali chodiť zozbierať podpisy, pred vami by to mali podpísať. Jasné, treba dodržať minimálne tých sedem dní o informovaní.

Ano na pisomnom hlasovani o uvere a dotacii sme sa dohodli na schodzi, boli urceni dvaja overovatelia a ja. Takze teraz musim dat dokopy informaciu o otazkach a datume konania pisomneho hlasovania, miesto - budeme chodit po bytoch. S tym notarom, to je akoze namiesto overovatelov by chodil notar alebo ked sa dohlasuje tak by bolo dobre dat overit notarovi?
Zastupcu spravcu ani nenapadlo, aby pripravil pisomne hlasovanie. (to je pre Lotarku).
Dufam, ze to pisomne hlasovanie dopadne dobre, lebo ked ludia nedostanu vsetci rozum (alebo aspon 2/3) tak sa v dome s nicim nepohneme.
Dakujem vsetkym za rady a podporu, bez Vas by som to vobec nezvladala.
sito
08.11.10,09:01
Prvú vec ste si dohodli, už len dodržať zákonný postup. Ak overujú schválený overovatelia, vlastníci, je to grátis. Ak notár, tak si zapýta, nie málo.

Prajem hodne zdaru a veľkú podporu.

13. V § 14 odsek 6 znie:

„(6) Ak nejde o rozhodovanie o zmluve o spoločenstve alebo o zmluve o výkone správy môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda vyhlásiť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, otázka alebo otázky; ak je viac otázok, označia sa poradovými číslami. Pri každej otázke musia byť dva rámčeky, z ktorých jeden je nadpísaný slovom „áno“ a druhý slovom „nie“. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru nevyznačí svoj názor, je hlas neplatný. Po vykonaní hlasovania písomnou formou správca, zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak zákon neustanovuje inak. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci možno opakovať až po prerokovaní predmetu hlasovania na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.“.
nika.sum
22.11.10,19:50
Tak dnes som sa nahodou dozvedela, ze schodzu ktora sa konala 4.11. (a ja som marne cakala na zapisnicu), dal vraj vyhlasit ten pan "najvyssi" za zmatocnu. Dovodom vraj bolo, ze tam boli niektori ktori hlasovali a nemali na to pravo. Viem o dvoch, kde su vlastnici rodicia a boli tam ich deti. Zaujima ma to, ze ako je mozne ze sa na to prislo takmer 3 tyzdne po schodzi, preco ked zvolaval schodzu to nezabezpecil tak aby k tomu neprislo. Bolo nas tam zucastnenych 37 zo 51. Hlasovanie o uvere aj tak nepreslo. Potom sme hlasovali o tom, ze nastane zmena v zmluve o vykone spravy v bode kde sa hovori, ze podpisovat zmluvy a faktury musime vsetci traja a nie len jeden zastupca - a toto je podla mna kamen urazu, co sa tomu dotycnemu nepaci, preco tu schodzu napadol. Pritom ked hlasovali podla jeho navrhu o mojom odvolani - zdvihol ruku on a aj jeho manzelka, az po mojom upozorneni sa spamatal - to je dalsi bod ktory mu nevysiel. Neviem to nikde v zakone najst. Ak bol problem, ze medzi ludmi boli bez splnomocnenia ludia, kt. hlasovali za vlastnikov, je cela schodza neplatna? Co robit dalej?
Dalsi problem je s byvalym zastupcom, kt. mam pocit ze to aj nadalej vedie a novy za neho zvoleny pan, len opakuje jeho slova. Minuly rok sme davali nove brany aj DEK systemom, z fondu oprav bolo hradene kluce pre vsetkych prihlasenych. Ak si chcel niekto objednat kluce naviac musel dat za neho 10 EUR. Peniaze sa vyzbierali, zdalo sa nam to vela, vysvetlenie sme dostali, ze tie prve kluce sme mali za nizku cenu, tak preto su tieto drahsie. Ale prve kluce boli zaplatene po 3.33 EUR za kluc a viem ze vsade inde ak sa robila hromadna objednavka viac ako za 6 EUR neboli. Vyse roka sa neviem dopatrat k firme ktore to prevadzkuje, ten co to vybavoval mi odmieta dat kontakt a ked som sa ho dnes spytala, kde je doklad o zaplateni tych doobjednanych klucov, tak sa mi vysmial do oci, co od neho vlastne chcem...Doteraz ho ludia obvinovali, ze sa obohacoval, vsetkych som upokojovala, ze to nemozu povedat, ked nemaju dokaz, ale teraz som vybuchla (co ma mrzi) a panovi som povedala, ze tymto co povedal a spravil dokazal to co o nom vsetci tvrdia, ze je podvodnik a zlodej...
A najlepsie je, ze ked som prichytila dnes pana zastupcu ako tlaci ludom nezmysly, na moju otazku co sa deje, sa na mna oboril, ze som bola poverena zorganizovanim pisomneho hlasovania a nestalo sa tak. Tak som sa ho spytala, ci uz zabudol, ze pred nim som davala zastupcovi spravcu (na stretnuti komisie kvoli zateplovaniu) navrh na hlasovaci listok a oznam o pisomnom hlasovani s poziadavkou, nech to skontroluju a opravia, aby to bolo podla zakona a dalej sa mi uz nic naspat nevratilo a panovi zo spravy sa neviem uz druhy tyzden dovolat, dnes tam nebol. A navyse ak nevieme presne na aku sumu chceme uver a na ake obdobie, nemame o com hlasovat. A to este nevieme.
Mária27
22.11.10,20:11
Nebýva neplatná schôdza ale nemusia byť uznesenia platne prijaté. Neplatné sú hlasy za byt, za ktorý hlasovali nevlastníci bez splnomocnenia vlastníkmi. Ak bol počet platných hlasov dostatočný na prijatie uznesenia, uznesenie je prijaté platne.
nika.sum
23.11.10,07:02
Este by som Vas chcela poprosit, ak by tu bol aj pravnik, ako by sme mohli riesit tu situaciu s tymi klucmi a dokladu o nich. Akou pakou prinutit toho kto tie kluce zabezpecoval aby aj po roku ukazal doklad o tom, ze tie kluce zaplatil a v akej sume. Ide totiz o asi 90 klucov á 10 EUR, co je 900 EUR a to nie je podla mna mala suma. Ak by kluc stal len polovicu cize 5 EUR aj s napalenim, tak stale ide o 450 EUR, kt. by viseli vo vzduchu a to si myslim, ze je dost zavazne.
nika.sum
23.11.10,08:01
Nebýva neplatná schôdza ale nemusia byť uznesenia platne prijaté. Neplatné sú hlasy za byt, za ktorý hlasovali nevlastníci bez splnomocnenia vlastníkmi. Ak bol počet platných hlasov dostatočný na prijatie uznesenia, uznesenie je prijaté platne.

Co mam teraz robit, uz som sa ohlasila u pravnika a konatela spravcu, neviem ci si na mna najde cas, lebo vraj je tam len jedno popoludnie.

Ako to riesit, ked im vraj podpisal zastupca spravcu, ktory sa schodze zucastnil, ze je schodza kvoli tym hlasujucim neplatna. Ale pritom 9.11. sme mali stretnutie komisie u spravcu a tam nic take nespominali. Teraz mi ten zastupca spravcu poslal po technicke v obalke tri cenove ponuky, bez toho aby mi oznamil co s tym mam robit, lebo on je vraj PN, nikdy som to predtym nerobila. Som zufala, stratila som hlas pre chorobu a rozculovanie.:mee:
nika.sum
24.11.10,04:14
A este mam na Vas jednu otazku. Ak bol do komisie zvoleny niekto, kto nie je vlastnikom, manzel vlastnicky, potrebuje od nej poverenie potvrdene notarom? Ja si myslim, ze nie ved ked ho zvolili ostatni vlastnici vedeli preco - je odbornik.
Ak zistim nezrovnalosti v zapisnici, nie som overovatel, po podpisani mozem to nejako napadnut? Totiz dostala sa mi do ruk zapisnica (aj to este len nepodpisana, doteraz sme neboli oboznameny s vysledkami dobre vsak?) a zistila som ze su tam dost podstatne nezrovnalosti. Neviem, ci ju overovatel takuto podpisal, mozem len dufat, ze ju riadne precital. Ak sa vsak stalo, ze ju podpisal aj s tymi nezrovnalostami, co mozem este nieco s tym robit?
Mária27
24.11.10,09:54
Právnik ti to podrobne prejde a poradí. Vy by ste mali trvať na tom, že hlasovanie je platné (ak teda platné je - jednoznačne si, myslím, neodpovedala). Na tento prípad neplatí § 14 ods. 4, že sa môžeš obrátiť na súd len do 15 dní, lebo nejde o prehlasovanie.
Spojte sa v dome, prekontrolujte tak zápisnicu ako aj doklady, žiadajte nápravu.
V komisii (výberovej?) nemusí byť vlastník, ak mu vlastníci veria). Prepáč, nemôžem to všetko znovu čítať.
nika.sum
24.11.10,10:05
Právnik ti to podrobne prejde a poradí. Vy by ste mali trvať na tom, že hlasovanie je platné (ak teda platné je - jednoznačne si, myslím, neodpovedala). Na tento prípad neplatí § 14 ods. 4, že sa môžeš obrátiť na úd len do 15 dní, lebo nejde o prehlasovanie.
Spojte sa v dome, prekontrolujte tak zápisnicu ako aj doklady, žiadajte nápravu.
V komisii (výberovej?) nemusí byť vlastník, ak mu vlastníci veria). Prepáč, nemôžem to všetko znovu čítať.

Ide o komisiu poverenu vyberom dodavatelov na zateplenie. Co sa tyka hlasovania. Ak dobre chapem zakon, tak 2/3 vacsinu vsetkych hlasov treba iba na hlasovanie o uvere, o zmene formy vykonu spravy a vstavbe a nadstavbe bytova nebyt. priestorov. Inak staci nadpolovicna vacsina, popr. nadpolovicna vacsina zucastnenych vlastnikov. Neoznamil mi predsedajuci kolko hlasov je neplatnych, nedal vobec zapisnicu, vsetko robia poza chrbat - co nie je podla zakona. Ale vsetko vyzera tak, ze kazde jedno rozhodnutie je platne. Len v zapisnici pri volbe clenov vyberovej komisie akosik zabudol uviest vsetky mena, na ktorych sa dohodlo konkretne oboch dalsich zastupcov a este nejake veci su tam nie spravne uvedene. Viem, ze Vas dost zatazujem. Som vam velmi vdacna za kazdu radu, bez vas by som nemala ziadnu sancu.
nika.sum
27.11.10,05:18
Ak je na byt uvalena exekucia, ma vlastnik bytu pravo hlasovat?
sito
27.11.10,05:58
Pokiaľ má platný list vlastníctva, je vlastníkom bytu. Tým, že je byt, vlastník v exekučnom konaní nestráca právo hlasovať na schôdzach vlastníkov domu.

Aj obvinený je len obvinený, nie vinný. Vinný je až keď o tom rozhodne súd.
nika.sum
02.12.10,17:19
Ako je to,
1.ked vlastník bytu umrel a este neprebehlo dedicske konanie, ale v zavete je byt odkazany jednej osobe? Tento hlas za byt je neplatny?
2. dedicske konanie prebehlo, chyba v katastri, nezapisali dedica ako vlastnika, este pred datumom ked sa konala schodza za byt zaplatili dan aj spatne, len nemali v rukach LV. Tento hlas je neplatny? Zial na nasich uradoch je mozne vsetko.
bosorak
05.12.10,09:19
prosím poraďte. mali sme zhromaždenie. jeden náš vlastník dal splnomocnenie svojmu priateľovi na všetky právne úkony vrátane práva hlasovacieho ktoré súvisia so správou jeho bytu. podľa nás bolo splnomocnenie platné, ale ten pán nám ho nechcel nechať. je potrebné splnomocnenie priložiť k prezenčnej listine?
sito
05.12.10,10:23
Je to jeho právo, ktoré si uplatnil. Na schôdzi sa volia overovatelia zápisnice, ktorí by mali overiť pravosť splnomocnenia. Poverená osoba sa preukazuje, nie je povinná odovzdať splnomocnenie účastníkom schôdze.

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.

Môže, nemusí doložiť kópiu splnomocnenia.
bosorak
06.12.10,10:35
ale overovatelia zápisnice a plnomocenstiev sa volia na schôdzi. takže pri podpise na prezenčnú listinu, kedy predloží splnomocnenie, ešte nemá kto overiť pravosť splnomocnenia.
sito
06.12.10,10:53
Začiatok schôdze je prezentácia. Splnomocnená osoba sa preukáže originálom splnomocnenia, rade vlastníkov, zástupcovi vlastníkov, prípadne správcovi domu ak schôdzu vedie správca domu. Potom sa zvolí zapisovateľa a overovateľov zápisnice. Zapisovateľ uvedie v zápisnici kto koho zastupuje na schôdzi, podpíše zápisnicu a overovatelia overia zápisnicu svojím podpisom.

Originál zostane splnomocnencovi, zastupujúcemu. To je jeho doklad, nie účastníkov schôdze.
verkaz
06.12.10,17:46
Nika, pokiaľ sa pozostalí nepreukážu dedickým konaním alebo listom vlastníctva nemôžu na schôdzi hlasovať.

Bosorák - pri podpisovaní prezenčnej listiny sa dokladuje splnomocnenie. Kópiu splnomocnenia je potrebné doložiť k prezenčnej listine v prípade, ak sa rozhoduje o úvere alebo štátneho príspevku (peňažné ústavy si ich žiadajú). Na začiatku schôdze sa môže splnomocnenie odovzdať členovi rady alebo predsedovi a ten ju po skončení schôdze vráti.
Nika - na schôdzi pri hlasovaní sa hlasuje za ............
proti ......... a zdržal sa hlasovania ............... Zapisovateľ je
povinný toto uviesť aj v zápisnici pri prijímaní uznesení.
Pri písomnom hlasovaní sa urobí zápis v ktorom sa uvedie počet rozdaných lístkov vlastníkom bytov a NP, počet odovzdaných hlasovacích lístkov, počet platných lístkov, počet hlasovaní za a počet hlasovaní proti. Tento zápis by sa mal zverejniť a každý má právo k jeho nahliadnutiu.