Majasenec
21.10.10,07:06
Dobrý deň, chcem sa spýtať, pracujem v s.r.o. a máme služobné vozidlo na LPG. Kolega ale zo začiatku tankoval iba benzín, nakoľko na plyn sa nedalo, lebo niečo chýbalo. Teraz tankuje výhradne plyn, ale sem tam musí natankovať aj benzín. Moja otázka, vie mi niekto poradiť, ako máme viesť knihu jázd ?
Ďakujem.
Martin Mocko
21.10.10,05:12
Taktiež som mal podobný problém. Na toto nikdy nikto bohužiaľ nemyslel. Auto je síce na LPG, ale na naštartovanie a rozbeh cca 10-500m podľa teploty vonku treba benzín. Napadlo ma i tak, že benzín účtovať ako klasický spotrebný materiál. A pre účely knihy jázd viesť iba spotrebu LPG. Tá však nie je v technickom preukaze uvedená a preto na jej preukázanie by bolo potrebné dať auto otestovať a ďalej postupovať s úradným certifikátom.

Preto som sa rozhodol v tomto prípade radšej ísť cez paušál 80:20...asi tam nie je lepšia cesta.
lubos1306
21.10.10,05:41
Taktiež som mal podobný problém. Na toto nikdy nikto bohužiaľ nemyslel. Auto je síce na LPG, ale na naštartovanie a rozbeh cca 10-500m podľa teploty vonku treba benzín. Napadlo ma i tak, že benzín účtovať ako klasický spotrebný materiál. A pre účely knihy jázd viesť iba spotrebu LPG. Tá však nie je v technickom preukaze uvedená a preto na jej preukázanie by bolo potrebné dať auto otestovať a ďalej postupovať s úradným certifikátom.

Preto som sa rozhodol v tomto prípade radšej ísť cez paušál 80:20...asi tam nie je lepšia cesta.

Spotreba LPG je rovna spotrebe benzinu takže knihu jazd možeš vklude viesť na spotrebu LPG. LPG ti neznižuje spotrebu iba naklady na tankovanie
Martin Mocko
21.10.10,06:04
Spotreba LPG je rovna spotrebe benzinu takže knihu jazd možeš vklude viesť na spotrebu LPG. LPG ti neznižuje spotrebu iba naklady na tankovanie


Tak to určite nie. Prečítaj si akýkoľvek článok o LPG. A prídeš na to, že používaním LPG vzrastie spotreba o cca 10%. A to je iba orientačná hodnota. Nie je to iba teoretický znalosť..používam LPG aj osobne.
tuta
21.10.10,06:58
Spotreba pohonných látok u motorových vozidiel, ktoré boli prestavané na propán - butánové palivo a ich uznanie do daňových výdavkov podľa zákona o daniach z príjmov

Zákon o daniach z príjmov rieši výdavky na spotrebu pohonných látok v § 19 ods. 2 písm.l). V zmysle ustanovenia tohto paragrafu daňovým výdavkom preukázateľne vynaloženým na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov zaúčtovaným v účtovníctve daňovníka, ktorý možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú aj výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza, alebo v prípade, ak nie je vozidlo používané na pracovné cesty, podľa spotreby preukázanej iným dokladom. Pri výpočte spotreby PHL sa postupuje spôsobom ustanoveným v § 7 ods. 4 zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách.
Podľa uvedeného znenia výpočet spotreby pohonných látok na základe údajov o spotrebe v technickom preukaze sa vyžaduje v prípade, ak je vozidlo použité na pracovné cesty. V iných prípadoch je spotreba pohonných látok určená na základe preukázanej spotreby v zmysle § 19 ods. 1 zákona o daniach z príjmov, t.j. dokladom alebo prepočtom preukazujúcim skutočnú spotrebu vo vzťahu k výkonu vozidla používaného na výkon konkrétnej činnosti (napr. údajmi od výrobcu, údajmi odborných skúšobní, údajmi z vnútorných smerníc a pod.). Na uplatnenie výdavku je potrebné preukázať aj bloky o nákupe pohonných látok.
V prípade, ak sa u motorových vozidiel, u ktorých boli namontované splynovače, spotreba plynu v technickom preukaze neuvádza, daňovník dokladuje spotrebu plynu preukazným dokladom. Takýmto dokladom môže byť osvedčenie o prevádzkovej spotrebe plynu vydané poverenou organizáciou, potvrdenie od výrobcu, alebo spoločnosti, ktorá namontovala splynovač. Daňovník môže postupovať aj podľa vlastnej normy, pri stanovení ktorej vychádza zo spotreby benzínu uvedenej v technickom preukaze vozidla a túto spotrebu prepočíta príslušnými koeficientami ekvivalencie, alebo si prevádzkovú spotrebu plynu vysleduje sám a vo vnútornej smernici (norme) preukáže správnosť jej určenia.

V prípade, ak sa bude motorové vozidlo používať aj na benzínový pohon aj na plynový pohon, je potrebné viesť osobitnú evidenciu o tom, kedy a za akých podmienok bolo motorové vozidlo používané na plynový pohon a kedy na benzínový pohon. Je samozrejmé, že nie je možné na vykázaný počet ubehnutých kilometrov uplatniť duplicitne aj spotrebu benzínu aj spotrebu plynu.

zdroj: www.drsr.sk
Martin Mocko
24.10.10,06:58
Ešte musím poznamenať, že takéto usmernenie musel vytvoriť jednoznačne človek, ktorý v živote nevidel auto prestavané na LPG..a už vôbec na ňom nejazdil.
Dnešné plynové zariadenia sú konštruované tak, že dovolia prepnúť po naštartovaní benzín na LPG až v tom prípade, ak sa chladiaca zmes v odparovači zohreje na cca 20-25 stupňov. Čiže cez leto je možné naštartovať na benzín a ihneď prepnúť LPG. Ale v zime je potrebné nechať naštartované auto niekoľko minút - alebo prejsť cca 500-1000m, kým sa odparovač nezohreje. Takže v lete stačí natankovať 20lit benzínu a vystačí to možno na 2-3 mesiace. Ale cez zimu sa dá minúť toľko benzínu za 4 týždne... To by som veľmi rád vedel, ako s týmto počíta usmernenie múdrych ľudí z DRSR. Benzín sa míňa iba pri jazde so studeným motorom - čiže pri tom nie je možné sa ani len priblížiť k priemernej spotrebe z technického preukazu...atď. Nedomyslené je to celkovo.
AndrejkaZ
11.11.10,13:05
Ahojte.Prosim vas poradaci,poradite mi, ako to mam ratat pri pausale 80% a 20%, ked mam bloky v jeden mesiac aj plyn aj benzin-samozrejme na jedno auto ktore je v majetku firmy? Mozem v jednom mesiaci ratat aj aj dohromady a na konci roka z celej PHM 501 AE odpocitam 20% a dam do nedanovych? Alebo ci mozem jeden mesiac davat bloky za benzin a druhy za plyn a potom na konci roka odratam z celej sumy 20%? Bude to tak spravne? Mozem kombinovat? Dakujem velmi pekne za ochotu.