tibor1000
21.10.10,07:36
Dobrý deň poraďáci,
nájde sa tu prosím niekto,kto má skúsenosť s dovozom tovaru z krajiny mimo Európskeho spločenstva?
máme faktúru za tovar zo Švajčiarska,od platcu DPH,my sme platcovia DPH v SR, faktúra je bez DPH
z tejto sumy nám colný úrad vyrubil colný dlh,ktorý sme colnému úradu odviedli

nevieme si však rady s tým,ako zaúčtovať colný dlh
uviesť faktúru za tovar aj do daňového priznania DPH a do ktorého riadku konkrétne
a čo s colným dlhom,či to je DPH na odpočet..?

ďakujem vopred veľmi moc za akékoľvek rady
IvoM
21.10.10,10:53
Keďže máš JCD, tak asi švajčiarska firma plátcom DPH nebude /z pohľadu EÚ/, Colný dlh pri dovoze z tretej krajiny obsahuje DPH a väčšinou aj clo, clo je súčasťou obstarávacej ceny tovaru a DPH je DPH. Ja účtujem JCD 343AE/379AE ak je len DPH ak je aj clo tak to závisí ako účtuješ o zásobách prípadne či nejde o investíciu, napíklad môže to byť 501, 504, 111, 131, 052.
Nárok na odpočet DPH máš až po zaplatení colného dlhu, uplatnená DPH ide po zaplatení do riadkov 21 a 25 /pri 19% DPH/
tibor1000
21.10.10,15:58
Keďže máš JCD, tak asi švajčiarska firma plátcom DPH nebude /z pohľadu EÚ/, Colný dlh pri dovoze z tretej krajiny obsahuje DPH a väčšinou aj clo, clo je súčasťou obstarávacej ceny tovaru a DPH je DPH. Ja účtujem JCD 343AE/379AE ak je len DPH ak je aj clo tak to závisí ako účtuješ o zásobách prípadne či nejde o investíciu, napíklad môže to byť 501, 504, 111, 131, 052.
Nárok na odpočet DPH máš až po zaplatení colného dlhu, uplatnená DPH ide po zaplatení do riadkov 21 a 25 /pri 19% DPH/


dik moc Ivo
ja v tomto prípade účtujem v jednoduchom účtovníctve
s tým náhodou skúsenosti nemáš?
ondrejvla
21.10.10,20:11
dik moc Ivo
ja v tomto prípade účtujem v jednoduchom účtovníctve
s tým náhodou skúsenosti nemáš?

Keďže Švajčiarsko nie je členom EÚ, preto je tam JCD. Pri úhrade zaúčtuješ ako záväzok k faktúre, colný dlh ti vstupuje do ceny tovaru. Na JCD máš vyčíslenú aj DPH, uhradíš JCD, uhradíš faktúru, DPH si uznáš z JCD, základom pre DPH je suma, ktorá je vyčíslená v JCD. Takže ešte raz, tovar z faktúry a výška colného dlhu ti vstupujú do ceny tovaru, DPH na vstupe, keďže ho aj uhradíš a máš ho vyčíslené si uznáš.
tibor1000
22.10.10,11:59
ďakujem Vám moc,všetkým