daniela261
21.10.10,10:24
Ahojte Poraďáci,
veľmi by som potrebovala poradiť s nasledovným problémom:
Právny zástupca zastupoval svojho klienta v súdnom procese a súd vyhrali. Súd priznal a vydal rozsudok na úhradu trov právneho zastúpenia klientovi na účet právneho zástupcu. ( Ide o pomerne dosť vysokú sumu).
Ale... problém je v tom, že spoločnosť, ktorá súd prehrala a ktorá mala uvedenú sumu trov právneho zastúpenia uhradiť na účet právneho zástupcu sa krátko po vydaní rozsudku zrušila a vykonala výmaz z OR, t.j. už neexistuje.
Otázka je, čo sa dá robiť v takomto prípade, teda keď je isté, že zrušená spoločnosť tie trovy už neuhradí a klient sa ohradzuje rozsudkom, teda že on nie je povinný platiť. Ak advokát vystaví faktúru pre svojho klienta, o ktorej vie, že mu nebude zaplatená, musí odviesť DPH štátu ( a tá suma je dosť vysoká):mad:, aj napriek tomu, že mu tá faktúra nikdy nebude uhradená? Čo sa stane, ak faktúru nevystaví? Existuje nejaké riešenie, ako z toho vykľučkovať? Prosím, poraďte mi.:confused: Je to veľmi naliehavé, robím práve DP DPH a nevieme, čo s tým.
Ďakujem, ďakujem....:rolleyes:
daniela261
21.10.10,08:32
Prosím, nikto mi nevie poradiť? Hmm?.......
Lianka
21.10.10,09:26
Podnikatel (platitel DPH zvlast) je povinny vystavit fakturu do 15 dni dodania sluzby. V pripade, ze by fakturu nevystavil, vidim problem minimalne s uctovanim nakladov, ktore v suvislosti s touto zakazkou vznikli (danove vs. nedanove naklady, odpocet DPH na vstupe a pod.), nehovoriac uz o tom, ze obera statny rozpocet o dan, ktoru bol povinny doviest.
Zita5
21.10.10,09:57
Ahojte Poraďáci,
veľmi by som potrebovala poradiť s nasledovným problémom:
Právny zástupca zastupoval svojho klienta v súdnom procese a súd vyhrali. Súd priznal a vydal rozsudok na úhradu trov právneho zastúpenia klientovi na účet právneho zástupcu. ( Ide o pomerne dosť vysokú sumu).
Ale... problém je v tom, že spoločnosť, ktorá súd prehrala a ktorá mala uvedenú sumu trov právneho zastúpenia uhradiť na účet právneho zástupcu sa krátko po vydaní rozsudku zrušila a vykonala výmaz z OR, t.j. už neexistuje.
Otázka je, čo sa dá robiť v takomto prípade, teda keď je isté, že zrušená spoločnosť tie trovy už neuhradí a klient sa ohradzuje rozsudkom, teda že on nie je povinný platiť. Ak advokát vystaví faktúru pre svojho klienta, o ktorej vie, že mu nebude zaplatená, musí odviesť DPH štátu ( a tá suma je dosť vysoká):mad:, aj napriek tomu, že mu tá faktúra nikdy nebude uhradená? Čo sa stane, ak faktúru nevystaví? Existuje nejaké riešenie, ako z toho vykľučkovať? Prosím, poraďte mi.:confused: Je to veľmi naliehavé, robím práve DP DPH a nevieme, čo s tým.
Ďakujem, ďakujem....:rolleyes:

Deň dodania je deň nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia (rozsudku).Do 15 dní je povinný vystaviť FA . Zákone o DPH žiadnu kľučku nenájdete. Je povinný odviesť za svoje poskytnuté služby DPH .
daniela261
21.10.10,10:20
Lianka, áno, máš pravdu, ale na druhej strane DPH, ktorú on zaplatí do štátneho rozpočtu mu nik nezaplatí, pôjde to z jeho vrecka a rovnako aj tie výdaje, ktoré mu vznikli v súvislosti s touto zákazkou. Ja v žiadnom prípade nechcem obchádzať zákony, len by som potrebovala nejakú radu, či sa tým nedá niečo spraviť v rámci zákonných postupov. Rozmýšľala som aj nad tým, ako by to potom bolo pri odpise tejto nevymožiteľnej pohľadávky. Faktúra sa vystavuje na meno klienta FO, ale uhradiť ju mala právoplatným rozsudkom spoločnosť, ktorá už vlastne neexistuje. Tak ako sa to potom posudzuje, je to pohľadávka voči klientovi, alebo pohľadávka voči tej neexistujúcej spoločnosti? A dalo by sa to potom na konci roka daňovo odpísať ako nevymožiteľná pohľadávka? Neviem si rady...