xire
21.10.10,13:00
dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu.

robím účtovníctvo jednému pánovi, ktorý má založenú s.r.očku. on je jediný konateľ a je v tejto s.r.o. zamestnaný. chce isť v novembri do dôchodku. ako mu mám spraviť poslednú výplatu? vyplatím mu všetkú dovolenku a uzavriem dohodu o skončení PP? čo s odchodným do dôchodku? musím mu ho rátať, kedže by si to aj tak zaplatil len sám sebe zo svojej firmy?
veronikasad
21.10.10,11:14
dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu.

robím účtovníctvo jednému pánovi, ktorý má založenú s.r.očku. on je jediný konateľ a je v tejto s.r.o. zamestnaný. chce isť v novembri do dôchodku. ako mu mám spraviť poslednú výplatu? vyplatím mu všetkú dovolenku a uzavriem dohodu o skončení PP? čo s odchodným do dôchodku? musím mu ho rátať, kedže by si to aj tak zaplatil len sám sebe zo svojej firmy?
dosiahne dôchodkový vek, alebo chce ísť do predčasného starobného dôchodku ?

Pri podaní žiadosti nemusí byť ukončený prac. pomer.
katka50
21.10.10,11:19
dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu.

robím účtovníctvo jednému pánovi, ktorý má založenú s.r.očku. on je jediný konateľ a je v tejto s.r.o. zamestnaný. chce isť v novembri do dôchodku. ako mu mám spraviť poslednú výplatu? vyplatím mu všetkú dovolenku a uzavriem dohodu o skončení PP? čo s odchodným do dôchodku? musím mu ho rátať, kedže by si to aj tak zaplatil len sám sebe zo svojej firmy?
Žiadosť o dôchodok nie je podmienená ukončením PP. Ak však chce ukončiť PP, tak ho ukončite § 60 ZP- dohoda o skonč. PP. Pri ukončení PP mu preplať nevyčerp. dovolenku. Ak ukončí PP k 30.11.2010 má nárok na preplatenie: z roč. nároku 25 dní na 23 dní - čerp. dovolenka. Na odchodné má nárok-vyplatíš mu ho po predložení Rozhodnutia o priznaní dôchodku.
xire
21.10.10,11:27
dosiahne dôćhodkový vek, ukončiť PP chce preto, lebo sa mu neoplatí platiť odvody, kedže tá s.r.o. je jeho a preto sa aj pýtam či mu to odchodné musím vyplatiť, alebo nie. pretože mu len prelejem peniaze z s.r.o. na jeho osobný účet a ešte to odchodné budem musieť aj zdaniť, tak preto by som chcel vedieť či je to zamestnávateľova povinnosť, alebo sa dá tomu vyhnúť. dakujem
veronikasad
21.10.10,11:30
dosiahne dôćhodkový vek, ukončiť PP chce preto, lebo sa mu neoplatí platiť odvody, kedže tá s.r.o. je jeho a preto sa aj pýtam či mu to odchodné musím vyplatiť, alebo nie. pretože mu len prelejem peniaze z s.r.o. na jeho osobný účet a ešte to odchodné budem musieť aj zdaniť, tak preto by som chcel vedieť či je to zamestnávateľova povinnosť, alebo sa dá tomu vyhnúť. dakujem
Na odchodné má nárok v zmysle ZP, mala by si mu ho vyplatiť. Časť zrazenej dane sa mu vráti, lebo v RZD alebo DP si uplatní celoročnú NČZD.
xire
21.10.10,11:35
a ako toto odchodné vyrátam? je zamestnaný nad 5 rokov:

bude to 21,74*8*priemerka z 3.Q 2010
koľko mesačné bude toto odchodné? 1?2?3?
katka50
21.10.10,11:37
a ako toto odchodné vyrátam? je zamestnaný nad 5 rokov:

bude to 21,74*8*priemerka z 3.Q 2010
koľko mesačné bude toto odchodné? 1?2?3?
priemerka z 3.Q 2010*8*21,74 a bude jednomesačné.
veronikasad
21.10.10,11:38
a ako toto odchodné vyrátam? je zamestnaný nad 5 rokov:

bude to 21,74*8*priemerka z 3.Q 2010
koľko mesačné bude toto odchodné? 1?2?3?

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
xire
21.10.10,11:41
a podľa čoho len jeden mesiac? keď je nad päť rokov, nemalo by to byť za dva mesiace?
veronikasad
21.10.10,11:45
a podľa čoho len jeden mesiac? keď je nad päť rokov, nemalo by to byť za dva mesiace?
nie nemalo. Pozri predch. citáciu ZP.

Zvýšený nárok - po odprac. 5 rokov - sa vzťahuje na odstupné.
xire
21.10.10,11:47
no ja tej citácii moc nechápem, čo znamená Pri prvom skončení pracovného pomeru? takže odchodné sa v každom prípade vypláca len v mesačnej výške? aj keby tam bol zamestnaný 20 rokov??
veronikasad
21.10.10,11:50
no ja tej citácii moc nechápem, čo znamená Pri prvom skončení pracovného pomeru? takže odchodné sa v každom prípade vypláca len v mesačnej výške? aj keby tam bol zamestnaný 20 rokov??
pokial firma nemá schválenú KZ, je to len jeden mesiac. Ak vyplatí viac, je to nedaňový výdavok firmy ... Odchodné sa vypláca len raz. Ak ako dôchodca nastúpi do inej firmy, už naň nemá nárok.
xire
21.10.10,11:53
aha, ďakujem veľmi pekne, ste milé... a keby sa spýtam ako sa to dá spraviť v programe MRP, vedel by mi niekto poradiť??
veronikasad
21.10.10,11:55
aha, ďakujem veľmi pekne, ste milé... a keby sa spýtam ako sa to dá spraviť v programe MRP, vedel by mi niekto poradiť??
s MRP nerobím, ale určite tam nájdeš zložku mzdy odchodné. Ak ti výšku nevypočíta mzdový SW sám, musíš si ju vypočítať ručne (návod máš v predch. príspevkoch).
xire
21.10.10,11:59
super ďakujem, inak, firma môže fungovať dalej? ked on je jediný zamestnanec? nebude to problem z hladiska nejakých výdavkov? napríklad PHM?
katka50
21.10.10,12:02
aha, ďakujem veľmi pekne, ste milé... a keby sa spýtam ako sa to dá spraviť v programe MRP, vedel by mi niekto poradiť??

Otvoríš si mzdu konkrétneho zamestnanca, príplatky pred zdanením. Ja mám odchodné pod mzd. zložkou 315. Riešiť to však môžeš až po predložení Rozhodnutia o priznaní dôchodku-možno až v r.2011.;)
veronikasad
21.10.10,12:05
... a to už z neho možno nezaplatí len daň, ale aj odvody. (ak prejde novela zákona o soc. poistení).
xire
21.10.10,12:06
v roku 2011? preboha prečo?? ja mu mám spraviť ukončenie k 31.októbru, a ked mu to tak spravím aj v programe, ako mu v roku 2011 dám to odchodné? to Rozhodnutie o priznaní dôchodku mu vydá sociálka? alebo ako?
veronikasad
21.10.10,12:09
v roku 2011? preboha prečo?? ja mu mám spraviť ukončenie k 31.októbru, a ked mu to tak spravím aj v programe, ako mu v roku 2011 dám to odchodné? to Rozhodnutie o priznaní dôchodku mu vydá sociálka? alebo ako?
ano, ale lehota na výpočet SD je 60 dní. Odchodné mu môžeš vyplatiť až keď bude mať v ruke výmer o dôchodku.
xire
22.10.10,06:39
ja by som bol aj tak za to, aby som mu to odchodné vôbec nemusel robiť, pretože sú to predsa len jeho peniaze a ja ich len prelejem z jeho s.r.o. na jeho osobný účet... viem že zákon vraví že má zamestnanec na to nárok, ale je to pravidlo?? musím mu to vyrátať a vyplatiť? a ked, tak stále nechápem ako to spravím, ked v roku 2011 už ho nebudem mať v programe ako zamestnanca. tam je taká možnosť??
katka50
22.10.10,06:44
ja by som bol aj tak za to, aby som mu to odchodné vôbec nemusel robiť, pretože sú to predsa len jeho peniaze a ja ich len prelejem z jeho s.r.o. na jeho osobný účet... viem že zákon vraví že má zamestnanec na to nárok, ale je to pravidlo?? musím mu to vyrátať a vyplatiť? a ked, tak stále nechápem ako to spravím, ked v roku 2011 už ho nebudem mať v programe ako zamestnanca. tam je taká možnosť??
Je taká možnosť-aj keď už nie je zamestnancom. Ale ak on nechce mať vyplatené odchodné-jednoducho nepredloží Rozhodnutie o priznaní dôchodku.;)
xire
22.10.10,08:07
ešte by som mal jednu otázku...kurióznu... kolega si chce vybaviť úver,aby dostal nejakú štátnu prémiu-2%mesačne bude za neho platiť štát, povedali mu že musí zarábať aspon 1000eur mesačne - aspon polroka, aby ju dostal. kedže momentálne mu robím výplatu s 5hod.denným fondom s minimálnou mzdou, vychádza mu to v čistom 169eur. ako by som mu to mohol navýšiť na tých 1000, treba nejaký dodatok? alebo novú zmluvu? alebo stačí ak mu budem dávať nejakú výnimočnú preémiu toho polroka? chcel by som aby to bolo podľa zákona dobre, len s tým nemám moc skúsenosti... poradťe ešte prosím