Mona Lisa
21.10.10,14:04
Poraďte,

firma nevykonáva 7 rokov žiadnu činnosť, t.j. žiaden výnosy a náklady.
Ako je možné požiadať o výmaz čo najjednoduchším spôsobom?
Taktiež zrušiť sro živnosť.
sroservis
21.10.10,20:53
Dobrý deň,

najjednoduchšie a najlacnejšie je obchodné podiely v s.r.o. odpredať nejakej tretej osobe (t.j. s.r.o. nezanikne, len už nebude patriť do majetku terajších spoločníkov).

Ak to nie je možné do úvahy prichádza likvidácia - je to však pomerne náročný proces (VZ alebo jediný spoločník rozhodnú o zrušení s.r.o. a o vstupe do likvidácie, o vymenovaní likvidátora). Likvidátor následne vykonáva úkony smerujúce k likvidácii (úhrada záväzkov speňaženie majetku), rozdelenie likvidačného zostatku medzi spoločníkov a ako aj návrh na výmaz spoločnosti z obchodného registra .

Celý proces je opísaný v ust. § 70 až 75a Obchodného zákonníka.
KEJKA
21.10.10,21:18
ešte sa tu písalo o inej možnosti - dať podnet na súd z dôvodu nečinnosti firmy, resp. následne po zrušení ŽL, aby vymazal sro ex offo.....? pohľadám, ale až ráno.
Mona Lisa
22.10.10,05:32
ešte sa tu písalo o inej možnosti - dať podnet na súd z dôvodu nečinnosti firmy, resp. následne po zrušení ŽL, aby vymazal sro ex offo.....? pohľadám, ale až ráno.


No myslím, že tot by bola tá lepšia situácia, nakoľko firma už 7 rokov cca vôbec nemá príjmy, náklady t.j. ani pohľadávky a záväzky a aj keď niektoré boli už sú aj tak po lehote a sú premlčané.
janaGT
25.10.10,11:20
aj mne by to pomohlo, práve podobnú situáciu rieši kolega ....
KEJKA
26.10.10,19:21
ešte sa tu písalo o inej možnosti - dať podnet na súd z dôvodu nečinnosti firmy, resp. následne po zrušení ŽL, aby vymazal sro ex offo.....? pohľadám, ale až ráno.


No myslím, že tot by bola tá lepšia situácia, nakoľko firma už 7 rokov cca vôbec nemá príjmy, náklady t.j. ani pohľadávky a záväzky a aj keď niektoré boli už sú aj tak po lehote a sú premlčané.
možno pomôže, nenašla som pôvodný príspevok, ale vyguglila som tento podnet aj pre vlastné potreby a uložila vo svojom PC.
===========
List mal zhruba nasledovny text:
Podľa § 68 ods. 6 Obchodného zákonníka (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html), ja, ..., konateľ spoločnosti ..., so sídlom ..., podávam podnet na zrušenie spoločnosti ..., na základe nasledovných skutočnosti:
uvedená spoločnosť nevykonáva žiadnu podnikateľskú činnosť,
minimálne 6 rokov sa nekonalo valné zhromaždenie spoločníkov spoločnosti,
v zbierke listín nemá spoločnosť uložené individuálne účtovné závierky za posledných 6 rokov.
Spoločnosť xxxxxxxxxxxxxxxxxx, s.r.o nemá žiaden obchodný majetok. Preto podľa § 68 ods. 9 Obchodného zákonníka (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html) dávam podnet na zrušenie vyššie uvedenej spoločnosti bez likvidácie.
Eva Póčová
27.10.10,12:51
Ahojte,
moja klientka má podobný problém. Má sro-čku, ktorá nie je platcom dph (jedná sa o pohostinstvo). Ako by mohla zrušiť sro a previesť firmu na seba ako živnostníčka?
Aký je postup?
Ďakujem za pomoc
JankaO
27.10.10,13:27
Ahojte,
moja klientka má podobný problém. Má sro-čku, ktorá nie je platcom dph (jedná sa o pohostinstvo). Ako by mohla zrušiť sro a previesť firmu na seba ako živnostníčka?
Aký je postup?
Ďakujem za pomoc
Ak má spoločnosť majetok a vykonáva činnosť, môže VZ rozhodnúť o likvidácii spoločnosti.
martabb
18.04.11,10:08
Ahoj KEJKA,,,
chem poporosiť o radu. S.r.o., bez majetku, 2 roky v strate, eviduje záväzky a pohľadávky, nemá zamestnancov, v tomto roku žiadne fa vydané, platené nektoré záväzky z minulých období, bolo jej zrušené sídlo fi z dôvodu neplatenia nájmu, niektoré pohľadávky a záväzky vymáhané súdne,,, Ako takúto s.r.o. zrušiť? Likvidovať nie je čo? Konkurz nie je z čoho uspokojiť? Je možné dať podnet alebo aká je forma na zrušenie takejto s. r. o.
ďakujem za odpoveď a želám pekný deň,,,
martabb
18.04.11,11:21
Dobrý deň Kejka,,,

poprosím o radu, s. r. o. bez majetku, v strate cca 2 roky, bez zamestnancov, má záväzky aj pohľadávky niektoré sa riešia súdnou cestou, nemá sídlo firmy-bolo zrušené z dôvodu neplatenie nájmu, ako sa dá takáto spoločnosť zrušiť? Nemá dlh voči DÚ, SP, ZP. Len za neuhradené fa, nakoľko jej nezaplatili pohľadávky, nebolo to z čoho uhradiť. Účtovné uzávierky sú uložené v zbierkach listín. Likvidovať nie je čo, na konkurz nie krytie,ako podať podnet na zrušenie spoločnosti ? Alebo, aká je forma, poprípade lehoty súdu?
Ďakujem veľmi pekne za radu,,,
KEJKA
18.04.11,16:39
Dobrý deň Kejka,,,

poprosím o radu, s. r. o. bez majetku, v strate cca 2 roky, bez zamestnancov, má záväzky aj pohľadávky niektoré sa riešia súdnou cestou, nemá sídlo firmy-bolo zrušené z dôvodu neplatenie nájmu, ako sa dá takáto spoločnosť zrušiť? Nemá dlh voči DÚ, SP, ZP. Len za neuhradené fa, nakoľko jej nezaplatili pohľadávky, nebolo to z čoho uhradiť. Účtovné uzávierky sú uložené v zbierkach listín. Likvidovať nie je čo, na konkurz nie krytie,ako podať podnet na zrušenie spoločnosti ? Alebo, aká je forma, poprípade lehoty súdu?
Ďakujem veľmi pekne za radu,,,
ja na tieto otázky nie som expert. po zrelej úvahe som prišla k záveru, že dať firmu do likvidácie bude ten najrýchlejší spôsob ako sa dopracovať k výmazu z OR. Tiež nebolo čo likvidovať, všetko bolo viacmenej formálne, ale po troch mesiacoch od uverejnenia vo vestníku mám komplet všetky doklady, a písomnosti posledné DPPO, čakám len na súhlas s výmazom od DU. Na druhý deň všetko podám a hádam to bude ukončené.

Nemôžeš zrušiť sro likvidáciou, ak je firma v predlžení.
Inak je možnosť zrušiť sro jedine likvidáciou, nemáš teda inú možnosť - konkurz alebo likvidácia. Nie je to atké hrozné, ak nemáš podlžnosti voči štátnym inštitúciám.
martabb
18.04.11,16:50
Dobrý večer,
ďakujem,
som myslela či sa nedá podať podnet na zrušenie, na základe nemajetnosti a že je spoločnosť bez sídla firmy??? Pozerám do zákonov a čím viac pozerám, tým sa viac zamotávam...
martabb
18.04.11,16:53
Takže asi vyhlásiť konkurz, ale nemám potuchy ako? Na právnika spoločnosť nemá...
KEJKA
18.04.11,17:03
a je určite v predlžení?
tak potom len ten podnet na súd, vid prísp.6
výhodou je, že nemá záväzky voči štátnym inštitúciam.
Podnet na súd by však nemal dať konateľ, ale napr. 2-3 veritelia.
martabb
18.04.11,17:12
V predĺžení je keď má vyššie záväzky ako pohľadávky? A prečo nemôže dať konateľ? Veriteľ dal spoločnosť na súd, bol vydaný platobný rozkaz, ale nesedeli sumy, tak sa dal odpor, bol súd akceptovali sumu, ale konateľ je pn, bolo pojednávanie, zatiaľ nemá výsledok zo súdu. Ale spoločnosť nemá financie, tak asi príde exekútor a zistí že nič....bez sídla, majetku financií, pohľadávky vymáha exekútor,mám v tom hokej...
martabb
18.04.11,17:17
ďakujem pekne, a kde nájdem príspevok6?
KEJKA
18.04.11,17:51
ďakujem pekne, a kde nájdem príspevok6?
o 10 príspevkov vyššie?
s tým konateľom som iba poradila - nejdem rozvádzať.
RAz podal konateľ a zo súdu prišla negatívna odpoved....................
martabb
19.04.11,08:33
Ďakujem, za rady a skúsenosti,,,pekný deň