lvalko
21.10.10,14:16
Dobry den, poradaci,
mam vazny problem, prevzala som agendu jednej spolocnosti s.r.o. , kde v priebehu mesiaca september 2010 doslo 2x k zmene konatelov. Ani jedna zmena vsak nebola ohlasena zivnostenskemu registru.
Pri ohlaseni zmien ZR sa predklada original vypisu z OR k nahliadnutiu a jeho kopia ostava v ZR + udaje na vypis z reg.trestov noveho konatela. Originaly nemam k dispozicii, nakolko su v spolocnosti. Cize mozem ist zajtra na OR a vybrat vypis, kde vsak bude uvedena len aktualna zmena cize zapisany uz 2.konatel, nie ten, kt. bol pred nim a ktory nebol ohlaseny.

Pri ohlaseni 2.zmeny (ktora bude preukazatelna aktualnym vypisom) sme este v 15.dnovej lehote, na ohlasenie predchadzajucej zmeny uz lehota 15 dni uplynula :(

Asi je to nemozne vyhnut sa pokute, nakolko je neohlasenie akejkolvek zmeny sankcionovane, ale predsa keby som skusila ohlasit len tu druhu zmenu, je realna sanca, ze to bude ZR skumat...prosim odpovedzte rychlo. Vdaka
Lianka
21.10.10,14:21
Neviem, aku odpoved od nas cakas. Je malo pravdepodobne, ze sa ti tu ozve zamestnanec prislusneho uradu.

Spln povinnost teraz, aj ked po termine. Ked Vam pride vymer o pokute, ak mate padne argumenty, skuste sa odvolat.
akina
21.10.10,14:54
Dobry den, poradaci,
mam vazny problem, prevzala som agendu jednej spolocnosti s.r.o. , kde v priebehu mesiaca september 2010 doslo 2x k zmene konatelov. Ani jedna zmena vsak nebola ohlasena zivnostenskemu registru.
Pri ohlaseni zmien ZR sa predklada original vypisu z OR k nahliadnutiu a jeho kopia ostava v ZR + udaje na vypis z reg.trestov noveho konatela. Originaly nemam k dispozicii, nakolko su v spolocnosti. Cize mozem ist zajtra na OR a vybrat vypis, kde vsak bude uvedena len aktualna zmena cize zapisany uz 2.konatel, nie ten, kt. bol pred nim a ktory nebol ohlaseny.

Pri ohlaseni 2.zmeny (ktora bude preukazatelna aktualnym vypisom) sme este v 15.dnovej lehote, na ohlasenie predchadzajucej zmeny uz lehota 15 dni uplynula :(

Asi je to nemozne vyhnut sa pokute, nakolko je neohlasenie akejkolvek zmeny sankcionovane, ale predsa keby som skusila ohlasit len tu druhu zmenu, je realna sanca, ze to bude ZR skumat...prosim odpovedzte rychlo. Vdaka
Pri ohlásení zmien konateľov sa nepredkladá výpis z OR, ale zápisnica z valného zhromaždenia, kedy bolo rozhodnuté o zmene štatutárneho orgánu, čiže 15-dňová lehota pri zmene štatutára plynie odo dňa účinnosti zmeny, ktorý je uvedený v zápise z valnej hromady.
15-dňová lehota plynie odo dňa zápisu v OR len pri zmene sídla a zmene obchodného mena.
profesional
21.10.10,15:26
ZR nezvykne davat pokuty za taketo somariny. Oni budu radi ze si aspon niekto splnil zakonnu povinnost. Lebo vacsina firiem si povinnosti neplni.
akina
21.10.10,15:35
Veruže dávajú pokuty, aj za omeškanie 3-4 dni.
profesional
21.10.10,16:28
Ziadnej z firiem co som pre nich riesil nejake veci nikdy nedostali pokutu ak doniesli papiere na ZR osobne a pekne sa usmiali na prislusnu tetusku. Netreba posielat, treba chodit osobne..
lvalko
22.10.10,05:55
V podstate som chcela vediet len to, ze keby som ohlasila len tu poslednu zmenu, ktora je aktualna a nie tu predoslu zmenu konatela, ktora je uz dnes neaktualna, ale nebola ani ohlasena, ci by to ZR nejako skumal...volala som im tam, vraj im staci pri takejto zmene len kopia vypisu z OR a original vypisu k nahliadnutiu + udaje na vypis z registra trestov.
Z toho mi vychadza to, ze ked im predlozim len tieto veci, nemuseli by riesit ze pred sucasnym bol este konatel, ktoreho po 2 tyzdnoch odvolali...no ale nechcem to riskovat.
Asi do ohlasenia uvediem vsetko s tym, ze preukazem len poslednu zmenu a budem sa modlit, aby firme pokutu nedali... A samozrejme pojdem tam osobne, ako radi profesional :)
lvalko
22.10.10,05:56
Ziadnej z firiem co som pre nich riesil nejake veci nikdy nedostali pokutu ak doniesli papiere na ZR osobne a pekne sa usmiali na prislusnu tetusku. Netreba posielat, treba chodit osobne..
Tak to si ma velmi potesil a ukludnil, dufam, ze tiez budem mat take stastie :)
akina
22.10.10,17:05
Tak to ti držím palce, mi sme za omeškanie 3 dni po lehote platili pokutu,"tetušky" mali príkaz od priamej nadriadenej, že nesmú tolerovať ani jeden deň, že tak káže zákon.
waki
23.10.10,14:16
a mozem sa opytat ake vysoke su pokuty?
ja mam konatela, ktory si v juli zmenil bydlisko, nic nepovedal, tak to nemame nahlasene ani na zivnostaku ani v obch.registri.
budeme robit zmeny v obch.registri do konca roka kvoli inym veciam, asi to aj tak uz urobime naraz.
dakujem.
akina
23.10.10,16:03
a mozem sa opytat ake vysoke su pokuty?
ja mam konatela, ktory si v juli zmenil bydlisko, nic nepovedal, tak to nemame nahlasene ani na zivnostaku ani v obch.registri.
budeme robit zmeny v obch.registri do konca roka kvoli inym veciam, asi to aj tak uz urobime naraz.
dakujem.
Zmena bydliska konateľa sa na živ.úrade robí bez poplatku, treba to nahlásiť čím skôr, nazáleží od zápisu v OR. Ak by chceli pokutovať, tak povedz, že zmena je síce v obč.preukaze zapísaná,ale reálne začal bývať na tejto adrese napr. od včera. Nemajú šancu dokázať, že to nie je pravda, lebo musia preukázať dobu trvania protiprávneho stavu, a tým nie je dátum zmeny adresy v OP, ale fakt, kedy dotyčná osoba začala fyzicky bývať na tejto adrese. Veď môže nastať aj opačný prípad, že reálne už bývaš na novej adrese napr. aj pol roka, ale zmenu OP si vybavíš až po pol roku / môže byť na to rôzny dôvod/ a tak ideš ohlásiť zmenu.My sme sa práve týmto argumentom vyzuli z pokuty, ale iné zmeny po lehote boli za 40 eur.
Economic
23.10.10,17:16
Zmena bydliska konateľa sa na živ.úrade robí bez poplatku, treba to nahlásiť čím skôr, nazáleží od zápisu v OR. Ak by chceli pokutovať, tak povedz, že zmena je síce v obč.preukaze zapísaná,ale reálne začal bývať na tejto adrese napr. od včera. Nemajú šancu dokázať, že to nie je pravda, lebo musia preukázať dobu trvania protiprávneho stavu, a tým nie je dátum zmeny adresy v OP, ale fakt, kedy dotyčná osoba začala fyzicky bývať na tejto adrese. Veď môže nastať aj opačný prípad, že reálne už bývaš na novej adrese napr. aj pol roka, ale zmenu OP si vybavíš až po pol roku / môže byť na to rôzny dôvod/ a tak ideš ohlásiť zmenu.My sme sa práve týmto argumentom vyzuli z pokuty, ale iné zmeny po lehote boli za 40 eur.

To nie je celkom pravda. Živnostenský úrad je prepojený softvérovo s evidenciou TP a vidí, kedy si konateľ zmenil trvalý pobyt. Ich nezaujíma od kedy tam v skutočnosti býva. Dôležitý je dátum ohlásenia trvalého pobytu v evidencii na MsÚ. Zo živnostenského zákona je povinnosť každú zmenu podliehajúcu ohláseniu do 15 dní ohlásiť.
akina
24.10.10,05:47
Tak ako daňové, tak aj živnostenské úrady nepostupujú jednotne, niekde sa akceptujú zmeny po lehote bez sankcie, niekde nie
/ záleží aká dlhá lehota /, tiež isté argumenty sú prijateľné len pre niektoré úrady. Hovorím z vlastnej skúsenosti.
Economic
24.10.10,07:21
Tak ako daňové, tak aj živnostenské úrady nepostupujú jednotne, niekde sa akceptujú zmeny po lehote bez sankcie, niekde nie
/ záleží aká dlhá lehota /, tiež isté argumenty sú prijateľné len pre niektoré úrady. Hovorím z vlastnej skúsenosti.

Presne tak.
Na daňovom úrade je pre nich dôležité mať v ruke výpis z OR, a tu platí 15 dní od zápisu do OR a všetko je v poriadku.
No podľa živnostenského zákona § 49 od. 1 je povinný subjekt oznámiť všetky zmeny a doplnky do 15 dní od ich vzniku. A to je v niektorých prípadoch kritické. Ľudia ktorí sa napríklad presťahujú majú kopec iných starostí ako myslieť na oznámenie zmien na živnostenské.
Takúto mám ja skúsenosť.