Macko053
21.10.10,15:08
Dobry den,

mam zaujem nakupit oblecenie z USA na dalsi predaj, predavajuci mi poskytne zlavu 20% na nakup tovaru. Pri dovoze zaplatim nasu DPH a CLO. Chcem sa spytat ci sa zlava 20% bude odpocitavat z predajnej ceny v USA alebo sa odcita ich DPH a ja zaplatim pri dovoze len nasu. Pretoze ak by sme odratali tych 20% z predajnej ceny, tak po zaplateni nasej dane by som bol na ich predaji a to som este neplatil clo a dopravu. Neviete nahodou aku maju DPH v USA, Florida? Poprosim vas o vysvetlenie ako to funguje. Dakujem
profesional
21.10.10,15:31
1. USA nema DPH. Maju Sales Tax, ale ta sa nepouziva na predaj do zahranicia ani pri predaji do ineho zo statov v ramci USA ako je stat rezidentury predavajuceho. Sales tax nema s nasou DPH spolocne takmer nic, ale v tvojom pripade sa ta vobec netyka. Kedze DPH v USA neexistuje, je logicke ze nie je ani na Floride.

2. 20 % ti odpocitaju z finalnej ceny. DPH a Clo u nas zaplatis z hodnoty tovaru co si zaplatila, tj. z tych 80 %, avsak toto sa zvysi pre ucely zakladu pre vypocet o naklady na prepravu.

3. Pri nakupe z krajiny mimo EU, tj. aj z USA sa uplatnuje institut zabezpecenia dane. Tj. z hodnoty faktury co ti pride od dodavatela z USA musis odviest na Danovu yrad Bratislava I 1/2 z 19 % sadzby z hodnoty faktury. Takze musis odviest 8,5 % z hodnoty faktury na Danovy Urad Bratislava I a dodavatel z USA si musi u nas narokovat na vratenie takto zaplateneho zabezpecenia dane.
tweedle
22.10.10,07:53
my sme nakúpili tovar z USA, mám zaúčtovať tú 8,5 %daň a ako to mám uviesť do daňového priznania o DPH?
Zoltán Kovács
22.10.10,07:55
my sme nakúpili tovar z USA, mám zaúčtovať tú 8,5 %daň a ako to mám uviesť do daňového priznania o DPH?


USA daň nemá nič spoločné s našou DPH. Je to pre ťeba náklad. Alebo máš na mysli 8,5% clo, ktoré ti vyrúbila colnica?
tweedle
22.10.10,08:19
mám v tom zmätok,,,clo sme zaplatili colnici,,,len neviem ako zaučtovať faktúru z USA len celková suma na 504/321 žiadne odpočty DPH ako to je pri štátoch EU?
andreaS
22.10.10,08:25
1. USA nema DPH. Maju Sales Tax, ale ta sa nepouziva na predaj do zahranicia ani pri predaji do ineho zo statov v ramci USA ako je stat rezidentury predavajuceho. Sales tax nema s nasou DPH spolocne takmer nic, ale v tvojom pripade sa ta vobec netyka. Kedze DPH v USA neexistuje, je logicke ze nie je ani na Floride.

2. 20 % ti odpocitaju z finalnej ceny. DPH a Clo u nas zaplatis z hodnoty tovaru co si zaplatila, tj. z tych 80 %, avsak toto sa zvysi pre ucely zakladu pre vypocet o naklady na prepravu.

3. Pri nakupe z krajiny mimo EU, tj. aj z USA sa uplatnuje institut zabezpecenia dane. Tj. z hodnoty faktury co ti pride od dodavatela z USA musis odviest na Danovu yrad Bratislava I 1/2 z 19 % sadzby z hodnoty faktury. Takze musis odviest 8,5 % z hodnoty faktury na Danovy Urad Bratislava I a dodavatel z USA si musi u nas narokovat na vratenie takto zaplateneho zabezpecenia dane.

v USA maju cosi ako nasu dph a kazdy ich stat ma inu sadzbu... spravidla uvadzaju ceny v e-shopoch bez tejto sadzby... a az pri "check out" sa objavi a pripocita k cene...

mam osobne skusenost sice len z jedneho obchodu, ale objednavala som u nich uz aj priamo do usa aj do SR a rozdiel tam bol prave v tej sales tax... vramci usa mi tam hodili dakych 11% a ked som objednavala do sr, tak mi tuto sadzbu nepocitali...

nerozumiem ale uvedenemu v citate... preco by sa malo platit dake zabezpecenie ked JA nakupujem, nepredavam do usa...

este upozornim, ze nie je jednoduche predavat v SR (resp. v EU) tovar z inych krajin, pretoze nemaju certifikaciu pre EU a toto nie je lacna zalezitost...
profesional
23.10.10,15:12
[/COLOR][/COLOR]

v USA maju cosi ako nasu dph a kazdy ich stat ma inu sadzbu... spravidla uvadzaju ceny v e-shopoch bez tejto sadzby... a az pri "check out" sa objavi a pripocita k cene...

mam osobne skusenost sice len z jedneho obchodu, ale objednavala som u nich uz aj priamo do usa aj do SR a rozdiel tam bol prave v tej sales tax... vramci usa mi tam hodili dakych 11% a ked som objednavala do sr, tak mi tuto sadzbu nepocitali...

nerozumiem ale uvedenemu v citate... preco by sa malo platit dake zabezpecenie ked JA nakupujem, nepredavam do usa...

este upozornim, ze nie je jednoduche predavat v SR (resp. v EU) tovar z inych krajin, pretoze nemaju certifikaciu pre EU a toto nie je lacna zalezitost...

Vacsina statov pri predaji cez internet Sales Tax neuplatnuje. Chcu prave podporovat online sales takze vacsina statov pri predaji uplatnuje oslobodenie od Sales Tax.

Co sa tyka zabezpecenia dane, tak to samozrejme sa uplatnuje len na podnikatelov. Nie na FO co si chce nieco jednorazovo kupit. Ale v tomto pripade ide jednoznacne o podnikanie, lebo to chce dalej predavat.

A mala oprava. 1/2 z 19 % je 9,5 % nie 8,5 %.
rickman
23.10.10,17:20
Co sa tyka zabezpecenia dane, tak to samozrejme sa uplatnuje len na podnikatelov. Nie na FO co si chce nieco jednorazovo kupit. Ale v tomto pripade ide jednoznacne o podnikanie, lebo to chce dalej predavat.

A mala oprava. 1/2 z 19 % je 9,5 % nie 8,5 %.

Takto to robí len minimum podnikateľov, ak vôbec niekto, nikoho to nezaujíma. A kebyže o tom vedel partner z USA, že nedostane 100% ale len xy%, tak žiaden deal nebude.
profesional
24.10.10,08:38
Ale zaujima to niekoho. DANOVY URAD. Ak ti pridu na danovu kontrolu a zistia ze si neodvedenim zabezpecenia dane ukratil stat o dan vo vyske min. 1-naeobku minimalne mzdy, caka ta trestne oznamenie a nasledne trestne stihanie a odsudenie pre precin (od vyssich hodnot zlocin) skratenia dane a poistneho.
Je to presne ako keby si napisal ze nikoho nezaujima ak nepodas danove priznanie a neodvedies dan z prijmu. Samozrejme ze zaujima. Je tu sanca ze na teba nikdy nepridu. ale a na teba pridu, caka ta basa. Myslis ze to riziko stoji za to?
Ano, suhlasim s tym ze je to chore, ze tento stat si mysli ze zahranicny subjekt pochopi ze nedostane celu platbu naraz. Ale je tu toho viacer choreho v tejto krajine.
rickman
24.10.10,09:07
Ale zaujima to niekoho. DANOVY URAD. Ak ti pridu na danovu kontrolu a zistia ze si neodvedenim zabezpecenia dane ukratil stat o dan vo vyske min. 1-naeobku minimalne mzdy, caka ta trestne oznamenie a nasledne trestne stihanie a odsudenie pre precin (od vyssich hodnot zlocin) skratenia dane a poistneho.
Je to presne ako keby si napisal ze nikoho nezaujima ak nepodas danove priznanie a neodvedies dan z prijmu. Samozrejme ze zaujima. Je tu sanca ze na teba nikdy nepridu. ale a na teba pridu, caka ta basa. Myslis ze to riziko stoji za to?
Ano, suhlasim s tym ze je to chore, ze tento stat si mysli ze zahranicny subjekt pochopi ze nedostane celu platbu naraz. Ale je tu toho viacer choreho v tejto krajine.

Tolko slov pre nic :). Nikoho v zahranici (e.g. USA) to nezaujima. A po dalsie, tie peniaze by neostali danovemu uradu, kedze by si na ne narokoval zahranicny subjekt. Tato byrokraticka prekazka v podnikani je tak isto postavena na hlavu ako poplatky SOZE, hoci maju na to vlastne zakony.
tweedle
25.10.10,05:35
ako si aj teda mám zaúčtovať daň z hodnoty faktúry?
KEJKA
10.11.10,19:06
neviem, prečo by mal niekto na základe dovozu tovaru z USA tomuto dodávateľovi krátiť úhradu o daň.
Dovozom tovaru predsa nevzniká stála prevádzkáreň ani iné podmienky na platbu dane z príjmov do ŠR SR nie sú splnené.
Citujerm § 44
Zabezpečenie dane
(1) Správca dane môže rozhodnutím uložiť fyzickým osobám a právnickým osobám, aby pri peňažnom plnení poskytnutom inému daňovníkovi zrážali na zabezpečenie dane sumu zodpovedajúcu polovici sadzby dane podľa § 15 z peňažného plnenia. Suma zabezpečenia dane sa považuje za preddavok na daň.

(2) Na zabezpečenie dane zo zdaniteľných príjmov okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sú platitelia príjmu, ktorí vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú úhrady v prospech daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou s výnimkou daňovníka podľa § 2 písm. t), povinní zrážať na zabezpečenie dane sumu zodpovedajúcu sadzbe dane podľa § 15 z peňažného plnenia, najviac však do výšky podľa medzinárodnej zmluvy,

Ktorá medzinárodná zmluva stanovuje, že zisky podnikov sa zdaňujú v druhom zmluvnom štáte?
padro
10.11.10,20:02
no ved z USA to nakupis bez dane,... a zdanujes na SK.
KEJKA
10.11.10,20:09
akú daň máš na mysli? Ja som reagovala na zabezpečenie dane z príjmu v zmysle príspevku č.2, bod 3.
3. Pri nakupe z krajiny mimo EU, tj. aj z USA sa uplatnuje institut zabezpecenia dane. Tj. z hodnoty faktury co ti pride od dodavatela z USA musis odviest na Danovu yrad Bratislava I 1/2 z 19 % sadzby z hodnoty faktury. Takze musis odviest 8,5 % z hodnoty faktury na Danovy Urad Bratislava I a dodavatel z USA si musi u nas narokovat na vratenie takto zaplateneho zabezpecenia dane.
==============
KEJKA
10.11.10,22:06
1. USA nema DPH. Maju Sales Tax, ale ta sa nepouziva na predaj do zahranicia ani pri predaji do ineho zo statov v ramci USA ako je stat rezidentury predavajuceho. Sales tax nema s nasou DPH spolocne takmer nic, ale v tvojom pripade sa ta vobec netyka. Kedze DPH v USA neexistuje, je logicke ze nie je ani na Floride.

2. 20 % ti odpocitaju z finalnej ceny. DPH a Clo u nas zaplatis z hodnoty tovaru co si zaplatila, tj. z tych 80 %, avsak toto sa zvysi pre ucely zakladu pre vypocet o naklady na prepravu.

3. Pri nakupe z krajiny mimo EU, tj. aj z USA sa uplatnuje institut zabezpecenia dane. Tj. z hodnoty faktury co ti pride od dodavatela z USA musis odviest na Danovu yrad Bratislava I 1/2 z 19 % sadzby z hodnoty faktury. Takze musis odviest 8,5 % z hodnoty faktury na Danovy Urad Bratislava I a dodavatel z USA si musi u nas narokovat na vratenie takto zaplateneho zabezpecenia dane.


neviem, prečo by mal niekto na základe dovozu tovaru z USA tomuto dodávateľovi krátiť úhradu o daň.
Dovozom tovaru predsa nevzniká stála prevádzkáreň ani iné podmienky na platbu dane z príjmov do ŠR SR nie sú splnené.
Citujerm § 44
Zabezpečenie dane
(1) Správca dane môže rozhodnutím uložiť fyzickým osobám a právnickým osobám, aby pri peňažnom plnení poskytnutom inému daňovníkovi zrážali na zabezpečenie dane sumu zodpovedajúcu polovici sadzby dane podľa § 15 z peňažného plnenia. Suma zabezpečenia dane sa považuje za preddavok na daň.

(2) Na zabezpečenie dane zo zdaniteľných príjmov okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sú platitelia príjmu, ktorí vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú úhrady v prospech daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou s výnimkou daňovníka podľa § 2 písm. t), povinní zrážať na zabezpečenie dane sumu zodpovedajúcu sadzbe dane podľa § 15 z peňažného plnenia, najviac však do výšky podľa medzinárodnej zmluvy,

Ktorá medzinárodná zmluva stanovuje, že zisky podnikov sa zdaňujú v druhom zmluvnom štáte?
posúvam - otázka z hľadiska DPPO..........................
KEJKA
11.11.10,15:40
posúvam..........
KEJKA
11.11.10,17:58
posúvam...................
KEJKA
12.11.10,06:04
posúvam............
KEJKA
13.11.10,17:55
posúvam................
KEJKA
15.11.10,16:18
posúvam....................
KEJKA
15.11.10,19:39
posúvam....dosť na tom záleží, mohol by sa niekto vyjadriť - najlepšie pôvodca tvrdenia....
KEJKA
16.11.10,17:49
posúvam....dosť na tom záleží, mohol by sa niekto vyjadriť - najlepšie pôvodca tvrdenia....
som vytrvalá.
KEJKA
19.11.10,08:33
posúvam...........
Lianka
19.11.10,08:40
Kejka, skus ho oslovit aj sukromnou spravou, aby sa vyjadril. Mozno si tuto temu a tvoje naliehania nevsimol.
KEJKA
19.11.10,09:41
ss-šli už dva razy, tak ho nechcem otravovať. Okrem toho by sa mal vyjadriť verejne, aby sa odpoveď uviedla na správnu mieru.
Takto je môj názor proti jeho názoru.
Okrem toho - ss-kou sme komunikovali, ale nevyjadril sa k môjmu základnému argumentu, ktorý sa týka nadradenia MZ pred národnou úpravou.
Uvítam názory aj iných poraďákov, nielen jediného konkrétneho.
KEJKA
19.11.10,21:22
posúvam
Stefan2005
20.11.10,08:55
pridám sa k Kejkynej žiadosti o vysvetlenie (žiaľ nie je to prvý prípad jednoznačného prezentovania postoja bez adekvátnej odvolávky).

Tiež som sa doteraz nestretol so zabezpečením dane v súvislosti s dovozom tovaru - veď z tohoto titulu akáže daňová povinnosť vzniká americkému dodávateľovi tovaru voči SR ?

Mám tiež za to, že predmetom zabezpečenia dane sú príjmy povahy vymedzené v §16 ZoDP....
KEJKA
21.11.10,17:35
posúvam.................
Stefan2005
22.11.10,09:47
posúvam.................
KEJKA
22.11.10,10:31
ďakujem, nakoľko sa nemenovaná poraďačka nedočkala vyjadrenia oponenta môjho názoru, poslala dotaz na DRSR. Čakáme na stanovisko, potom zverejníme. Jej problém sa týka služieb, nie tovaru, ale podľa mňa postup riešenia je v princípe rovnaký. Najskôr skúmame MZ, potom ideme do národného ZDP......
KEJKA
28.11.10,21:37
ešte stále čakáme na vyjadrenie.
KEJKA
01.12.10,08:56
takže stanovisko DRSR prišlo, kompletné znenie asi zverejnené nebude, ja ho k dispozícii nemám, ale zverejňujem aspoň obsah mailu, ktorý som dostala:
Zabezpecenie dane
>
> Dobry den,
> prave som docitala list so stanoviskom DR SR - a MATE PRAVDU!!!
> Ma to takmer 2 strany, ale v zasade sa tocia okolo §2 pism g/ a h/, §16,
> ktory suvisi s §43 a 44, ale v zmysle §1 ods2 (to, co ste spominali) sa
> ide podla Zmluvy 74/1994 a tam sa to uz toci okolo stalej prevadzkarne
> (cl. 5 ods 3 pism b); a kedze jeho sluzba nepresiahla 9 mesiacov v 12-mes.
> obdobi (podmienka zriadenia stalej prevadzkarne podla tejto zmluvy), tak
> podla cl.7 zmluvy - zisky zahr. podniku podliehaju zdaneniu v SR len v
> pripade existencie stalej prevadzkarne zahr. podniku na nasom uzemi...
> Ak prevadzkaren nevznikla - prijem za sluzby nepodlieha na uzemi SR zdaneniu.
> Hura!!!
===============================================
> > ano, presne tak, najskor sa rieši MZ, a potom až ZDP.
> > Na stanovisko drsr som tiež zvedavá.
================================================
> >> Dobry den,
> >> takze uz to len zhrniem: podla §16, ods 1, pism c/ by tento prijem
> >> spadal pod institut zabezpecenia dane, ale vzhladom na §2 ZDP ma MZ prednost, takze sa z tohoto prijmu nezraza na nasom uzemi ziadna dan?
Profesional ma tymi pokutami celkom vystrasil, predsa len nejde o malu
sumu a tak som minuly tyzden zadala dopyt aj na DR SR. Som zvedava, ake
stanovisko zaujmu oni. Ked sa vyjadria, dam Vam vediet, ako si dany § v
tomto pripade vysvetluju oni.
> >> Dakujem za pomoc.
> >> MM
==============================================
JankaO
07.12.10,09:09
Je škoda, že autorka dotazu odpoveď nezverejní v sekcii otázky a odpovede z DRSR...
Stefan2005
07.12.10,09:22
Janka, z príspevkom usudzujem, že je to Lydkyn klient (ktorý nechodí na Poradu, resp. nemá potrebu to zverejniť), a je to výcuc z ich koverzácie.