bublikatka
21.10.10,16:32
Prajem pekny den, obraciam sa na vas poradaci s vecou, ktorej nerozumiem a neviem sa u kompetentnych doziadat vysvetlujucej odpovede...
som dobrovolne nemocensky pripoistena a teraz som na materskej dovolenke. mala som nastaveny maximalny vymeriavaci zaklad 1003,09€ (pripoistila som sa vo februari 2009), od maja 2009 som mala aj iny prijem, z coho mi isli odvody do soc poistovne, cize az neskor som si uvedomila, ze platim viac... o to viac ma prekvapilo, ze mam nizsi preplatok ako som cakala... vcera som bola na socialke a dozvedela som sa, ze oni mi sami posunuli vymeriavaci zaklad v juli 2009 na vtedajsie maximum a rovnako aj tento jul... to maju na to pravo??? ved ich nikto neziadal o zmenu, ja som predsa v zmluve pisala, ze sa pripoistujem na 1003,09€ tym mi teda vzrastli aj mesacne doplatky a ltt ze som nemala nedoplatky... to je jedna vec
druha je zlozitejsia, tomu nerozumiem vobec... v aprili a maji 2010 som bola po 20 dni PN (rizikove tehu) a tam mi naratali, ze som mala doplatit este 16€ na nemocenskom, vraj som prekrocila nejaku hranicu... fakt nerozumiem. prijem som mala za april dokopy 305€ a predsa aj vymeriavaci zaklad sa rozpocita iba na 11 dni co som nebola PN, cize som robila, ci nie? a ked dam 11 dni z maxima 1084,55€ tak mi vyjde cca 400€, tak co som prekrocila??? preco mam doplacat 16€??? vie mi toto niekto vysvetlit? rovnaky problem mam v maji, tam som odrobila 13 dni...
vopred vam dakujem za odpovede na obe otazky (ci mi mozu sami zmenit vysku nastaveneho pripoistenia a preco mam doplacat tak vela)
bublikatka
25.10.10,21:38
Prosim, poradte mi niekto k tomuto...
Katy a R
25.10.10,21:46
.. hádam, keby si to nejako zrozumitelnejšie napísala ???... ja sa v tom vôbec nevyznám ...
bublikatka
26.10.10,10:16
je o nezrozumitelne??? tak sa ospravedlnujem...
chcem vediet:
1. moze mi socialna poistovna sama zmenit vymeriavaci zaklad???
2. ako sa rata nemocenske poistenie v mesiaci, ked par dni odrobim a zvysok som PN? lebo mne sa zda, ze mi naratali vela, podla mna mam platit o dve tretiny menej...
dakujem
veronikasad
26.10.10,10:34
je o nezrozumitelne??? tak sa ospravedlnujem...
chcem vediet:
1. moze mi socialna poistovna sama zmenit vymeriavaci zaklad???dobrovolne poistená osoba platí poistenie najmenej z min. vymer. základu. Ak sa zmení výška min. VZ, DPO je povinná upraviť si platby, inak jej vznikne nedoplatok.

To ale asi nie je tvoj prípad, zrejme u teba ide o súbeh poistenia zo zamestnania a DNP. Max. vymer. základ sa mení každý rok od 1.7.
Málo informácii na zodpovedanie tvojej otázky
2. ako sa rata nemocenske poistenie v mesiaci, ked par dni odrobim a zvysok som PN? lebo mne sa zda, ze mi naratali vela, podla mna mam platit o dve tretiny menej... Alikv.časť nem. poistenia si vypočítaš ak stanovený vymeriavací základ vydelíš počtom kal. dní v mesiaci x počet kal. dní poistenia (bez PN) x 4,4%

dakujem

odpovede v texte
bublikatka
26.10.10,18:15
dakujem, takze este raz na upresnenie, ja som o tom najviac pisala v uplne prvom prispevku...
1. mam maximalny vymeriavaci zaklad, doplacala som okolo 8€ mesacne a oni mi sami odseba v juli zmenili zaklad, posunuli mi ho hore a neupozornili ma na to... ved ja som pri dobrovolnom pripoisteni uviedla sumu, ktoru by mali dodrzat, ci nie? mozu mi posunut vymeriavaci zaklad sami? ved neslo o dolnu hranicu... toto je cisto teoreticka otazka, chcem len vediet, ci mohli konat ako konali...
2. toto ma hneva viac... ten vypocet mi sedi, presne tak som si ratala 4,4%... dobre, tak cisto prakticky mi to preratajte - zaklad mam maximalny, cize 1084,55€ to bolo v aprili 2010, april ma 30 dni, cize na den je to 36,15€, zarobila som spolu v hrubom 305,07€ (dokopy v oboch zamest), na PN som bola od 12.4. do 19.5. vratane, cize v aprili som odpracovala 11 dni, tam by som mala mat teda zaklad 397,67€, ako im teda vyslo, ze som mala doplatit 16€????? zamestnavatelia mi nemocenske odviedli... neplatim nahodou len 4,4% z rozdielu 397,67-305,07??? to je z 92,60€, cize 4,07€ su 4,4%... toto ma zaujima, ci niekde robim chybu ja...
velka vdaka za vas cas pre mna
ivka70
26.10.10,18:52
Ja tomu rozumiem cim dalej tym menej.

Podla mna miesas vymeriavaci zaklad zo zamestnania a z DNP.
Oba sa vyratavaju nezavisle.
Socialna poistovna ti neodpocita automaticky od max. VZ to, co si zarobila (a z coho si odviedla poiastneie) v zamestnani.
Pre socialnu poistovnu mas stale rovnaky VZ.
Ten prepopocet za april je potrebne urobit za kalendarne dni, nie je mi jasne, presne od kedy do kedy ptvala PNka ani to, ci bola uplatnovana aj z DNP.

A to zvysovanie VZ mi pripada (aj podla platby okolo 8 EUR mesacne? , ze si DNP platila z minimalneho VZ, a teda ti to automaticky zvysili , ako sa zvysil minimlany VZ.
veronikasad
26.10.10,19:17
dakujem, takze este raz na upresnenie, ja som o tom najviac pisala v uplne prvom prispevku...
1. mam maximalny vymeriavaci zaklad, doplacala som okolo 8€ mesacne a oni mi sami odseba v juli zmenili zaklad, posunuli mi ho hore a neupozornili ma na to... ved ja som pri dobrovolnom pripoisteni uviedla sumu, ktoru by mali dodrzat, ci nie? mozu mi posunut vymeriavaci zaklad sami? ved neslo o dolnu hranicu... toto je cisto teoreticka otazka, chcem len vediet, ci mohli konat ako konali...
2. toto ma hneva viac... ten vypocet mi sedi, presne tak som si ratala 4,4%... dobre, tak cisto prakticky mi to preratajte - zaklad mam maximalny, cize 1084,55€ to bolo v aprili 2010, april ma 30 dni, cize na den je to 36,15€, zarobila som spolu v hrubom 305,07€ (dokopy v oboch zamest), na PN som bola od 12.4. do 19.5. vratane, cize v aprili som odpracovala 11 dni, tam by som mala mat teda zaklad 397,67€, ako im teda vyslo, ze som mala doplatit 16€????? zamestnavatelia mi nemocenske odviedli... neplatim nahodou len 4,4% z rozdielu 397,67-305,07??? to je z 92,60€, cize 4,07€ su 4,4%... toto ma zaujima, ci niekde robim chybu ja...
velka vdaka za vas cas pre mna

Nejako to máš domotané.
SP ti nezvyšuje vymer. základ - od 1.7. sa zvyšoval max. VZ - do tejto sumy ti zostáva zaplatené poistné zo zamestnania + doplatok do maxima z DNP. Čo máš naviac, eviduje ako preplatok.

Výpočet VZ zo zamestnania nechaj na zamestnávatelovi.
Výpočet z DNP som ti uviedla v predch. príspevku. Ani náhodou to nie je tak, ako si to počítala ty.
bublikatka
26.10.10,19:30
no a ja nerozumiem vam :) ale potrebujem mat jasno...
1. mam stanoveny od zaciatku maximalny vymeriavaci zaklad, vo februari 2009 som sa prihlasila na DNP a dala som si max zaklad 1003,09€, v tom mam jasno... mesacne som mala doplacat cca 7,5€ co som aj urobila... od maja 2009 mam este aj dohodu v inej firme, na 20% iba a aj oni mi odvadzaju nemocenske, co som zistila neskor a preto som cakala, ze mam vacsie preplatky, kedze som stabilne posielala 8€... ale na socialnej positovni mi povedali, ze tak nie je preto, lebo v juli mi oni sami posunuli VZ na nove maximum 1084,55€ cim sa aj platby zvysili (davala som ale tych 8€ takze nedoplatky neboli, kedze uz chodili aj z druheho zamestnania peniaze). takze v bode 1 ma fascinuje iba to, ze mi sami posunuli VZ...
bublikatka
26.10.10,19:34
2. druha vec su tie peniaze za april a maj, kedy som bola PN, ako som pisala bola som PN 12.4.-19.5. vratane, cize som odpracovala 11 dni v aprili a 12 dni v maji... viete mi prosim vysvetlit ako sa to teda rata v takychto mesiacoch? nemusime presne, len aby som vedela ako to je, ci naozaj im mohlo vyjst tych 16€

a ospravedlnujem sa, ale prave preto sa tu obraciam, lebo je to pre mna neznama poda a nie som si ista... a na socialke mi najprv vyratali jeden preplatok, ked som sa ohradila, ze malo to je tak preratali a o den mi zavolali, ze pardon, pomylili sme sa a posielame este par eur a potom dodali, ze inac to uz nebude... no ako mam mat istotu???
vdaka
veronikasad
26.10.10,20:21
no a ja nerozumiem vam :) ale potrebujem mat jasno...
1. mam stanoveny od zaciatku maximalny vymeriavaci zaklad, vo februari 2009 som sa prihlasila na DNP a dala som si max zaklad 1003,09€, v tom mam jasno... mesacne som mala doplacat cca 7,5€ co som aj urobila... od maja 2009 mam este aj dohodu v inej firme, na 20% iba a aj oni mi odvadzaju nemocenske, co som zistila neskor a preto som cakala, ze mam vacsie preplatky, kedze som stabilne posielala 8€... ale na socialnej positovni mi povedali, ze tak nie je preto, lebo v juli mi oni sami posunuli VZ na nove maximum 1084,55€ cim sa aj platby zvysili (davala som ale tych 8€ takze nedoplatky neboli, kedze uz chodili aj z druheho zamestnania peniaze). takze v bode 1 ma fascinuje iba to, ze mi sami posunuli VZ...
miešaš hrušky s jablkami.
Z dohody sa žiadne nemocenské neplatí. Max. vymer. základ sa mení každý rok od 1.7., teda suma z februára 2009 už dávno nie je maximálna.

Ešte raz pozri na reg.list FO a napíš akú sumu si uviedla do vymer.základu.

A či máš so zamestnávatelom uzatvorenú pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas alebo dohodu o pracovnej činnosti alebo vykonaní práce.

Koľko EUR mesačne platíš na dobrovolné nem. poistenie.
bublikatka
26.10.10,20:52
ospravedlnujem sa, pomylila som sa, mam zmluvu od maja 2009 na 20% uvazok... a druhe zamestnanie naplno 100%...
do vymeriavacieho zakladu som uviedla 1003,09€, vtedajsie maximum ake sa dalo dat...
doplacala som mesacne 7,50€, od maja 2009 ked mi zacala zmluva som mala platit len okolo 5-5,50€
veronikasad
27.10.10,06:24
ospravedlnujem sa, pomylila som sa, mam zmluvu od maja 2009 na 20% uvazok... a druhe zamestnanie naplno 100%...
do vymeriavacieho zakladu som uviedla 1003,09€, vtedajsie maximum ake sa dalo dat...
doplacala som mesacne 7,50€, od maja 2009 ked mi zacala zmluva som mala platit len okolo 5-5,50€
To sa mi teda nezdá, že by ti takéto DNP zobrali na SP. Pretože do VZ sa v takomto prípade uvádza rozdiel medzi VZ zo zamestnania a maximálnym VZ, najmenej však vo výške min. vymer.základu. Platíš odvody ako DPO z minima a ak ti vznikne preplatok, požiadaš SP o vrátenie.

V prípade o ktorom píšem vzniká potom situácia, že keď sa od 1.7. zvýši max. VZ, vzniká ti potom menší preplatok z DNP, lebo SP stále berie výšku aktuálneho max. VZ.
bublikatka
27.10.10,10:04
dakujem...
a ako je to k tomu bodu 2, mesiac ked som bola PN?
veronikasad
27.10.10,10:07
dakujem...
a ako je to k tomu bodu 2, mesiac ked som bola PN?
v prípade PN platíš dobr.nem.poistenie z pomernej časti vymeriavacieho základu za obdobie bez PN.

VZ : počet kal. dní v mesiaci x počet dní poistenia x 4,4%
bublikatka
27.10.10,10:24
no ale to je 30*11*4,4% a to je 14,52, predpokladam, ze €... no a zamestnavatel nieco platil za mna... ako dosli na socialke k hodnote 16,10€?????
veronikasad
27.10.10,11:12
no ale to je 30*11*4,4% a to je 14,52, predpokladam, ze €... no a zamestnavatel nieco platil za mna... ako dosli na socialke k hodnote 16,10€?????
zrejme z mesačných výkazov zamestnávatela, na ktorých je uvedený vymeriavací základ na nem. poistenie. Ako presne vypočítali sumu 16€ ti povedia len na SP (nikto z poraďákov nemá zázračnú gulu).
Katy a R
27.10.10,12:08
no a ja nerozumiem vam :) ale potrebujem mat jasno...
1. mam stanoveny od zaciatku maximalny vymeriavaci zaklad, vo februari 2009 som sa prihlasila na DNP a dala som si max zaklad 1003,09€, v tom mam jasno... mesacne som mala doplacat cca 7,5€ co som aj urobila... od maja 2009 mam este aj dohodu v inej firme, na 20% iba a aj oni mi odvadzaju nemocenske, co som zistila neskor a preto som cakala, ze mam vacsie preplatky, kedze som stabilne posielala 8€... ale na socialnej positovni mi povedali, ze tak nie je preto, lebo v juli mi oni sami posunuli VZ na nove maximum 1084,55€ cim sa aj platby zvysili (davala som ale tych 8€ takze nedoplatky neboli, kedze uz chodili aj z druheho zamestnania peniaze). takze v bode 1 ma fascinuje iba to, ze mi sami posunuli VZ...

... už asi viem, ako je to...:D:confused:
keby si hneď jasne napísala, aké máš VZ v zamestnaní (v obidvoch) aj na DNP - nemuseli sme tu nad tým "kúmať"...;)
Treba hneď napísať fakty ... Ak si sa prihlásila na DNP .. a stanovila si tam VZ ... určite ti ho na SP nemenili .... Lenže tvoje skutočné platby na DNP neboli stále rovnaké ... pretože v zamestnaní môžeš mať každý mesiac iný VZ ... a takisto sa menil aj Max VZ. (a prednostne sa odvádza poistné zo zamestnania)... tam je pes zakopaný. treba nakuknúť aj do zákona, ako sa platí poistné...;)
A darmo si ty posielala stabilne osem evri ... ten dopočet do maxima treba urobiť za každý mesiac zvlášť.
takže, ak chceš poradiť ... tak dopíš všetky fakty ...:D
.. a aj v rozhodnutí máš uvedené, z akých VZ vychádzali....
Kvaka
27.10.10,12:24
no ale to je 30*11*4,4% a to je 14,52, predpokladam, ze €... no a zamestnavatel nieco platil za mna... ako dosli na socialke k hodnote 16,10€?????
Podrobný výpočet dávok zo SP máš aj v tomto príspevku.
http://www.porada.sk/1546800-post24.html
bublikatka
27.10.10,20:44
dakujem vam vsetkym za pomoc, ale obratila som sa na vas prave preto, ze je to pre mna neznama oblast... a citat siahodlhe zakony nemam cas, ani sa v tom nevyznam...
uvediem fakty ak mi poviete kde ich hladat...
ako zistim aky mam VZ v zamestnani?
a este ma napadlo - ja nemam doma ziaden papier, prihlasku na DNP... len si pamatam, ze som sa tam poistila na maximalnu uroven...
este raz vdaka
veronikasad
27.10.10,20:50
dakujem vam vsetkym za pomoc, ale obratila som sa na vas prave preto, ze je to pre mna neznama oblast... a citat siahodlhe zakony nemam cas, ani sa v tom nevyznam...
uvediem fakty ak mi poviete kde ich hladat...
ako zistim aky mam VZ v zamestnani?
a este ma napadlo - ja nemam doma ziaden papier, prihlasku na DNP... len si pamatam, ze som sa tam poistila na maximalnu uroven...
este raz vdaka
vymeriavací základ zo zamestnania = spravidla hrubá mzda na výplatnej páske.

Ak nevieš skutočný vymeriavací základ DPO, zisti si ho v SP - takto sú odpovede poraďákov len v rovine dohadov ... Ak by si sa ako DPO poistila na maximum, platíš odvody z maxima - nie sumu ktorú uvádzaš.
Možno si uviedla sumu ktorú zarábaš a v prihláške máš rozdiel do maxima. Keďže tvoj príjem je zrejme pohyblivý, možno teraz už vyšší ako si mala v čase keď si podávala prihlášku, vychádza ti celkové maximum aj po zvýšení VZ od 1.7.2010.

Ale to všetko sú len dohady - v rovine možno ...
Katy a R
27.10.10,21:33
dakujem vam vsetkym za pomoc, ale obratila som sa na vas prave preto, ze je to pre mna neznama oblast... a citat siahodlhe zakony nemam cas, ani sa v tom nevyznam...
uvediem fakty ak mi poviete kde ich hladat...
ako zistim aky mam VZ v zamestnani?
a este ma napadlo - ja nemam doma ziaden papier, prihlasku na DNP... len si pamatam, ze som sa tam poistila na maximalnu uroven...
este raz vdaka


.. nuž si teda dobrá :D.. ani doklad nemáš, ani nevieš aký VZ si si dala na DNP... nuž tak to nechaj na SP - vyzerá to tak, že ti to správne vypočítali ...:confused::confused:

.. tuto prikladám (aj pre ostatných) - z februára minulého roku .. aj si dostala presnú odpoveď od Gabiny .. čo a ako treba.
K tomu niet čo dodať.


viete mi prosim rychlo poradit? vcera som sa teda prihlasila v soc poistovni, dala som si max. 1003,09€ a vyslo mi teda, ze mam platit cca 44€. mam pred sebou vyplatnu pasku a som z toho jelen kolko vlastne doplacam, lebo tu mam na nemocenskej odvedene len 1,4%, nie 4,4%... co sa teda este zaratava? alebo nebodaj musim doplatit cely rozdiel??? lebo to je cca 33€, nakolko nemocenske mam stiahnute nizke... okrem toho mam zdravotne poistenie, dochodkove, invalidne a poistenie nezamestnanosti... ja som si myslela, ze aj zamestnavatel mi odvadza 4,4% a ze ten rozdiel bude maly... vysvetlite mi to prosim, vdaka



Vždy je dôležitý vymeriavací základ a nie samotné poistné!!! Ak má človek viac nem.poistení, napr. DNP z maximal.VZ + zamestnanie, tak je obvykle dôležité vedieť aktuálny max.VZ na daný mesiac, za ktorý platí a jeho VZ zo zamestnania za daný mesiac (obvykle je to jeho hrubá mzda). Z DNP platí z VZ rozdielu aktuálneho maxima a jeho VZ zo zamestnania, ale samozrejme maximálne do výšky VZ, z ktorého je na DNP prihlásený. To platí, ak je prihlásený celý mesiac a nepoberá napr. nemoc.dávky, takže platí poistné za celý kalend.mesiac. Ak nemá povinnosť platiť za celý mesiac, tak sa to rozpočítava na presný počet kalendárnych dní cez výpočet VZ-du na 1kalend.deni. V zákone je presne stanovený spôsob zaokrúhlovania VZ-du na 1kalend.den, spôsob zaokrúhlovania VZ za tú časť mesiaca, za ktorý má povinnosť platiť (t.j. po vynásobení VZ na 1kalend.den počtom kalend.dní) a spôsob zaokrúhlovania poistného po vynásobení daným percentom.

K tým percentám, kolko treba platiť z vymer.základu
- zamestnanec platí 1,4%
- zamestnávatel 1,4% (dávnejšie to boli ešte 3%, takže spolu zo zamestnancom to bolo 4,4%. Ale odkedy vypláca zamestnancovi prvých 10dní PN-ky zamestnávatel a nie soc.poistovna, tak zamestnávatelovi precento znížili na 1,4%)
- povinne nem.poistená szčo 4,4%
- DNP osoba 4,4%

Poistné je splatné vždy do 8-meho nasledujúceho mesiaca, t.j. za február 2009 treba zaplatiť najneskôr 8.3.09
bublikatka
27.10.10,22:30
neviem preco, ale stale mam pocit, ze ma povazujete za uplne blbu... prepacte za priamost, ale tak sa citim z niektorych odpovedi... ved ani vy nerozumiete vsetkemu...
ale k teme...
ano, ako VZ zo zamestnania som ratala hrubu mzdu
neuverite, ale ja mam spracovanu tabulku, kde mam presne za kazdy mesiac rozratane aku som mala hrubu mzdu v jednom i druhom zamestnani a aky bol VZ v DNP, mam tam vyratany rozdiel medzi VZ z DNP a hrubou mzdou a aj 4,4% z toho rozdielu, takze som na to isla dobre... aj mi to sedi co mi pani vravela kolko som za dane mesiace mala platit... dokonca som si aj april a maj rozratala na dni ako sa tu dole pise, ale mne ani za pana nevychadza 16€ ale iba 4€, preto som sa na vas obratila... sice sa nevyznam v poisteni, ale ratat viem...
a ten papier nemam, pretoze som vyplnala iba jedno tlacivo a to tam ostalo, mne vypisala pani na papier kolko kedy a kam platit... a viem si hadam zapamatat na kolko som sa poistila, uz som to tu niekolkokrat napisala, ze na vtedajsie maximum, cize 1003,09€
ak to pomoze mozem ten excel subor niekomu z vas poslat a pozriete na to blizsie, na net ho nehodim...
dakujem
Katy a R
27.10.10,23:46
neviem preco, ale stale mam pocit, ze ma povazujete za uplne blbu... prepacte za priamost, ale tak sa citim z niektorych odpovedi... ved ani vy nerozumiete vsetkemu...
ale k teme...
ano, ako VZ zo zamestnania som ratala hrubu mzdu
neuverite, ale ja mam spracovanu tabulku, kde mam presne za kazdy mesiac rozratane aku som mala hrubu mzdu v jednom i druhom zamestnani a aky bol VZ v DNP, mam tam vyratany rozdiel medzi VZ z DNP a hrubou mzdou a aj 4,4% z toho rozdielu, takze som na to isla dobre... aj mi to sedi co mi pani vravela kolko som za dane mesiace mala platit... dokonca som si aj april a maj rozratala na dni ako sa tu dole pise, ale mne ani za pana nevychadza 16€ ale iba 4€, preto som sa na vas obratila... sice sa nevyznam v poisteni, ale ratat viem...
a ten papier nemam, pretoze som vyplnala iba jedno tlacivo a to tam ostalo, mne vypisala pani na papier kolko kedy a kam platit... a viem si hadam zapamatat na kolko som sa poistila, uz som to tu niekolkokrat napisala, ze na vtedajsie maximum, cize 1003,09€
ak to pomoze mozem ten excel subor niekomu z vas poslat a pozriete na to blizsie, na net ho nehodim...
dakujem
.. neviem síce, prečo si si dávala VZ na DNP 1003,09 :confused::confused: keď si bola zamestnaná .. skôr si myslím, že nie.
nuž ale ak aj áno ... tak načo ti je rozdiel medzi VZ z DNP a HM :confused::confused::confused:
.. prečo nepočítaš ako máš písané v predchádzajúcom príspevku (brčko)...
cit. z neho: " ...Z DNP platí z VZ rozdielu aktuálneho maxima a jeho VZ zo zamestnania......"
Ešte raz zopakujem .. prednostne sa platí zo zamestnanaia .. a zvyšok - do max VZ - z DNP.
Ak už toto nestačí ... treba ísť na SP.........:D a napíš ako si pochodila;)
veronikasad
28.10.10,06:06
neviem preco, ale stale mam pocit, ze ma povazujete za uplne blbu... prepacte za priamost, ale tak sa citim z niektorych odpovedi... ved ani vy nerozumiete vsetkemu...
dakujem

Ak máš tento pocit zo mňa, tak sa ti hlboko ospravedlňujem.

Žiadala som len doplňujúce informácie - viac na žiadny tvoj príspevok nebudem reagovať ...
zuzu30
28.10.10,09:55
Prajem pekný den, mám otázočku ohladom nemocenského poistenia a pn.
som SZČO od júla 2010 si platím povinné NP. v roku 2011 niekedy v novembri budem na pn. (rizikové tehotenstvo) ak som dobre pochopila články tak vymer.základ bude z roku 2010. moja dávka bude asi smiešna suma od januára 2011 sa chcem prihlásiť na DNP. a moja otázka znie. ak budem pn aj v roku 2012 (potom nástup na MD) tak sa mi prehodnotí vymeriavací základ? to znamená že bude z roku 2011? ( vtedy si už budem platiť DNP.) môžem ešte ovplyvniť vymer. základ v tomto roku že sa prihásim na DNP? bude to pre mna výhodné? dakujem za odpovede, lebo mám v tom nejasno prosím o radu čím skôr ...
bublikatka
28.10.10,21:25
veronikasad, nie nemam ten pocit z teba, skor mi take pridu odpovede od Katy a R... ja to nemyslim v zlom voci nikomu, ale ked pytam radu, ze sa v niecom nevyznam, tak podla mna je vhodne k tomu aj tak pristupovat, nie sa mi iba cudovat...

a k otazkam od Katy a R:
asi sa vobec nechapeme, lebo ja som to ratala presne ako to pise brcko... a nechapem, preco som si nemohla dat 1003,09€... co je na tom?
uz som pisala, ze mam k tomu aj tabulku - najprv ma zaujima zo zamestnania a az potom je ten rozdiel do VZ z DNP... ved vravim, ze mi to aj sedi s tym, co mi pani na socialke povedala ku kazdemu mesiacu kolko som mala platit - ja som tam osobne uz bola a par krat volala, nakolko mam babo doma a nemozem tam behat stale... a po druhe, nie su ochotne mi to vobec vysvetlovat... cize vsetky mesiace mi sedia, len tie s PN nie, preto som sa obratila na vas, lebo ony ochotne nie su... ale tie peniaze su moje a aj 10€ ak mi este vratia je dost, podla mna mi vratili malo...

tak sa spytam este raz a prosim o odpoved polopate, nech tu nie su potom taketo chaosy... viete mi takto povedat, kolko za ten april som mala cca platit? robila som 11 dni, ostatok je PN, VZ na DNP som mala max, cize rata sa z 1084,55€ (prosim urcte mi to na tie dni, mne vychadza - april ma 30 dni, teda 36,15€ na den, cize 397,67€ za 11 dni, je to ok?), hruba mzda dokopy za tie odrobene dni bola 305,07€... tak polopate sa spytam - platim 4,4% z toho rozdielu? (397,67 z DNP - 305,07 zo zam = 92,60€ a 4,4% z toho je 4,07€) alebo je to inac? prosiiiiim

ja by som totiz rada sla na socialku s tym, ze viem ako to ma byt, lebo oni mi nemaju naozaj chut to vysvetlovat, proste to tak vyslo a ak nesuhlasim vraj si mam dat ziadost o preratanie v BA...

a kazdej z vas naozaj dakujem...
nika224
29.10.10,07:04
tak sa spytam este raz a prosim o odpoved polopate, nech tu nie su potom taketo chaosy... viete mi takto povedat, kolko za ten april som mala cca platit? robila som 11 dni, ostatok je PN, VZ na DNP som mala max, cize rata sa z 1084,55€ (prosim urcte mi to na tie dni, mne vychadza - april ma 30 dni, teda 36,15€ na den, cize 397,67€ za 11 dni, je to ok?), hruba mzda dokopy za tie odrobene dni bola 305,07€... tak polopate sa spytam - platim 4,4% z toho rozdielu? (397,67 z DNP - 305,07 zo zam = 92,60€ a 4,4% z toho je 4,07€) alebo je to inac? prosiiiiim

Áno, tento výpočet je správny.;)
bublikatka
01.11.10,20:24
dakujem za odpoved, potom ale ak je to spravne a mam platit 4€ preco chcu odo mna 16??? sranda... ja som sa vtedy aj na to pytala a pani mi povedala, ze som nieco prekrocila, nechapem co a ona nevysvetlovala...
no zjavne tam skocim zajtra alebo v stredu a este raz si to vyjasnim, ved ma obrali o moje peniaze...
dam vam vediet, co mi povedali... lebo do telefonu mi povedali, ze tak to ma byt a ak nie som spokojna mam napisat oficialnu ziadost do Bratislavy na centralu na preratanie... no uvidime...
bublikatka
06.12.11,11:20
ahojte, tak uz je davno pase tato tema, ale napadlo ma napisat vam ako to dopadlo...
takze som pisala na to riaditelstvo do Bratislavy s tym, ze nesuhlasim s vyskou vrateneho preplatku a spomenula som tam nefer pristup u nas a obratom dostali prikaz to este raz preratat a cuduj sa svete, zrazu mi prislo na ucet dalsich cca 25€... takze ked si zratam vsetky tri platby ako posielali po mojich pripomienkach, tak mi nakoniec vratili ako mali...
cize ak si clovek nesleduje kazdy cent a aspon trosku sa nesnazi rozumiet, tak ta jednoducho okaslu o kopec penazi... ved som mala preplatok dokopy cez 40€ a oni mi poslali po preratani nejakych 13€ a po prvej ziadosti dalsich 5€... uznajte o kolko ma takmer obrali...
vdaka este raz za pomoc